Resmi İşlemler

İzmirim Kart Para Yükleme ve Bakiye Sorgulama

İzmirim kart para yükleme işlemleri, ESHOT resmi sayfası üzerinden yapılabilmektedir. İzmir genelinde toplu taşımada kullanılabilen elektronik kart, pratik bir kullanıma sahiptir. ESHOT resmi sitesinden kart içindeki bakiye görülebildiği gibi, aynı zamanda otobüs duraklarında yer alan makineleri ve büfeleri kullanarak da karta para yüklemek mümkündür. İzmirim kart para yükleme işlemi, şifresiz ve güvenlik önlemi olmadan yapılır. Bunun nedeni kartın içindeki paranın çekilip tekrar kullanılmasının mümkün olmamasıdır. Bu kapsamda yapılacak yüklemeler sonrasında aynı kart, İzmir’in her yerinde, farklı kişiler tarafından kullanılabilir.

Ayrıca PTT kargo takip nasıl yapılır yazımıza bakabilirsiniz.

İzmirim Karta Para Yükleme

İzmirim kart bakiye yükleme işlemi, ESHOT genel müdürlüğü resmi sitesinden yapılabilmektedir. Ayrıca metro ve otobüs duraklarında bulunan para yükleme cihazlarından da yükleme işlemi yapılabilmektedir. Para yükleme işlemi, 1 TL ile 200 TL arasında yapılabilmektedir. Tek seferde yapılabilecek bu yükleme tutarı, 24 saat sonrasında yenilenmektedir. Kart yükleme işlemi, kartın üzerinde bulunan güvenlik numaralarına göre yapılmaktadır. Bu kapsamda kendi kartınıza ya da başkasının kartına para yükleyebilirsiniz.

İzmirim Karta ESHOT Resmi Sitesinden Yükleme Yapmak

ESHOT resmi sitesinden kart yüklemesi yapmak için, öncelikle sayfaya giriş yapmalısınız. Sayfanın üst kısmında İzmirim Karta Para Yükle seçeneği görülecektir. Bu seçeneğin üzerine tıklanması halinde ekranda kart numarasını soran bir kısım görülür. Bu kısımda İzmirim kart üzerinde bulunan kod numaraları girilmelidir. Sonrasında ise hemen alt kısımda bulunan güvenlik rakamları girilmelidir. Güvenlik rakamları, karmaşık sayılardan oluşmaktadır. Ekranda gördüğünüz karmaşık sayıları bu boşluğa girerek onay butonuna tıklamanız gerekmektedir. onayın ardından ekranda kredi kartı bilgilerinizin sorulduğu bir form göreceksiniz. ikinci adımda yer alan bu form aracılığıyla ödemenin alınacağı kredi kartı bilgilerini vermeniz istenecektir. Kredi kartı bilgileriniz, kart numaranız ve kartınızın son kullanma tarihinden oluşacaktır. Bilgileri girdikten sonra yüklemek istediğiniz tutarı ekranın alt kısmında bulunan boşluğa girmeniz istenecektir. Bu tutarı girdikten sonra yapmanız gereken, onayla butonuna tıklamak olmalıdır. Sonrasında ekranda işlem sonucu kısmını göreceksiniz. İşlem sonucu kısmında kartınıza para yüklenme durumunu görebilirsiniz. Paranız yüklendiyse bu bölümde ‘Yükleme başarıyla gerçekleştirildi’ yazısını görebilirsiniz.

İzmirim Karta İnternetten Para Yükleme

İnternetten İzmirim karta para yüklemek için yapılması gereken, kullanılacak kredi kartının özelliklerine dikkat etmek olmalıdır. Bu kapsamda kredi kartının 3D Secure özelliğine sahip olması gerekmektedir. Bu özelliğe sahip olmayan kartlarla yapılacak kart yükleme işlemleri gerçekleşmeyecektir. Bunun yanında internetten İzmirim karta para yükleme  işlemleri, sadece ESHOT resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Diğer sitelerden yükleme yapma şansı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra karta internet üzerinden yapılan yükleme, 1 saat içerisinde karta geçmektedir. 1 saatin aşılması durumunda kartın içerisindeki bakiye ilk kullanımda aktif olur. Kullanım yapılmadığı durumda makinelerden yapılacak sorgulamalarda kartın içerisindeki para görünmeyebilir.

Sitemiz içerisinden SGK ödemeleri sorgulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

İzmirim Karta Makinelerden Para Yükleme

Kart makinelerini kullanarak İzmirim karta para yüklemek için yapılması gereken, İzmir’de bulunan tüm metro duraklarında yer alan kart yükleme makinelerini kullanmak olmalıdır. Kartınızı öncelikle makineye yerleştirmeniz gerekmektedir. kartınızın içerisinde bulunan bakiyeyi ekranda görebilirsiniz. Sonrasında yüklemek istediğiniz miktarı makineye yerleştirmeniz gerekmektedir. yüklemek istediğiniz tutarı, tam bir şekilde makineye vermelisiniz. Kart yükleme makineleri, para üstü vermemekte, bozuk para girişi bulunmamaktadır. Bu nedenle 30 TL yükleyecekseniz, 50 TL vermeniz halinde kartınıza 50 TL yüklenir. Ancak 20+10 TL şeklinde yükleme yapabilirsiniz. Yüklemenin yapılmasının ardından ekranda yeni bakiyenizi gördüğünüzde kartınızı geri alabilirsiniz.

İzmirim Karta Büfelerden Para Yükleme

İzmirim karta yetkili büfelerden bakiye yükleme işlemi, genellikle otobüs ve metro duraklarının yakınlarında bulunan yetkili bayilerden yapılmaktadır. bayiler, belediyeden aldıkları izinle bu yükleme işlemini yapabilmektedir. İzmirim kartınıza yükleme yapacaksanız, yükleme yapacağınız büfenin bu konuda izni olduğunu beyan eden İzmirim kart logosunu taşıdığına emin olmanız gerekmektedir. Özellikle yüklü kart yüklemelerinizde, büfenin iznine dikkat etmeniz gerekmektedir.

İzmirim kartınıza büfelerden yapacağınız yüklemeler için, yetkiliye kartınızı ve yüklemek istediğiniz tutarı vermeniz yeterlidir. Bayiler, yüklemeden sonra size fiş ve kartınızı verecektir. Fiş üzerinde kartınızın yeni bakiyesini görebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız yüklemeleri küsuratlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu yüklemeleri 7 TL, 13 TL gibi tutarlarla da yaptırabilirsiniz. Eğer küsuratlı yüklemeler yapmak istiyorsanız, büfe ve bayilikleri tercih etmeniz gerekecektir.

İzmirim Kart Bakiyesini İnternet Üzerinden Öğrenmek

ESHOT sitesinden kart bakiyesi öğrenmek için yapılması gereken, resmi siteye giriş yapmaktır. Girişin ardından ekranda en üst kısımda kart yükleme seçeneğinin yanında ‘İzmirim Kart Bakiye Sorgulama’ seçeneğini görebilirsiniz. Bu seçenek sayesinde kartınızın içerisindeki parayı görebilirsiniz.

‘İzmirim Kart Bakiye Sorgulama’ seçeneğine tıklamanızın ardından sistem, ekranda giriş yapma bölümünü oluşturacaktır. Kart bilgilerinizin siste daha önce kayıtlı olması halinde yapmanız gereken, direkt olarak şifre ve kullanıcı adı ile giriş yapmak olmalıdır. Eğer sistemde kaydınız yoksa kimlik bilgileriniz, kart bilgileriniz ve iletişim adresleriniz yardımıyla sisteme kaydolabilirsiniz. Cep telefonunuza gelecek şifre ile sistemde şifre oluşturma yapmanız halinde, ekranda kart bilgilerinizden oluşan bir form oluşturacaktır. Kartınızın üzerinde bulunan numarayı bölüme girmeniz halinde alt kısımda güvenlik kodu gelecektir. Güvenlik  kodunu da girmeniz halinde ekranda kart bakiyenizi görebilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem için kart bilgilerinizi sisteme girmeniz dolayısıyla, sistem bir sonraki girişlerinizde (girişi aynı cihazdan yapmanız halinde) işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapacaktır. Bu şekilde internet üzerinden İzmirim kart bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz.

İzmirim Kart Bakiyesini Yetkili Bayilerden Öğrenmek

Bayilerden İzmirim kart bakiyesi öğrenmek, kart yüklemesi yapmadan mümkün değildir. Bayilikler, az da olsa kart yüklemesi yapmadan kartın içerisini görememektedir. Bu nedenle oldukça düşük miktarlarda yapacağınız yüklemelerin karşılığında size verilecek fiş üzerinde son bakiyenizi görebilirsiniz.

İzmirim Kart Bakiyesini Makinelerden Öğrenmek

Makinelerden kart bakiyesi öğrenmek için kartınızı makineye yerleştirmeniz yeterli olacaktır. ekranda otomatik olarak kartınızın içeriğini görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu şekilde yapacağınız kart yüklemelerinde para yüklemenize gerek  kalmadan kartınızın içerisindeki bakiyeyi görebilirsiniz. Kart bakiyenizi makinelerden fiş şeklinde almak için para yüklemesi yapmanız gerekmektedir. Aksi halde kart bakiyenizi sadece ekranda görebilirsiniz.

İzmirim Karta Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Otomatik ödeme talimatı ile İzmirim karta para yüklemek için sisteme kayıtlı olmak gerekmektedir. ESHOT sistemine kayıt olmak için siteye giriş yaptıktan sonra giriş kısmında bulunan ‘Üye Olmak İçin Tıklayınız’ yazısının üzerine tıklanmalıdır. Buraya tıkladıktan sonra önce kart bilgilerinizi girmeniz gerekecektir. Kart bilgileri ile birlikte cep telefonu numaranızı girmeniz gerekmektedir. Cep telefonunuza gelecek doğrulama SMS’i ile sisteme giriş yapmalısınız. Ardından ekranda, tekrar şifre belirlemenizi gerektirecek bir form açılacaktır. Kendi şifrenizi oluşturduktan sonra sayfayı  yineleyerek şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. ardından sitede yer alan ‘Kart Ekle’ kısmına tıklamalısınız. Kart bilgilerinizi girdikten sonra alt kısımda bulunan ‘Ekle’ butonuna tıklamalısınız. Sonrasında talimat ekle bölümüne tıklamalısınız. Buradan kart bilgilerinizi soracak bir ekran açılacaktır. Sisteme kredi kartı bilgilerinizi kaydetmelisiniz. Ardından en alt kısımda bulunan ‘Otomatik Ödeme Talimatı’ kısmına tıklamalısınız. Otomatik ödeme miktarını seçtikten sonra İzmirim kart otomatik ödeme talimatınız verilmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir