Ssk

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası Ne Kadar?

Sigorta olmadan işçi çalıştırma, iş veya işçi verenler için cezası oldukça ağır olmaktadır. İşçi çalıştığı süre içerisinde kaza geçirdiği takdirde, sigorta herhangi bir şekilde işçinin durumunu karşılamamaktadır aynı zamanda işçi herhangi bir sağlık kuruluşundan ücretsiz olarak faydalanamamaktadır. Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası ise şu şekildedir;

 • Bilanço üzerinden defter tutan yerler için sigortasız işçi çalıştırmanın bir yıllık ceza ücreti 38 asgari ücrete tekabül etmektedir bu da 97.204 TL ceza tutarına denk gelmektedir.
 • Diğer defterleri tutmakla zorunlu olan yerler için sigortasız işçi çalıştırdıkları takdirde 32 asgari ücret ödemeleri germektedir bu da 81.856 TL para cezasına denk gelmektedir.
 • Defter tutmakla yükümlü olmayan yerler için sigortasız işçi çalıştırmanın cezai para tutarı 29 asgari ücrete tekabül etmektedir bu da 74.182 TL’ye denk gelmektedir.

Para Cezası Dışında Verilen Diğer Cezalar Nelerdir?

Ücret cezası dışında verilen diğer cezalar şu şekildedir;

 • Gerekli belgelerin süresinde verilmemiş olmasında dolayı; denetmen incelemesi sırasında tespit edildiği takdirde kayıt geçersizliği veya kayıt ibrazını beyan etmeme nedeni yüzünden idari para cezası uygulanmaktadır.
 • Sigortasız çalıştırılan kişilerin hasta olması durumunda veya kaza geçirmeleri durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortasız olduğu tespit edildiği takdirde ceza ile birlikte bütün sağlık giderleri işveren tarafından karşılanmaktadır.
 • İşveren mevcut olan teşviklerden bir yıl boyunca uzaklaştırılmaktadır.
 • Sigortasız çalıştırılan süreye ait sigorta primlerinin işveren tarafında zammı ve faizi ile birlikte SGK tarafında talep edilmektedir.

Sigortasız Çalıştırılan Kişiler Nereye Başvurmalıdır?

Sigortası olmayan kişilerin başvurabileceği  ALO 170’i arayarak işvereni şikayet etme hakkına sahiptir diğer bir şikayet etme yolu ise SGK il müdürlüğüne veya SGK merkezlerine dilekçe yolu ile şikayetlerini dile getirebilirler. Şikayet edildikten belirli bir süre sonra iş yerine SGK tarafından denetimciler yollanarak durum araştırılmaktadır. Şikayet sırasında, en bir kişinin şahitlik yapması gerekmektedir, maaş alındığına dair kamera kayıtları veya kargo dekontları gibi belgelerle sigortasız işçi çalıştırıldığının beyan edilmesi gerekmektedir. SGK’ya şikayette bulunulduktan sonra bir geri dönüş alamayan kişiler İş Mahkemelerine başvuruda bulunabilirler, sigortasız çalışan kişi hizmet tespit davası açarak işvereden tazminat talep etme hakkına sahiptir işçi, işten ayrılsa bile ayrıldığı yıldan itibaren 5 yıl süre içerisinde dava talebinde bulunabilmektedir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Nasıl Kanıtlanmaktadır?

Sigorta yapılmadan işçi çalıştırma ispatlanması bir çok farklı yol ile yapılabilmektedir. Fakat bazı işverenler işçinin sigortasını maliyet olarak görmesi, işçinin kendi tercihi ile sigorta istememesi veya deneme süresinde işçiye sigorta yapmama gibi durumlar olabilmektedir, bu tür durumların hiçbirinde sigorta yapmamak yasal değildir, işe başlanıldığı andan itibaren işçiye sigorta yapılması zorunludur. Sigortasız işçi çalıştırma ise şu şekilde kanıtlanabilir;

 • Tanık, gördü şahidi, kamera kayıtları veya belgelerle ispatlanabilir.
 • Çalışan kişi ile birlikte diğer çalışma arkadaşlarının tanık olması.
 • İşyerine komşu olan diğer işyerinin veya çalışanlarının tanıklığı.
 • Müşterilerin o kişiyi çalışırken gördüğünü beyan ettiği tanıklıklar.
 • İşçinin imza attığı resmi iş yeri belgeleri veya kargo teslim evrakları.
 • İşyeri tarafından oluşturulan özlük dosyası.
 • İşçinin isminin belirtildiği aylık maaş bordroları.
 • İşçinin işyeri içerisinde aktif olarak çalışıyorken çekilmiş fotoğrafı.
 • İşçi ile işverenin aralarında konuşma, e-posta veya mesajlaşma.
 • İşveren için bankaya işçi tarafından para yatırılması ve dekontta işçinin adının geçmesi.
 • Sigortasız çalışmanın bir çok farklı yolla kanıtlanması yapılabilmektedir; tanık ifadeleri veya görsel ifade ile birlikte işyerine tazminat davası açılabilir, genel olarak özellikle tanık ifadeleri öne çıkmaktadır.

Sigortasız Çalışan İşçi Çalışırken Şikayette Bulunursa Ne Olur?

Sigorta olmadan çalışan kişi çalışırken şikayette bulunursa kendisi için en kısa çözümü yaratmış olacaktır, iş yerinde aktif olarak çalışan bir işçinin sigortası ödenmiyor ise işçi çalıştığı yeri SGK’ya şikayet etme hakkına sahiptir. SGK’ya şikayet edilen iş yerine  SGK kontrol memuru gelerek iş yeri içerisinde denetimde bulunmaktadır; denetim sonucunda çalışan herkesi tek tek tutanak altına alarak gerekirse ifadelerine başvuruda bulunmaktadırlar. İfadeler üzerine eğer şikayette bulunan kişi fiilen o iş yerinde çalışıyor ise iş yerine cezai para işlemi yapılmaktadır; ek olarak işçinin o günden itibaren sigortası aktif haline getirilmektedir. İşçi çalıştığı yerden bir yıldan fazla bir süredir çalışıyor ise ispatı yapıldığı takdirde işçiye çalıştığı süre boyunca ki sigorta primi geçmişe dönük olarak yatırılır. İş yerinde birden fazla sigortasız işçi var ise diğer işçilere de aynı işlemler uygulanmaktadır.

Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverenin İtiraz Hakkı Nedir?

Sigortası olmadan işçi çalıştıran işverenin ceza alması durumunda 1 işçi üzerinden ayda 9.000 TL’ye yakın ceza kesilmektedir; bir yıllık ceza 67.000 TL etmektedir eğer iş veren bu durumun asılsız olduğunu belirtirse eğer ve ispat etme durumunda 15 gün içerisinde itiraz etme ve karşı dava açma hakkına sahiptir; işveren eğer gerçekten sigortasız işçi çalıştırdıysa, 15 gün içerisinde cezayı ödemesi durumunda ceza üzerinden %25 indirim kazanabilmektedir. Sigortasız işçi çalıştıran işverene verilecek cezalar ise şu şekildedir;

 • İşe giriş bildirgesi verilmediğinden dolayı 3.555 TL ceza kesilmektedir bu ceza asgari brüt ücretin iki ile çarpımından hesaplanmaktadır.
 • Aylık primin ödenmemesi ve hizmet belgesi verilmemesi üzerine yapılmayan her ay için 3.555 TL ücret ödenecektir.
 • İşçi için hazırlanan maaş bordrosunun geçersiz olması nedeni ile 888.75 TL ödenecektir bu tutar çalıştırılan her için alınmaktadır.
 • Muhasebe defteri geçersiz olan kişilerde çalıştırdığı her ay için 888.75 TL alınacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir