SGK

Sgk Şifre Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK şifre sorgulamanın nasıl yapılacağı ve nereden öğrenileceği konusu hakkında pek çok bilgi kirliliği mevcuttur. SGK ile alakalı bilgilere ulaşabilmek için, kişilerin e devlet üzerinden giriş yapmaları gerekecektir. E devlet şifreleri, postaneler tarafından verilir. Herhangi bir postane şubesine giderek kişiler e devlet şifrelerini temin edebilirler ve SGK ile ilgili bilgileri, e devlet resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilirler. Öte yandan kişiler bir e bildirge şifresine ihtiyaç duyarlar. E bildirge şifresi alabilmek için ise, e SGK şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu şifre, önem arz ettiği için daha önceleri kişilere elden, kapalı zarflar içerisinde teslim edilen şifrelerdi ve çevrimiçi yollarla elde etmek mümkün olmamaktaydı. Bu işlemin zaman kaybına sebep olduğu görüldüğünden artık e bildirge şifreleri, internet üzerinden temin edilebilmektedir.

E Bildirge Şifresi Nedir?

Bu şifre, kişilerin, Sosyal Güvenlik Kurumunca tescil edilmiş bir dosyaları olması gerekliliğinden kaynaklanır. Işverenler, çalıştırdıkları kişilerin sigortalılık durumlarıyla ve prim ödemeleriyle alakalı bilgileri, SGK’ya iletmek durumundadırlar. Bu işlem ise, e SGK ya da diğer adıyla e bildirge şifresi edinmiş olmayı gerektirir. Artık eskiden olduğu gibi, farklı bir noktaya seyahat ederek şifre temin etmeye gerek kalmamıştır. E bildirge şifresi alabilmek için, kişilerin internet üzerinden başvuru yapmak gibi bir şansları yoktur. Başvuru için yapılması gerekenler şöyle olacaktır;

 • İş verenler SGK şifre formu edinerek bu formu doldururlar, SGK e bildirge şifre formu, PDF olarak temin edilebilir.
 • Form ile birlikte, imza sirküleri ve resmi kimlik belgeleri temin edilir,
 • Iş yerinin kayıtlı olduğu sigorta il müdürlüğüne gidilir ve evraklar teslim edilir, müdürlükten kullanıcı kodu temin edilir.

SGK E Bildirge Şifresi Görüntüleme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Başvuru işlemi yapıldıktan sonra, kişilerin şifrelerini elden alma zorunlulukları olmayacaktır. Şifreler, e devlet sistemi aracılığıyla görüntülenebilirler. E devlet üzerinden şifreyi görüntülemek için;

 • E SGK sitesine giriş yapılır, burada menü bölümünden e şifre bölümü aratılır ve seçilir, e-SGK uygulamaları, e SGK giriş aşamaları izlenir.
 • Site, kişiyi e devlet bilgilerini gireceği bir sayfaya yönlendirir.
 • E devlet sistemine giriş yapılır, şifre görüntülenir.

Kişilerin e bildirge şifresi edinebilmeleri için, hali hazırda iş yerlerinin tescilini yapmış olmaları gerekmektedir.

SGK İş Yeri Tescili Nasıl Yapılır?

İşverenler, bünyelerinde çalıştırdıkları işçilerin sigorta bilgilerini SGK’ya çevrimiçi olarak iletmek durumundadırlar. Bu işlemin yapılması için önce bir tescil süreci, daha sonra bir e bildirge şifresi edinilmesi, akabinde bir sicil numarası olması gerekir. Tescil işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli evraklar temin edilerek başvuru yapılması aracılığı ile gerçekleşir. Tescil için gereken evraklar şöyledir;

 • Vergi levhası(şirketler için),
 • Imza sirküleri,
 • Kimlik bilgileri,
 • Varsa ortakların kimlik bilgileri

Bu şekilde temin edilen evraklara ek olarak, işyeri bildirgesi formu doldurulur, tescil işlemi gerçekleşir.

SGK Şifre Edinme ve Şifre Sorgulama Aşamaları Nelerdir?

Kişiler ya da tüzel kişiler, e bildirge şifresi edinmek ve daha sonra bu şifreyi sorgulayabilmek için, basitçe şu aşamaları izleyeceklerdir;

 • Öncelikli olarak ilk yapılması gereken, en yakın postaneye giderek, bir adet e devlet şifresi edinmek olmalıdır. E devlet sistemine, TC kimlik numarası ve postaneden verilen bu şifre ile giriş yapılır.
 • SGK şifresinin edinilmesi için, öncelikli olarak, iş yerinin SGK’ya tescilinin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Bu işlem yapılmadan şifre alınmaz. Tescil, SGK’ya gerekli evraklar temin edilerek başvuruda bulunulması şeklinde yapılır.
 • E bildirge şifresi başvurusu, internetten yapılmaz. Başvuru için, gerekli evraklar temin edilir, form doldurulur ve sigorta il müdürlüğünden başvuru yapılır. Başvuru için, bireylerin gitmesine gerek yoktur, belgeler, posta aracılığı ile gönderilebilir.
 • Daha sonra, SGK, e bildirge yetkili onay işlemini gerçekleştirir, şifreyi tanımlar ve şifre elektronik olarak görüntülenmeye hazır bir hale gelir.

E devlet sistemi üzerinden, SGK e bildirge şifresi görüntülenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir