Resmi İşlemler

Ölüm Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 ölüm ücreti miktarı nasıl alınır konusunda, vatandaşların bilgi kirliliğinden dolayı oldukça yanlış bilgilere sahip olmaktadır. Ölüm parası devlet ve SGK tarafından belirlenen, bazı şartlar ve gerekli durumlar oluşturulduğunda ödenmektedir. Ölüm paraları genellikle resmi kanallarda, cenaze ödeneği olarak da adlandırılmaktadır. Bu sebeple vatandaşların cenaze ödeneği konusunu görünce, ölüm parası ile aynı anlamı ifade ettiği bilinmesi gerekmektedir.

SGK ve devlet kurumları, ölüm paralarını ödeyecek kişilerin belirtilen şartları istisnasız bir şekilde sağlamasını istemektedir. Bu şartların tümü, belirtilen kurumlar tarafından belirlenmekte ve güncellenmektedir. Ölüm paraları genel olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanan tarifeler üzerinden, çalışma süreleri içerisinde hayatını kaybeden işçi yakınlarına bir defaya mahsus ödenen ücretlere verilen isimdir. Belirtilen ödenekler, memur ölümleri ve işçi ölümlerinde de oldukça farklılık göstermektedir. Konu ile ilgili oldukça detaylı bilgileri, resmi internet sitelerinde mevcuttur. Bu sebeple vatandaşların, resmi siteleri sık sık takip etmesi gerekmektedir.

ölüm parası nasıl alınır?

Ölüm Parası Kimlere Ödenmektedir?

Ölüm ücretinin ödendiği kişiler devlet tarafından, kanunlarda açık bir şekilde ifade edilmektedir. Belirtilen kanunlar çerçevesinde, iş süresi boyunca çalışırken vefat eden kişilerin yakınlarına bir defaya mahsus ödenmektedir. Ölüm paralarının miktarları, her yıl değişkenlik göstermekle birlikte memur ve işçi ölümlerinde de farklılık göstermektedir. Ölüm parası, iş süresinde vefat eden kişinin tüzel kişilik olarak, 1. Dereceden yakınlarına ödenmektedir. Eğer ölen kişiyi kimse sahiplenmemiş ise, bu gibi durumlarda cenaze masrafı yapan tüzel kişilere bizzat ödeme yapılmaktadır. Bununla birlikte, iş süresi boyunca ölen kişinin kesinlikle sigortalı bir kişi olması gerekmektedir. Sigortalı olmayan kişilerin, vefat etmeleri durumda herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Sigortalı kişinin ölüm paralarının ödeneceği kişiler aşağıda ki gibidir;

  • Eşine
  • Eşi yoksa çocuklarına
  • Eş ve çocuk yoksa anne ve babasına
  • Eş, çocuk veya anne baba yoksa kardeşlerine verilmektedir.

Malulen emekli maaşı ne kadar? Yazımız içerisinden öğrenebilirsiniz.

Ölüm Parası Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ölüm ücreti almak için gerekli koşullar ölen vatandaşın, ölmeden önce sağlaması gereken koşulların tümünü oluşturmaktadır. Bahsi geçen şartların ve koşulların hepsi, devlet tarafından belirlenmekte ve titizlikle oluşturulmaktadır. Bununla birlikte iş süresi boyunca ölen sigortalı kişinin, belirtilen koşulların hepsini istisnasız bir şekilde karşılaması gerekmektedir. Eğer koşullar sağlanmıyorsa, kişinin yakınları ölüm paralarını alamamaktadırlar. Şartları sağlayamayan kişinin yakınları, ölüm parası için başvuru yapsa bile şartlar sağlanmadığı için değerlendirme altına alınmamaktadır.

Genel olarak ölüm parası alma gereklilikleri aşağıda ki gibidir;

  • İş kazası veya meslek hastalığı sonucu
  • Sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken
  • Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken, ölen sigortalının hak sahiplerine verilmektedir.

Tarım İşçilerine Ölüm Paraları Ödenmesi Nasıl Olmaktadır?

Tarım işçilerine ölüm ücretleri ödenmesi SGK ve devlet kurumları tarafından, ayrı ve özel bir kanuna tabii olmaktadır. Tarım işçileri hakkında ki bu özel düzenlemeler, devlet tarafından tarım politikaları ile doğrudan ilerlemektedir. Tarım işçilerinin vefatlarında, ödenecek ücretleri güvence altına alan kanun maddesi 2925 sayılı kanun olmaktadır. Konu ile ilgilenen kişilerin, belirtilen kanunu okuyup detaylı bilgileri elde etmesi gerekmektedir.

Tarım işçilerinin hayatını kaybetmelerinde, ölüm paraları yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölümlerinde ödenmektedir. Tarım işçilerine ait ödemelerde, ölüm parası sürelerinin diğer ödemelerden farklı olarak, 5 yıl süresi bulunmaktadır. Ölen kişinin yakınlarının, 5 yıllık süreyi geçirmeden ölüm parası için başvuru yapmaları gerekmektedir. 5 yıl içerisinde başvuru yapmayan vatandaşlar, ölüm parası talebinde bulunamamaktadırlar.

Ölüm Parası Miktarı Nasıl Sorgulanır?

Ölüm parası ücreti sorgulanması konunun muhatabı olan kişilerin, oldukça merak ettiği ve uğraştığı konulardan bir tanesidir. Birçok kişinin bilgisi aksine, ölüm paralarını sorgulamak oldukça basit yöntemlerden bir tanesidir. Ölüm paralarının tümü, e-devlet kapısı kullanılarak sorgulanabilmektedir. E-devlet kapısı için vatandaşlarımızın, öncelikle şifrelerini temin etmeleri gerekmektedir. Şifrelerini temin eden vatandaşların, T.C kimlik numaralarını kullanarak e-devlet kapısına giriş yapabilirler. Giriş yaptıktan sonra, SGK şahıs ödemeleri sorgu ekranından, gerekli bilgiler eksiksiz bir şekilde sorgulanabilmektedir.

Ölüm Parası Ücreti Ne kadardır?

Ölüm parası miktarı iş başında ölen tüm vatandaşların, yakınlarını doğrudan ilgilendiren konulardan bir tanesidir. Ölüm parası sigortalı olarak çalışan işçilerin, 1. Dereceden yakınlarını ilgilendirmektedir. İş başında çalışıp sigortalı bir şekilde hayatını kaybeden kişilerin, yakınlarına şartları sağladığı takdirde istisnasız bir şekilde ödenmektedir. Ölüm paraları, sigortalı bir şekilde çalışan kişilerin işçi veya memur olarak 2 farklı ödeme biçimi mevcuttur. Ödeme miktarları devlet tarafından, her yıl açıklanmakta olup TEFE/TÜFE oranına göre de arttırılmaktadır.

2019-2020 yılları içerisinde geçerli olacak şekilde, ölüm parası miktarı açıklanmıştır. Buna göre belirtilen yıllar itibari ile ölüm parası miktarı, işçi olarak ölen kişileri 752 TL iken memur olarak ölen kişiler için 2200 TL olarak belirlenmiştir. Ölen kişinin yakınlar, ücretleri almak için 5 yılı geçirmeden başvuru yapması gerekmektedir.

Ölüm Parası Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ölüm ücreti almak için gereken dokümanlar belirtilen para için başvuru yapacak her vatandaşın, hazırlaması ve temin etmesi gereken belgelerin tümünü oluşturmaktadır. Ölüm parası almak isteyen vatandaşların, SGK tarafından belirtilen belgelerin tümünü istisnasız bir şekilde temin etmesi gerekmektedir. Belgeleri temin edemeyen kişilerin, ölüm parası yatırma süreçleri başlatılmamaktadır.

Ölüm parası almak için gerekli belgeler aşağıda ki gibidir;

  • Talep dilekçesi
  • Ölüm belgesi fotokopisi
  • Başvuran kişiye ait kimlik fotokopisi

Evin tamamına kredi veren bankalara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ölüm Parası Nereden Alınır?

Ölüm ücretinin alınacağı yer tamamen, başvuru yapan kişinin talepleri belirlemektedir. Başvuru yapan vatandaşların, SGK tarafından gerekli soruşturmalar yapıldıktan sonra, ödeme alması kesinleşmektedir. Ölüm parası alma hakkına sahip olan kişiler, SGK tarafından belirtilen belgeleri doldururken belirttiği banka hesaplarına yatırılabilmektedir. Bununla birlikte, SGK sisteminde kayıtlı herhangi bir banka hesabı bulunan kişiler herhangi bir beyanda bulunmaksızın, belirtilen hesaba ücretler geçmektedir.

Başvurusu tamamlanmış ve para almaya hak kazanan kişiler, resmi internet sitelerinden yaptıkları sorgulamalarda yatırılan ücretleri gördüğü takdirde, hemen ilgili şubeye gidip paralarını çekebilmektedirler. Ölüm parası yatırma süreleri genellikle değişkenlik gösterse de, ortalama 2-3 ay arasında yatırılmaktadır.

Ölüm Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Ölüm ücreti için başvuru yapılacak yer belirtilen yardım ücretini almaya hak kazanan kişileri, oldukça ilgilendiren bir konudur. Belirtilen şartları sağlamış ölümlerde, SGK tarafından ölen kişinin yakınlarına ölüm parası yatırılmaktadır. Bununla birlikte belirtilen parayı almak için, bazı kurum ve kuruluşlara bizzat başvuruların yapılması gerekmektedir.

Başvuru yapılacak kurumlar, vefat eden kişinin bağlı olduğu sosyal güvenlik merkezine göre değişkenlik göstermektedir. SSK ya da BAĞKUR kapsamında ise, Sosyal Güvenlik Merkezine başvurulması gerekmektedir. Öte yandan Emekli Sandığına bağlı ölümlerde ise, Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına başvurularda bulunulması gerekmektedir.

Öğrenci Parası Nasıl Alınır?

Ptt Çocuk Parası Sorgulama

Ssk Çeyiz Parası Ne Kadardır?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir