İşkur

İşkur Profil Nasıl Oluşturulur? (Nasıl Aktif Edilir?)

İŞKUR profil oluşturma isteyen kişilerin ilk olarak İŞKUR resmi internet sitesini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Siteye giriş yapan kişiler sayfanın sol kısmında internet şubesi yazan yere tıklayabilirler. İŞKUR profil oluşturduğunuz zaman, hem meslek bulabilir hem de danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu hizmet Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından saplanmaktadır. Kişilerin bu hizmetten faydalanabilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. Bu hizmet sayesinde kişilerin iş bulmaları ve istihdam yaratılması desteklenmiş olur. Profil oluşturulan kişilere danışman atanır ve kişiler bu danışmanlar aracılığı ile meslek hakkında destek alabilirler. Danışanların verdiği hizmetler sayesinde kişilerin en uygun mesleği bulmaları sağlanır.

işkur profil oluşturma

Adım Adım İşkur Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?

işkur profil oluşturma nasıl yapılır

Adım adım İŞKUR profil oluşturma için yapılması gereken ilk şey resmi internet sitesine girmektir. Ardından profil oluşturmak için aşağıdaki adımları sırası ile izleyin:

 • Sayfanın sol kısmında yer alan internet şubesi kısmına tıklayın.
 • İş kur e devlet şubesi linkine tıklayın. Bu alandan sonra karşınıza kayıt sayfası açılacaktır.
 • Yine sol tarafta yer alan iş arama bölümüne tıklayın.
 • Üye ol linkine tıklayın.
 • Üyelik için sizden istenilen bilgileri girin.
 • Üyelik sözleşmesini okuyun ve kabul ettiğinizi on aylayın.
 • Kimlik bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olacak şekilde girin.
 • Bilgileri girdikten sonra profilinizi oluşturmuş olacaksınız.

İşkur Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

İşkur kayıt yenileme işleminin yapılabilmesi için kişilerin profillerinin güncel olması gerekir. Kayıt yenileme işlemini yamayan kişilerin güncel olan iş ilanlarını görmeleri mümkün değildir. Kişilerin İŞKUR kayıt yenilemesi yapması için ilk önce sistemlerine giriş yapmaları gerekir. Ardından İŞKUR kayıt olma alanına tıklanır. İŞKUR sayfasının en üzerinde kutu alanı bulunur. Buradan doğrulama kodunun girilmesi gerekir. Bu alanı geçtikten sonra TC kimlik no ve talep edilen kimlik bilgilerinin girilmesi gerekir. Son olarak bilgiler revize edilir ve güncellenme işlemi tamamlanmış olur.

İşkur İş Arayan Kişiler için Kayıt Belgesi Nasıl Oluşturulur?

İşkur iş arayanlara kayıt belgesi kişilerin iş talep etmesi anlamına gelir. Kişilerin talepte bulunması için ilk önce İşkur’da profillerinin bulunması gerekir. Bunun için İşkur şubelerinin bizzat ziyaret edilmesi ve başvurulması gerekecektir. Bütün sürecin hatasız bir şekilde tamamlanması için kişilerin bizzat yapacakları başvurular önem taşır. İşkur profil oluşturma işlemleri tamamlandıktan sonra iş arayan belgesi İşkur merkezlerinden istenebilir. Eğer kişilerin bu merkezlere gitme şansı yoksa, elektronik imza kullanılarak belge için çıktı alınabilir. İş arayan belgesi alan kişiler için daha sonra İşkur SMS ile bu kişiler için uygun olacağını düşündüğü iş ilanlarını iletmektedir. Ayrıca mail ve telefon aracılığı ile de kişilere bildirim yapılır. İşçiler bu bildirimlerde karşılaştıkları işlere başvuru yapabilir ve uygun bulunmaları halinde işe başlayabilirler.

İşkur Kayıt Belgesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşkur kayıt belgesi almak için geçerli şartlar başında kişilerin İşkur’a kayıt yaptırmaları gelmektedir. Bu kaydın yapılması için İşkur İş Müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Ayrıca İşkur resmi internet sitesi üzerinden İşkur kaydı oluşturmak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İş arayan kişinin belgesini mutlaka İşkur’dan temin etmiş olması gerekmektedir,
 • İşkur kaydı yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından oluşturulabilir,
 • Vatandaşın herhangi bir yeteneği olması gerekir. Eğer yoksa kişiler yetenek edinmek için yine İşkur tarafından düzenlenen çeşitli kurslara katılım gösterebilirler.
 • İşkur kaydı oluşturmak isteyen kişinin SGK çalışanı olma şartı bulunur.
 • Başvuru yapmak isteyen kişilerin en çok 14 yaşında olmaları gerekmektedir.
 • Reşit olan vatandaşlar için kişilerin askerlik ile ilişiğinin kalmaması şarttır.

Bu şartları taşıyan kişiler İşkur’a kayıt oluşturarak kayıt belgesi alabilirler.

İşkur Profil Sorgulama Nasıl Yapılır?

işkur profil sorgulama işlemi

İşkur profil sorgulama yapmak isteyen kişi bu işlemi direk il müdürlüklerine giderek bizzat yapabilir ya da online platformdan halledebilir. Online platfrom kullanmak isteyen kişiler dilerseler İşkur resmi internet adresini ziyaret edebilir ya da e devlet sistemi üzerinden de sorgulama işlemlerini tamamlayabilirler. İşkur’da profili olan iş verenler, profillerinde yer alan bilgilerinin güncelliğinin ne durumda olduğunu bu sayede görüntülemiş olurlar. İş başvurusu yaparken mutlaka iş arayan kayıt belgesinin temin edilmesi gerekir. Bu belgenin alınması için başvurular il müdürlüklerine bizzat yapılacaktır. Kişinin bu belgeye sahip olmaması halinde ne yazık ki iş başvurusu yapmaları mümkün olmaz. Profil oluşturulduktan sonra, işlemler bitince web sitesi üzerinden sorgulama yapmak mümkün olur. Kişi kendi için uygun gördüğü işlere yine aynı sayfa üzerinden ulaşacaktır.

İşkur İş İlanlarına Nasıl Ulaşabilirim?

işkur iş ilanları

İşkur iş ilanlarına ulaşmak isteyen kişilerin bu ilanlara hem e devlet sistemi hem de İşkur üzerinden ulaşmaları mümkündür. İşkur iş ilanını görmek isteyen kişilerin sorgulama yapmak için ikur sayfasına girmeleri gerekir. Bu sayfa sayesinde kişiler hem Türkiye hem de yurt dışında bulunan iş ilanlarına ulaşabilir. İlanlar bütün sektörler için verilmiştir. Eğer özel olarak aradığınız bir iş varsa, sayfanın filtreleme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Filtreme özelliği sayesinde aşağıdaki alanlarda aramanızı detaylandırabilirsiniz:

 • Eğitim,
 • Meslek,
 • İlan tarihi,
 • Sektör,
 • İlçe,
 • İl.

Aramanızı istediğiniz şekilde daralttıktan sonra sağ tarafta bulunan arama bölümüne tıklayabilirsiniz. Bu alandan mevcut bütün iş ilanlarını görüntüleyebilirsiniz. İşkur iş ilanlarını incelediğiniz zaman karşınıza çalışma koşulları, ücret ve iş ile ilgili diğer bütün bilgiler verilmektedir. İşçi kendi için uygun olduğunu düşündüğü işi bulduğuna başvur butonuna basarak başvuru yapabilir. Eğer iş veren yapılan başvuruyu kabul ederse kişiye iş görüşmesi için gün verilecektir. Adayın uygun olması halinde kişi işe başlar.

İşkur İşe Alım Başvurusunu Nereden Yapabilirim?

İşkur işe alım başvurusunu yapmak için ilk adım İşkur sistemine girilmesidir. Kamu ya da özel sektör firmalarından bir tanesinde çalışmak isteyen işçilerin işkur şubelerinden ya da online platformlardan başvuru yapması şarttır. Eğer yurt dışında çalışmak istiyorsanız ilgili ilanları İşkur üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. İş arayan kişilerin aradıklarını bulabilmesi için öz geçmişlerini eksiksiz ve doğru girmesi son derece önemlidir. Sistem tarafından talep edilen bilgiler girildikten sonra kişilerin hem yurt içinde hem de yurt dışında iş ilanlarını bulması mümkün olur.

İşkur TYP için Katılım Şartları Nelerdir?

İşkur TYP katılım şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Öğrenci olmamak,
 • Emekli ya da malul aylığı almamak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak.

Kişilerin başvuru yaptıkları sırada açık öğretim ya da açık lise öğrencisi olmasında bir sakınca yoktur. Birinci listeden başvuru yapan kişiler eski hükümlüler, engelliler, 35 yaş üzeri bireyler ve kadınlardır. Birinci listeden başvuru yapan kişiler tamamlandıktan sonra ancak diğer listeden başvurular alınır.

İŞKUR katılımcıların seçiminde 2 farklı yöntemden faydalanabilir. Bunlar liste yöntemi, noter kurası yöntemidir. Genellikle noter kurası yöntemi tercih edilmektedir. THP için başvuru süresi bittiği zaman yeni yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. TYP uygulama süresi en çok 9 ay olabilir. Katılımcılar için TYP devam zorunluluğu bulunmaktadır. Kişiler bu süre zarfında 14 gün izin kullanabilirsiniz. Kişilere ücretsiz izin kullanılan dönem için ücret ödenmez.

İşkur hakkında bilmek istediğiniz tüm konulara sigorta-sorgula.com/iskur adresi üzerinden ulaşabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir