Resmi İşlemler

Yabancı Kimlik No Sorgulama

Yabancı kimlik no 99 sorgulama ülkemizde çalışan ya da yerleşen yabancı uyruklu vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Yabancı kimlik no 99 Türkiye’de 6 aydan fazla ikamet eden ve vatandaşlık hakkı kazanan kişilerin, kamu kurum ve kuruluşlarında gerekli olan tüm işlemleri yapabilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir.

Bilindiği üzere yabancı uyruklu vatandaşların T.C kimlik numaraları 99 ile başlamaktadır. 99 numaralı T.C kimlik numarası yabancı uyruklu vatandaşlara verilen geçici kimlik belgesidir. Örneğin; 99 numarası ile başlayan kimlik kartı sahipleri oy kullanma hakkında sahip değildir. Yazımızın devamında yabancı kimlik no sorgulama ve konu hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Troy kart hakkında yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yabancı Kimlik no 99 Sorgulama ve Yabancı Kimlik Nedir?

Yabancı kimlik numarası ülkemizde 6 aydan fazla bir şekilde ikamet eden ve bunu belgelendiren yabancı uyruklu kişilere Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir haktır.

Yabancı uyruklu öğrenciler için de durum büyük oranda aynıdır. Öğrenciler, tüm kayıt ve belge işlemlerinde yabancı kimlik numarasını kullanabilir. Yabancı kimlik kartı temin edilene kadar öğrenciler, pasaportlarını kullanabilir fakat öğrencinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarih ve damga ilgili kurumlarca kontrol edilmektedir.

Yabancı Kimlik Numarası Başvuru Merkezleri

Yabancı kimlik numarası başvuru yerleri 2019 yılında ilgili bakanlıklar tarafından verilmektedir. Kimlik kartı almadan ülkemizde çalışan kişiler Çalışma İzni Muafiyet Belgesi almak zorundadır. Yabancı kimlik no 99 için gerekli şartlar sağlandığı takdirde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yapılabilir. Bakanlıkların farklı olmasının sebebi çalışma sektörüne göre izinlerin farklılık göstermesidir.

Öğrencilerin için başvuru merkezi Yükseköğretim Kurumu’dur. Bakanlığa müracaat için kişiler elektronik ortamda belgeleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne gönderildiği zaman yabancı kartı kimlik işlemi sonuçlanır.

Yabancı Kimlik Numarası Nereden Sorgulanır?

Yabancı kimlik no sorgulama adresleri 2019 yılında internet ve mobil üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Arama motoruna yabancı kimlik no sorgulandığında çıkan ilk adres olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü sitesine girilir. Siteye girildikten sonra yapılacak işlemler:

  • Siteye girildikten sonra yabancı kimlik numarası sorgula seçeneğine girilir.
  • Burada istenen ad, soyad, doğum tarihi bilgileri girilir.
  • Bilgilerimi doğrula butonuna basılır.
  • Sorgula seçeneğine tıklandıktan sonra işlem tamamlanır.

Görüldüğü üzere yabancı kimlik numarası sorgulama işlemi oldukça basittir. Bahsedilen adımları eksiksiz uyguladığınız takdirde işleminiz yaklaşık 3 dakika içinde tamamlanacaktır. Sorgulama işlemi, nüfus müdürlüğü kapsamında sadece internet üzerinden yapabilirsiniz.

PTT Kart yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yabancı Kimlik Numarası E-Devlet Üzerinden Sorgulama

Yabancı kimlik no e-devlet sorgulama işlemi mobil uygulama ve internet üzerinden yapılabilir. E-devlet şifresi ve kimliğiniz varsa bu işlem kısa sürede halledilebilir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için gerekli adımlar:

  • E-devlet üzerinden sisteme giriş yapılır.
  • Arama kısmına Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yazılır.
  • Buradan gerekli bilgiler girildikten sonra sorgula seçeneğine tıklanır ve
  • Sonuç ekranı karşınıza çıkar.

Dilerseniz E-devlet üzerinden ulaştığınız belgeyi, telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Çıktı almak isterseniz de yazdır seçeneğine tıklayarak anında belgenin çıktısını alabilirsiniz. Mobil üzerinden işlem yapmak için telefon işletim sistemi ne olursa olsun E-devlet uygulamasını indirilebilirsiniz.

Kimler Yabancı Kimlik Kartı Alabilir?

Yabancı kimlik kartı alma devlet ve ilgili bakanlıklar tarafından yasalarca belirlenmiştir. Yabancı kimlik no 99 için Vatansız Kişi Kimlik Belgesi alanlar, en az doksan gün ikamet izni verilen kişiler ve geçici koruma statüsünde bulunan kişiler Göç İdaresi Müdürlüklerine başvuru yaptıktan sonra yabancı kimlik kartı alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir