SGK

Sgk Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sgk hizmet dökümü sorgulama yapmak için e devlet kapısının ziyaret edilmesi gerekmektedir. Sgk hizmet dökümü sorgulamasını 7 gün 24 saat yamanız mümkündür. Diğer e devlet kapısı işlemlerinde olduğu gibi, bu işlemde de mutlaka kimlik doğrulaması yapmanız istenecektir. Bunun için karşınıza çıkan ekranda TC kimlik no ve e devlet şifresi kısmını doldurun.

Eğer e devlet şifrenizi hatırlamıyorsanız ya da daha önceden hiç şifre almadıysanız PTT şubelerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Size en yakın PTT şubesinden zarf içinde aldığınız şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer PTT’ye gitmeden sisteme giriş yapmanın bir yolunu arıyorsanız, çalıştığınız bankanın internet bankacılığı üzerinden de sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra arama kısmına SGK hizmet dökümü sorgulama yazın, karşınıza çıkan ilk seçeneğe tıklayın. Gerekli bilgileri girdikten sonra sorgulama sonucunuz getirilecektir.

Sgk Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

sgk hizmet dökümü sorgulama

Sgk hizmet dökümü belgesi almak için e devlet kapısı üzerinden SGK Tescil ve Hizmet Dökümü servisinden faydalanmak gerekiyor. Bu servise tıkladıktan sonra barkodlu belge oluştur seçeneğine tıklayın. Bu belgenin kullanılabilmesi için barkodlu belge oluştur seçeneğine tıklanması gerekir. Ardından dosyayı indir seçeneğine tıklayın ve bu dosyayı bilgisayarınıza indirin. Taşıyıcı bellek kullanarak ya da yazıcı bağlantısı üzerinden gerekli belgeyi alabilirsiniz. Sayfada e posta gönder seçeneği de bulunmaktadır. Bu seçenek sayesinde SGK hizmet dökümü belgesini vermek istediğiniz kişiye ya da kuruma doğrudan belgeyi gönderebilirsiniz.

Sgk Hizmet Dökümü Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Sgk hizmet dökümü belgesi kullanılacak alanlar başında vize alma süreci gelir. Bunun dışında Sgk hizmet dökümü mahkemeler tarafından da istenmektedir. İkramiye hesaplamada, emekli maaşı hesaplama uygulamalarında, emekli maaşı sorgulamada ne zaman emekli olacağınızı öğrenmeniz için SGK hizmet dökümü belgesine ihtiyaç Duyarsınız.

Sgk Hizmet Dökümü Belgesi ile Hangi Bilgilere Ulaşabilirim?

Sgk hizmet dökümü belgesi ile ulaşılabilecek bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Çalışan kişiye ait sigorta primlerini yatıran şirkete ait bilgiler (kişi de olabilir),
 • Primlerin hangi aylarda yatırıldığına dair tarih bilgisi,
 • Çalışanın ilk işe giriş yaptığı tarih,
 • Çalışanın sigorta primleri miktarı,
 • Çalışanın sigorta primlerinin ne zaman ödendiği,
 • Çalışan kişinin toplam çalıştığı gün sayısı,
 • Çalışan kişinin resmi bilgileridir.

Pek çok resmi kurum işlem yapmak için bu bilgilere ihtiyaç duyar. Bu açıdan hizmet dökümü belgesi almak çok işinize yarar.

Sgk İşe Giriş Tarihi Sorgulama

SGK işe giriş tarihi sorgulama yapmak isteyen kişi eğer işe bir personel almışsa ya da herhangi bir yerde çalışıyorsa, 4A hizmet dökümü sayfasını kullanabilirler. Çalışma hayatınıza ne zaman başladığınızı öğrenmek için telefonlarınızın mesaj kısmına geldikten sonra PT yazın boşluk bırakıp TC kimlik numaranızı ekleyin ve sonra olarak aile sıra no yazın. Mesajınızı 5502’ye gönderin. Örnek mesaj şu şekilde görünecektir:

 • PT 1234567891 0003

SGK diğer online hizmetlerine de bu sekmeden ulaşabilirsiniz.

Sgk Sigortalı İşe Giriş Bildirgesini Düzenleme

Sgk sigortalı işe giriş bildirgesini düzenleme işlemi sigortalı işe başlamadan önce ilgili üniteye doğrudan verilmelidir. İş veren tarafından işe alınması planlanan sigortalı kişiler için, nüfus cüzdanlarına üçer nüsha şeklinde belge düzenlenir. Ünite ise buna karşılı kişiye evrak tarih ve giriş numarası verir. Eğer sayı olarak fazla sigortalı için bildirim yapılmışsa, bildirgenin dşında ayrıca işçilerin listesi için dizi pusulası verilir. Bu sayede işçiler ile ilgili bilgilerin daha rahat kontrol edilmesi amaçlanır. İş verenlere aşağıdaki bilgiler verilir:

 • Sigorta sicil numarası,
 • İl kodu,
 • Ünite kodu,
 • Tescil yılı,
 • Sıra numarası.

Verilen numaralar kurum kayıtlarına işlenir ve hem iş veren hem de sigortalılara bildirilir. Sigortalı kişi sigortalı işe giriş bildiresini dilerse internet üzerinden bildirebilir. Ancak ilk defa işe girecek lan kişiler için işe giriş bildirgesinin elden verilmesi zorunludur.

İş verene yasal süre içinde verilmeyen işe giriş bildirgesi için para cezası uygulanacaktır. Bu ceza bildirge verilmeyen kişi başınadır ve asgari ücret tutarının iki katı kadardır.

Sgk Sigortalı Bildirim Belgesi Düzenleme

Sgk sigortalı bildirim belgesi düzenleme iş veren değil sigortalı tarafından yapılmalıdır. Çalışmaya başlanılan tarihten itibaren en çok 30 gün içinde kişilerin ilgili üniteye bildirim yapmaları gerekmektedir. Sigortalı tarafından 2 nüsha doldurulmalıdır. Bu nüshalardan bir tanesi SSK bölge müdürlüğüne verilecektir. SSK bölge müdürlüğü evrak numarası işler. Ardından bir nüshayı sigortalı kişye verir. Eğer sigorta bildirimi ve iş veren bildirimi arasında fark varsa, bu durumun taahhütlü bir yazı ile iş verene bildirilmesi zorunludur. Belge doldururken hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği, beldenin arka sayfasında detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Eğer belgeden sonuç alınması mümkün olmazsa, sigorta yoklama memurları yerel denetim yapar.

Sgk İşe Giriş İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SGK işe giriş işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler başında kişilerin (personel) işe başlamadan önce en geç 1 gün içinde işlemlerin tamamlanması geliyor. Bu durum standart işe giriş işlemi yapacak olan kişiler için geçerlidir. Eğer yanlış yapılmış ir giriş işlemi söz konusu ise işe başlanacak günden ertesi gün gece 12 olmadan iptal işlemi yapılabilir. Eğer nakil işlemi yapılıyorsa, nakil çıktığı iş yerinden 1 ay süre ile giriş yapılması mümkündür. SGK işe giriş yapılırken aşağıdaki alanların eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmaları gerekmektedir:

 • Nakil ise nakil geldiği iş yeri sicil numarası,
 • Kısmi çalışanlar için 30 günden az çalışıyor mu alanı,
 • Varsa hükümlülük kodu,
 • Varsa özürlülük kodu,
 • Meslek kodu,
 • Sigorta kodu,
 • İşe giriş tarihi.

Form doldurulurken ilk olarak SGK giriş ekranına tıklamak gerekiyor. Ardından sigortalı işe giriş bildirgesine tıklanır. Daha sonra ekranda TC kimlik no kısmı dolduruluyor. İşe giriş tarihini kontrol ettikten sonra tarih girilir. Özürlülük kodu varsa evet yoksa hayır seçeneği işaretleniyor. Kişi eski hükümlü ise evet değilse hayır seçilir. Kısmi çalışan ise evet seçilir ve gün sayısına 1 gün eklenir. Değilse hayır seçeneği işaretlenir. Meslek kodu kısmı uygun şekilde doldurulur. Ardından işe giriş işleminin nakıl olamsı halinde alt kısmda yer alan alana iş yeri sicil no yazılır.

Sgk Personel İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sgk personel işe giriş bildirgesi yapma zamanı kişi işe başlamadan önce 1 gündür. Eğer bildirgenin verileceği tarih resmi tatil günü ile çakışırsa, bildirge bir sonraki ilk iş gününde de yapılabilir. Pazartesi günü iş başı uapacak olan bir kişi için işe giriş bildirgesinin Pazar günü yapılması söz konusu değildir. Bu nedenle bildirgenin pazartesi günü yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak bu durum diğer günler için geçerli değildir. SGK, bu girişi zamanında yapmış kabul eder. Eğer yeni açılan bir iş yeri için Sgk hizmet dökümü ve diğer işlemler yapılacaksa, bu işlemlerin normalden daha uzun süreceği göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer iş yeri tarım ve balıkçılık sektörlerinde faaliyet gösteriyorsa, bu durumda iş başı gününden bir gün önce bildirge yapılması zorunluluğu yoktur.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Çocuk Yardım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir