Emeklilik

Sgk Emekli Maaşı Sorgulama?

SGK emekli maaşı sorgulaması yapmak isteyen kişilerin pek çoğu emeklilik dönemlerine az kalmış ve emeklilik maaş miktarlarını merak eden kişilerden oluşmaktadır. Türkiye’de herhangi bir kurumda sigortalı çalışan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında hayatlarını güvence altına almak adına sigortalı olarak çalışırlar. Sigorta kapsamı altına 4A,4B,4C gibi çeşitli kollardan yatırılan sigorta ücretleri, prim kazançları kişilerin ilerleyen zamanlarda iş yaşantıları bittiği zaman ne kadar emekli maaşı alacakları gibi faktörler belirlenir. Kişiler için emeklilik dönemi çok büyük önem sarf edebilmektedir çünkü uzun süre çalıştıktan sonra çalışmayı bırakıp bunun karşılığında her ay belirli bir maaş almak büyük düşlerdendir. Belirli şartlar dolduğunda (yaş ve prim gibi) çalışan her vatandaş vakti geldiği zaman emeklilik başvurusunda bulunabilir ve incelemeler yapılıp başvuru sonuçlandıktan sonra emekli maaşlarını kurumların anlaşmalı oldukları bankalardan temin etmeleri mümkün olabilmektedir. Emekli kişilerin emeklilik maaşları her yılın ocak ve haziran aylarında senede iki kez güncellenmesi yapılabilmektedir.

sgk emekli maaşı sorgulama

SGK Emeklilik maaşı sorgulaması nasıl yapılır?

Teknolojinin gelişmesi pek çok alanda insanların hayatını kolaylaştırmıştır. E-devlet uygulamasının uygulamaya girmesi ise bu yararlardan biridir e devler sayesinde birçok bilgi saniyeler içinde öğrenilebilmektedir. Sgk emeklilik maaşı sorgulaması,  da e devlet üzerinden yapılabilmektedir. Hatta şu sıralar emeklilik maaşı sorgulaması sadece bu uygulama üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için yapılması gereken e-devlet web adresine tıklayarak TC kimlik numarası ve e devlet şifresi girilerek sisteme giriş yapmaktır .Daha sonra ise arama butonundan SGK emeklilik maaşı sorgula yazılarak açılan sayfada ayrıntılı bir şekilde maaş sorgulaması yapılabilmesi mümkün olabilmektedir.

Emeklilik hakkında tüm detaylara ulaşmak için hemen sigorta-sorgula.com/emeklilik ziyaret et.

SGK Emeklilik maaşı nereden öğrenilir?

SGK emeklilik maaşını öğrenmek için, zahmetli işler ile uğraşmaya gerek yoktur. Kişiler önceden sgk emeklilik maaşlarını öğrenmek için sosyal güvenlik kurumlarına gidip ilgili yerlerden sgk belgelerini almaları gerekmekteydi. Günümüzde ise buna gerek kalmamıştır. İnternete ve e devlet uygulamasına sahip olan bir kişi kolaylıkla emeklilik maaşının ne kadar olacağına ve bununla ilgili bilgilere ulaşabilmektedir. Kişilerin e devlet şifreleri yok ise PTT ye gidip cüzi bir ücret ödeyerek bu şifreye sahip olabilirler. Bu şifreyi aldıktan sonra e devletin web sitesine girip kayıt yapıldıktan sonra yapılması gereken tek şey TC kimlik numarası ile alınan şifre ile sisteme giriş yapmaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra ama butonuna SGK emeklilik maaşı sorgulaması yazılarak istenilen bilgilere bir iki dakika içinde ulaşılması mümkündür.

Şifresiz SGK emeklilik maaşı sorgulaması yapılabilir mi?

SGK emeklilik maaşı sorgulama işlemleri genellikle e-devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilmektedir fakat e devleti olmayan kişiler de sgk maaş sorgulaması yapılabilir. Bunun için gerekli olan şeyler;

  • SGK web sitesi üzerinden E-SGM hizmet sorgulama ekranına girilmelidir.
  • Daha sonra istenilen bilgilerden uyruk, TC kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt numarası, doğum yılı bilgileri girilerek şifresiz sgk emeklilik maaşı sorgulaması kolaylıkla yapılabilmektedir.

SGK Emeklilik maaşı nasıl hesaplanır?

Çalışan kişiler için emeklilik en büyük hayallerdendir ve emekli olunca o kadar sene çalıştığının karşılığı alarak emeklilik maaşı hesaplaması da kişiler için çok önemli olabilmektedir. Emekli maaşı hesaplaması yapılırken yapılması gereken şey SGK internet sitesine girmektir. Bu internet sitesinden emekli maaşı hesaplama robotuna tıkanılmalıdır. Bu  robot emeklilik maaşlarını önceden tahmin edebilmektedir. Bu işlem için uygulama formu doldurulmaktadır. Bu formda işçi primleri çalışma senesi gibi bölümler yer alabilmektedir. TC kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfus ili ,doğum tarihi gibi bilgilerde bu formda yer almaktadır. Bu form eksiksiz bir biçimde doldurulduğu taktirde kişilerin tahmini olarak emekli olduklarında alacakları maaşları hesaplaması mümkün olabilecektir.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emeklilik Hesaplama Tablosu, Ne Zaman Emekli Olurum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir