SGK

Sgk Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK rapor parası sorgulama işlemleri, hastalık, iş kazası ya da doğum gibi çeşitli sebeplerden dolayı vatandaşlara ödenen rapor paralarını almak için yapılması gereken işlemlerdir. Çeşitli sebeplerle işe gelemeyen kişiler gerekli şartları sağladıkları takdirde iş göremezlik parası adı altında rapor paralarını alabilirler. Bu durum özellikle çalışamadıkları zamanlar için maaşlarında kesinti yaşayacak olan vatandaşlar için oldukça önemli bir durumdur.

rapor parası nasıl alınır

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası, çalışanlar arasında geçici iş göremezlik raporu olarak da bilinen bu rapor işçilerin çalışamadıkları zamanlarda maaş kesintileri yerine ödenen paralardır. Bu durum kişilerin gelir kaybını önlemek amacıyla verilen önemli desteklerden bir tanesi olarak bilinir ve kısa vadede işçinin haklarını korumaya yöneliktir. Belirli oranlarda alınan raporlara göre değişen ücret dağılımları kişilerin hesaplarına belirli süreler içinde yatırılmaktadır. Buna göre sigortalı olarak çalışan bir işçi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan sağlık kurumlarından aldıkları raporlar ile rapor paralarını alabilmektedirler.

Doğum Borçlanması Nedir, Hesaplaması Nasıl Yapılır? Yazımızı da inceleyebilirsiniz…

Rapor Parası Nasıl Alınır?


Rapor parası almak isteyen kişilerin öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu yerlerden iş göremezlik raporu almaları gerekmektedir. Daha sonrasında kişinin rapor parasını alıp işçinin işverenine belirtilen günler içinde vermesi gerekmektedir. Bu kısma kadar yapılacak olan şeyler tamamen işçi ile alakalı iken sonrasındaki durum ise işveren kişiyi ilgilendirmektedir. İşveren kişi işçisinden aldığı raporu 5 iş günü içerisinde e-devlet sistemine girmek zorundadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenen raporlar eğer uygun bulunursa kişinin raporu onaylanır ve sonrasında ödeme için gereken yerlere talimat gönderilir. Bu durumda kişiler iş göremezlik raporlarının onaylandığını Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gönderilen bilgilendirme mesajı ile rahatlıkla öğrenebilirler ve sonrasında rapor paralarını kolaylıkla alabilirler.

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri Nereden Yapılır?

Rapor parası sorgulama işlemleri e-devlet, Ziraat Bankası ya da PTT şubeleri üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası alınabilmesi için sağlanması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Kişiler bu şartları sağladıkları takdirde iş göremezlik rapor paralarını kolaylıkla alabilirler. Rapor parası sorgulaması yapmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli ayrıntı ise kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan yerlerden almış oldukları raporların kaç günlük olduğudur. Eğer kişilerin almış oldukları raporlar 3 günden fazla ise Sosyal Güvenlik Kurumu kişilere iş göremezlik paralarının ödemesini yapar. Ancak kişilerin raporları 3 günün altında ise Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişilere herhangi bir şekilde ödeme yapmayacaktır. Bu önemli şartı sağlayan kişiler gereken rapor parası sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden online olarak yapabilmektedirler. E-Devlet şifresi ve kişilerin T.C. kimlik numaraları le yapılan bu rapor sorgulama işlemleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Eğer kişi e-devlet şifresine sahip değilse herhangi bir PTT şubesine giderek kimlikleri ve T.C kimlik numaraları ile 2 TL karşılığında şifrelerini elde edebilirler. E-devlet şifresini alan kişiler sonrasında rapor parası sorgulama işlemlerini şu şekilde gerçekleştirirler;

 • Rapor parası sorgulaması yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme bağlantısına tıklarlar,
 • Açılan sayfa üzerinden “kimliğimi doğrula” kısmında yer alan kişiye ait kişisel bilgiler girilir,
 • Yeni gelen sayfa üzerinde yer alan kısımlara rapor parası sorgulaması yapmak isteyen kişinin T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifrelerinin yazılması gerekir.
 • Verilen kişisel bilgiler doğru bir şekilde beyan edildikten sonra ekranda yer alan “sisteme giriş yap” sekmesi seçilir.
 • Daha sonra açılan ana sayfa üzerinde yer alan boş alana rapor parası sorgulaması yazılır ve kişiler rapor parası sorgulamalarına ulaşmış olurlar.

Yukarıda verilen adımlar rapor parasını sorgulamak isteyen kişilerin eksiksiz bir şekilde yapmaları gereken adımlardır. Bu adımları tamamlayan kişiler, sistem üzerinden rapor paralarının onay durumlarını görüş olacaklardır. Daha sonra sistem eğer rapor paraları onaylanan kişilere SMS yoluyla da ayrıca bir bildirim yapar.

Sgk Rapor Sorgulaması yazımızı inceleyerek konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz…

Rapor Paraları Ne Zaman Yatar?

sgk rapor parası ne zaman yatar

Rapor paralarının yatma zamanı, işveren kişinin işçisine ait raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesinden sonra en geç 15 gün içinde postane hesabına yatmaktadır. Yapılan bildirimden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanan bu ödenekler başvuru yapan işçinin adına PTT şubesine yatırılır. Ancak kişinin burada dikkat etmesi gereken en önemli nokta bu ödeneklerin yatırıldıktan sonra en az 2 ay içinde postaneden alınması gerektiğidir. Eğer kişi bu rapor parasını 2 içinde PTT şubesinden almazsa bu para tekrardan Sosyal Güvenlik Kurumuna zaman aşımı sebebiyle iade edilecektir. Bu sebeple bu duruma oldukça dikkat etmekte fayda vardır. Rapor paralarının onaylandığına ve postaneye yattığına dair bilgilendirme mesajı alan kişiler, en yakın PTT şubesine giderek kimlik kartları ile hesaplarına yatan rapor paralarını hızlı ve kolay bir şekilde çekebilirler. Ancak olası bir durumda herhangi bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumundan bilgilendirme mesajı almayan kişilerin rapor paralarının yatıp yatmayacağını öğrenmeleri için e-devlet üzerinden rapor parası sorgulama işlemlerini 15 gün içinde yapmaları tavsiye edilir.

Rapor Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Rapor parası hesaplaması yapmak isteyen kişilerin öncelikle yapmaları gereken ilk işlem ilk üç aylık brüt gelirlerini toplamaları gerektiğidir. Son üç aylık prim günleri de toplanır. Sonrasında kişiler raporlu oldukları gün sayısından 2 çıkartılır. Rapor paralarından iki çıkartılmasının en önemli sebebi ise raporun kişilere ilk iki gün için verilmemesi durumudur. Bu sebepten ötürü raporlu gün sayısından 2 günü çıkartarak eksik hesaplamak gereklidir. Daha sonrasında kişiler ilk üç aylık brüt gelirlerini son üç aylık prim günlerine bölerler. Daha sonra elde edilen sonuçla raporlu olunan gün sayısı çarpılır ve kişilerin hesaplamaları tamamlanmış olunur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi çıkan sonucun kişinin ayakta tedavi olması halinde 2 ile çarpılıp 3’e bölünmesidir. Bu işlemi de tamamlayan kişiler rapor paralarını bulmuş olurlar.

Rapor Parası Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?


Kişilerin rapor paralarını almaları için sağlamaları gereken şartlar Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu şartlardır. Buna göre rapor parası almak isteyen kişilerin sağlamaları gereken şartlar şunlardır;

 1. 4 A ya da 4 B hizmet türü kapsamında çalışan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan bir hastaneden raporlarını almış olmaları,
 2. Kişinin belirtilen yerden almış olduğu raporları günü geçmeden işverenine teslim etmesi ve işveren kişinin teslim alınan raporu e-devlet sistemine girmesi,
 3. 4B kapsamında çalışan kişiler yalnızca yatarak tedavileri için rapor parası alabilmektedirler. Bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.
 4. 4B hizmet akdinde çalışan kişilerin rapor paralarını alabilmeleri için herhangi bir şekilde prim borçlarının bulunmaması gerekir.
 5. 4A kapsamında çalışan kişiler hem yatarak hem de ayakta tedavi sonrasında rapor paralarını alabilmektedirler. Bu hizmet akdinde çalışan kişilerin bu haklarını bilmeleri gerekmektedir.
 6. 4a hizmet akdine bağlı olarak çalışan kişilerin rapor paralarını alabilmeleri için alınan rapor tarihinden önceki bir yıl içinde prim ödemelerinin (90 günlük) yapılmış olması gerekmektedir.
 7. Eğer kişi 4B hizmet akdinde çalışıyorsa ve iş kazası sonrasında rapor almışsa bu kişiler için 90 günlük prim ödeme şartı aranmaz.

Rapor ödeneği ile alakalı videoya göz atabilirsiniz;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

DOĞUM YARDIMI NEDİR, NASIL ALINIR?

SSK ÇOCUK EMZİRME YARDIMI NASIL ALINIR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir