SGK

Sgk Medula Doktor Sorgulama Nasıl Yapılır?

 SGK medula doktorlar ile ilgili bilgi alma işlemleri online olarak gerçekleşmektedir. Medula doktor sorgulama işlemleri bu şekilde internet üzerinden daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

SGK Medulada Yer Alan Bilgiler

Doktorlar ile ilgili sorgulama yapılırken aşağıdaki bilgiler elde edilebilir:

 • Doktorların çalışma yerleri ve bulundukları il ya da ilçeler öğrenilebilmektedir.
 • Doktorların alanlarını ve hangi bölümde uzman olduklarını araştırmak isteyenler bu bilgilere medula sorgusu ile ulaşabilmektedir.
 • Doktorların adı ve soyadı sistemde çıkmaktadır.
 • Doktorların geçmişlerine ait bilgiler medula ile öğrenilmektedir.

SGK Üzerinden Doktor Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK’nın resmi internet sitesi üzerinde aşağıda yer alan adımların izlenmesi ile doktorlar hakkında detaylı araştırma yapılabilir. Bu adımlar şu şekildedir.

 • Öncelikle vatandaşların “sgk.gov.tr” internet adresine girmeleri gerekmektedir.
 • E-SGK sekmesine gelinmelidir.
 • “Sağlık hizmetleri” sekmesinden uygulama açılmalıdır.
 • Hangi doktor için sorgulama yapılacaksa arama çubuğuna doktorun adı yazılmalıdır.
 • Sorgulama işlemlerinin tamamlanmasının ardından istenilen doktor ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfaya erişim sağlanabilmektedir.

Yukarıda yer alan sorgulama adımları sonucunda doktorun hangi akademik unvanına sahip olduğu bilgisine ulaşılabilir. Bunun yanı sıra doktorun daha önceki mesleki tecrübelerine ve çalıştığı kurumların bilgisine de erişim sağlanır.  Sorgu sırasında doktorun daha önce nerelerde eğitim aldığı ve hangi akademik ve mesleki çalışmalarda bulunduğu da sorgulama sırasında öğrenilebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Doktor Sorgusu

E-devlete giriş yaparak sorgu yapacakların sisteme T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile erişim sağlamaları gerekmektedir. Ardından hastane kayıtlarına erişim sağlanarak istenilen doktor hakkında da bilgi sahibi olunabilir. Bu sorgulama yöntemi ile aşağıda yer alan bilgilere kolay bir şekilde ulaşılabilir:

 • Hangi tarihlerde hangi hastanelere gidildiği bilgisi görülebilmektedir. Fakat bu bilgi son beş yıla ait bilgidir. Sistemde daha eski bilgileri görmek mümkün değildir.
 • Muayene eden doktor ile ilgili kişisel bilgilere ulaşılır.
 • Hangi doktor muayene ettiyse bu doktora ait akademik bilgilere erişim sağlanmaktadır.
 • E-devlet sorgulamalardan gidilen hastanenin hangi bölümlerinden randevu alındıysa bunun bilgisi de gözükmektedir. Bunun yanı sıra tedavi şekli ve konulan hastalık teşhisi de sistemde çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle psikiyatri servisinde tedavi olanların ya da reçetede bu tür ilaçların yazılı olduğu durumları olanlar bu konuda dikkatli olmalıdır. Bazı işletmeler ya da kurumlar da bu ilaçların kullanılmasının bilgisine ulaşabilmektedir.
 • Reçeteye yazılan ilaçların ne kadar süre boyunca kullanılması gerektiği ve bu ilaçların hangi miktarlarda kaç kere verildiğinin bilgisi de e-devlet üzerinde çıkmaktadır.

Yukarıda yer alan bilgiler ile birlikte aile hekimi ile ilgili de sorgulamalar yapılabilmektedir. Son yıllarda getirilen yasalar ile artık sağlık ocaklarında sadece aile hekimine muayene olunabilmektedir. Aile hekimini bilmeyenler e-devlet sistemine giriş yaparak arama çubuğuna aile hekimi yazdıkları takdirde ilgili sayfaya yönlendirilir. Burada ilgili olan doktor ile ilgili detaylı bilgiler elde edilir.

E-Devlet Üzerinden Göz İle İlgili Sorgulamalar

Göz muayenelerinin ardından gerekli bilgiler e-devlet üzerinden erişime açılmaktadır. Hastalar sorgulama yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi elde etmelidir. Bu şifre PTT şubelerinden alınmaktadır. Şifre alındıktan sonra sisteme giriş yapılır ve “e-hizmetler” sekmesine girilir. Buradan “SGK” seçeneği seçilir ve sağlık uygulamalarına tıklanır. İlgili kısımda “medula optik” diye bir bölüm yer almaktadır. Buraya tıklandığında hangi göz hastanesinde muayene olunduğu çıkmaktadır.

Bununla birlikte medula sorgulamada muayeneye gidilen doktor ile ilgili bilgiler de elde edilir. Ayrıca gözlük yazılmış hastalar da göz numaraları ve reçetelerindeki diğer detaylı bilgilere buradan ulaşabilir. Bununla birlikte daha önce gözlük takmış kişiler de eski numaralarına ve gördükleri tedavi süreçlerine bu şekilde erişim sağlayabilir.

Medula Eczane Sistemi Sorgusu

Medula ile eczane sorgusu yapmak isteyenler de diğer sorgu işlemlerinde olduğu gibi e-devlet sistemi üzerinden işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bunun için sisteme giriş yapılarak daha önce kullanılan ilaçların bilgisine erişilir. Ayrıca elektronik sisteme geçilmesinin ardından hastanelerde de kağıt konusunda tasarruf yapılmış olmaktadır.

Önceden reçeteler kağıt olarak hastalara verilir idi. Reçetelerin kaybolmasının ardından ilaç almak mümkün olmamaktadır. Fakat yeni getirilen düzenlemeler sonucunda reçeteler kağıt olarak verilmemektedir. Bunun yerine her hastaya kendilerine özgü reçete numarası verilmektedir. Bu numara dilenildiği takdirde cep telefonlarına kaydedilerek kağıtların kaybolması sorununa çözüm olmaktadır.

Bunun yanı sıra farklı doktorlara gidildiği vakit daha önce hangi hastalıkların mevcut olduğu ve bu hastalıklar için hangi ilaçların kullanıldığı da görülmektedir. Böylece doktorlar da buna uygun olarak tedavi yöntemleri belirler ve uygun ilaçlar yazar.

Medula Girişi Nasıl Yapılır?

Medula sistemine giriş işlemlerinin yapılması için öncelikle şifre oluşturulması gerekmektedir. Bunun için “https://medeczane.sgk.gov.tr/” internet adresine girilmelidir. Ardından burada istenen soruların doldurulması gerekir.  Daha sonra şifre oluşturma işlemlerinin tamamlanması ile sisteme kolay ve hızlı bir şekilde giriş sağlanabilir. Sisteme giriş sağlandıktan sonra her türlü bilgi ve talepler sağlanabilir.

Rapor Bilgileri Öğrenme

Hatalıklardan ya da sağlık sorunlarından dolayı rapor sorgulama işlemleri için e-devlete giriş yapılmalıdır. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası girildikten sonra “sağlık raporu” kısmına tıklanmalıdır. Arama çubuğuna bu yazıldığı takdirde otomatik olarak ilgili sayfa gelir. Ardından rapor ile ilgili döküme erişim sağlanır ve rapor dilenildiği takdirde kaydedilip çıktısı alınır.

Sağlık raporları amacına göre hastanelerden ya da sağlık ocaklarından da alınabilir. İş yerlerinde dinlenmek için basit hastalıklardan dolayı alınan raporları aile hekimleri vermektedir. Aile hekimi sorgulamaları da bu sistem üzerinden yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra aile hekiminden memnun olmayanlar da hekim değiştirme taleplerini e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Sağlık raporlarını aile hekimleri ile birlikte büyük hastaneler de vermektedir. Buralardan alınması gereken raporlar genellikle heyet raporlarıdır. Heyet raporları iş göremez durumda olanlar için ya da engelli haklarından yararlanmak isteyenler için başvurulan raporlardır. Bunun için hastanelere öncelikle müracaat edilmelidir. Müracaatlar direkt doktordan randevu alınarak yapılmamaktadır. Öncelikle rapor biriminden randevu alınmalıdır. Ardından rapor birimi ilgili bölümden randevu oluşturur ve hastaların doktora yönlendirmesini yapar. Bu şekilde hastalar doktorlar tarafından muayene edilir ve gerekli tahlililerin sonucunda rapor oluşturulur.

Rapor başhekime gönderilir ve burada onaydan geçer. Onaylanan raporların her şirket ya da kurumda geçerliliği vardır. Tüm bu alınan raporların bilgisine ve raporlar alınırken ilerleyen sürece e-devlet sistemi üzerinden erişim sağlanır. Buradan bunların çıktısı da alınabilir.

Sağlık Bakanlığı Bilgi Hattı

Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçmek isteyenler için iletişim numarası 0312 585 10 00’dır.  Sağlık Bakanlığı’nın bu numarası ile mesai saatleri içerisinde görüşme sağlanabilir. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığı’nın “https://www.saglik.gov.tr/” internet sitesi üzerinde yer alan duyurulardan da her türlü bilgiye ulaşmak mümkündür. Ayrıca site üzerinden mail gönderme imkanı da bulunmaktadır. Buradan da medula doktor sorgulamaları ile ilgili sorular iletilebilmektedir. Bununla birlikte sorgu sırasında yanlış bilgilerin sistemde yer almasının ardından da ilgili kişilere e-mail atılarak ya da aranarak yanlışlıklar düzeltilmelidir.

Aile Hekimi Sorgulama? Aile Hekimim Kim?

Sgk Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır? (Emekli Maaşı)

Sgk Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir