SGK

SGK Çocuk Emzirme Yardımı? (Ne Kadar, Nasıl Alınır?)

Çocuk emzirme parası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen yardımlardan bir tanesidir. İş kanunda süt parası olarak geçen çocuk emzirme yardımı, sadece SSK’lı annelere ödenen bir destektir. Halk arasında süt parası olarak da bilinen bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler, belirli şartları sağladıkları takdirde Sosyal Güvenlik Kurumuna emzirme ödeneği almak için başvuruda bulunabilirler.

süt parası nasıl alınır

Süt Parası Nedir?

Emzirme ödenekleri, sigortalı olarak çalışan bir kadının doğum yapması halinde ya da sigortalı olarak çalışan bir erkeğin eşinin doğum yapması halinde devlet tarafından verilen yardımlardan bir tanesidir. Buna göre 4A hizmet kapsamında çalışan sigortalı bireyler, kendi adlarına süt parası destek hizmetinden yararlanabilmektedirler. Belirli bir miktarda ödenen süt paraları kısa vadede ailelere destek olmaktadır. Ancak emzirme ödeneği desteğinden faydalanabilmek için kişilerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

SGK Çocuk Emzirme Ödenekleri Ne Kadar Ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen emzirme ödenekleri ücretleri her yıl farklı rakamlarda kişilere ödenmektedir. O yılın enflasyon rakamlarına göre ödenen emzirme ödenekleri 2020 yılı için ise 202 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre 2020 yılı için süt parası almak isteyen bir kişi 202 TL Sosyal Güvenlik Kurumundan süt parası alabilecektir.

Süt Parası Kaç Ay Ödenir?

Emzirme ödeneklerinin ödenme süresi 1 aydır. Pek çok kişinin yanlış bilmesi üzerinde süt parası düzenli olarak yapılan bir yardım değildir. 1 sefere mahsus olmak üzere süt paraları kişilere ödenir ve Sosyal Güvenlik Kurumundan süt parası alan bir kişi yeniden süt parası almak için başvuruda bulunamazlar. Bu yüzden süt parası almak isteyen kişilerin bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir.

 Süt Parası Almak İçin Belirli Bir Süre Var Mıdır?

Süt parası almak isteyen kişilerin başvuru süreleri, çocuğun doğumundan itibaren 5 yıldır. Kişiler süt parası almak için 5 yıl içinde başvuruda bulunabilirler. Ancak 5 yıl sonra süt parası almak için başvuruda bulunacak olan kişilerin başvuruları zaman aşımı sebebi ile reddedilir. Bu yüzden kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirtilen süt parası alma süresini aşmamaları oldukça önemlidir.

Emzirme Ödeneği Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Süt parası almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar aşağıda verilmiştir. Kişiler verilen bu şartları sağladıkları takdirde süt parasını alabilirler. Buna göre süt parası almak için başvuruda bulunacak olan kişilerin sağlamaları gereken şartlar şunlardır;

Erkek çalışanlar için;

 • Emzirme ödeneğine başvuruda bulunmak isteyen kişinin eşinin doğum yapması,
 • Kişilerin 4A hizmet kapsamında çalışması,
 • Kişilerin doğum yapmadan önceki 1 yıl içinde sigortalarının 120 gün primlerinin ödenmesi gerekmektedir. Geriye dönük sigorta primleri 120 günü sağlamayan kişiler, süt parasından yararlanamazlar.
 • Eşinin çalışmıyor olması,

Kadın çalışanlar için;

 • Kişinin doğum yapmış olması,
 • Kişinin 4A hizmet kapsamında bir iş yerinde çalışmış ya da çalışıyor olması,
 • Kişinin doğumdan önceki geçen süresi içinde 120 gün primlerinin yatırılmış olması,

Gibi şartlar yerine getirildiğinde kişiler süt parası almaya hak kazanırlar. 5510 sayılı kanuna göre sigortalı olan kişilerin 4. Maddede yer alan b fıkrasına tabii olarak çalışan kişilerin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 primlerinin yatmış olması ve genel sağlık sigortası borçlarının hepsinin ödenmiş olması gerekmektedir. Borcu olan kişilerin süt parasından yararlanması maalesef mümkün değildir.

Emzirme Ödeneği Nereye Yatar?

Emzirme ödeneğinin yatacağı hesap, kişilerin tanımlı hesaplarıdır. Eğer kişilerin hesapları yoksa PTT hesabına yatırılacaktır. PTT hesaplarına yatırılan süt paralarını kişiler T.C. kimlik numaraları ve kimlikleri ile çekebilirler. Kişiler süt parasını alacakları hesapları isterlerse e-devlet sistemi üzerinden tanımlayabilmektedirler. Buna göre emzirme ödeneği tanımlanabilecek olan hesaplar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Akbank,

Gibi bankalara süt parası almak için hesap tanımlanabilmektedir.

Süt Parasını Almak İçin Nereye Başvurulur?

Süt parası almak isteyen kişilerin başvurması gereken yer Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleridir. Kişiler gereken evraklarla birlikte başvurularını tamamladıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişilere onay mesajı gönderildikten sonra belirtilen en yakın PTT şubesine giderek paralarını çekebilirler.

Kamu Personelleri Emzirme Ödeneği Alınabilir Mi?

Devlet çalışanlarının süt parası alma hakları yoktur. Memurlar 657 sayılı devlet memurları kanuna tabii oldukları için emekli sandığına bağlı olarak çalışırlar. Bu sebepten dolayı ödemeyi kesinlikle alamazlar. Bunun yanı sıra 4A ve 4B hizmet akdine bağlı olarak çalışan kişiler, SSK’ya tabii oldukları için emzirme ödeneğinden faydalanabilirler.

Emzirme Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emzirme ödeneği sorgulaması yapmak isteyen kişiler, T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile birlikte e-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Emzirme ödeneği sorgulaması yapmak için kişilerin öncelikle sisteme giriş yapmaları ve şahıs ödemeleri sekmesinden Emzirme Ödeneği Sorgulama sayfasına giriş yapmaları gerekmektedir. İlgili sorgulama sayfasına şu link üzerinden ulaşabilirsiniz; https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama

Çalışmayan Kişilere Süt Parası

İşten ayrılmış olan kişilerin süt parası alması durumu, belirli şartlar çerçevesinde sağlanabilmektedir. Eğer kişi doğumun gerçekleştiği tarihte işten ayrılmışsa ya da çıkarılmışsa aşağıda verilen şartları taşıdığı takdirde süt parası (emzirme ödeneği) alabilmektedir. Buna göre işten ayrılsa da süt parası alabilecek olan kişiler şunlardır;

 • Kişi işten ayrıldığı tarihten itibaren 300 gün içinde doğum yaparsa ya da eşi doğurursa,

Kişinin doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim şartı aranmaktadır. 120 günlük prim şartını sağlamayan kişiler, emzirme ödeneğinden yararlanamazlar.

2020 Doğum ve Süt Parası Ücretleri

2020 yılı için devlet tarafından belirlenen süt parası ve doğum ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Buna göre siz de aşağıdaki tabloyu inceleyerek devletten doğum ve süt parası olarak ne kadar alacağınızı öğrenebilirsiniz. Buna göre 2020 yılı için doğum ve süt parası ücretleri şunlardır;

2020 Yılı Net Maaş Rapor Parası Süt Parası Yarım Gün Çalışma Toplam
2.324 TL 7.325 TL 202 TL 1.460 TL 9.287 TL
2.370 TL 7.716 TL 202 TL 1.460 TL 9.678 TL
2.441 TL 7.964 TL 202 TL 1.460 TL 9.926 TL
2.584 TL 8.462 TL 202 TL 1.460 TL 10.4242 TL
2.727 TL 8.960 TL 202 TL 1.460 TL 10.922 TL
2.941 TL 9.707 TL 202 TL 1.460 TL 11.669 TL
3.013 TL 9.956 TL 202 TL 1.460 TL 11.918 TL
3.728 TL 12.440 TL 202 TL 1.460 TL 14. 406 TL
4.443 TL 14.933 TL 202 TL 1.460 TL 16.895 TL

 

Yukarıda verilen ücretler doğum parası ve süt parası için 2020 yılında başvuruda bulunan kişilere ödenen rakamlardır. Buna göre tabloda rapor paralarının maaş miktarına ve günlere göre değiştiği görülürken süt paralarının sabit olduğu ve maaşa göre değişmediği görülmektedir. Buna göre çocuklar için ödenen 300 TL’lik doğum parası ilk çocuk için verilmekle birlikte verilen rapor paraları üst limit olarak 112 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Kişiler hesaplarına yatan doğum paralarını e-devlet sistemi üzerinden kontrol edebilir, PTT şubelerinden ya da Ziraat Bankası şubelerinden alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir