Bes

Zorunlu Bes Nedir? Nasıl Başvurulur?

Zorunlu BES 2019 şartları 2019 yılına girilmesi itibariyle oldukça merak edilen konuların en başında gelmektedir. 2017 yılı itibariyle Türkiye’de zorunlu BES (Bireysel Emeklilik Sigortası) sistemine geçmiş oldu. Kademeli olarak pek çok vatandaşın geçişini yaptığı sisteme şirket çalışanları da çalıştıkları şirket aracılığı ile katılmış oluyor. Otomatik olarak katılan kişilerin ise istedikleri zaman herhangi bir zarara uğramadan ayrılabilmeleri mümkün oluyor bu sistemden. Peki, herkesin merak ettiği BES sistemi nedir?

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi olarak bilinen BES sistemi, sosyal güvenlik etmenlerinden birisi olarak bilinir. Çalışanların emeklilik döneminde daha ferah ve rahat bir hayat geçirmeleri için planlanan bu sistem aynı zamanda istihdamın arttırılmasında da oldukça etkili roller oynar. BES’in kişilere sunduğu avantajları şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür;

  • Aktif çalışanların, çalışma süreleri boyunca biriktirdikleri paraların emeklilik süresinde refah bir düzeyde bireylere geri dönmesini sağlar.
  • Uzun vadeli finansal kaynakların yaratılmasında etkilidir.
  • İstihdamın arttırılmasında önemli bir unsurdur.
  • Kişiler emeklilik boyunca normalden daha rahat bir ekonomik seviyeye sahip olurlar.

Zorunlu BES Kimleri Kapsar?

Zorunlu BES sisteminin kapsadığı kişiler, Resmi gazetede yayınlanan bildirime göre; 45 yaşın altında olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve kamu ya da özel sektörde çalışan tüm herkesi kapsamaktadır.

Zorunlu BES’te Maaşlardan Ne Kadar Kesinti Yapılır?

BES’te maaş kesintisi miktarı, kişinin BES’e katılmasının ardından prime esas olan kazancın %3’ünden kesilerek yapılmaktadır. Fakat kişiler isterlerde kazançlarından daha fazla kesinti yapılmasını talep edebilmektedirler. Kesintinin üst sınırı ile ilgili henüz belirlenen bir kısıtlama bulunmamaktadır. Aynı zamanda kişilerin sistemde kalınması durumunda devletin her ay katkı payı olarak %25 oranında katkıda bulunduğu da bu sistemle birlikte bilinen diğer önemli bir olaydır. Kişilerin ödemelerinde gecikme olması durumunda bu parasal kaybı kişinin çalıştığı şirketin yüklenmesi gerekir. Bu durumda kişilere bireysel olarak kayba iten herhangi bir faktör görülmez.

Zorunlu BES Çalışan Sayısı Tespiti Nasıl Yapılır?

Şirketler için oldukça önemli olan zorunlu BES çalışan sayısı tespiti, geçmiş yıllar için şu şekilde yapılmıştır;

  • Şirketin çalışan sayısı 100 250 kişi arasında olanlar 01. 07. 2017 tarihinden itibaren,
  • Şirket çalışan sayısı 50 – 100 arasında olanlar 01. 01. 2018 tarihinden itibaren,
  • Şirket çalışan sayısı 10 – 50 arasında olanlar 01. 07. 2018 tarihinden itibarendir.

Yukarıda verilen rakamlar, 2017 ve 2018 yılını kapsayan rakamlardır. 2019 yılı için verilmiş olan rakamlar ise;

  • Şirket çalışan sayısı 5 – 10 arasında olan işyerlerinde çalışan kişiler 01. 01. 2019 tarihinden itibaren otomatik BES programına dahil edilirler.

Zorunlu BES Sisteminde İş Değiştirme Ya Da İşverenin İflası Durumunda Ne Olur?

Zorunlu BES sisteminde iş yerinde yapılan değişiklik ya da iflas durumları gibi durumlarda kişiler herhangi bir zorluk yaşamazlar. Yeni işverenin bir BES planı varsa, eski sistemdeki birikimleriniz bu yeni sisteme sorunsuzca aktarılır. Bu sayede kişiler hiçbir kayıp yaşamadan BES sistemlerine devam edebilirler. Aynı zamanda işveren iflası gibi durumlarda da çalışanlar hiçbir şekilde zarara uğramazlar. Bunun sebebi kişilerin zaten devlet güvencesi altında olmalarıdır. İşverenlerin BES sistemini ihlal edici davranması da yine devlet kontrolü ve güvencesi altında olan bir durumdur. Böylesi bir durumda kişiler herhangi bir sorunla karşılaşmazlar fakat şirket sahipleri devlet tarafından bir yaptırıma tutulurlar. BES sisteminde bilinen en önemli durum ise kişilerin sistemde kalma sürelerine göre devlet katkısının emeklilik dönemine kadarki süreçte %100 olacağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir