SGK

Sgk Teşvik Sorgulama

SGK potansiyel teşvik sorgulamasına olanak veren bir sistem geliştirdi. İşveren ya da sigortalı çalışanların prim teşvik kapsamlarından hangisine girdiğini öğrenebilmeleri için SGK internet sitesi kullanılabilir. Teknoloji birçok şeyin hızlı bir şekilde halledilebilmesini sağlıyor. Bunlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait işlemlerdir. Özellikle sorgulama yapacak kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gitmesine gerek kalmadı. Bu tarz işlemler SGK’nın internet sitesinden ya da e devlet sisteminden kolayca gerçekleştirilebiliyor. Sürekli olarak kendisini yenilemeye çalışan ve vatandaşların işlerini daha da kolaylaştırmayı sağlayan SGK Potansiyel Teşvik Sorgulama ekranını da devreye soktu. Bu uygulama ile teşviklere dair detaylı bilgi edinilebilmesi mümkün hale geldi.

SGK İnternet Sitesinin Faydaları

Geçmişte birçok işlem için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilmesi gerekliydi. Ancak günümüzde bu işlemler için internet kullanıcı olmak yeterli. SGK’nın internet sitesi pek çok sorgulama ya da işlemin yapılabilmesine olanak veriyor. Bu kurum sağladığı olanakları da arttırmaya yönelik günden güne yenilikler yapmaya devam ediyor. Örneğin bir kişi ne zaman emekli olacağını öğrenebilmesi için SGK’nın internet sayfasına gitmesi yeterlidir. Bunun yanı sıra prim borçlarının sorgulanması ya da evrak takibinin yapılabilmesi için de kullanılabilecek adres SGK internet sitesidir. Emeklilik ya da evrak işlemlerine ait sorgulamaların dışında sağlık hizmetlerine ait de pek çok bilgi edinebilmenin yolu yine bu sayfadan geçmektedir. Örneğin bir doktorun akademik geçmişine ya da çalıştığı kuruma dair bilgiler yine SGK’nın internet sayfası aracılığı ile öğrenilebilir.

SGK Prim Borçlarını Öğrenme

SGK’ya ait pek çok sorgulama gibi borç sorgulama işlemleri için internet kullanılabilir. SGK’nın internet sitesinden olan borçlar hızlı bir şekilde öğrenilebilir. Bunun için ilk olarak SGK kurumsal bilgi portalına girilmesi gereklidir. Bu portal içerisinde yer alan E-Borcu Yoktur ekranında yer alan

  • Kullanıcı adı,
  • Sistem şifresi,
  • İşyeri şifresi

Bilgileri doldurularak sisteme giriş yapılması gereklidir. Giriş ardından da SGK işveren borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bu sorgulama için başka bir yol ise e devlettir. E devlet sistemine de şifre, internet bankacılığı, mobil imza gibi yöntemler ile girilmesinin ardından işverenlere ait borçların öğrenilebilmesi mümkündür.

SGK Potansiyel Teşvik Sorgulama

SGK’nın ortaya koyduğu yeniliklerden bir tanesi SGK potansiyel teşvik sorgulama ekranıdır. Bu ekran aracılığıyla işveren ya da sigortalı çalışanlar yararlanacakları teşviki kolay bir şekilde öğrenebilir. SGK teşvik sorgulama 2018 yılının ortalarından beri hayatımızda olan bir uygulamadır.  Bu uygulamadan yararlanabilmek için ilk olarak SGK işveren sistemine giriş yapılması gereklidir. Sonrasında ise işveren linkinden teşvik ve tanımlar sayfasına oradan da potansiyel teşvikler ekranına gidilmelidir. Bu şekilde teşvikin ne kadar olduğuna dair sorgulama gerçekleştirilebilir.

SGK İşveren Şifresi Nasıl Alınır?

SGK işveren bilgi güncelleme, borç ödeme gibi işlemlerin yapılabilmesi için ilk olarak SGK işveren sistemine giriş yapılmalıdır. Bu giriş için de şifreye ihtiyaç vardır. SGK şifresi alabilmek için de başvurular internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunun için işyeri tescilinin yapılması sırasında e bildirge başvurusunda da bulunulması gerekiyor. Bu başvurunun ardından sisteme kayıtlı kişinin adına şifre oluşturuluyor. Verilen bu şifre ile de sisteme girerek işverene dair işlemlerin gerçekleştirilebilmesi mümkün hale geliyor.

SGK şifresinin ne olduğuna dair sorgulama için de e devlet kullanılabilir. E devlete giriş yapılmasının ardından SGK şifresinin ne olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu ekranından kolayca öğrenilebilir. E devlette bulunan E-SGK şifre sayfasından işverene ait SGK şifresi hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir