SGK

Sgk İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK işe giriş ve çıkış tarihi öğrenme işlemleri için internet kullanılabilir. Geçmiş zamanda bu tarz çalışmaya ya da emekliliğe dair bilgilerin öğrenilebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumları’na gidilmesi gerekliydi. Burada da uzun sıra bekleyişlerinin ardından bilgilere ulaşabilmek mümkün oluyordu. Ancak teknolojik gelişmeler birçok alanda olduğu gibi bu alanda da insanların işlerini kolaylaştırdı. Artık Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK internet sitesi ve e devlet kullanılarak çalışma ya da emeklilik durumuna dair birçok sorgulama gerçekleştirilebiliyor.

SGK Üzerinden Yapılabilecek Sorgulamalar

SGK pek çok bilgiyi sistemine yüklemiş durumda. Bundan dolayı da artık Sosyal Güvenlik Kurumu’na dair bir sorgulama yapılmak istendiği zaman internet sitesi kullanılabiliyor. Örneğin emekli olmayı bekleyen bir kişi ne zaman emekli olacağını ve emekli maaşının ne olacağı gibi bilgiler için SGK emeklilik sorgulama sayfasını kullanabilir. Bunların dışında SGK internet sayfasından yapılabilecek diğer sorgulamalardan bazıları şunlardır:

  • Hizmet dökümü,
  • Doktor hakkında bilgi sorgulama,
  • Prim borcu sorgulama.

Bu tür sorgulamaların yapılabilmesi için ilgili olan SGK uygulama sayfası açılmalıdır. Sonrasında ise çıkan ekranda gerekli bilgilerin doldurulmasının ardından istenilen sorgulamaların gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

SGK İşe Giriş İşten Çıkış Tarihlerini Öğrenme

Bir kişi hangi işe ne zaman başladı ve o işten ne zaman ayrıldığı gibi bilgileri internetten kolay bir şekilde öğrenebilir. Eskiden en küçük bilgiyi öğrenebilmek için bile sıra beklemek gerekiyordu. Artık SGK’nın internet sitesi tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmeyi olanaklı kılıyor. Hangi tarihler arasında çalışıldığının öğrenilmesinin yolu SGK hizmet dökümü sorgulamadan geçiyor. Bunun hizmet dökümüne de e devlet üzerinden ulaşılabilir. E devlet SGK’ya ait pek çok işlemin hızlı bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor. Bu işlemler sorgulamalar bunun yanı sıra bilgi girişleri de olabiliyor. Bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre e devlet sisteminden girilmesi gerekilen sayfalar şunlardır:

  • 4A hizmet dökümü,
  • 4B hizmet bilgisi,
  • 4C isteğe bağlı ödeme dökümü.

Bu sayfalar üzerinden hizmet dökümüne ulaşılabilir. Hizmet dökümünden de hangi işe ne zaman başlanmış ve hangisinden ne zaman çıkılmış olduğu öğrenilebilir.

İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

Bir işveren çalıştırdığı kişilerin işe girişlerini bildirmesi gerekir, buna da işe giriş bildirgesi denir. Bu belge SGK’nın yanı sıra hem işverende hem de çalışanda olması gerekir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince bir işveren her bir çalışanı için işe giriş belgesi düzenlemelidir. Hazırlanan bu bildirgenin de Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi gereklidir. SGK işe giriş bildirgesi nereden alınır sorusuna verilebilecek cevap ise Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Ayrıca e devlete giriş yapılmasının ardından İşe Giriş / İşten Ayrılış Bildirgesi sayfası üzerinden de bildirgeye ulaşabilirler.

İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Hazırlanır?

Bu bildirgeyi hazırlaması gereken kişi işverendir. Bu bildirge sigortalı çalışan işe başlamasından bir gün önce hazırlanması ve SGK’ya iletmesi gereklidir. Şayet bir çalışan 2 aylık deneme süresine tabi tutuluyorsa da yine bu bildirge hazırlanmalı ve SGK’ya verilmelidir. İşe başlama bildirisi yapmayan iş sahiplerine cezai işlemler uygulanmaktadır. Bundan dolayı da bu işlemin atlanmaması gerekir. İşe giriş bildirgelerinin SGK’nın internet sitesi üzerinden yapılabilmesi mümkündür. Bunun için ilk olarak E-Bildirge kullanıcı bilgisi alınması gereklidir. Bu bilgiye sahip olmayan işverenler ise e devlet sistemini kullanarak işe giriş bildirgesini SGK’ya iletebilir. İşe girişin yanı sıra işten ayrılma bildirgesi formu da doldurulup yine aynı şekilde SGK’ya gönderilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir