SGK

Sgk Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK kayıt sorgulamanın nasıl yapıldığı ve SGK kayıt işlemlerinin nereden öğrenileceği, izah edilmeden önce, neden SGK kayıt sorgulama işlemi yapılması gerektiğinden bahsedilmesi gerekecektir. Kişiler, belli bir süre çalıştıktan sonra, emekli olabilmektedirler. Emekli olabilmek için, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olunması ve prim ödemek gibi belli bir takım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu konular ile alakalı olan bilgiler, kişilerin vatandaşlık hizmetleri sisteminde yer alır ve konunun akıbeti ile alakalı sorgulama yapılması gerekir.

SGK sorgulama işlemleri, daha öncesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir kolu olan e – SGM sistemi üzerinden gerçekleştirilmekteydi. Bu sisteme giriş için, belli bir şifre bulunması zorunluluğu yoktu. Kişiler, birtakım bilgiler dahilinde, sorgulama yapabilmekteydiler. Şimdi böyle bir sistem bulunmamaktadır. SGK ile ilgili sorgulama işlemleri, E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, emekli olabilmek için, SGK’nın 4a, 4b ya da 4c bendine tabi olmak durumundadırlar. Nasıl ve ne koşulda emekli olunacağı bilgilerine ise, E-Devlet sorgulaması ile erişilecektir.

SGK dosya sorgulamanın nasıl yapılacağını buradan öğrenebilirsiniz.

SGK E-Devlet Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ssk sicil no sorgulama isimden yapılır mı? Ya da SGK borç sorgulama TC ile mümkün müdür? Gibi sorular, vatandaşlar tarafından sık sık sorulur. E-Devlet portalı, vatandaşların pek çok şahsi bilgilerinin bulunduğu, 3. Kişiler tarafından görüntülendiğinde, kişilerin aleyhinde kullanılabilecek bilgiler içeren bir platformdur. Bu sebepten dolayı, giriş işlemi için şifre gerekir. Yalnızca TC kimlik numarası ya da isim bilgileri ile, E-Devlet sistemine giriş yapmak mümkün değildir. SGK hizmet dökümü sorgulamayla alakalı detayları buradaki konumuzdan öğrenebilirsiniz.

SGK Kayıt Sorgulama Ekranı

SGK kayıt sorgulama ekranına giriş yaparak gerekli bilgileri alabilirsiniz.

SGK E-Devlet Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK kayıt sorgulama için, izlenmesi gereken aşamalar, şöyle maddelenir:

  • E-Devlet uygulaması, akıllı telefonlara indirilir ya da herhangi bir tarayıcı üzerinden, e devlet sistemine giriş yapılır.
  • Açılan sayfada, kimlik doğrulama işlemi yapılması gerekecektir. Bu işlem için kişilerin TC kimlik numaralarını ve E-Devlet şifrelerini biliyor olmaları gerekir.
  • TC kimlik numarası, her bireye tahsis edilen, TC kimlik belgelerinde bulunan 11 haneli numaradır.
  • E-Devlet şifresi, Türkiye Cumhuriyeti Postaneleri tarafından elden tahsis edilir. 2 TL gibi bir ücret karşılığında, vatandaşlar, kendilerine en yakın olan postaneye giderek, E-Devlet şifresi temin edebilirler.
  • Bilgi giriş işlemleri tamamlandıktan sonra, sisteme giriş yap butonu tıklanır, E-Devlet sistemine giriş başarıyla tamamlanmıştır.

Bu aşama tamamlandıktan sonra, kişiler, SGK 4a olarak değişen SSK, SGK 4b olarak değişen bağkur, SGK 4c olarak değişen emekli sandığı kayıt durumlarını ara butonuna ilgili işlemi yazıyor olarak sorgulayabileceklerdir.

E-DEVLET SGK KAYIT SORGULAMASI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

E-Devlet’e İnternet Bankacılığı İle Nasıl Giriş Yapılır?

Vatandaşlar, E-Devlet şifresi temin etme fırsatları yoksa, ve belli bankaların internet bankacılığını kullanıyorlarsa, E-Devlet sistemine, internet bankacılığı üzerinden giriş sağlayabileceklerdir. Bu giriş işlemi için kişiler, e devlet sistemi internet bankacılığı opsiyonunu seçmelidirler. Daha sonra, açılan sayfa kişileri, ilgili bankayı seçerek internet bankacılığı bilgilerini girmeleri şeklinde yönlendirecektir. E-Devlet’e internet bankacılığı ile giriş yapılabilecek bankalar, şu şekildedir;

Bu bankalardan herhangi birinin internet bankacılığı aktivasyonun sağlamış olanlar, E-Devlet portalına giriş yapabileceklerdir. SGK maaş sorgulamasıyla alakalı detayları buradan öğrenebilirsiniz.

4A, 4B ve 4C Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, çalışmakta oldukları alana ve meslek gruplarına göre, emekli olma zamanları geldiğinde ya da diğer sosyal işlemleri için, SGK’nın çeşitli bendlerine tabi olurlar. eskiden isimleri SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı olan bu kategoriler, şimdi bu şekilde değiştirilmiştir. SGK hizmet dökümü sorgulamak için kişilerin tek yapmaları gereken E-Devlet portalına giriş yapmak olacaktır. Bu giriş işlemi tamamlandıktan sonra kişiler, sayfa içerisinde, size nasıl yardımcı olabiliriz? Yazılı bir buton görüyor olacaklar. Bu bölgeye, sorgulamak istedikleri hizmet dökümünün ismini yazmaları takdirde, sayfa vatandaşları, konu ile alakalı bilgilere ulaştırıyor olacaktır.

İLGİLİ KONULARI İNCELEYEBİLİRSİNİZ:

SGK İşten Çıkış Sorgulama

SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK Geriye Dönük Teşvik Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir