SGK

Sgk Doktor Sorgulama Nasıl Yapılır?

Nasıl SGK doktor sorgulaması yapılır sorusunun cevabını bilmek pek çok kişinin hayatını kolaylaştırır. Teknolojinin faydalarından yararlanabilmek adına hastanelerde resmi olarak çalışan tüm doktorların bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK’nın veri tabanına girilmiştir. Bu da herhangi bir doktor hakkında detaylı bilgi alabilmek için kişilere bir fırsat yaratmıştır. Bu sorgulama ile doktorun akademik geçmiş, uzmanlık alanı ya da çalıştığı hastanelere dair bilgiye ulaşabilmek mümkündür. Doktor bilgi sorgulamaları internet üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilir. Hangi doktorun hangi hastanede çalıştığını öğrenebilmek için bazı yollar vardır. İnsanlar bu yolları kullanarak aradıkları doktorun nerede olduğu bilgisine hemen ulaşabilir.

doktor sorgulama

Doktorum Nerde?

Doktorlar sürekli olarak aynı hastanede çalışmıyor. Bir doktor farklı tekliflerin gelmesi ile beraber çalıştığı hastaneyi değiştirebilir. Bu durum da o doktora düzenli giden bir hasta için oldukça sıkıntı yaratabiliyor. Bir hastalığın tedavisinde en önemli konulardan bir tanesi doktora olan güvendir. Hastanın güvendiği o doktorun da çalıştığı kurumun değişmesi yeni doktor arayışına girmeyi ve tedavinin geciktirilmesine neden olabilir. Böylesi bir sorun yaşanmaması adına SGK tüm doktorların güncel bilgilerini sisteminde topluyor. İnternet üzerinden yapılabilen hızlı aramalar sayesinde bir hasta tedavi olmak istediği doktorun hangi kurumda çalıştığını görebiliyor. Bu da aranan doktorun hızlıca bulunmasını sağlıyor.

SGK Doktor Sorgulama Ekranı

Sgk doktor sorgulama ekranı

Doktorumu bulmak istiyorum diyen kişilerin yapması gereken şey bilgisayar başına geçmektedir. Sorgulamanın yapılabilmesi için ilk olarak SGK’nın Sağlık Hizmeti Sunucuları Uygulaması sayfası açılmalıdır. Bu sayfada yer alan doktor arama ikonu tıklanarak sorgulama ekranına gidilmelidir. Bu ekranda ad ve soyad ile yada detaylı arama yapılabilme seçenekleri mevcuttur. Doktorun yalnızca ismini ve soy ismini bilen kişiler bu bilgileri kullanarak istedikleri doktorun çalıştığı kurumu bulabilir. Doktorun adını hatırlayamayan ancak çalıştığı ili ve branşı bilenler de detaylı arama seçeneğinden bu bilgiler ile aramalarını gerçekleştirebilirler.

Doktor Bilgi Bankası

SGK’nın internet sitesi üzerinden doktor bulunabildiği gibi Sağlık Bakanlığı sorgulama yöntemi ile de bir doktorun hangi kurumda çalıştığı öğrenilebilir. SGK’nın yanı sıra Sağlık Bakanlığı sisteminde de doktor bilgileri mevcuttur. Devlet ya da özel hastanelerde çalışan doktorların hakkında bilgilerin edinilebilmesi için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Bu giriş de,

  • E devlet şifresi,
  • Mobil imza,
  • İnternet bankacılığı,
  • Elektronik imza,
  • TC kimlik kartı

Bilgilerinden birisi ile yapılabilir. E devlete giren kişiler Sağlık Bakanlığı’nın Doktor Bilgi Bankası sayfasına gitmelidir. Bu sayfadaki bilgilerin doldurulması ile bir doktorun eğitim, iş, uzmanlık geçmişi gibi bilgilerin hepsine ulaşabilmek mümkündür.

SGK Muayene Katılım Payı Sorgulama

Sgk muayene katılım payı sorgulama

Sağlık personeli bilgi sorgulamanın yanı sıra muayene sırasında ödenmesi gereken katılım payı ücretinin ne kadar olduğuna dair de bilgi edinebilir. Herhangi bir doktorda muayene olan kişilerin muayene ücretinin yanı sıra ödemeleri gereken bir de katılım payı bedeli bulunmaktadır. Bu ücret eczaneden ilaç alınırken hastadan kesilir. Eczaneye gitmeyen ve bu ücreti ödemeyen kişiler borçlu olarak görünürler. Bu borcun da er ya da geç ödenmesi gerekir.

Devlet hastaneler ile özel hastanelerin katılım payı farklıdır. Hangi hastaneye gidilmişse ona göre katılım payı alınır. Bir kişi katılım payı borcu var mı yok mu ya da olan borcu ne kadar gibi sorgulamaları e devlet üzerinden yapabilir. E devlete giriş yapılmasının ardından 4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama sayfasına gidilmelidir. Bu sayfa üzerinden katılım payına dair tüm sorgulamalar gerçekleştirilebilir.

Ssk Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TC İle SSK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir