Genel

Kan Grubu Kartı Nedir? Nasıl Alınır? (Ücreti Ne Kadar?)

Kan grubu kartı almak isteyen kişilerin özel, devlet ya da sağlık merkezlerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Kan grubu kartı için sağlık kuruluşlarını başvurularınızı iletebilirsiniz. Aile sağlığı merkezleri de başvuruları almaktadır. Başvurunuz sırasında hem kan grubunuzu öğrenmek istediğinizi hem de bunun için bir kart almak istediğinizi ayrıca belirtmeniz gerekir. Kan grubunu öğrendikten sonra kişiler bir iki dk içinde kan grubu kartını alabileceklerdir.

Kan Grubu Kartı Aile Sağlığı Merkezinden Nasıl Alınır?

kan grubu kartı nasıl alınır?

Kan grubu kartını aile sağlığı merkezinden almak için aile sağlığı merkezini siyaret edin. Bu merkezler il ve ilçe merkezlerinde görev yapmaktadır. Hafta içi her gün saat 8 ile 10 arasında kan alımı hizmeti bulunmaktadır. Bu saatler arasında alınan kanlar devlet hastanelerine incelenmeleri için gönderilmektedir. Sonuçlar ortalama bir iki gün içinde çıkar. Kan grubu tahlili ile birlikte vatandaşlara kan grubu kartı çıkarma hizmeti de verilmektedir. Ancak kart almak isteyen kişilerin taleplerini ayrıca belirtmeleri gerekir. Kan grubu testi yapan kişiler taleplerini belirtmezlerse yalnızca kan grubu sonucunu öğrenebilirler. Kan grubu kartının ön ve arka yüzlerinin onaylı olması gerekmektedir. Kart ancak bu şekilde geçerli olur.

Kan Grubu Kartı Ücreti Ne Kadar?

Kan grubu kartının ücreti talep edilen yere göre değişiklik göstermektedir. Eğer özel sağlık kuruluşlarından ya da hastaneden kan grubu talep ederseniz ödeyeceğiniz ücret cüzi olacaktır. Özel hastaneler için bu ücret 10 TL ile 30 TL arasında değişiklik göstermektedir. Eğer kan grubu kartı ücreti almak için aile sağlığı merkezlerini ziyaret ederseniz herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak bu merkezlerde belli saatlerde kan verebileceğinizi unutmayın ve merkezleri bu saatlerde ziyaret edin.

Kan Grubu Kartı Neden İstenir?

Kan grubu kartının istenmesinin sebebi kişilerin kan gruplarının resmi bir evrak ile belirlenmesidir. Kan grubunuzu biliyor olabilirsiniz ancak bunu sözlü olarak beyan etmeniz yeterli olmaz. Mutlaka yetkili bir sağlık kuruluşundan resmi bir belge almanız gerekir. Sağlık kuruluşları bu belgeyi sizin sözünüze göre düzenlemez. Kan testi yapar ve testten çıkan sonuca göre size belge verir.

Kan Grubu Testi Nasıl Yapılır?

Kan grubu testi yapılması için üç farklı yöntemden faydalanılabilir. Jel kartlardan, santifirüjden ya da koagülasyondan kişiler faydalanabilir. Jel kart sisteminde 6 bölmeye sahip olan bir plaka bulunur. Plakanın tam üzerine kan damlatılır ve kanın bir çökelti oluşturması için beklenir. Çökeltiye göre kişinin kan grubunun ne olduğu belirlenmiş olur. Koagülasyon olarak bilinen teknikte kan bir plakanın üzerine damlatıldıktan sonra sırası ile A ve B maddeleri eklenir. Buna göre kan reaksiyon verir. Reaksiyona göre kanın hangi grup olduğu belirlenmiş olur. Son teknik olan santifirüjde kana Rh faktörü damlatılır. Buna göre çökme ve pıhtılaşma olup olmadığı tespit edilmiş olur. Yukarıda sayılan tekniklerin tümü güvenilir yöntemlerdir ve yüzde yüz doğru yanıt verirler. Hangi tekniğin kullanılacağına teknisyen ya da laboratuvarda o an bulunan ekipmanlar karar vermiş olur.

Kan Grubu Testi için Aç Karnına mı Gitmek Gerekir?

Kan grubu testi için açlık gerekmez. Çünkü kan grubu testi yalnızca kanda zaten belli başlı bulunan maddelerin tespiti için yapılır. Siz aç ya da tok olsanız da bu maddelerin varlığı değişmeyecektir. Bu nedenle yemek yedikten sonra gitmenizde bir sakınca yoktur. Ancak eğer bu sırada kan değerlerinizde başka kontrol ettirmek istediğiniz bir şey varsa aç karnına gitmeniz gerekmektedir.

Ehliyet Almak için Kan Grubu Testi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Ehliyet alırken kan grubu testi yaptırmak zorunlu değildir. Eğer elinizde kan grubunuzun yazdığı bir sağlık raporu mevcutsa ayrıca kan grubu kartı istemez. Nüfus kimlik belgelerinde de kişinin kan grubunun ne olduğu yazar. Bunu kullanarak da ehliyet alabilirsiniz. Kimlik belgenizin fotokopisini çekmeniz yeterli olur. Eğer bu belgelerden hiç birine sahip değilim diyorsanız da kendi kan grubunuzun ne olduğunu yazılı bir şekilde beyan ederek aşağısına imzanızı atmanız yeterli olur. Ancak bu yöntemin riskleri olduğu için bu şekilde kan grubunuzu belirtmeniz önerilmez. Kan grubunun yanlış beyan edilmesi halinde kan nakli yapılması gerekirse yanlış işlem yapılması ciddi sonuçlar doğuracaktır.

Kan Grubu Kartında Hangi Bilgiler Yer Alır?

Kan grubu kartında yer alan bilgilerin başında kişinin kan grubu, TC kimlik no, Ad ve soyad ve son olarak adres yer alır. Bunun dışında kartta ekstra bilgiler yoktur.

Kan Grubu Kartını Almak Neden Önemlidir?

Kan grubu kartının alınmasının önemi başında kişilerin kan nakline ihtiyaç duyabilmesi olasılığıdır. Kan nakli yapılırken kişilerin hangi kan değerine sahip olduğu önem taşır. Kişi kan grubunu yanlış biliyorsa ve kişiye olması gerekenden başka bir kan grubu veriliyorsa, bu durum ölüm de dahil olmak üzere ciddi problemlerle karşılaşılmasına neden olabilir.

Kan grupları A, B, AB ve 0 olmak üzere farklı gruplarda sınıflandırılmıştır. AB grubu olarak bilinen grup genel alıcıdır ve bütün gruplardan kan alması mümkündür. 0 grubu olan bir kişi ancak kendisi gibi 0 grubu olan birinden kan alabilir. 0 grubu olan bir kişi eğer A ya da B grubu içeren kanlardan alırsa, ciddi reaksiyonlar ortaya çıkar. Çünkü bu kişilerin vücutları kanı zehir ya da virüs gibi algılar ve buna göre tepki verir. Bunun sonucunda kişi hayatını kayıp edebilir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için kişinin mutlaka kan grubunu testler ile öğrenmesi ve bunu kartta yazılı olarak alması önerilmektedir.

Tam Kan Sayımı Hemogram Nedir?

tam kan sayımı hemogram nedir?

Tam Kan Sayımı Hemogram genel sağlık durumunun belirlenmesi için yapılabilir. Özellikle kanama bozukluğu ve enfeksiyon gibi problemlerin belirlenmesinde bu testlerden faydalanılmaktadır. Testin yapılması için kolunuzdaki bir damara iğne ile giriş yapılır ve kan örneği alınır. Kişinin testten önce herhangi bir hazırlık yapması gerekmez. Ancak eğer ilaç kullanıyorsanız ya da alerji gibi özel bir durumunuz varsa konu hakkında mutlaka hekiminizi önceden bilgilendirmeniz gerekmektedir. Özel durumlar için hekimin özel talimatlar vermesi gerekebilir. Kan örneği alındıktan sonra örnek lab ortamına gönderilir. Test hem aç hem de tok karnına yapılabilir.

Tam Kan Sayımı Hemogram Ne Zaman İstenir?

Tam Kan Sayımı Hemogram istenmesinin sebebi kişilerin genel sağlık durumlarının saptanmasına yardımcı olmaktır. Özellikle hastanın kendini torgun ve bitkin hissetmesi, enfeksiyonların varlığı, kanamalar bu testin yapılması gerektiği anlamına gelir. Bazı durumlarda hekimlerin başka testler de yapması gerekebilir. Testler sayesinde KKH yıkım artışı, anemi ve buna benzer durumların tespiti kolay bir şekilde yapılır. Testlerde çıkan sorunların bazıları kendiliğinden geçebilirken bazıları için tedavi önlemlerinin alınması şarttır. Erken önlem almak son derece önemlidir. Bu nedenle zaman zaman kişi kendini kötü hissetmese bile kontrol amaçlı gerekli testleri yaptırmalıdır. Test öncesinde kısıtlama gerekmemesine rağmen, yağlı bir öğün yemekten uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Kan grubu kartı alırken yapılan kan tahlili için de aynı durum söz konusudur.

Konuyla alakalı videoya göz atabilirsiniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir