Ssk

Çeyiz Parası Ne Kadardır? Nasıl Alınır?

SSK’lılara verilen çeyiz parasının miktarı alınan son yetim aylığının 24 katı kadar olabilmektedir. Ayrıca, evlenme ödeneğinin miktarı alınan yetim aylığının 12 ya da 24 katı kadar olabilmektedir. Eğer yetim maaşı 4C, yani emekli sandığından alınıyorsa yetim aylığının 12 katı kadar çeyiz parası alınabiliyor.

4A yani SSK veya 4B, yani Bağkur’dan yetim aylığı alınıyorsa bu aylığın 24 katına kadar çeyiz parası alınabilmektedir.

Anne ve babasını kaybetmiş kişiler yetim aylığı alıyorlar ise evlendikleri zaman devlet tarafından ek yardım yapılmaktadır. Bu ek yardım yetim aylığının 24 katına kadar çıkabilmektedir. Çeyiz parasını alabilmek için ise sigortalı bir işte çalışmama şartı istenmektedir.

çeyiz parası nedir

Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme ödeneği temel olarak evlendiği zaman yetim aylığı kesilecek olan kişilere verilen ödenektir. 2008 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Kadınlara, yetim aylıklarının 24 katına kadar toplu olarak verilir.

Evlenmeden açtırılan banka hesabına en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme taahhüttü verilerek, evlendikten sonra hesap bakiyesinin yüzde %10 ya da %25’i oranında devlet desteği veriliyor.

Çeyiz Parası Almanın Koşulları

Evlenme ödeneği almanın şartlarının başında kadının anne ve babasının kaybetmiş olup yetim aylığı alıyor olması gelmektedir. Çeyiz parası bir defalık bir yardım olarak toplu ödeme ile verilmektedir. Kişi ikinci bir evlilik yaparsa bu yardımdan bir daha yararlanamamaktadır.

Çeyiz parasında yaş sınırı bulunmamakla birlikte bu yardımdan sadece kadınlar yararlanabilir.

Çeyiz parasına başvuracak olan gelinin ebeveynlerinin kamuda çalışmaya başlama tarihlerine göre koşullar değişkenlik göstermektedir.

Kamuda 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan kişilerin kız çocukları çeyiz parasına başvurursa;

Çeyiz parasına başvuran kişinin isteğini dilekçe yazarak SGK’ya iletmesi gerekmektedir.

Evlenme tarihi henüz nüfus kütüğüne işlemediyse kişi beraberinde evlilik cüzdanının fotokopisini de getirmelidir.

Evlenme ödeneği almaya hak kazanan kişinin, yetim aylığı ödeneği aldığı günden itibaren durdurulur. Aylıklar durduruldukları tarihten iki yıl sonra tamamen kesilir. Eğer diğer hak sahipleri varsa, onların maaşlarına eklenir. Örneğin, yetim aylığı alan diğer kardeş ya dul aylığı alan anne gibi.

Evlenme ödeneği alan kişi, eğer boşanırsa, yetim aylığı bu kişiye tekrar bağlanır. Fakat bu kişi, evlenme ödeneği aldıktan sonraki iki yıl içerisinde boşanırsa bu iki yıl içerisinde aylığını alamaz. İki yıllık süre dolduktan sonra aylık bağlanır.

Kamuda 1 Ekim 2008 tarihinden önce çalışmaya başlayan emekli sandığına bağlı kişilerin kız çocukları çeyiz parasına başvurursa;

Evlenme sebebiyle kesilecek olan yetim aylığına karşılık, bir defaya mahsus olmak üzere yetim aylığının 12 aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir. Eğer bu kişi evlendikten sonraki 12 ay içerisinde boşanırsa ve yetim aylığının tekrar bağlanmasını isterse, 12 ay tamamlanana kadar aylık ödemeleri yapılamaz. Yani, kişi 6 ay evli kalıp da boşanırsa, geriye kalan 6 ay boyunca yetim aylığını alamaz. Aynı durum dul aylığı alıp da evlenen eş için de geçerlidir.

Sigortalı Kadınlar Çeyiz Parası Alabilir mi?

Sigortası yatırılan kadınlar zaten yetim aylığı alamazlar. Yetim aylığı alamadıkları için de çeyiz parasına başvuramazlar.

Evlilik Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası, en son alınan yetim aylığına göre hesaplanır. Buradan yola çıkarak yapılacak hesap şu şekilde olacaktır; yetim aylığı alınan sigorta koluna göre son alınan yetim aylığının 12 yada 24 katı alınarak çeyiz parası miktarına ulaşılır.

Çeyiz Parası Başvurusunda İstenen Belgeler

Evlenme ödeneği müracaatında gerekli olan evraklar şu şekildedir:

  • Kimlik
  • Evlenme cüzdanı
  • Başvuru yapılan kurumdan alınan dilekçe ‘Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi’

Evlilik nüfus kütüğüne kaydedilmediyse başvuruda evlilik cüzdanı gerekir. Eğer evlilik nüfus kütüğüne kaydedildiyse talep dilekçesi yeterli olur.

Başvuruda bulunan kişi 4C’li ve emekli sandığına bağlı ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına, hiçbir yerde çalışmadığına dair beyan ile gitmeleri gerekmektedir.

Çeyiz Parası Başvuru Kurumu Neresidir?

Evlenme ödeneği için müracaat edilen kurum gelinin ikametgahının olduğu yerdeki SGK müdürlükleri ya da hizmet merkezlerine olmaktadır.

Eğer yetim aylığı emekli sandığı aracılığıyla alınıyorsa, üzerinden aylık alınan ebeveyn 1 Ekim 2008’den önce kamu görevlisi ise, çeyiz aylığı müracaatı Ankara SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na yapılmalıdır. Eğer 1 Ekim 2008’den sonra kamu görevlisi olmuşsa bağlı olunan SGK müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir.

Çeyiz Parası Ne Zaman Verilir?

Evlenme ödeneğinin gelinin hesabına yatmasında net bir süre yoktur. Başvurudan sonra SGK müdürlüklerindeki yoğunluğa göre paranın hesaba yatma süresi değişkenlik göstermektedir.

Ayrıca çeyiz parasına evlendikten sonraki 5 yıl içerisinde başvuru yapılmalıdır. Aksi takdirde, çeyiz parası hakkı zaman aşımına uğrayarak geçerliliğini kaybetmektedir.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evlenme ödeneğinin hesabınıza yatıp yatmadığını internet üzerinden ya da telefon aracılığıyla öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden e-devlet kapısını kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Şifreniz ile e-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna ‘Evlenme İkramiyesi Ödenmesi Talebi’ yazarak çıkan sekmeye tıklayın. Açılacak sayfadaki kişisel bilgilerinizi kontrol ettikten sonra ‘başvur’ butonuna basın.

Telefon üzerinden de 170’i tuşlayarak evlenme ikramiyeniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çeyiz Parası Geri Ödenir mi?

Evlilik ikramiyesi, geri ödemesi yoktur. Çeyiz parası, devlet tarafından verilen bir hizmettir, kredi değildir.

Çeyiz Parası Alınca Dul Aylığı Kesilir mi?

Evlenme ödeneği hesabınıza yatınca annenizin aldığı dul maaşında kesinti olur. Yetim aylıkları, anne ve çocuk arasında belli oranlarda paylaştırılmaktadır. Yetim aylığı için ayrı bir başvuru yapılmazsa maaşın hepsi dul eşe, yani anneye verilmektedir.

Eğer, durum bu şekildeyse, yani maaşın tamamını anne alıyorsa ve kız da çeyiz parası alırsa, annenin maaşında kızın yetim aylığı oranında bir kesilme yapılmaktadır. Bu kesinti 12 yada 24 ay boyunca yapılmaktadır.

Çeyiz Parası Hangi Bankaya Yatar?

çeyiz parası hangi bankaya yatar

Evlenme ödeneği, yetim aylığı alınan bankaya yatar.

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Evlenme ödeneğinden faydalanacak kişilerin anne ya da babalarını kaybetmiş olup yetim maaşı alıyor olmaları gerekmektedir. Bu haktan sadece kadınlar yararlanabilir. Erkek evlatların böyle bir hakkı yoktur.

Evlenme ödeneği almak isteyen kadınların da hali hazırda yetim aylığı alıyor olmaları gerekmektedir. İkinci koşul ise çeyiz parasına başvurdukları zaman evlenmiş olmalarıdır.

Dul kalan kişiler ise, ikinci evliliklerinde bu yardımdan yararlanamazlar. Bu yardım bir defaya mahsus ve ilk evliliklerde verilen bir yardımdır.

Evlenme ödeneği için belirli bir yaş sınırı yoktur. Sadece kişinin ilk evliliğini yapıyor olması gerekmektedir.

Çeyiz Parası Alıp Eşini Kaybeden Kişinin Hakları Nelerdir?

Evlenme ödeneği aldıktan sonra eşi ölen kadının hakları şu şekildedir;

Evlendiği için yetim aylığı kesilen bu kişi, eşi öldüğü için ölüm aylığı almaya başlar. Eğer, bu kişi eşinden boşanıyor olsaydı yetim aylığı iki yıl sonra bağlanmaktaydı. Fakat bu durumda ölüm aylığı hemen bağlanmaktadır. Eşinin vefatından dolayı alacağı ölüm aylığı için çeyiz parasının bitiş süresi beklenmez.

Ocak 2009’da evlenen biri evlenme ödeneğini, yani iki yıllık yetim aylığını, alan kişinin eşi 2010 Nisan’da vefat ederse maaş için iki yılın bitmesi beklenmez. Maaş hemen 2010 Nisan’da bağlanır.

Eğer aynı kişi anne ve/veya babasından dolayı yetim aylığı da alacaksa onun için iki yıl beklemesi gerekmektedir.

Doğum Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Süt Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir