Ssk

Ssk Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SSK prim sorgulaması işlemi için e devlet hesabınıza giriş yapın ve hizmet dökümünü görüntüle linkine tıklayın buradan detaylı ya da toplam ödenmiş prim durumunuzu görebileceksiniz. SSK prim sorgulama genellikle ne zaman emekli olacağını hesaplamak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Emekli olabilmek için yaş doldurma şartından sonra en önemli gereklilik prim gününün doldurulmuş olması. SGK prim ödemeleri, kayıtlı olunan sigorta sandığı türüne göre 4A, 4B ya da 4C olabiliyor. Dilerseniz sigorta primi ödemelerinizi isteğe bağlı olarak şahsen yapabilirsiniz. Emekli olmak istiyorsanız, çalışma zamanınızda bu primleri düzenli olarak ödemeniz önem taşır. Yalnızca emeklilik değil, aynı zamanda sağlık hizmetlerinden faydalanırken bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Ayrıca T.C. ile SSK gün sorgulama nasıl yapılır? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Emeklilik için SSK Prim Sorgulaması Yapmak

Emeklilik için ödenen prim sorgusu yaparak emekliliğinize ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapmak için SGK resmi web sitesini ziyaret edin. Açılan sayfada kişisel bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde girin. Buna ek olarak:

 • SSK prim ödeme gün sayınızı,
 • İşe başlama tarihinizi,
 • Eğer biliyorsanız 600 günü ne zaman doldurduğunuz bilgisini,
 • Diğer sandıklara ait gün sayınızı SSK prim sorgulaması yapmak için girin.

Emekli olabilmek için 3600 ya da 5 bin 400 gün üzerinden hesaplama yapılır. Emekli olmak için yalnızca gün kriterini yerine getirmek yeterli olmuyor. Bunun dışında yaş şartının da sağlanması şart. Daha fazla bilgi almak isterseniz, Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek, kaç yıl üzerinden ve ne kadar daha prim ödeyerek emekli olabileceğiniz bilgisine ulaşabilirsiniz.

SSK 4A Sigorta Primi Ne Kadar?

SSK 4A sigorta primi her iş veren tarafından işçisi için ödenir. Her yıl ödenmesi gereken miktarda farklılık olabilir. 2019 yılı için belirlenen miktar 959 TL’dir. Bu miktar herhangi bir indirim ya da teşvikten faydalanmayan kişiler için geçerlidir. Ödenen tutarın içine stopaj ve sigorta bedeli de dahil olduğundan bu kalemlerin tekrar ödenmesi gerekmez. İş verenin sigorta ödemelerini düzenli yapması ve geçmişe dönük borcu olmaması halinde yüzde 5 indirimden faydalanabilirler. Bu durumda ödenmesi gereken tutar 831 TL’ye düşecektir.

2019 Sigorta Primleri Tavan ve Taban Miktarları Ne Kadar?

Sigorta primleri taban ve tavan miktarları 2019 yılında gelen zamla birlikte yeniden değerlendirildi. 2019 yılında toplamda yüzde 26 değerinde zam geldi. Bu kapsamda tavan ve taban fiyatlar şöyle oldu:

 • 2019’da en yüksek günlük brüt kazanç 639 TL’dir.
 • Prime esas kazancın tavan fiyatı 19 bin 188 TL’dir..
 • En düşük günlük brüt kazanç 85 TL’dir.
 • Prime esas kazancın taban fiyatı ise 2 bin 558 TL’dir.

Sigorta primleri hesabında yukarıdaki kazanç miktarları baz alınır.

4B Bağ-Kur Sigorta Primi Ne Kadar?

4B Bağ-kur sigorta primi 1 ocak 2019 ile 31 aralık 2019 tarihleri arasında ödenmesi gereken tutarı kapsar.

 • Tarım çiftçi sigortası sahipleri, 764 TL ödeyeceklerdir.
 • 5 puanlık indirimden faydalanacak olan sigortalılar 653 TL öderler.
 • Esnaf ve şirket ortağı olan sigortalıların, indirim olmadan ödemeleri gereken prim miktarı 882 TL’dir.
 • Eğer geçmişe dönük prim borcunuz bulunmuyorsa ve geçmiş ödemeler düzenli olarak yapıldıysa, yüzde 5 indirimle beraber ödenmesi gereken prim tutarı 754 TL’ye düşmüş olur.
 • Açıklanan aylık kazanç üst sınırına göre Bağkurlular 6 bin 619 TL ödemeliler.
 • 5 puanlık indirimden faydalanacak olanlar 5 bin 660 TL öderler.

4B Bağkur İşsizlik Primi Kesintisi Alınan Kişiler Kimlerdir?

4B Bağkur işsizlik prim kesintisi alınan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Anonim şirket yönetim kurulu üyesi olduğu için Bağkur’lu olan kişiler,
 • Vergi mükellefi olan esnaflar,
 • Komandit şirketlerde ortak gözüken ve Bağkur primlerini yatıranlar,
 • Şirket ortakları.

İşsizlik primi kesintisi 2019 yılı itibariyle yüzde 2 olacak şekilde hesaplanmıştır.

SSK sicil sorgulama nasıl yapılır? Yazımızdan bakabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primi uygulamasından faydalanmak isteyen kişilerin mutlaka TC’de yaşıyor olması gerekmektedir. Prim uygulaması 5510 sayılı kanuna tabi olarak yapılmaktadır. Bu kanuna göre, 18 yaşını doldurmuş olanlar, 30 günden daha az çalışıp (yarı zamanlı olabilir) kendi sigortaları dahilinde yaşlılık aylığı ya da malulluk almayan kişiler uygulamadan faydalanabilir. Buna göre ödenmesi gereken tutarlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ev hanımları için isteğe bağlı olarak yatırılması gereken toplam sigorta primi en az 709 TL en fazla ise 5 bin 320 TL’dir.
 • Ek 5 Tarım SSK primi kapsamında ödenmesi gereken prim miktarı 764 TL olarak belirlenmiştir.
 • 4B Bağkur kapsamında ödenmesi gereken prim tutarı ise 818 TL’dir.

SSK ve Bağkur Prim için Hizmet Dökümü Nasıl Yapılır?

SSK ve Bağkur hizmet dökümü yapan kişiler ekrandan ödenmiş olan primleri, prim günü sayısını ve ne zaman emekli olunacağı gibi önemli bazı bilgileri görüntüleyebilirler. Sorgulama yapmak isteyen kişilerin herhangi bir ücret ödemesine gerek yok. Bu nedenle sizden ücret talep eden kişi ya da kurumlara itibar etmeyiniz. Sorgulama işlemi için ilk adım e devlet hesabına giriş yapmaktır. Buradan kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıklayın. Soldaki menüden hizmet dökümünü seçin. Karşınıza sayfa otomatik olarak çıkacaktır.

İLGİLİ YAZILAR

SGK Prim Borcu Sorgulama Nereden Öğrenilir, Nasıl Yapılır?

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir