Resmi İşlemler

Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı

Bursluluk sınavına giren adaylar, sınavlarında başarı elde etmesi sonucunda devlet tarafından burs almaya hak kazanabilmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında girilen Bursluluk Sınavı değerlendirmesinde en temel kural yapılan 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesidir. Her öğrenci için dört farklı ham puan değerlendirmeleri yapılmakta ve ardından sınav sonucu hesaplanmaktadır

Puan Hesaplamasında Dikkate Alınan Hususlar

Puan hesaplamaları yapılırken şu detaylar dikkate alınmaktadır:

 • Sınava giren öğrencinin yaptığı doğru ve yanlış sayısı önemlidir.
 • Toplamda sınava giren öğrenci sayısı dikkate alınmaktadır.
 • Sınava giren adayın okul not ortalaması hesaplarken dikkat edilen bir husustur.

Bursluluk Sınavı Taban Puanları 2020

Bursluluk sınavında puanlama sisteminde farklı ölçütler mevcuttur. Öğretmen çocukları, korunmaya muhtaç çocuklar, bulunduğu yerde okul olmayan çocukların puan hesaplanması yapılırken diğer çocuk kontenjanlarından biraz farklı olarak daha düşük puanlarla burs almaya hak kazanmaktadırlar. Sınav adayları taban puanları sıralaması şu şekildedir:

 • Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanları: Güncel yönetmelikle ortaokul 1 sayılan 5. sınıflar için 2020 taban puanı: 450,00’dır. Bu puanı almış bir aday burs almaya hak kazanmış demektedir. Öğretmen çocuğu kontenjanından sınava dâhil olmuş 5. sınıf öğrencisi için 2020 bursluluk taban puanı: 311,00 olarak hesaplanmıştır. Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanından sınava giren aday içinse 2020 taban puanı: 143,00 olarak belirlenmiştir. İkamet ettiği yerde okul bulunmayan aday kontenjanından sınava giren öğrenci için 2020 Bursluluk taban puanı: 439,00 olarak hesaplanmıştır. Belirtilen puanları hak eden öğrenciler için devlet destekli burs söz konusu olacaktır.
 • Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanları: Ortaokul 2 sayılan 6. sınıf öğrenciler için belirlenen güncel 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 419,755 olarak belirtilmiştir. Öğretmen çocuğu kontenjanından sınava dahil olmuş adaylar için belirlenen 2020 taban puanı: 172,85 olarak hesaplanmıştır. Bursluluk sınavına giren öğrenci sınava korunmaya muhtaç çocuk kontenjanından dâhil olmuşsa bursluluk taban puanı: 118,702’dir. Bulunduğu yerde okul olmayan adaylar için 2020 Bursluluk taban puanı: 415,313 olarak hesaplanmıştır.
 • Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanları: 7. sınıf öğrenciler için belirlenen güncel 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 409,379 olarak hesaplanmıştır. Bu puanı almaya hak kazanan 7. sınıf öğrencisi devlet destekli burs alabilmektedir. Öğretmen çocuğu kontenjanından sınava giren aday için belirlenen 2020 taban puanı: 163,983’dır. Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanından sınava dâhil olan 7. Sınıf öğrencisi için belirlenen 2020 taban puanı: 129,643 olarak hesaplanmıştır. İkamet ettiği bölgede okul imkânı bulunmayan öğrenci içinse 2020 Bursluluk taban puanı: 410,205 olarak güncellenmiştir. Belirtilen sınır puanlarını aşan öğrenciler burs almaya hak kazanabileceklerdir.
 • Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanları: 8. Sınıf öğrenciler için belirlenen güncel 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 438,910 olarak hesaplanmıştır. Öğretmen çocuğu kontenjanından sınava giren adaylar için belirlenen 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 192,77’dir. Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanından sınava dâhil olan 8. sınıflar için belirlenen taban puanı: 135,12 olarak hesaplanmıştır. Bulunduğu yerde okul olmayan kontenjanından sınava giren öğrenciler içinse 2020 bursluluk taban puanı: 437,15 olarak belirlenmiştir. Belirtilen puanları hak eden öğrenciler için devlet destekli burs söz konusu olacaktır.

Lise Öğrencileri İçin Bursluluk Sınavı

 • Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanları: Lise 1 sayılan 9. sınıf öğrenciler için belirlenen güncel 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 394,447 olarak hesaplanmıştır. Bu puanı hak eden bir aday için devlet destekli burs söz konusudur. Öğretmen çocuğu kontenjanından sınava dâhil olan adaylar için belirlenen 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 152,052 olarak hesaplanmıştır. Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanından bursluluk sınavına girecek öğrenciler için belirlenen 2020 taban puanı: 129,576 olarak belirlenmiştir. İkamet ettiği bölgede okul imkânı bulunmayan öğrenciler içinse 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 344,631 olarak hesaplanmıştır. Sınır puanları aşan öğrenciler devlet destekli burs almaya hak kazanabileceklerdir.
 • Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanları: 10. sınıf öğrenciler için belirlenen güncel 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 388,864 olarak belirlenmiştir. Öğretmen çocuğu kontenjanından sınava dâhil olarak adaylar için güncel 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 187,762 olarak hesaplanmıştır. Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanından sınava girmek isteyen öğrenciler için 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 138,222 olarak güncellenmiştir. Bulunduğu yerde okul yok kontenjanından sınava giren adaylar için 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 338,206 olarak belirlenmiştir.
 • Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanları: 11. sınıf öğrenciler için hesaplanan güncel 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 405,00 olarak belirlenmiştir. Bu puanı almaya hak kazanan aday için devlet destekli burs olanağı mevcuttur. Öğretmen çocuğu kontenjanından sınava dâhil olan öğrenci için belirlenen 2020 bursluluk sınavı taban puanı: 205 olarak belirlenmiştir. Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanından sınava giren öğrenciler için 2020 bursluluk taban puanı: 148,00 olarak belirlenmiştir. Bulunduğu yerde okul yok kontenjanından sınava giren öğrenci için 2020 bursluluk taban puanı: 352 olarak güncellenmiştir. Belirtilen taban puanlarını aşan öğrenciler için burs olanağı sağlanmaktadır.

Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

Sınava giriş için fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi MEB tarafından e-okul sistemi üzerinden okul müdürleri tarafından alınıp, mühürlenerek ve imzalanarak öğrenciye teslim edilecektir.

Onaylı sınav giriş belgesinde öğrenciye ait kimlik bilgileri, adayın sınava gireceği bölgenin açık adresi, sınava gireceği bina, salon ve oturacağı sıra bilgileri belirtilecektir.

Olağan üstü durumlar söz konusu olduğunda (doğal afet, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda) Bölge Sınav Yönetme Komisyonu tarafından öğrencinin yeri değiştirilebilir. Bunun haricinde öğrencinin yeri asla değiştirilmeyecektir.

Giriş belgesini kaybeden öğrenciler sınava girmeden önce okul müdürlüğünden yeni bir belge alabileceklerdir.

Özel eğitim ihtiyacı söz konusu olan öğrencilerin, giriş belgesinde sınavda alacakları sınav hizmeti de belirtilecektir.

PYBS 2020 Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

2020 Bursluluk sınavı başvuruları Mart ve Nisan ayları içerisinde gerçekleştirilecektir. Sınava girecek öğrencilerin bu tarihler arasında okul müdürlüklerine giderek sınav başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Bursluluk Sınavı Açıklanması

Bursluluk sınavı her sene Haziran ayının ilk Pazar günü gerçekleştirilmektedir. Haziran ayında girilen sınav sonuçlarına öğrenciler Temmuz ayında meb.gov.tr adresinden bakabilirler.

Bursluluk Sınavının Geçersiz Sayılması

Bursluluk sınavının geçersiz sayıldığı bazı durumlar vardır. Sınavı gereçsiz sayılan öğrencinin bir sonraki sınava girebilmesi söz konusu olmamaktadır. Öğrenci belirtilen başvuru şartlarını yerine getirmeden sınava girip yüksek puan almış olsa dahi sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınavın geçersiz sayıldığı durumlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Belirtilen başvuru şartlarının sağlanmaması durumunda sınav geçersiz sayılabilir.
 • Sınav kâğıtlarının güvenlik poşetinden çıkmamış olması durumunda sınav geçersiz sayılacaktır.
 • Öğrencinin kimlik belgesi yoksa sınav geçerli sayılmayacaktır.
 • Öğrencinin yerine farklı biri sınava girmişse sınav asla kabul görmeyecektir.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı

PYBS sınavı, sınava giren adayların başarılı olması durumunda devletten burs imkânı sağlayan sınavdır. Bursluluk sınavına girip başarılı olan öğrenciler için; yatılılık ve her ay belli miktarlarda burs olanağı sağlanacaktır. Eğitim ve öğretim dönemi içerisinde senede 1 defaya mahsus yapılan sınav Haziran ayında Pazar günü gerçekleşmektedir. Test şeklinde olan sınav 18 yaşına girmemiş öğrencileri kapsamaktadır. Verilen bursların geri ödemesi devlet tarafından talep edilmemekle beraber sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafında yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir