Resmi İşlemler

Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır? (Gerekli Belgeler ve Ücretleri)

Pasaport yenileme yapmak için vatandaşların ilk olarak ALO 199 hattını arayarak randevu almaları gerekmektedir. Randevu almak zorunlu değildir ancak kurumun yoğunluğundan dolayı randevu almadan gitmeniz halinde işleminizi halledemeyebilirsiniz. Pasaportlar yurt dışına çıkacak olan kişiler için kimlik yerine geçer. Pasaportların 10 sene, 4 sene, 3 sene, 2 sene gibi farklı çeşitleri vardır. Geçerlilik süreleri dolduğu zaman pasaport yenileme işleminin yapılması gerekir. Daha önceden pasaport yenileme işlemi için kişilerin il ilçe müdürlüklerine gitmeleri gerekiyordu. Ancak kanunda yapılan değişiklik ile beraber kişilerin bu müdürlüklere gitmelerine gerek kalmadı. Artık yenileme işlemi yapmak için ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapılması yeterli olur.

pasaport yenileme işlemleri

Pasaport Yenileme İşlemi için Başvuru Nasıl Yapılır?

Pasaport yenileme işlemi için başvuru yapmak isteyen kişilerin yenileme randevusunu bulundukları ilin ya da bağlı bulunulan ilçenin nüfus müdürlüğünden yapması gerekmektedir. İşlemler burada tamamlanacaktır. Randevu almak için telefonlarınızdan alo 199 hattını arayarak pasaport yenileme talebinizi dile getirebilirsiniz. Dilerseniz kurum resmi internet sitesinden de online randevu almanız mümkündür. Randevu alırken ekrana müsaitlik olan gün ve saatler çıkar. Bu zamanlardan birini tercih edebilirsiniz.

Pasaport Yenileme İşlemi için Gerekli olan Evraklar Nelerdir?

Pasaport yenileme işlemi için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • 2 tane güncel biometrik fotoğraf,
 • Nüfuz kimlik belgesi,
 • Şu anda kullanmakta olduğunuz pasaportunuz,
 • Pasaport almak istediğiniz yıla göre ödenmiş harç bedeli,
 • Tahsil edilmiştir kaşeli dekontlar,
 • Dekontlar ile işlem yapan banka görevlisinin ıslak imzası ve birinci nüshası.

Eğer daha önceden parmak izi vermediyseniz bu işlem için parmak izi vermeniz gerecektir. Daha önce pasaport çıkarmış olan kişiler bu işlemi yapmışlardır. Yaşı 18’den daha küçük olan kişiler de pasaport için başvuru yapabilirler. Bu kişilerin yukarıdaki belgelere ek olarak muvafakatname belgesini ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu belge çocuğun pasaport işlemini yaptırdığından haberdar olduğunuz anlamını taşır.

Pasaport Yenileme İşlemini Bir Başkası Benim Adıma Yapabilir mi?

Pasaport yenileme işlemini bir başkasının yapması mümkün değildir. Bu bütün pasaport cinsleri için geçerlidir. Herhangi bir kişiye vekaletname vermiş olsanız bile bu kişi sizin adınıza yenileme işlemini yapmaz. Randevunuzu aldıktan sonra bizzat yenileme işlemi için gittiğinizden emin olun.

Pasaport Yenileme İşlemi Kaç Günde Tamamlanır?

Pasaport yenileme işleminin tamamlanması için ortalama 10 dk gibi kısa süre yeterli olur. Ancak bu süre randevulu olmanız halinde geçerlidir. Eğer randevu almadan kuruma giderseniz, kurumun yoğun olması halinde sıra size gelmeyebilir. Pasaportunuz yenilendikten sonra yeni pasaportunuzun evinize gelmesi için 5 10 gün geçmesi gerekecektir. Yaz dönemlerinde pasaport yenileme işlemleri daha yoğun olur. Bu nedenle de yeni pasaportunuzun elinize geçmesi için gerekli olan süre daha uzun olabilir. Yoğun döneme kalmamak için pasaportlarınızı mümkün olan en erken dönemde yenilemeniz sizin için faydalı olacaktır. Yenilenmiş pasaport için teslimler kişilere şahsi olarak yapılır.

Pasaport Yenileme için Hangi Bankalara Harç ve Defter Bedeli Yatırılabilir?

Pasaport yenileme işlemi için harç ve defter bedelinin yatırılabileceği bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Finansbank,
 • Fibabanka,
 • Akbank,
 • Anadolubank,
 • Alternatif Bank,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Arap Türk Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Şekerbank,
 • Turkish Bank,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • ING Bank,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • Türkiye Halk Bankası,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • ICBS Turkey Bank A.Ş.

Hizmet Damgalı (Gri) Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

Gri pasaport yenilenmesi devlet memurlarının pek çok avantajdan faydalanmasını sağlar. Kişilerin pasaportlarının yenilenmesi için kimlik belgelerini, 2 tane biyometrik fotoğraflarını, defter ücretlerinin ve harçın yatırıldığını gösteren dekontun tamamlanması gerekir. Bu belgelerin sistemden alınan randevu gününde mutlaka teslim edilmesi gerekir. Yenilenen pasaport ortalama 5 gün içinde belirttiğiniz adrese teslim edilecektir.

Pasaport Süresi Uzatılabilir mi?

Pasaport süresinin uzatılması mümkün değildir. Öncedcen kullanılan lacivert renkli ve çipsiz olan pasaportlarda bu işlem yapılabiliyordu. Ancak bu pasaportlar 2015 senesinden bu yana artık kullanılmıyor. Pasaport süresi bittiği zaman kişinin yeniden pasaport için başvuru yaması gerekiyor. Aynı işlem e pasaportlar için de geçerlidir. Eğer sürekli seyahat eden birisiyseniz kısa dönemli pasaport çıkarmak yerine geçerlilik süresi 10 sene olan pasaportlardan çıkarmanız önerilmektedir. Bu sayede sürekli pasaportunuzu yenilemek için işlem yapmanız gerekmez. Ayrıca sürekli yenileme işlemi için vereceğiniz ücret göz önünde bulundurulduğunda, 10 senelik bir kere ödeme yapmanız fiyat açısında da sizin için daha avantajlı olacaktır.

Pasaport Türleri Nelerdir?

Pasaport türleri bordo, yeşil pasaport, gri pasaport, siyah pasaport olarak sıralanabilir. En çok kullanılan pasaport türü bordu pasaporttur. Bu pasaporta umuma mahsus pasaport olarak da tanımlanır. Bu pasaport Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alınması gerekir. Bordo pasaport sahiplerinin aynı zamanda vize alması da gerekmektedir. Bazı ülkeler vizesiz ziyaret edilebilir. Bu ülkeler için vizeye ihtiyaç yoktur. Yeşil renkli olan pasaportlar devlet memurları için düzenlenir. Bu pasaportlar için başvuru süreci diğer pasaportlardan farklı değildir. Ne var ki u kişilerin harç bedeli ödemeden başvuru yapmaları yeterli oluyor. Kişilerin bu pasaportu almaları için yeşil pasaport hak sahipliği belgesi alması gerekiyor.

Gri pasaportlar hizmet pasaportu olarak da biliniyor. Yurt dışında belli görevler ile görevlendirilmiş kişilerin bu pasaportu almaları gerekiyor. Bu pasaportlara başvuru diğer pasaportlara başvuru sürecinden farklı işlemiyor. Bu pasaporta sahip olan kişilerin diğer pasaporta sahip olanlardan farklı olarak görev yaptıkları kurumdan onaylanmış hizmet pasaport formu getirmeleri gerekiyor.

Siyah pasaportlar diplomatik pasaportlar olarak biliniyor. Bu pasaporta şu kişiler sahip olabiliyor:

 • Üst düzey devlet görevlileri,
 • Eski cumhurbaşkanı,
 • Başbakanlar,
 • TBMM üyeleri,
 • Bakanlar,
 • Üst düzey devlet görevliler.

Bu pasaporta sahip olmak isteyen kişilerin dış işleri bakanlığı diplomatik pasaport bölümüne ya da yurt dışında büyükelçiliklere, konsolosluklara başvuru yapmaları gerekiyor. Bu kişiler diğer pasaportlara başvuru için gerekli olan belgeler ile başvurularını yaparlar ancak harç ödemelerine gerek yoktur.

Pasaport Yenileme için Ödenmesi Gereken Harç Miktarları Ne Kadar?

Pasaport yenilemek için ödenmesi gereken harç miktarları pasaport süresine göre değişiklik göstermektedir. 6 aylık süresi olan bir pasaport için ödenmesi gereken harç miktarı 170 TL’dir. Defter bedeli ise 133 TL’dir. Toplam ödenmesi gereken miktar 303 TL’dir. 1 yıllık süresi olan bir pasaport için ödenmesi gereken harç miktarı 248 TL’dir. Defter bedeli ise 133 TL’dir. Toplam ödenmesi gereken miktar 381 TL’dir. 2 yıllık süresi olan bir pasaport için ödenmesi gereken harç miktarı 405 TL’dir. Defter bedeli ise 133 TL’dir. Toplam ödenmesi gereken miktar 539 TL’dir. 3 yıllık süresi olan bir pasaport için ödenmesi gereken harç miktarı 575 TL’dir. Defter bedeli ise 133 TL’dir. Toplam ödenmesi gereken miktar 709 TL’dir. 4 ile 10 yıllık arası süresi olan bir pasaport için ödenmesi gereken harç miktarı 811 TL’dir. Defter bedeli ise 133 TL’dir. Toplam ödenmesi gereken miktar 945 TL’dir.

Pasaport yenileme işlemini sürekli yaparak para ödemek istemiyorsanız ve sürekli seyahat eden biriyseniz tek seferde 10 senelik pasaport alabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Tüm resmi işlemler hakkında detaylı bilgi için sigorta-sorgula.com/resmi-islemler adresimizi ziyaret et hemen tüm bilgilere hakim ol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir