SGK

Sgk Dilekçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK dilekçe takip işlemi nasıl yapılır sorusuna verilebilecek farklı yanıtlar mevcuttur. Günümüzde pek çok işlemi gerçekleştirilebilmesi için evrak ya da dilekçelere ihtiyaç vardır. Bu dilekçeler sayesinde resmi bir kuruma talepler dile getirilebilir. Dilekçenin durumunun ne olduğunu öğrenmek de istenen talebin ne aşamada olduğunu öğrenebilmek için gereklidir. Bundan dolayı da dilekçe takibinin yapılabilmesi önemlidir. Hangi dilekçe ya da evrakın sorgulaması yapılmak isteniyorsa ona göre başvurulacak yöntemler de değişebilir.

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Evrak ya da dilekçe işlemleri kamu kurumları ile olan iletişimi sağlayan şeylerdir. Pek çok işlemin yapılabilmesi için ilk olarak o kuruma dilekçe verilmesi gerekir. Dilekçenin ne durumda olduğuna göre de işlemlerin seyri belirlenir. Bu yüzden bir dilekçenin hangi aşamada olduğunun takibinin yapılabilmesi oldukça önemlidir. Evrak takibi SGK’nın internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir. Bunun için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK’nın uygulamalar sitesine girilmelidir. Bu sitede yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası açılmalıdır. Bu arama sayfasında yer alan TC kimlik numarası ve kayıt yılı bilgilerinin doldurulmasının ardından evrakın hangi aşamada olduğuna dair bilgiye ulaşabilmek mümkündür.

DYS Nedir Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Doküman Yönetim Sisteminin kısaltılmış olan DYS, evrak takibi sorgusunun yapılabilmesi için geliştirilmiş olan bir sistemdir. Bu sistem aracılığıyla dosyaların takiplerini gerçekleştirebilmek oldukça pratik bir hale gelmiştir. DYS evrak takip işlemi yapabilmek için bilgisayar ve internete sahip olmak yeterlidir. Evrakların hangi aşamada olduğunu öğrenebilmek için e devlet’e girmek gereklidir. E devlet giriş,

  • E devlet şifresi,
  • TC kimlik kartı,
  • İnternet bankacılığı,
  • Mobil imza,
  • Elektronik imza

Seçeneklerinden bir tanesi kullanılarak gerçekleştirilebilir. E devlet kamu kurumlarına ait pek çok işlemin internet üzerinden yapılabilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin sağladığı fırsatlardan bir tanesi de evrak takibinin yapılabilmesidir. E devlete giren kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip sayfasını açmalıdır. Açılan ekranda istenilen bilgilerin doldurulmasının ardından evrak takibi işleminin gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi

4C Emekli Sandığı’nın yeni ismidir. Her sigortalı çalışan bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir şekilde hizmetlerini verir. Bu sosyal güvenlik kurumları da kendisine bağlı bulunan vatandaşların sağlık hizmetlerini karşılar. Bunun yanı sıra da emekli olunduğu zaman emeklilik maaşı da bu kurumlar tarafından emeklilere sağlanır. Bu Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan bir tanesi de Emekli Sandığı’dır. 4C kadrosunda devlet kurumlarına bağlı olarak çalışanlar yer alır. 4C’den emekli olunabilmesi için bazı evrakların teslimleri gerçekleştirilmelidir. Bu evrakların durumunun ne olduğunu da Emekli Sandığı evrak takibi işlemi ile öğrenilebilir. Bunun için de yine gösterilebilecek adres e devlettir. E devlete giriş yapabilen kişiler 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi sayfasına gitmelidir. Bu ekranda evrak tarihi, evrakın türü, açıklaması, teslim edildiği yer gibi bilgiler yer alır. E devlet aracılığıyla bu sorgulamanın hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmesi mümkündür.

Varide Nedir? 

Emekliliğe dair birçok sorgulama işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu sorgulamalar yapılabilmesi için de bazı bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekir. Özellikle emekliliğe dair sorgulamaların yapılabilmesi için kişilerden varide bilgisi istenebilir. Varide no ne demek olduğunu bilmeyen kişiler de işlemlerini gerçekleştirmekte zorlanabilir. Arapça kökenli bir kelime olan Varide aslında evrak anlamına gelir. Yani sizden varide tarihi ya da varide numarası gibi bilgilerin istenmesi, evrak tarihi ve numarası bilgilerinin sorulması anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir