Resmi İşlemler

Ptt Çocuk Parası Sorgulama

PTT çocuk parası sorgulama işlemi 2019 yılı itibarı ile online olarak yapılmaktadır. Çocuk parası başvuru yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden ya da yaşanılan şehirdeki en yakın PTT şubelerine giderek yapılabilir. PTT çocuk parası başvuruları için devlet tarafından herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Devletin sosyal görevlerinden biri olan koruma hizmeti, ihtiyacı olan aileler maddi ve manevi destek amacıyla yapılmaktadır. İlçe ya da illerde, devlete bağlı sosyal hizmet kurumlara gidilerek çocuk parası için başvuru yapılabilir. Çocuk parası için başvuru yapılması gereken kurumlar:

 • Sosyal hizmet merkezleri ve
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleridir.

PTT çocuk parası kapsamında süt parası ve doğum yardımı ücreti de verilmektedir.

E-Devlet kütük sorgulama yazımızı inceleyebilirsiniz.

ptt çocuk parası sorgulama

PTT Doğum Yardımı Parası Sorgulama İşlemi

PTT doğum yardımı parası, çocuklarına yeni kavuşan ebeveynler tarafından merak edilen bir konudur. Çocuklu aileler, bakanlığın sunduğu sosyal hizmet kapsamında aylık belirli tutarlarda yardım yapmaktadır. Üst başlıkta belirtilen merkezlere başvuru yapıldıktan sonra yardım tutarı aylık düzenli olarak PTT hesabınıza yatar.

PTT şubelerine ya da PTT bankamatik olan yerlere gidildiğinde doğum yardımını nakit olarak çekebilirsiniz. Yardım kapsamında verilen tutarlar:

 • Canlı doğan ilk çocuk için 300 TL,
 • Canlı doğan ikinci çocuk için 400 TL,
 • Canlı doğan üçüncü çocuk için 600 TL,
 • Canlı doğan ikiz bebeklerde 700 TL yardım yapılmaktadır.

PTT şubelerine T.C kimlik kartı ile gidildiğinde işlem kolaylıkla gerçekleşmektedir.

PTT Süt Parası Yardımı Sorgulama

PTT süt parası PTT şubelerine T.C kimlik kartı ile gidildiğinde anında yapılabilir. PTT çocuk parası başvurularının içinde yer alan süt parası, sadece kadınlar tarafından değil erkekler tarafından da yapılır. Bu konudaki tek kriter; çocuk sahibi olunmasıdır. Süt parasına başvurmak için gerekli şartlar:

 • Süt parasına başvuru yapan vatandaşların eşinin bir işte çalışmıyor olması gerekir.
 • Başvuru yapan kişi SSK kapsamında sigortalı olmalıdır.
 • Prim ödemelerinin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir.
 • Süt parası için bebeğin canlı olması gerekmektedir.

PTT Çocuk Parası Sorgulama Yolları

PTT çocuk parası sorgulama yolları yardım kapsamında hizmet almak vatandaşlar düzenlenmiştir. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm platformlardan çocuk parası sorgulanabilir. Çocuk parası sorgulama için kullanılması önerilen ilk yöntem E-devlet hizmetidir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için izlenmesi gereken adımlar:

 • E-devlet uygulamasına mobil ya da internet üzerinden T.C kimlik numarası ve şifre girilerek sisteme girilir.
 • Ara kısmına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazılır.
 • Bakanlık sekmesinden Çocuk Yardımı Sorgula seçeneğine girilir ve
 • Bilgiler doğrulanarak sorgulama kolaylıkla yapılır.

E-devlet şifresi sahibi olmayan vatandaşlar il veya ilçelerdeki en yakın PTT sofrasına giderek yapabilir. Şifre almak için 4 TL ödenmektedir.

Ayrıca Aras Kargo fatura sorgulama yazımıza bakabilirsiniz.

çocuk parası sorgulaması

PTT Çocuk Parası Telefon ile Sorgulama

PTT çocuk parası sorgulama telefon üzerinden de yapılabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi telefon numarası olan ALO 144 aranabilir ve bilgiler doğrulandığı takdirde işlem yapılabilir. Çocuk parası alabilmek için başvuru yaptıktan sonra paranın hesaba yatıp yatmadığını kontrol etmek istiyorsanız PTT müşteri hizmetleri 444 1 788’i arayabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Nasıl Öğrenilir?

PTT çocuk parası öğrenme PTT şubelerine giderek ya da PTT bankamatiklerine gidilerek öğrenilebilir. PTT çocuk parası E-devlet üzerinden de öğrenilebilir. Şifre ile sisteme girildikten sonra sisteme girilerek yardımın tutarını, ne zaman yatacağını gibi tüm hizmetlerden E-devlet sistemine girdikten sonra rahatlıkla yapabilirsiniz.

PTT Kart Nedir? Başvuru ve Şifre Alma

Ptt Kargo Sorgulama ve Takip

Ptt Kargo Takip, Kargom Nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir