Resmi İşlemler

Varide No İle Evrak Sorgulama

Varide numarası ile evrak sorgulama işlemi SGK üzerinden yapılmaktadır, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden evrak sorgulama işlemleri şu şekilde yapılmaktadır;

 • SGK evrak kayıt ve takip sistemine girerek varide numarası ile evrak sorgulama işleminde bulunulabilir.
 • SGK doküman yönetim sistemi ve evrak takibi sekmesine girerek varide numarası ile evrak sorgulama talebinde bulunabilirsiniz.
 • 4-C emeklilik sorgulama işlemini varide numarası ile yapabilirsiniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumun resmi sitesi olan uyg.sgk.gov.tr adresine girerek sorgulamak istediğiniz evrak türünü seçerek evrak sorgulama işleminde bulunabilirsiniz.

E- Devlet Üzerinden SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılmaktadır?

E- devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu belge takibi için gerekli işlemler şu şekildedir;

 • E- devlet sistemine girerek evrak takibinde bulunmak için gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir, sisteme girdikten sonra kimlik numarası ile birlikte e- devlet şifresini girmeniz istenecektir, e- devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubesi üzerinden 2 TL’ye e- devlet şifresi alabilir veya online bankacılık, elektronik imza, kimlik kartı üzerinden e- devlet şifresi alabilirler, e- devlet şifresi ile birlikte kimlik doğrulama işlemini yaptıktan sonra sorgulama işlemine başlayabilirsiniz.
 • Sistem açıldıktan sonra, ana sayfa üzerinde gözüken SGK sekmesine giriniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası açıldıktan sonra SGK veya DYS evrak takip bölümü gözükmektedir, bakacağınız evrak takibi bölümünü seçerek giriş yapınız daha sonra açılan sayfada doküman yönetim sistemi çıkacaktır, doküman yönetim sistemi üstünden uygulamaya git yapmanız gerekmektedir.
 • Sayfa açıldıktan sonra sorgulama yapmak istediğiniz SGK evrak türünü seçmeniz gerekmektedir, evrak türünü seçerken doküman yılını belirterek arama yaptırılabilmektedir.
 • Tarih ve diğer işlemler yapıldıktan sonra sorgulama butonuna tıklayarak, SGK evrak takip dosyalarına erişebilirsiniz.

SGK Üzerinden DYS Evrak Takibi Nasıl Yapılmaktadır?

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden DYS belgesi takibi için ilk öncelikle uyg.sgk.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir, SGK resmi internet sitesine girdikten sonra SGK evrak kayıt ve takip sekmesine girmeniz gerekmektedir, bu sekme içerisinde bu güne kadar kayıt alınan bütün evraklarınızın takibi yapılabilmektedir. SGK takip sistemine giriş yapmak için, kimlik numaranızı ve evrakın kayıt edildiği tarihi girmeniz gerekmektedir, işlemleri bitirdikten sonra belirlenen tarih içerisinde  evrak sorgulama işlemini yapınız, işlemler bittikten sonra gerekli evrakların dökümlerine ulaşmış olacaksınız, evrak dokümanlarını indirmek isteyen kişiler sayfa altında ki indir sekmesine tıklayarak indirme işleminde bulunabilir veya pdf olarak dokümanı saklayabilirsiniz.

SGK Üzerinden DYS Sorgulaması Yaparak Hangi İşlemler Yapılabilir?

Dosya Yönetim Sistemi’ne giriş yapabilmek için e- devlet şifresinin ve kimlik numarasının girilmesi gerekmektedir, kimlik doğrulama işlemini yapmayan kişiler DYS sistemine girememektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden DYS sorgulaması ile yapabileceğiniz işlemler ise şu şekildedir;

 • DYS ile birlikte emeklilik başvurusunu sorgulayabilir, emeklilik ile ilgili dokümanları indirebilirsiniz.
 • DYS sorgulama işlemi ile bilikte 4A emeklilik evrak takibi yapabilirsiniz.
 • 4C emeklilik evrak takip sorgulamasını DYS kullanarak yapılabilir.
 • DYS kullanılarak 4A emekli maaşı sorgulaması yapılabilinir.
 • 4B emekli maaşı sorgulaması için DYS kullanılmaktadır.
 • Bireysel emeklilik ödemesi sorgulaması için DYS işlemini kullanabilirsiniz.
 • SGK prim ödemesi sorgulama işlemleri için DYS kullanılmaktadır.
 • SGK işlemlerine ait kullanılan bütün evrakların sorgulanması DYS üzerinden yapılmaktadır.

Varide Numarası İle Belge Takibi Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Veride no ile evrak takibi sorgulama işlemi için uyg.sgk.gov.tr adresine girmeniz ve evrak takibi sorgulama sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Evrak doğrulama sayfasına girebilmek için öncelikle kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz ile kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir daha sonrasında ise sayfada yer alan güvenlik numarasının girilmesi gerekmektedir. Evrak varide numarası ve evrak doğrulama kodu bilgileri sayfaya girilmesi gerekmektedir, evrak varide numarası girilmeden sorgulama işlemi yapılmaktadır. Varide numarası belirtilen evrakların sorgulamasını yapmak için sorgula sekmesine tıklayarak doküman bilgilerini indirin daha sonrasında ise varide no ile istenilen belgeye ulaşabilirsiniz.

Emekli Sandığı Evrak Takibi Nasıl Yapılmaktadır?

Emekli sandığı belge takibi DYS sistemi üzerinden yapılabilmektedir, belirli prim günleri biriken kişiler DYS üzerinden emekli sandığı belge takibinde bulunabilmektedir. Emekli olabilmek için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir, gerekli şartlar ise şu şekildedir;

 • Prim günlerinin tam ödenmesi.
 • Sigorta başlangıç tarihine göre yaş sınırın karşılanması.
 • Şartlar yerine getirildiği takdirde, bir kaç ay içerisinde emeklilik işlemleri başlatılmaktadır, emeklilik işlemlerinin başladığını sorgulamak için DYS evrak sorgulama işlemi yapılmaktadır, bu işlemlerin yapılabileceği yerler Sosyal Güvenlik Kurumu ve e- devlettir. https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine girerek SGK üzerinden evrak talebi işleminde bulunabilir ve işleme alınmış dosyanızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemi için kimlik numarasının girilmesi gerekmektedir ve SGK başlangıç tarihinizi girmeniz gerekmektedir, bütün bilgiler girildikten sonra ara butonuna tıklayarak evrak sorgulama işleminde bulunabilirsiniz. E- devlet üzerinden emeklilik evrakı aratmak isteyen kişiler şu şekilde sorgulama yapmalıdır;
 • ttps://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip adresine girerek, e- devlet sistemi evrak sorgulama sayfasını açınız.
 • Sisteme giriş için kimlik numaranızı ve e- devlet şifrenizi girmeniz germektedir e- devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubeleri üzerinden veya online bankacılık üzerinden e- devlet şifresi alabilirler.
 • Kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip sayfasına giriniz, sorgulamak istediğiniz işleme göre SGK’ya ait bir sayfaya geçiş yapabilirsiniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu sitesine girerek, evrak yılı üzerinden veya prim başlangıç gününüz üzerinden emeklilik sandığı evrak sorgulama işleminde bulunabilirsiniz.

SGK Evrak Başvuru Zamanları

SGK belge başvuru zamanları veya başvuru süreçlerini takip etmek sistem üzerinden mümkün olmamaktadır, emeklilik süreci ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumuna gerekli belgeleri teslim ettikten sonra en az bir ay en fazla ise 2 ay içerisinde evrakları işlenmesi yapılmaktadır. 2 aydan fazla zaman geçen evraklarla ilgili geri dönüş yapılmaması halinde SGK kurumunu arayarak başvuru işlemlerinizi sorgulayabilirsiniz. Emeklilik başvuru sürecinde belgeler üzerinde yapılacak olan takipler sigorta türüne göre değişiklik gösterebilmektedir, 4A, 4B, 4C sigorta türleri için 2 ay gibi bir süre zarfında geri dönüş yapılmaktadır. Bazı durumlarda bu emeklilik türlerinin SGK’ya ulaşmasına rağmen 3 aydan fazla geri dönüş süresi bulunabilmektedir. Evrak takibi sırasında ve emeklilik başvurusu sırasında yapılan işlemler yurt dışı üzerinden yapılır ise geri dönüş süresi 5 ayı bulabilmektedir. SGK evrak başvurusu yapan kişiler, emeklilik başvurularının ne zaman geri dönüş alacağını öğrenmek istedikleri takdirde internet üzerinden evrak sorgulaması yapabilmektedirler, evrak sorgulaması şu şekilde yapılmaktadır;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu takip sistemi üzerinden, emeklilik evraklarını aratmak için SGK resmi web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • SGK evrakları üzerinden bir borç görünüyor ise emeklilik işlemleri askıya alınmaktadır, evraklar üzerinden olan borcu SGK internet sitesi üzerinden kaldırabilirsiniz.
 • SGK evrak sorgulama sistemi dışında e- devlet kapısına giriş yaparak da evrak sorgulama işleminde bulunabilirsiniz, varide numarası ile gerekli evrakları sorgulayabilir veya başvuru süreçlerini, yeni yayınlanan emeklilik yönetmeliklerine bakabilirsiniz.

Varide No Emeklilik Başvuru Takibi Nasıl Yapılmaktadır?

Emeklilik talep takibi için varide numarası girerek evrak kayıt sistemine girmeniz gerekmektedir, emeklilik müracaatının aşamalarını bu şekilde görebilirsiniz. Müracaat aşamalarını görmek için e- devlet sistemi üzerine kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir. Varide no ile evrak sorgulama şu şekilde yapılmaktadır;

 • E- devlet sistemi üzerinden 4A, 4B veya 4C emeklilik başvurusu yapan kişiler, emekli aylık bilgisi sayfasına girerek emeklilik işlemi sonuçlarını takip edebilmektedir.
 • 4C emeklilik işlemi belge takibi yapacak olan kişiler e- devlet sistemi üzerinden detaylı olarak evrak dokümanı alabilmektedirler, emeklilik işlemleri sırasında bir aksilik olması durumunda doküman çıktıları ile birlikte SGK’larına gidebilirler.
 • E- devlet sistemi üzerinden emeklilik başvurusu gözükmüyor ise SGK merkezlerini arayarak emeklilik tahsis servisi ile konuşunuz, görevli kişiye kimlik numaranız ile varide numaranızı belirttiğiniz takdirde emeklilik işlemleri ile ilgili detaylı bilgileri sizlere aktaracaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir