Genel

Öğrenim Belgesi Nedir? (Nereden, Nasıl Alınır?)

Öğrenim belgesi almak isteyen kişilerin e devlet kapısını ziyaret etmeleri ve sisteme giriş yapmaları gerekecektir. Öğrenim belgesi almak için sisteme giriş TC kimlik no ve şifre ile olacaktır. Eğer daha önceden şifre almadıysanız ya da aldığınız şifreyi hatırlamıyorsanız yeni şifre almak için PTT şubelerini ziyaret etmeniz gerekecektir. Yeni şifrenizi kapalı zarf içinde 2 TL ödeyerek alabilirsiniz. Şifrenizi alırken kapalı zarf içinde olduğundan emin olun ve güvenliğiniz için şifrenizi kimse ile paylaşmayın. Hiçbir görevli, çalışan sizden şifrenizi istemez. Şifrenizi aldıktan sonra, kendi belirleyeceğiniz bir şifre kullanın. Şifreyi yazılı olarak bir yerde saklamayın ve basit kombinasyonları şifre olarak belirlemeyin. Uzmanlar şifrenin belli aralıklarla değiştirilmesini önermektedir. Bu şekilde sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına öğrenim belgesi yazın. Arama butonuna basın ve ilk çıkan seçeneğe tıklayın. Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra sorgula butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

E Devlet Kapısı ile Eğitim Alanında Hangi Hizmetler Alınabilir?

E devlet kapısı ile hizmetler şu şekilde sıralanabilir:

 • Çağrı merkezi başvuru sonucu sorgulama (eğitim hakkında sorular),
 • Yüksek öğretim mezun belgesi doğrulama,
 • Yüksek öğretim mezun belgesi sorgulama,
 • Öğrenci belgesi doğrulama,
 • Öğrenci belgesi sorgulama,
 • Üniversite e kayıt belge doğrulama,
 • Üniversite e kayıt.

Öğrenim belgesi ve yukarıda sayılan bütün hizmetler Yüksek öğretim kurumuna bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu hizmetlerin online platform üzerinden gerçekleştirilmesi sayesinde kişiler bulundukları yerden hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Öğrenim Belgesi Ne İşe Yarar?

öğrenci belgesi ne işe yarar

Öğrenim belgesi kişilerin bir eğitim kuruma bağlı olduklarını göstermeye yarar. Bir ispat niteliğindedir. Resmi işlemler için öğrencilerden bu belge istenir. Bu belgeler en çok üniversite öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Staj başvurusu, askerlik ve buna benzer işlemler genellikle üniversite öğrenciliği zamanında yapılır.

Lise Öğrencileri Öğrenim Belgesi Alabilir mi?

Lise öğrencileri için öğrenim belgesi alınabilir. Kişiler yine aynı şekilde e devlet kapısına giriş yaparlar ve gerekli bilgileri girdikten sonra belgelerini görüntüleyebilirler. Kişiler bunu yapmak yerine gittikleri öğrenim kurumlarından da belgelerini alabilirler. Bunun için okulunuzdaki öğrenci işlerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Okullardan alınan öğrenim belgelerinin geçerlilik kazanması adına mutlaka kurum tarafından onaylanması gerekir. Aksi halde kişilerin aldıkları kağıt resmi kurumlarda geçerli olmayacaktır.

E okul Üzerinden Öğrenim Belgesi Alabilir mi?

E okul üzerinden öğrenim belgesi alınabilir. Bu sistem ülkemizde 2000 senesinden beri aktif olarak kullanılmaktadır. Kurumun varlığı eğitim sisteminin teknoloji ile olan ilişkisini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Siste m sayesinde hem öğrenciler hem de veliler aynı sistemde buluşuyor. Bu sistem lise, orta okul ve ilk okul öğrencileri için hizmet veriyor. Sistem üzerinden kişiler öğrenim belgelerini alarak resmi işlerde kullanabiliyorlar. E okul üzerinden öğrenci belgesi ek 3 belge olarak adlandırılmaktadır. Yani öğrenim belgesi almak isteyen kişilerin arama sistemine ek 3 yazmaları gerekecektir. Öğrenim belgesi alındıktan sonra kurum tarafından belgenin onaylanması gerekecektir.

Açık öğretimde Okuyanlar Öğrenci Belgesini Nasıl Alabilir?

Açık öğretimde okuyanların öğrenci belgesi alması için ya e devlet sistemine giriş yapmaları ya da açık öğretim bürolarını ziyaret etmeleri gerekmektedir. E devlet sistemine TC kimlik no ve şifreniz ile giriş yapın. Bu şekilde öğrenci belgenizi temin edebilirsiniz. Bunun için sitenin arama kısmını kullanabilirsiniz. Dilerseniz görüntülediğiniz belgeyi PDF olarak indirebilir, belgeyi yazıcıdan çıkarabilirsiniz. Eğer sisteme şifrenizi unuttuğunuz için giriş yapamıyorsanız, sisteme giriş yapmanın diğer yolları da var. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında yer alan bilgiler ile sisteme giriş yapma,
 • Elektronik imza kullanarak sisteme giriş yapmak,
 • Mobil imza kullanarak sisteme giriş yapmak,
 • İnternet bankacılığı ile sisteme giriş yapmak.

Eğer şifrenizi bilmiyorsanız ve zaman probleminiz varsa, PTT şubelerine gitmek yerine bu yöntemleri kullanarak sisteminize giriş yaparak belgenizi alabilirsiniz.

Öğrenim Görülen Kurumun Kendisinden Öğrenci Belgesi Nasıl Alınabilir?

öğrenim belgesi almak

Öğrenim görülen kurumdan öğrenci belgesi almak isteyen kişilerin gitmeleri gereken yer  öğrenci işleridir. Öğrenci belgesi almak isteyen kişilerin konu hakkında dilekçe yazmaları gerekebilir. Dilekçe yazarken mutlaka hangi bölüm, sınıfta okuduğunuzu ve öğrenci numaranızı belirtmeyi unutmayın. Verdiğiniz dilekçe uygun olması halinde danışman hoca tarafından onaylanacaktır. Ardından dilekçe mühürlü ve imzalı şekilde size geri verilir. Öğrenim görülen kurumun milli eğitim bakanlığına bağlı olarak çalışması halinde kişiler müdür yardımcıları ile görüşerek de öğrenci belgelerini alabilirler. Müdür yardımcısı size belgenizi verecektir.

E okul Sisteminden Öğrenci Belgesi Adım Adım Nasıl Alınır?

E okul sistemini kullanarak öğrenci belgesi almak isteyen kişilerin aşağıdaki adımları takip etmesi yeterli olacaktır:

 1. E okul sistemine resmi sayfayı kullanarak giriş yapın,
 2. Karşınıza 3 farklı bilgi girişi çıkar. Güvenlik açısından doğrulama kodu kullanılır. Öğrenci okul no, TC kimli no ya da doğrulama kodu ile sisteme giriş yapılabilir.
 3. Devam butonuna basılır.
 4. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu ilçe ve doğum günü belirtilir.
 5. Sağ tarafta karşınıza çıkacak seçeneklerden doğru olanını tercih edin.
 6. Soruların altında yer alan fotoğraflar arasından doğru olanı seçin.
 7. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol köşede menüyü göreceksiniz. Buradan işlemleri seçebilirsiniz.
 8. Şu an öğrenim belgesi almak istediğiniz için öğrenim belgesini seçerek belgenizi alabilirsiniz.

Öğrenim belgesini almanın yanı sıra sınav tarihleri, devamsızlık bilgisi, ders notları gibi diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki sistemden aldığınız belgenin resmi anlamda geçerli olması için kuruma kağıdı onaylatmanız gerekir.

Öğrenci Belgesi Almak için E okul Sistemine Giriş Yapamıyorum

Öğrenci belgesi almak için e okul sistemine giriş yapamamak söz konusu olduğu zaman aşağıdaki durumları kontrol etmenizde fayda vardır:

 • Girdiğiniz öğrenci okul numarasının doğru olup olmadığından emin olun.
 • Öğrenci okul numarasını 3. Boşluğa yazdığınızdan emin olun.
 • Öğrenci kimlik numarasını kontrol edin.
 • Öğrenci kimlik numarası 2. Satırda yazılı olmalıdır.
 • Güvenlik rakamlarını doğru girip girmediğinize bakın.
 • Güvenlik resminde karşınıza çıkan rakamları yalnızca ilk satıra yazın.
 • Şifrenizi yazarken caps locks un açık olup olmadığına bakın. Şifre kısmı büyük ve küçük harflere duyarlıdır.

E okul Sistemine Giriş Yapılarak Başka Hangi Bilgiler Öğrenilebilir?

E okul sisteminden öğrenilebilecek bilgiler yalnızca öğrenim bilgisi ile sınırlı değil. Kişiler ve öğrencilerin velileri bu sistem sayesinde diğer pek çok bilgiyi kontrol etme avantajına sahip oluyorlar. Ders programı sistem sayesinde öğrenilebilir. Haftalık ders programı, dersin sahibi olan öğretmen, ders saatleri detaylı bir şekilde sistemden öğrenilebilir. Öğrenci ve velisi sisteme giriş yaparak öğrencinin ne zaman devamsızlık yaptığını öğrenebilir. Dönem içinde özürlü ve özürsüz bütün devamsızlıklar görülür. E okul sayesinde kişilerin bütün notları da sistemden görüntülenebilir. Yalnızca sınav notları değil sözlü ve proje notları da sistemde yer alır. Öğrenim belgesi üzerinde de yer alan ve okulun öğrenciye ilk kayıt anında verdiği öğrenci okul no buradan öğrenilebilir. Kısacası e okul sistemi sayesinde hem öğrenci, hem veli hem de eğitimci tek bir platformda buluşur.

Öğrenci Parası Nasıl Alınır?

Özel Okul Devlet Desteği

KYK Bursu Alan Kişiler Sigortalı Çalışırsa Bursu Kesilir Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir