Bes

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik (Bes) İptali

Ziraat Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak isteyenler paralarını geri almaları için iptal başvuru işlemlerini kısa sürede yapmaları gerekir. Zamanında yapılan Ziraat BES iptal başvurularında sistemden ayrılmak için herhangi bir kesinti parası ödenmez.

ziraat bankası bireysel emeklilik iptali

Online Olarak Ziraat BES’ten Ayrılma

İnternet üzerinden Ziraat BES’ten ayrılmak isteyenlerin aşağıda verilen adımları tek tek yapmaları gerekir. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İlk olarak Ziraat Bankası’nın resmi internet adresine giriş yapılması gerekir.
 • Daha sonra ekrana çıkan kutucuğa T.C. kimlik numarası, cep telefon numarası ve güvenlik kodu bilgileri doğru bir şekilde yazılmalıdır.
 • Bilgiler girildikten sonra cep telefonlarına onay kodu gelerek sisteme giriş yapılır.
 • Daha sonra “Değişiklikler ve Talepler” sekmesine tıklanmalıdır.
 • Ardından “Otomatik Katılımlı Sözleşme” sekmesine basılır.
 • Bundan sonra ise “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” dendikten sonra Ziraat BES’ten çıkma başvurusu yapılmış olur.
 • İşlemler yapıldıktan hemen sonra birkaç gün içerisinde sistemde biriken paralar istenilen bir hesaba aktarılacaktır.

Ziraat Mobil İle BES’ten Ayrılma

Ziraat mobil uygulaması ile de BES’ten ayrılmak mümkündür. Bunun için ilk olarak iptal başvurusunda bulunacaklar cep telefonlarına “Ziraat Emeklilik” uygulamasını indirmelidir. Ardından uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Değişiklikler”  sekmesine tıklanmalıdır. Bundan sonra “Cayma Talebi” kısmına gidilerek iptal işlemleri mobil uygulama üzerinden hemen yapılmaktadır.  İşlemlerin tamamlanmasının ardından bilgilendirme mesajı gelir ve 1 veya 2 gün içerisinde verdiğiniz hesaba biriken paralar aktarılır.

Telefon Bankacılığı İle Ziraat BES’ten Ayrılma

Telefon bankacılığı aracılığı ile Ziraat BES’ten ayrılmak isteyenler ilk olarak 0850 222 97 00 numaralı Ziraat Emeklilik çağrı hattını aramalıdır. Hatta bağlandıktan sonra cep telefonlarından sırasıyla 2.1.1 numaralarını tuşlamaları gerekir. Numaraların tuşlanmasının hemen ardından “Ziraat Emeklilik Cayma Talebi” bölümüne otomatik olarak gidilir. Ardından müşteri temsilcisinin talimatlarıyla birlikte BES’ten çıkma işlemi gerçekleşmiş olur. Bu işlemi yaptıktan sonra cep telefonlarına onay mesajı gelir.  Bu onay mesajını yanıtladıktan sonra telefon bankacılığı ile BES’ten çıkma talebi başarılı bir şekilde yapılmış olur.

Ziraat BES Cayma Durumu

Ziraat BES’ten çıkmak isteyenlerin belli hakları vardır. Bu hakları istenilen sürede ve koşulda kullandıkları zaman kolay bir şekilde  sistemde biriken paraları kesintiye uğramadan başka hesaba  aktarılabilir. Aşağıda Ziraat BES’ten ayrılmak için istenilen koşullar yer alır:

 • Ziraat BES’ten ayrılacakların ilk olarak sisteme giriş yaptıktan hemen sonra 2 ay içerisinde iptal başvuru işlemlerini yapmaları gerekir.
 • Bununla birlikte iptal başvurusu için talep edilen süre geçirildiği zaman sistemdeki paradan kesintiler alınmak zorundadır.
 • Bunun dışında zamanında iptal başvuru işlemleri yapıldığında sistem üzerinden elde edilen katkı payları ve anapara direkt olarak kesintiye uğramadan hesaplara aktarılır.

Ziraat BES’teki Kesintiler Nelerdir?

Ziraat BES’ten çıkmak için verilen sürenin geçirilmesi durumunda sistemde biriken paradan bazı kesintiler yapılır. Bu kesintiler aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır:

 • Sistemden ayrılmak için süreyi geçirenlerden %15 oranında gelir vergisi ücreti alınacaktır.
 • Bununla birlikte hem sistemde 3 yıldan az bir sürede kalıp hem de sistemden çıkma süresini geçirenlerden giriş aidatları paralarının hepsi alınacaktır.
 • Bunun dışında sistemde 10 yıl kalıp emekli olma zamanı gelmeyenlerin sistemden çıkması durumunda ise %10 oranında kesinti yapılacaktır.

Ziraat BES’in Uygulamaları Nasıl Olur?

Ziraat BES sistemine girmek isteyenler sistemin özelliklerini iyi bir şekilde bilmelidir. Aşağıda Ziraat BES Sistemi’nin özellikleri detayları ile açıklanmaktadır:

 • Ziraat BES Sistemi özel ve zorunlu olmak koşulu ile oluşturulmaktadır.
 • Bununla birlikte sisteme ev hanımları, öğrenciler veya çalışmayan kişiler de girebilir.
 • Aynı zamanda bu sisteme girebilmek için sistemde en az 3 yıl kalma şartının kabul edilmesi gerekir.
 • Ayrıca ödenmesi gereken katkı paylarının düzenli bir şekilde yatırılması gerekir. Dileyenler, her ay, 3 ayda bir, 6 ayda bir veya yılda bir kere olma şartı ile ödemelerini yapabilir.
 • Ziraat BES’te 10 yıl kalıp 56 yaşını dolduranlar hemen emekli olma şansını elde etmektedir.

Ziraat Bankası BES Müşteri Temsilcisi

Ziraat Bankası BES müşteri temsilcilerine bağlanarak sistem hakkında her türlü detaylı bilgileri elde edebilirsiniz. Bunun için 0850 222 97 00 hattını cep telefonlarının arama bölümünden tuşlamanız gerekir. Sesli Yanıt Sistemi sayesinde menülere sıra beklemeden kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Ziraat BES müşteri temsilciliği hafta içi saat 09.00- 19.00 aralarında her türlü soru ve isteklere cevap vermektedir. Aşağıda Ziraat Bankası BES müşteri temsilcisinin sunduğu hizmetler yer alır:

 • Müşteri temsilcisi bireysel emeklilik sistemi ve emeklilik planları hakkında bilgiler vermektedir.
 • Bununla birlikte sisteme yapılan ödemeler ve biriken paralar hakkında detayları aktarmaktadır.
 • Aynı zamanda sistem için yapılan sözleşme veya sözleşmeden cayma hakkında detaylı bilgiler vermektedir.
 • Bunun dışında müşterilerin bütün soru ve taleplerini eksiksiz bir şekilde yanıtlamaktadır.

Ziraat BES’in Faydaları Nelerdir?

Ziraat BES’in önemli yararları vardır. Bu yararların detaylarını öğrenerek dileyen herkes sisteme katılabilir. Aşağıda Ziraat BES’in sağladığı faydalar detaylı bir şekilde açıklanmaktadır:

 • Ziraat BES’e katılan herkese her ay katkı payı ödedikleri için devlet tarafından %25 oranında para yardımı yapılmaktadır.

 

 • Bunun dışında sisteme para yatırılmasında hesapta veya kredi kartlarından otomatik olarak her ay düzenli bir şekilde para alınabilir.
 • Aynı zamanda her ay sisteme katkı paylarını ödemeniz haricinde sisteme ek olarak katkı paylarını da ödeyerek daha kısa sürede ödemelerinizi bitirme şansını elde edebilirsiniz.
 • Bunun haricinde yıl içerisinde emekli planları 4 kez değiştirilirken, fon dağılımı da yılda 6 defa değiştirilebilir.
 • Ayrıca sisteme ödenecek paraların süreleri müşterilerin tercihlerine göre yapılır. Yani dileyenler sisteme katkı paylarını her ay, 3 ayda bir, 6 ayda bir veya yılda bir defa olmak koşulu ile ödemelerini yapabilir.
 • Bununla birlikte sistemde biriken paralar bankanın uzman portföy yöneticileri tarafından denetim ve kontrol altına alınabilir.
 • Ziraat BES her zaman güvenlidir. Bu sistem T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Bağımız Denetim Şirketi ve Emeklilik Gözetim Şirketi tarafından kontrol altına alınır.

Ziraat BES’ten Biriken Katkı Paylarının Hesaplanması

Ziraat BES ‘ten emekli olacakların önceden sistemde biriken katkı paylarının miktarlarını hesaplamaları mümkündür. Bunun için bankanın internet sitesine girerek katkı payı hesaplama motoruna tıklanması gerekir. Daha sonra aşağıda verilen bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi sonucunda hesaplama motoru otomatik olarak emekli olunduğu zaman alınacak katkı paylarının miktarını ortaya koyacaktır. Aşağıda sistemde biriken katkı paylarının hesaplanmasında istenen bilgiler listelenmektedir:

 • Sisteme giriş yaşının yazılması gerekir.
 • Bununla birlikte emekli olunacak yaşın girilmesi gerekir.
 • Aynı zamanda katkı payının ne kadar ödendiği ve hangi aylar arasında ödendiği detaylı bir şekilde yazılmalıdır.
 • Ayrıca sisteme giriş yılında ilk ödenen toplam katkı payı miktarının yazılması gerekir.
 • Bu bilgilerin yazılmasından sonra sistemden kendi isteği ile çıkış yapıldığında veya emekli olma zamanı gelindiğinde alınacak katkı paylarının toplam miktarı önceden öğrenilebilir.

Resimli ve detaylı anlatım olarak inceleyebilirsiniz;

1- Buraya tıklayarak dilekçe örneğini indirin ve doldurdukduktan sonra çalıştığınız kuruma bu dilekçeyi verin.

2- ziraatemeklilik.com.tr adresine gidiniz. Sağ üst köşede bulunan internet şubesi bağlantısını açınız. Ardından Bireysel Emeklilik sekmesine tıklayın.

ziraat emeklilik iptal 1

3- Bireysele tıkladıktan sonra açılan sayfada Tc kimlik numaranızı ve telefon numaranızı yazın. Güvenlik kodu kısmını doldurum girişe basın.

ziraat bankası bes iptali 2

4- Giriş yaptığınızda telefonunuza bir güvenlik kodu gelecek. Bu kodu ilgili yere yazın ve giriş tuşuna basınız.

ziraat bireysel emeklilik iptali 3

5- Giriş yaptığınızda karşınıza bir sözleşme çıkacaktır. Bu sözleşmeyi kabul ediniz.

ziraat bankası bes iptali 4

6- Artık Ziraat Emeklilik sistemine giriş yapmış bulunmaktasınız. Sol taraftaki menüden Değişiklik Ve Talepler sekmesine tıklayın.

ziraat bankası bes iptali 5

7- İptal etmek istediğiniz bireysel emekliliği seçip Ayrılma Talebi‘ne tıklayın.

ziraat bes iptali 6

8- Açılan pencerede Tamam yazısına tıklayın.

ziraat bankası bes iptali 7

Burdan sonraki sayfalarla ilgili ne yazık ki bilgi veremiyoruz. Kendi üyeliğimiz olmadığı için. Fakat buraya kadar geldiyseniz işleminizi tamamlamanıza az kalmıştır.

Bireysel emeklilikle ilgili merak ettiğiniz bir çok soruya sigorta-sorgula.com/bes adresimizden cevap bulabilirsiniz.

Halkbank Bireysel Emeklilik İptal Ve Cayma

Zorunlu Bes Nedir? Nasıl Başvurulur?

Bireysel Emeklilikte Ne Kadar Maaş Alırım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir