Resmi İşlemler

Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Başvuru Ve Ücretleri)

Nikah için gereken evraklar şu şekildedir:

  • Evlenme beyannamesi,
  • Vesikalık fotoğraf,
  • Fotoğraflı nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi,
  • Sağlık raporu.

Nikah evrakları her belediye için farklı olabilir. Bu nedenle bağlı bulunduğunuz belediye ile iletişime geçmenizde fayda vardır. Nikah için kimlik belgesi yerine sürücü belgesinin geçmediğiniz aklınızda bulundurun. Bazı belediyeler yalnızca kimlik belgesi ile nikah işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Çünkü e devlet sistemi üzerinden artık gerekli olan belgelerin tümü online platform üzerinden görülebiliyor. Yalnızca sistem ile tam olarak entegre olmayı başaramayan belediyelerin nüfus cüzdan örneği, ikametgah belgesi gibi belgeleri talep ettikleri bilinmektedir.

nikah için gerekli evraklar

Nikah için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Nikah için sağlık raporu almak isteyen kişiler ne yazık ki bu belgeleri özel hastanelerden alamazlar. Evlilik raporu için gerekli olan testlerin ise hem özel hem devlet hastanelerinden yapılması mümkündür. Resmi nikah evrakları alırken atlanmaması gereken en önemli adımlardan bir tanesi de aile hekimi onayı almaktır. Alınan belgede aile hekimi onayı olmadığı zaman geçerliliği bulunmuyor. Gerekli olan bütün nikah belgelerini tamamladıktan sonra nikah tarihi almak için başvuru yapabilirsiniz.

Nikah için Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Nikah için nüfus kayıt örneği bütün belediyelerden olmasa da bazı belediyelerden talep edilebilir. Kişiler bu belgeyi e devlet sisteminden alabilirler. Evlenme ehliyet belgesi ise aile kütük kayıtlarına dayanılarak düzenlenir. Bu belge kişinin nüfus açısından evlenmesine engel olmadığı anlamına gelir. Nüfus kayıt örnekleri evlenme ehliyet belgesi yerine geçer. Yine bu belge de bütün belediyeler tarafından talep edilmez. Evlenme beyannamesi ise son olarak, bütün belgeler toplandıktan sonra alınır. Belediyeye giderek evlenme beyannamesi alınır.

Nikah için Başvurular Nereye Yapılır?

Nikah için başvurular kişilerin bağlı bulundukları belediyelerde evlenme dairelerinden yapılır. Eşlerden biri ikametlerinin bağlı bulundukları yere giderek başvuru işlemlerini yapabilirler. Eğer çiftler ikamet ettikleri ilçenin dışında bir yerde evlenmek isterlerse, evlenmek için kişilerin izin belgesi almaları gerekmektedir. Bu izin belgesi yine belediyelerden temin edilebilecektir. 2018 yılından bu yana artık ilçe müftülüklerinden de nikah başvuruları yapılabilir. Köyde yaşayan kişiler için nikah başvurularının köy muhtarlıklarında yapılması gerekiyor. Muhtar, her iki kişiden nüfus cüzdanı ve fotoğrafları alarak gerekli evrakları hazırlıyor. Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra nikah kıyma işlemi yine köy muhtarı tarafından yapılıyor. Evlilik başvurularının bütün evraklar toplandıktan en çok 6 ay sonrasında yapılması gerekiyor. 6 ay sonrasında belgeler geçerliliğini yitireceği için evlilik başvurusu kabul olmayacaktır.

Hangi Durumlarda Nikah için Yapılan Başvurular Kabul Edilmez?

Nikah için başvuruların kabul olmadığı durumlar başında hısımlık gelir. Kişiler akraba olması halinde başvurular geçersiz sayılacaktır. Evli olan kişiler, yeniden evlenemezler. Gaiplik durumunda da evlilik başvurusu kabul olmayacaktır. Bu durum kişilerin ölüm tehlikesi içinde kaybolması halinde geçerli olur. Mahkeme tarafından evlilik fesih edilmemesi halinde kişilerin yeniden evlenmesi mümkün değildir. Eşlerden birinin bile resmi onaylı sağlık raporu yoksa yapılan evlilik başvurusu kabul olmayacaktır. Evlilik sağlık raporunda bazı tetkikler yapılır. Cüzzam, bel soğukluğu, frengi ve buna benzer hastalıkların tespit edilmesi halinde kişilerin yaptıkları başvurular kabul olmayacaktır. Kişilerin verem hastası olması halinde nikah 6 ay ertelenmiş olur. 6 ay süre içinde kişilerde iyileşme görülmediği takdirde bir sonraki 6 ayda nikahın kıyılması kararlaştırılır.

Bunların dışında kişilerden birinin akıl hastalıklarına sahip olması evlenme konusunda engel oluşturacaktır. Daha önce evlenmiş bir kadının yeniden evlenmesi adına 300 günlük bir süreden geçmesi gerekiyor. Bu süre yasal olarak iddet süresi olarak adlandırılıyor. Eğer bu süre dolmadan evlilik başvurusu yapılırsa kişinin yaptığı başvuru reddediliyor.

Yabancı Uyruklularda Nikah için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nikah için yabancılarda gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Pasaportun noter tasdikli tercümesi,
  • Yabancılar için devletin yerel temsilciliklerinden verilen evlenme ehliyet belgesi,
  • Ehliyet belgesinde anne, baba ismi, doğum yeri gibi bilgilerin eksik olması halinde doğum belgesi gereklidir.

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır?

Yıldırım nikahı yapılması genellikle kişilerin hızlı nikah istemesi halinde geçerli olur. Halk arasında resmi makamlara başvuru yapılır yapılmaz nikah kıyıldığına dair bir inanış olsa da, gerçekte nikah bu kadar hızlı şekilde kıyılmaz. Önceki zamanlarda nikah için başvuruda bulunan kişiler için tarih alma süresi bile uzun süre gecikiyordu. Çiftler istedikleri zaman için nikah tarihi bulamıyorlardı. Çiftler bu duruma itiraz etmek için mahkemeye başvurarak yıldırım nikahı kıydırabiliyorlardı. Günümüzde evlilik işlemleri eskiden olduğu kadar uzun sürede tamamlanmadığı için yıldırım nikahı uygulaması bulunmuyor.

Nikah için İşlemler Ne Kadar Sürer?

Nikah işlemleri süresi herkes için değişiklik göstermekle beraber bu süre 2 ile 4 gün arasında değişiklik göstermektedir. Nikah başvurusu yapan kişiler gerekli olan belgeleri tamamladıktan sonra en geç 24 saat sonrasında nikah için tarih alabiliyorlar. Türkiye’de evlenmek için yasal süre 18 olarak belirlenmiştir. Buna göre kişinin rızasını göstererek evlenebilmeleri için 18 yaşında olmaları zorunludur. Kişi eğer bu yaştan daha küçük ise anne ve baba rızasını alarak evleneme işlemini gerçekleştirebiliyorlar. 16 yaşını dolduran kişilerin evlenmeleri için mahkeme kararının olması gerekiyor. Bu sırada kişilere yasal varis rızası olup olmadığı da sorularak onay alınıyor. Uygun koşulları sağlayan çiftlerin hafta sonu, resmi tatillerde, mesai saatleri dışında da nikah kıymaları mümkün olabiliyor.

Nikah için İşlemler Ne Kadar Tutuyor?

Nikah işlemleri ücretleri pek çok farklı etkene göre değişiklik göstermektedir. Dış nikah yapılacaksa mekan türü, düğünün hafta içi mi yoksa hafta sonu mu yapıldığı, nikah salon kapasitesi gibi özellikler nikah işlemleri maliyetini etkiliyor. Hafta sonu ve tatil zamanlarında gerçekleşen nikahlar daha yüksek ücretli oluyor. Nikah için ücretlerin içine çoğu zaman evlilik cüzdan maliyeti ve dosya ücreti gibi ek maliyetler de ekleniyor. Net ücretleri öğrenmek için kişilerin başvuru yaptıkları kurumun web sitesi üzerinden öğrenmeleri mümkündür.

Nikah için Şahitlik Yapacak Kişide Aranılan Özellikler Nelerdir?

Nikah için şahitlik yapacak kişilerde aranılan özellikler başında kişinin ayırt etme özelliklerine sahip olması gelmektedir. Nikah şahitliği yapacak kişinin en az 18 yaşında olması gerekir. Ayrıca kişinin aklı baliğ olması şartı aranır. Bir kişi sizin için nikah şahitliği yapacaksa sizi iyi tanıması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler nikah şahitliğini yapabilirler. Nikah şahitliğini yapacak kişilerin TC kimlik belgeleri ile birlikte nikahı kıyan memura şahitlik yaptıklarını belirtmeleri gerekmektedir.

Çiftlerin nikahına en az 2 kişinin şahitlik yapması gerekir. Akli denges, yerinde olmayan, 18 yaşına gelmemiş kişilerin şahitlik yapmaları mümkün değildir. Nikahı kıyılan kişilerin akrabaları nikah şahitliği yapabilirler. Nikahta şahit olma durumu hadisi şerifte de belirtilmiştir. Buna göre bir veli ve iki adaletli şahit olamdan nikah olmaz denir. Bakara Suresi ise erkeklerden iki şahit tutulmasını, eğer iki erkek yoksa, bir erkekle iki kadın şahit tutulmasını buyurmuştur. Gerekli nikah evraklarını nikah şahitleriniz için de tamamladıktan sonra sevdiğiniz insan ile siz de dünya evine girebilirsiniz.

Evlilik için alınacak sağlık raporunda hangi testler olmalı? Alttaki resimden inceleyebilirsiniz…

evlilik için alınan sağlık raporunda hangi testler olmalı

Konuyla alakalı videoya göz atabilirsiniz;

 

KONUYLA ALAKALI DİĞER YAZILAR

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Ehliyet Yenileme Evrakları

PTT Kargo Takip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir