SGK

Sgk Ödemeleri Sorgulama

SGK şahıs ödemeleri sorgulaması yapmanın yolu oldukça basit ve hızlıdır. Günümüz teknolojisi pek çok konuda işimizi kolaylaştırmakta. Geçmişte uzun vakit alan işlemler artık internet sayesinde hızlıca hallediliyor. Bu işlemlerden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait sorgulamalardır. Eskiden bu sorgulamalar için SGK’ya bizzat gidilmesi gerekiliyordu. Bir bilgi edinebilmek için bile olsa sıra beklenmeliydi. Fakat gelişmiş teknoloji sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeye ya da sıra beklemeye gerek kalmadan tüm SGK sorgulamaları yapılabiliyor. Bu sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için kullanılan adres ise e devlettir.

sgk ödemeleri sorgulama

E Devlet Nedir?

E devlet, devlete ait işlemlerin pek çoğunun elektronik ortamda yapılabilmesine olanak veren bir sistemdir. Resmi adıyla e devlet kapısı, devlet hizmetlerinin güvenli, hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor. Devletin vatandaşa verdiği hizmetin elektronik ortamda sunulması anlamını taşıyan bu sistem, insanların devlet hizmetlerine en kısa yoldan ulaşabilmesi hedefi ile kuruldu. E devlet sayesinde yapılabilecek hizmetler genel anlamda şunlardır:

 • Ödeme işlemleri,
 • Kamu kurumları arasında bilgi paylaşımı,
 • Sorgulama ve bilgilendirme işlemleri,
 • Kamu kurum ve kuruluşlara kısa sürede ulaşabilme.

E devlet tüm kamu kurum ve kuruluşlarını tek bir çatı altında toplamıştır. Böylece hangi kuruma ait işlem olursa olsun bu sistem kullanılabilir. Devlete ait olan bu web sistemi kullanılabilecek en güvenli yollardan da bir tanesidir.

E Devlet Nasıl Kullanılır?

E devletin kullanılabilmesi için ilk olarak sisteme giriş yapılması gerekir. E devlet giriş yapabilmek için de şifreye ihtiyaç vardır. Bu şifreyi alabilmek için PTT şubelerine bizzat gidilmelidir. Farklı birisinin adına şifre almak güvenlik önlemleri sebebiyle mümkün değildir. Bu şifrenin alınabilmesi için işlem masrafı olan 2 TL’nin ödenmesi gereklidir. Ancak bu şifre herkeste olmayabilir. Şifresi olmayan kişilerin de giriş yapabilmesi adına sistem alternatif bir yol önermiştir. Bu yollardan bir tanesi internet bankacılığı kullananlar içindir. Hangi bankanın internet bankacılığı kullanılıyorsa onun üzerinden e devlete girilebilmektedir. Giriş için kullanılabilecek alternatif yöntemler ise şu şekildedir:

 • Elektronik imza,
 • Mobil imza,
 • TC kimlik kartı.

Bu bilgilerden birisi ile giriş yapmak kimlik doğrulamak adına şarttır. Sisteme giriş yapan kişiler hangi işlemi yapmak istiyorlarsa o kurumun sayfasına giderek diledikleri işlemi gerçekleştirebilirler.

E Devlet İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

İster belediye, ister firma, isterse de kurum hizmetleri olsun tüm bu işlemlerin halledilebileceği ortak adres e devlettir. E devlet farklı birçok alanda vatandaşlara hizmet vermektedir. Örneğin SGK hizmet dökümü sorgulaması için bu sistem tercih edilebilir. Bunun yanı sıra üniversitede okuyan öğrencilerin de transkriptlerini almaları için artık okullarına gitmelerine gerek yok. E devlet sisteminden bu transkripte ulaşabilmek mümkündür. Bunların yanı sıra:

 • Borç bilgileri sorgulama,
 • Dava dosyası sorgulama,
 • Araç plakasına yazılan cezayı sorgulama,
 • Askerlik durum belgesi sorgulama

Gibi işlemler de e devlete giriş yapılmasının ardından hızlıca gerçekleştirilebilir. Vatandaşların işlerini kolaylaştıran bu sistem içinde en çok kullanılan sayfalardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’dur.

SGK Şahıs Ödemelerin Sorgulanması

Sosyal Güvenlik Kurumuna ait sorgulama işlemlerinin hepsi e devlet aracılığıyla yapılabilir. Emeklilik maaşım ne kadar öğrenmek istiyorum diyen kişilerin bu web sistemine başvurulabildiği gibi SGK şahıs ödemeleri sorgulaması için de gösterilebilecek adrestir. Bu işlemin yapılabilmesi için her zaman olduğu gibi yine sisteme giriş yapılmalıdır. E devlete giren kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında yer alan şahıs ödemeleri sorgulama ekranına gelerek SGK ödemelerinin sorgulamalarını gerçekleştirebilirler.

Sgk Rapor Sorgulaması

Sgk Prim Borcu Sorgulama

Sgk Emekli Maaşı Sorgulama?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir