Sağlık Sigortası

Kimler Özel Sağlık Sigortası Yaptırabilir?

Özel sağlık sigortasını kimlerin yaptırabileceği, şöyle izah edilir. Her birey, 18 ile 65 yaşları arasında olduğu durumlarda özel sağlık sigortasını isterse yaptırabilir. Bu konuda çeşitli sigorta şirketleri ve sigorta varyasyonları bulunduğundan, bazı şirketler, yeni doğan bebeklere de özel sağlık sigortası yapar.

Özel Sağlık Sigortası Ne Anlama Gelir?

Devletin, kişilere edinmesini zorunlu kıldığı genel sağlık sigortası dışında kişiler kendilerine özel sağlık sigortası yaptırarak daha fazla güvence elde edebilirler. Bu sigorta, özel sigorta şirketleri tarafından yapılır. Devletin sağlık sigortası vatandaşların tedavilerini veya muayene ücretlerini belli bir yere kadar karşılamaktadır. Eğer, kişi daha farklı ve ciddi bir tedavi ihtiyacı durumunda da sigortasının tedavisini karşılamasını isterse, sigorta yaptırabilir. Sigortaların avantajları ve prim miktarları, nerede ve hangi kapsamlarda yaptırıldığına göre değişkenlik gösterir. Örneğin, herhangi bir ameliyat tedavisi riskine karşı bir sigorta edinmek istenirse, ona dair bir poliçe ve sigorta seçilmelidir. Özel sağlık sigortasının avantaj olarak tanımlandırabileceğimiz bir maddesi ise, yurt dışında da sağlık hizmetlerinden faydalanabilme durumudur. Yurt dışı vize ya da oturma/çalışma izni işlemlerinde, ülkeler sağlık sigortasının bulunmasını zorunlu kılar. Yurt dışında herhangi bir rahatsızlık durumunda da olağanüstü rakamlarla tedavi olmamak için bu tarz bir sağlık sigortası gereklidir.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişiler, bu konuda çalışmakta olan pek çok şirketten, uygun olanını seçerek bir başlangıç yapabilirler. Kişiler eğer isterlerse, hastane ve doktor da seçebilir. Böylece olası bir durumda ilgili doktor tarafından tedavi edimi sağlanır. Sağlık sigortası yapılırken alınan referans kişinin verdiği bilgilerdir. Bu bilgilerin doğruluğu önemlidir. Sorulanlar arasında, kişinin daha önce geçirdiği hastalıklar, ailede genetik olarak aktarılan bir hastalık olup olmadığı, kişinin o esnada hasta olup olmadığı ya da yakın geçmişte rahatsızlanıp rahatsızlanmadığı içerikli sorular bulunur. Elbette şirketlerin daha farklı bilgi edinme isteme hakları saklıdır.

Çocuğa Özel Sağlık Sigortası Yaptırılır mı?

Çocuklara özel sağlık sigortası yaptırılıp yaptırılamayacağı, merak edilen bir konudur. Eğer çocuk, 18 yaşından büyükse, ayrı bir poliçe ile ayrı bir özel sigorta yaptırabilir. Eğer 18 yaşından küçükse genelde şirketler ayrı bir sağlık sigortası yapmazlar fakat, sigorta şirketinin belirlediği şartlar dahilinde 18 yaşın altındaki çocuğun sağlık poliçesi, ebeveynlerininkine dahil edilir. Yani çocuk bir nevi ebeveynlerinin özel sağlık sigortasından faydalanıyor olarak düşünülür.

2018 Yılı Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Nelerdir?

Bu tarz bir sigorta kişilerin zor bir anlarında iyi bir dayanak durumundadır bu nedenle kişiler, bütçelerine en uygun özel sağlık sigortasını araştırma yoluna giderler. 2018 yılı özel sağlık sigortası fiyatları da şirketten şirkete değişkenlik gösterir. Bu noktada her şirketin sunduğu imkanlar ve buna istinaden istediği prim miktarı farklıdır. Sigorta yıllık olarak yapıldığında yenilenmesine dair herhangi bir talimat verilmediğinde sona erer. Fakat her şirketin belirli indirimler kapsamında, hayat boyu sigortalılık imkanları mevcuttur. Kişiler özel sağlık sigortası prim ödemelerinin belli bir kısmını gelir vergilerinden düşürebilirler.

Özel Sağlık Sigortası Neden Gereklidir?

Devlet vatandaşlara sağlık sigortası imkanları sunsa da pek çok kişi özel olarak da sağlık sigortası yaptırmak ister, bunun sebebi, kişilerin kendilerini daha çok güvencede hissetmek istemeleridir. Olası bir ameliyat gerekliliğinde, kişiler öncesinde seçtikleri doktor ile yapmış oldukları bir özel sağlık sigortası anlaşmasında, ücretsiz bir şekilde ya da cüzi bir miktar ödeyerek tedavilerini gerçekleştirebilirler. Özel sağlık sigortası ek olarak, kemoterapi, refakatçi ücretleri, ameliyat, diyaliz, ayakta ya da yatarak tedavi şeklinde hizmetleri karşılar. Bunun belirlenmesini kişi, bir hastane ya da belli bir doktor ile anlaşarak da yapabilir.

60 Yaş Üstü Kişiler Özel Sağlık Sigortası Yaptırabilir mi?

Çoğu şirket 18-60 yaş arasındaki bireylere özel sağlık sigortası yaptığı için, 60 yaş üstü kişilerin sağlık sigortası yaptırıp yaptıramayacağı merak konusudur. 60 yaş üstü kişiler özel sağlık sigortası yaptırabilir. Hali hazırda sigortalı olan kişiler, bir şirket aracılığıyla, SGK’nın karşılamadığı tedavi masraflarının bir kısmının ödeneceğine dair teminat alabilirler. Kişiler poliçelerini istedikleri zaman iptal edebilirler.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. saime Reply

    3 kişilik bir aileyiz. Çocuk daha küçük, 6 yaşında… Şunu sormak istiyorum, ben ve eşim için bir kişinin ödemesi gerekir mi yoksa hem ben hem de eşim genel sağlık sigortası primi ödemeli miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir