Resmi İşlemler

Plaka Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Plaka cezası öğrenme 2019 yılında online platformlar aracılığı ile yapılabilmeye devam etmekte olup e- Devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesi üzerinden kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Plaka cezasını sorgulamak için vatandaşların plaka numarası ile sorgu yapmaları gerekmektedir. Plaka numarası eğer bilinmiyor ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası aracılığı ile plaka numarası da sorgulanabilmektedir. Plaka cezasını ödemek için ise anlaşmalı bankalar, online platformlar ve PTT şubeleri kullanılabilmektedir. Sitemizdeki diğer yazılarımız:

Plaka Cezası Nedir?

Plaka cezası, trafik kurallarına uymayan sürücülere verilen bir ceza sisteminin adıdır. Plaka cezaları şahsın üzerine değil plakanın üzerine kaydedilmekte ve ceza sorguları plaka numarası ile yapılabilmektedir. Trafik cezalarının ücretleri her yıl güncellenmekte ve ceza miktarları bu güncellemelere bağlı kalınarak standart olarak verilmektedir.

2019 Trafik Cezası Ücretleri Nedir?

Trafik cezası ücretleri 2019 yılında da artış göstermiştir. Kırmızı ışıkta geçme, hız sınırı ve diğer trafik kurallarını içeren tüm ceza miktarlarında değişiklik yaşanmıştır. Ancak belirtilen ödeme gününden önce ödeme yapılır ise erken ödeme gibi başlıklar altında indirim yapılabilmektedir.

Araç Plakaları ile İlgili Cezalar Nedir?

Araç plaka cezaları birçok başlığa ayrılmakta olup Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmektedir. Araç plakasına özel trafik cezaları şu şekildedir;

 • Sahte plaka kullanmak
 • Plakasız araç kullanımı
 • Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen yönetmeliğe uymayacak şekilde plaka takmak ve yönergelere uymamak
 • Plaka ve araç üzerinden tescil almadan trafiğe çıkmak

Plaka Cezası Nereden Sorgulanır?

Plaka cezası sorgulama işlemi online platformlar aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu online platformlar arasında;

 • Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi
 • E- devlet

Yer almaktadır. İlgili iki platform aracılığı ile kişiler plaka cezası sorgusu yapabilmektedir.

Plaka Cezası Nasıl Sorgulanır, Plaka Cezası Öğrenme e- Devlet

E- devlet plaka cezası sorgulama işlemi için öncelikli olarak e- devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü başlığı altından ya da arama motoru aracılığı ile tarama yapılabilmektedir. Arama motoruna plaka cezası sorgusu yazılmasının ardından sistem belirtilen başlıktaki sonuçları çıkaracaktır. Kimlik numaranız ile giriş yapacağınız sorgu sisteminde plaka cezanız olup olmadığını ve var ise miktarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

E- Devlet’e Plaka Cezası Sorgusu İçin Nasıl Giriş Yapılır?

E- devlet sistemine plaka ceza sorgusu için giriş yapılacak ise normal giriş seçenekleri kullanılabilmektedir. Sisteme giriş için beş farklı alternatif bulunmakta ve kullanıcılar istedikleri alternatifi tercih ederek e- devlet sistemine giriş yapabilmektedir. PTT üzerinden 2,00 Türk Lirası karşılığında alınacak olan e- devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra vatandaşlar diğer giriş seçeneklerini de kullanmaya başlayabilmektedir. E- devlet sisteminde en çok Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve şifre ile giriş seçeneği tercih edilmektedir.

Plaka Cezası Emniyet Genel Müdürlüğünün Sitesinden Nasıl Sorgulanır?

EGM plaka cezası sorgusu yapmak için öncelikle www.egm.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinde yer alan trafik cezaları sorgulama başlığı üzerinden kolaylıkla sorgu işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sorgu için bazı bilgilerin sisteme girişinin yapılması gerekmektedir. EGM plaka sorgu işlemleri sırası ile şu şekildedir;

 • EGM sitesine giriş yapın.
 • Sol üstte yer alan işlemler butonuna tıklayın.
 • Açılan pencereden trafik cezası ve otopark sorgulama maddesini seçin.
 • İsim, soyisim, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve doğum yılınızın girişini yapın.
 • Doğrula butonuna basın.
 • Araç plaka cezası sorgulama ibaresine tıkladıktan sonra plaka ve tescil numaranız ile birlikte sorgu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir