Ssk

Stajyer Ssk’sı Ssk Başlangıcı Sayılır Mı?

Staj sigortası başlangıcının SSK başlangıcı olarak sayılıp sayılmadığı hakkında dolaşan pek çok yanlış bilgi, halk arasında yayılmaya devam etmektedir. Emekli olurken kişiler için yaş kadar prim de bir o kadar önemli olmaktadır. Özellikle emekli olmaya yaklaşan vatandaşların en fazla araştırdığı konuların başında gelen staj sigortası, kişilerin primleri hakkında kafasını oldukça karıştırmaktadır. Sigorta sürelerini hesaplayan kişilerin staj sürelerinin sigorta kapsamına alınmayacağı ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalarla geçtiğimiz günlerde son bulmuştur. Buna göre stajyer olarak geçirilen süreler için vatandaşların, sigorta primi ödemeleri staj süreleri boyunca yapılmadığı için bu durumun kendi lehlerine herhangi bir artısı olmayacaktır.

Stajda Meydana Gelen İş Kazaları Staj Sigortası Kapsamında Değerlendirilir Mi?

Stajda meydana gelen iş kazaları sebebi ile sağlık hizmetlerinden herhangi bir ücret ödemeden faydalanabilen vatandaşlar, sağlık sigortası kapsamında değerlendirilmektedirler. Ancak bu durumun kişiler için primlerin ödenmesi hakkında aynı getiriyi sağlamaz. Yani buna göre bir kişi eğer staj süresi boyunca sağlıkla ilgili bir sorun yaşadığında sağlık sigortasından faydalanabilirken, kişinin primleri hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu herhangi bir adım atmaz.

Staj Sigortası Emekliliği Etkiler Mi?

Staj sigortasının emeklilik üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı, özellikle staj mağdurlarını yakından ilgilendiren en önemli konudur. Çalışma hayatına başlamadan önceki son yılını stajyer olarak geçiren pek çok kişi staj yaptıkları sürelerin emeklilik başlangıcı sayılıp sayılamayacağını merak etmektedir. Bunun en önemli sebebi sigorta başlangıçlarının hangi tarihte olduğu ve ne zaman emekli olunacağına dair ciddi bir etkisinin bulunmasıdır. Bu sebepten ötürü oldukça hassas konulardan olan sigorta başlangıç tarihlerinin, staj tarihi olup olmadığı konusu en önemli konulardan bir tanesidir. Yapılan son açıklamalara göre staj başlangıç tarihleri sigorta başlangıç tarihleri olarak görülüyor. Ancak bu tarih içinde herhangi bir prim ödemesi olmadığı için emeklilik hesabı prim ödemesi yapılan günlerden başlıyor.

Buna örnek vermek gerekirse; 2000 yılında staj yapılan tarih kişilerin işe giriş tarihi olarak gözüküyor. Ancak kişi sigortalı olarak çalışmaya da 2003 yılında başlıyor. Yani kişinin prim ödemeye başladığı yıl 2003 yılı. Buna göre bu kişinin emeklilik hesaplamaları 2003 yılı üzerinden yapılmaktadır. Staj sigortasının emekliliğe olan etkisi bu durumda maalesef bulunmuyor.

Staj Sigortasında Son Durum 2019

Staj sigortası durumu yüzünden mağdur olan kişilerin oldukça fazla bir şekilde dile getirdiği staj sigortası, vatandaşların emeklilik zamanlarını etkileyen en önemli durumların başında gelmektedir. Buna göre çalıştıkları staj sürelerinin de emeklilik zamanlarına katılmasını isteyen vatandaşlar, meclisten geçmesi beklenen yasa hakkında oldukça ısrarcı tavırlarını korumaktadırlar. Tüm bu durumların ardından meclise yasal teklif sunan vekiller, bu konu hakkında düzenlemelere ve çalışmalara sıkı bir şekilde devam etmektedir. Eğer yasa mecliste kabul görürse, buna göre staj süreleri de vatandaşların emeklilik süreleri içerisine dahil olacaktır. Ancak yaşanacak olan staj sigortası son durumlarını vatandaşların sıkı bir şekilde takip etmeleri ve işlemlerini bu düzenlemelere göre yapmaları, emeklilik dönemlerinin sağlıklı geçmesi açısından oldukça önemlidir.

Staj Borçlanması Çıktı Mı?

Vatandaşların aklında soru işareti olarak kalmaya devam eden staj borçlanmaları için iyi haber meclisten geldi! Staj yaptıkları dönemin de emeklilik süresi içerisine dahil edilmesini isteyen vatandaşlar için ilk adım meclis tarafından atıldı. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaya devam ettiği staj süreleri için gerekli kanunlar hazırlanırken vatandaşlar da alacakları iyi haber için geri saymaya başladı. Eğer bu kanun meclis tarafından kabul edilirse vatandaşlar staj borçlanmalarını sistem üzerinden görüntüleyerek staj süreleri primlerini de yatırmış olacaklar. Pek çok kişinin emeklilik süreleri üzerinde ciddi bir değişikliğe sahip olabilecek olan bu düzenleme için beklenen haberin kısa sürede geleceği düşünülüyor.

2019 Staj Sigortası Kanun Teklifi

Staj sigortalarının emeklilik primleri içinde değerlendirilme durumu için harekete geçen meclis, çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir. Buna göre emeklilikten sayılması planlanan staj sürelerinin yasal düzenlemesi meclisin son zamanlardaki en önemli konuları arasında yer almaktadır. Bu durumun hassasiyetini göz önüne alan meclis çalışanları, düzenlemeleri iki ayrı koldan yürütmeye karar vermişlerdir. Bu durumlardan en önemlisi ise staj girişi olan kişilerin yasal düzenlemeler ile herhangi bir borçlanması olmadan staj sürelerinin emeklilikten sayılması durumudur. Üzerinde çalışılan diğer önemli husus ise staj sürelerinin borçlanma yapılarak kişilerin emekliliklerinden sayılmasıdır. Her iki staj sigortası kanun teklifi vatandaşların emeklilik sürelerini ciddi anlamda etkileyerek onların erken emekli olmasını sağlamaktadır.

Staj Sigortası Yasası Ne Zaman Çıkar?

Staj sigortası yasası çıkma tarihi henüz belli değildir. Mecliste bu konu ile ilgili çalışmaların yapıldığı bilinse de yasa için herhangi bir net tarih verilmemiş olup, sigorta yasası ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında çalışmalar devam etmektedir.

2019 Staj Sigortası Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Staj sigortası sorgulamaları, kişilerin tam olarak hangi tarihte sigortalı stajlarının başlangıcı olduğunu gösteren önemli uygulamaların başında gelmektedir. Buna göre vatandaşlar, e-devlet sistemi üzerinden sigortalılık durumlarına ilişkin tüm sorgulamalarını yapabilmektedirler. Buna göre staj sorgulaması yapmak isteyen kişiler, www.turkiye.gov.tr adresine giderek sisteme giriş yaparlar. Açılan ekranda kişiler SGK – SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünü kullanarak ya da SGK 4A Hizmetleri – 4A Tescil Kaydı Menüsünden staj başlangıçlarına ve staj sigortasına ilişkin sorgulamalarını kolaylıkla yapabilmektedirler.

Stajyerler Sigorta Kapsamında Hangi Hizmet Türünde Yer Alırlar?

Staj yaptıkları süre boyunca sigorta kapsamında olan stajyerler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen kurallara göre 4A hizmet türünden sayılmaktadır. Buna göre bu süre içinde sigortalı olarak değerlendirilen bu kişilerin prim ödemeleri hariç, sağlık sigortası üzerinden faydalanabilmektedirler.

2019 Stajyer Maaşı Ne Kadar Oldu?

Stajyer maaşları, 2019 yılı için yapılan asgari ücret artışları ve yeni düzenlemelerle değişmiştir. Açıklanan yeni artışa göre 2019 yılı için asgari ücret miktarları brüt ve net olarak 2 bin 558 TL’dir. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren arttırılan ve 31 Aralık 2019 tarihine kadar kişilere ödenmesi planlanan ücretler sigorta kapsamında çalışan kişilere ödenecektir. Asgari ücrette yaşanan bu artış stajyer maaşlarının da artmasını sağlamış olup stajyer maaşları da bu ücretin %30’u kadar hesaplanarak stajyerlere ödenecektir. Stajyer maaşları ödenirken göz önünde bulundurulan bu ücretler, net asgari ücretin bekâr ve çocuksuz kişiler için belirtilen tutarın üzerinden hesaplanarak işleme katılmaktadır.

Lise Öğrencileri İçin Stajyer Maaşları Ne Kadardır?

Lise stajyer maaşları, asgari geçim indirimi uygulanarak hesaplanmakta olup 2019 tarihine kadar staj gören tüm lise öğrencileri bu yeni ücretten yararlanmaktadırlar. Asgari ücretle orantılı bir şekilde, %30 oranı ile hesaplanarak ödenen lise stajyer maaşları, 2019 yılı için 548,62 TL’dir. 2018 yılı için lise öğrencilerine ödenen miktar ise 435 TL olup, hesaplamalar geçen yılın asgari ücretleri üzerinden yapılmaktaydı. Buna göre öğrencilere verilen lise öğrencileri stajyer maaşları, öğrencilere staj yaptıkları süre boyunca kesintisiz olarak verilmektedir.

Stajyer Maaşları Ne Zaman Ödenir?

Stajyer maaşları ödenme zamanı, öğrencilerin staj yaptıkları kurumun niteliğine bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak eğer öğrenciler kamu kurumlarında staj yapıyorlarsa, staj yapan bu öğrenciler de memur olarak düşünülüp buna göre ödemelerini alırlar. Bu duruma göre stajyer öğrencilere ödenecek olan maaşlar her ayın 15’i ile 20’si arası yatmaktadır.

Özel Sektörde Çalışan Öğrencilerin Stajer Maaşları Ne Zaman Ödenir?

Stajyer olarak özel sektörde çalışan öğrencilerin stajyer maaşı alma tarihleri, kamuda çalışan stajyer öğrencilere göre fark göstermektedir. Eğer öğrenciler bankalarda ya da özel sektörde stajyer olarak çalışıyorlarsa; çalıştıkları özel sektörün maaş günlerine göre maaşlarını alırlar. Genellikle bu sektörler için belirlen maaş ödeme günleri, her ayın ilk ya da ikinci haftası olarak belirlenmiştir. Ancak stajyer öğrenciler herhangi bir mağduriyet yaşamamak için çalıştıkları özel sektörün maaş günlerini bir an önce öğrenmelidirler.

Stajyerler İçin SGK Belge Kodları Nelerdir?

Stajyer olarak çalışan öğrencilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmeleri gereken kodlar iki tanedir. Bu kodlar 49 belge kodu ve 50 belge kodudur. Sosyal Güvenlik Kurumu, stajyer olarak çalışacak olan bu öğrencilerden Sosyal Güvenlik Kurumu müstahaklık belgesi istemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Staj Belge Kodu 49 Nedir, Ne İşe Yarar?

SGK tarafından istenilen 49 belge kodu, 18 yaşın altında bulunan kişilerin anne ve babalarının üzerinde olan sağlık sigortasından yararlanmaları için aktif sigorta kullanımını sağlayan koddur. Bu belge kodunun gerekli olmasının en önemli sebebi; bu kodun stajyer öğrencilerin iş kazası ya da meslek hastalığında ortaya çıkabilecek olan %1 oranındaki sağlık giderlerini ödemesidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Staj Belge Kodu 50 Nedir, Ne İşe Yarar?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen 50 belge kodu, 18 yaş sınırını tamamlamış olan kişilerin anne babası üzerinde yer almayan ve aktif sağlık sigortaları bulunmayan öğrenciler için kullanılır. Bu belge kodunun diğer belge kodundan ayrı olan en önemli farkı, sigorta oranındaki %1 iş kazası oranını ve işverenin ek olarak %5 oranındaki hastalık primini ödemesidir. Bu amaçla sigorta kapsamında sağlık güvencesi bulunmayan stajyer öğrencilerin bu kodlar sayesinde sağlık haklarından yararlanmaları sağlanır. Bu yüzden öğrencilerin staj yapmaya başlamadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu staj belge kodu olan 50 kodunu staj belgeleri ile SGK’ya bildirmeleri gereklidir. Bu sayede kişilerin staj dönemi içerisinde karşılaşabilecekleri iş kazaları ya da geçirebilecekleri meslek hastalıklarının tedavisi ücretsiz bir şekilde karşılanmış olur. Bu durum stajyer öğrencileri ve ailelerini karşılaşabilecekleri olası maddi bir külfetten de koruyacaktır. Bu yüzden bu durumun ihmal edilmeden yapılması gereklidir.

Yurt Dışı Stajları Prim Ödemelerine Sayılır Mı?

Yurt dışında staj yapan öğrencilerin, staj sigortalarının prim ödemelerine sayılma durumu hakkında henüz bilinen bir kanun bulunmamaktadır. Kişilerin böyle bir durumları var ise mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları ve staj süreleri prim ödemeleri için görüşmeleri gerekmektedir. Gerekli durumlarda yazılacak olan bir dilekçe ile prim borçlanmaları yapılandırması için Sosyal Güvenlik kurumuna başvurabilir ve yurt dışı stajları prim ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Staj Yapmak Neden Gereklidir?

Stajyer olarak çalışma durumu, öğrencilerin iş hayatında atılmadan edinebilecekleri tecrübeler açısından oldukça önemli bir dönemdir. Hem yurt içinde hem de yurt dışında stajyer olarak çalışan öğrencilerin, staj süreleri boyunca kazanmış oldukları tecrübeler onların meslek hayatlarını şekillendirecek olan en önemli faktörlerdir. Bu yüzden ülkemizde de gerek özel sektör çalışma alanlarında gerekse kamu çalışma alanlarında staj yapmak isteyen öğrencilere gereken destekler sağlanmaktadır. Meslek yeterliliği açısından gerekli olan staj, öğrencilerin çalıştıkları süre boyunca bilgi birikimi yapmalarına imkân tanıyan en önemli avantajlardan bir tanesidir.

İLGİLİ YAZILAR:

Emekli Maaşı Sorgulama

SSK Çeyiz Parası

SSK Emeklilik Kaydı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir