SGK

Sgk Rapor (İstirahat) Parası Sorgulama

SGK rapor parası sorgulamasının nasıl yapılacağı sorusu cevabı pek çok sigortalının merak ettiği konulardan bir tanesidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na dair sorgulamalar internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu sorgulamalar için de bazen SGK’nın internet sitesine girilmesi gerekir. Bazı durumlarda ise e devlet bu sorgulamaların yapılması için gidilmesi gereken adrestir. Kamu kuruluşlarında işlemler yapması gereken kişilerin hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştıran e devlet özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait işlemler için sıklıkla tercih ediliyor.

SGK’nın internet sitesi ya da e devlet aracılığıyla yapılabilecek sorgulamalardan bazıları şu şekildedir:

  • Ne zaman emekli olunacağı,
  • Emeklilik maaşı,
  • Doktor bilgileri,
  • Prim borçları.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası geçici olarak iş göremez raporuna sahip olan kişilerin çalışmadıkları günler için aldıkları ücretlerdir. Geçici olarak iş göremez raporu ise hastalık, iş kazası, doğum gibi sağlık durumlarında Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşları tarafından verilen çalışanın dinlenmesine yönelik olan rapordur. İşe gidemeyen kişilere ödenen bu paralar işveren tarafından karşılanmaz. Bu paralar bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı çalışana verilir. Bu rapor parası almak için de yapılması gereken şeyler mevcuttur.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK istirahat parası alınabilmesi için olarak başvuru yapılması gereklidir. Sigortalı aldığı çalışan iş göremez raporunu ilk olarak işverene iletmelidir. İşveren de bu raporu e-rapor sistemine girmelidir. Bu giriş işlemi 5 gün içerisinde gerçekleştirilmelidir. Bu rapor Sosyal Güvenlik Kurumu heyetince incelenir. İnceleme sırasında raporun uygunluk durumuna bakılır. Onaylanan rapor için de rapor parası alma işlemi başlatılır.

SGK İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

SGK Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor parası nereden alınır sorusuna verilebilecek iki yanıt vardır. Bu paralar PTT şubelerinden ya da Ziraat Bankası’ndan alınabilir. Rapor parası nasıl hesaplanır buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Raporun incelenmesinin ardından çalışan kişiye kısa mesaj ile bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirmede de raporun sonucunun ne olduğunun yanı sıra paranın da hangi yol ile alınabileceği hakkında bilgiler yer alır. SGK tarafından raporu onaylananlar ve sms alan kişiler ilgili şubelere giderek rapor parasını temin edebilirler.

Rapor Parası Sorgulama PTT

Rapor parasının yatıp yatmadığını sorgulamanın yapılabilmesi için çeşitli yollar mevcuttur. Bu paralar PTT ya da Ziraat Bankası aracılığı ile çalışan kişilere ulaştırılır. Bundan dolayı da sorgulamaların yapılabilmesi için tercih edilebilecek yerler bu kurumlardır. PTT şubelerine ya da Ziraat Bankası’na nüfus cüzdanı ile giden kişiler rapor parasının yatıp yatmadığı hakkında bilgi alabilirler.

İş Görmezlik Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?

SGK Çocuk Emzirme Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Rapor Parası Yattı Mı?

Bu rapor parasına ilişkin en önemli detaylardan bir tanesi alınan raporun en az 3 günlük olmasıdır. 3 gün ve üzeri rapor alan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödemeler yapılır. Ancak 3 gün altında raporu olan sigortalı çalışanlara herhangi bir ödemede bulunulmaz. Rapor parası başvurusunda bulunacak kişilerin bu ayrıntıya dikkat etmesi gereklidir.

E Devlet İle Rapor Parası Sorgulama (TC ile Rapor Parası Sorgulama)

SGK İşgöremezlik Ödemesi Sorgulama Ekranı

Rapor parasına ilişkin yapılan başvuruların ne aşamada olduğunu öğrenebilmek adına e devlet sistemi kullanılmalıdır. E devlet TC kimlik bilgileriyle rapor parası sorgulama yapmak için tercih edilebilecek adreslerden bir tanesidir. Bunun için ilk olarak e devlete giriş yapılması gereklidir. Bu giriş de e devlet şifresi ya da;

  • TC kimlik kartı,
  • Mobil imza,
  • Elektronik imza,
  • İnternet bankacılığı

Gibi bilgilerden birisine sahip olunması ile gerçekleştirilebilir.

SGK Rapor Sorgulama Ekranı

Bu bilgilerden herhangi birisi ile e devlete giren kişiler 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme ekranını açmalıdır. Bu sayfa üzerinde bulunan bilgilerin doldurulmasının ardından rapor parasına dair detaylı bilgi öğrenebilmesi için sorgulamaların yapılabilmesi mümkündür.

Rapor Parası Sorgulama Telefon

Rapor parasıyla alakalı sorgulama yapmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 aranmalıdır. Bu hat üzerinden 24 saat kesintisiz hizmet sunulmaktadır.

KONUYLA ALAKALI DİĞER YAZILARIMIZ

Rapor Parası Nasıl Alınır, Nereye Başvurulur?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Süt Parası Nasıl Alınır, Nereye Başvurulur?

Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir, Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir