İşkur

İşkur Maaşları Ne Kadardır? (Ne Zaman Yatıyor?)

İşkur maaşları miktarı 2020 yılı için en yüksek 2 bin 354 TL olabilir. Maaş miktarının en düşük 177 TL olmasına karar verilmiştir. İşkur maaşlarını almak isteyen kişilerin başvurularını İŞKUR resmi internet sitesinden yapmaları gerekmektedir. Başvuruların hizmet akdinin feshinden sonraki 30 iş günü içinde yapması şarttır. Kişiler başvurularını şahsi olarak yapmalıdırlar. Online platform üzerinden de başvurular kabul  edilmektedir. Bu ödeneğin alınması için kişilerin kanun gereği iş almaya hazır durumda olması şartı aranmaktadır.

işkur maaşları ne kadar?

İşkur Maaşları Ne Zaman Yatar?

İşkur maaşlarının yatması için kişilerin hak ediş tarihinden itibaren 30 gün kadar (En çok) beklemeleri gerekmektedir. Maaşların net olarak yatırıldığı bir gün bulunmamaktadır. Kişiler hesaplarını kontrol ederek maaşlarını alıp almadıklarını kontrol edebilirler. İŞKUR eğitim programları kapsamında da kişilere maaş ödemesi yapılmaktadır ancak bu maaş ile işsizlik maaşı birbirinden farklıdır. İşsizlik için maaş alan bir kişi bu parayı her ayın 5’inde alacaktır. Kişinin maaşını alması için PTT şubelerini ziyaret etmesi yeterli olur. PTT şubelerine giderken kişinin yanında mutlaka kimlik belgelerinin bulunması gerekir.

İşkur Eğitim Ücreti Ne Kadar?

İşkur eğitim ücreti herkes için farklı olabilir. Eğer kişi işsizlik ödeneği alıyorsa günlük gider 38 TL’dir. Kişinin öğrenci olması halinde ödemesi gereken ücret 58 TL’dir. Katılımcılar için ise bu miktar 77 TL olarak hesaplanmıştır. Kısa vadeli sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanmaz. Eğer kişiler geleceğin meslekleri kategorisinde bir meslek için eğitim alıyorsa bu durumda kişinin ödemesi gereken miktar 85 TL olur.

İşkur Maaşı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşkur maaşlarının alınması için gerekli şartlar başında kişinin işten çıkartılmış olması gelmektedir. İşkur maaşları kapsamında değerlendirilmesi için kişinin işten çıkarılmasında kusurunun bulunmaması gerekir. Ayrıca işten çıkarılan kişi işten ayrılma tarihinden önce 4 ay içinde düzenli olarak primlerini ödemiş olmalıdır. İşsizlik ödeneğinin alınması için diğer bir şart son 3 sene içinde en az 600 günlük sigorta priminin ödenmiş olmasıdır. Ancak bu şartı yerine getiren kişilerin işsizlik maaşı alması mümkündür.

İşkur Maaşı Almak için E devlet Üzerinden Başvuru Nasıl Yapılır?

İşkur maaşlarının alınması için e devlet üzerinden başvuru kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun için ilk önce e devlet sayfanıza TC kimlik no şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Eğer şifre daha önce almadıysanız PTT’nin size en yakın şubesini ziyaret etmeniz ve yeni bir şifre almanız gerekir. Bunun için 2 TL ödeme yapmanız gerekecektir. Eğer daha önceden şifre aldıysanız ve şifrenizi kayıp ettiğiniz için yeni şifre almanız gerekiyorsa, bu durumda 8 TL ödeme yaparak yeni şifre alabilirsiniz. Sayfanıza giriş yaptıktan sonra e hizmetler bölümüne girin. Buradan işsizlik ödeneği ve iş kaybı tazminat başvuru seçeneğine tıklayın. Daha sonra yeniden kimlik doğrulaması yapmanız istenecek. Kimlik doğrulamasından sonra karşınıza bir form çıkar. Bu formda bilgiler eksiksiz olarak girilmelidir. Daha sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

İşkur Maaşı Almak için İŞKUR kurumundan Başvuru Nasıl Yapılır?

İşkur maaşlarının alınması için İŞKUR kurumu ile başvuru yapılması için kişilerin en geç işsiz kalmış oldukları 30 gün içinde başvurularını kuruma giderek iletmeleri gerekecektir. Kendinize en yakın İŞKUR kurumunu ziyaret edebilirsiniz. Kurumu ziyaret etmeden önce gerekli başvuru evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanızda fayda var. Eğer başvurunuzu belirlenen süre dışında yaparsanız bu durumda hak sahipliğiniz düşecektir. Kuruma en kısa sürede gidin. Bununla beraber kişinin verilecek olan işi almaya hazır olması da gerekmektedir. Ancak şahsi olarak yapılan başvurular kabul edilir. Eğer vekaletname aracılığı ile bir başkası sizin adınıza başvuru yaparsa, bu başvuru değerlendirmeye alınmadan reddedilecektir. İŞKUR kurumunu ziyaret etmeden başvuru yapmak istiyorum derseniz, kurumun internet sitesini ziyaret ederek, online olarak da başvurularınızı kuruma iletmeniz mümkündür.

İşkur Maaşları Nasıl Hesaplanır?

işkur maaşları nasıl hesaplanır?

İşkur maaşlarının hesaplanması için kişinin çalışma süresi, sigorta prim sayısı, brüt maaşı gibi kriterlerin bilinmesi gerekir. Bu kriterlere göre maaş hesaplaması farklılık gösterecektir. Maaş hesaplaması yapılırken kişinin işsiz kalmadan önce son 4 ay aldığı maaş toplamının ortalaması alınır. Bu oranın yüzde 40’ı kişiye işsizlik ödeneği olarak ödenir. Kişinin kendi için ne kadar maaş alacağını hesaplaması mümkündür. Bunun için dilerseniz e devlet üzerinden dilerseniz de SGK üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplamanızın doğru olması için bilgileri doğru ve eksiksiz girmiş olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

İşkur Maaşlarını Nereden Çekebilirim?

İşkur maaşlarının çekilebileceği yer PTT şubeleridir. Size en yakın PTT şubesine kimlik belgeniz ile gidin. Dilerseniz banka hesabınızdan da para çekebilirsiniz. Bunu yapmak için banka hesabınızı İŞKUR’a bildirmeniz gerekmektedir. İŞKUR maaşlarını almaya devam etmek için maaşın kesintiye uğrayacağı durumlardan kaçınmak gerekir.

İşkur Maaşlarının Kesintiye Uğradığı Durumlar Nelerdir?

İşkur maaşlarının kesintiye uğradığı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Askerlik durumuna bağlı olarak işsizlik ödeneğinde kesinti olabilir,
  • Eğer kişinin ikamet adresinde değişiklik olursa ve kişi bunu bildirmezse kişinin işsizlik maaşları kesilir,
  • Eğer kişi herhangi bir sağlık kuruluşundan rapor alırsa kişi raporlu olduğu süre boyunca işsizlik maaşı alamaz.
  • Yeni bir işe başlamış olan kişilerin eş zamanlı olarak işsizlik ödeneği alması söz konusu değildir.
  • Eğer bir kişiye emekli aylığı bağlanmışsa bu kişiler işsizlik maaşı alamazlar.
  • İşten mahkeme kararı ile çıkarılmış olan işçiler İŞKUR maaşını alamazlar.

İşkur Maaşlarını Nasıl Sorgulayabilirim?           

İŞKUR maaşlarının sorgulanması için kişilerin 3 farklı yöntemden faydalanması mümkündür. Bunlardan ilki kişinin fiziksel olarak İŞKUR kurumlarına gitmesi ve süreç hakkında bilgi alabilmesidir. Diğer seçenek ALO 170 hattından maaş hakkında bilgi almasıdır. Bu işlem kişinin bulunduğu yerden yapılabildiği için pratiktir. Kişiler yine bulundukları yerden e devlet sistemi üzerinden gerekli sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. E devlet ile sorgulama yapmak isterseniz ilk olarak e devlet sayfanıza giriş yapın. Giriş yap butonunu ana sayfada sağ üst köşede görebilirsiniz. Giriş işlemini sizin için en uygun yöntemle yapmanız mümkündür. Dilerseniz direk olarak e devlet şifrenizi girebilir, dilerseniz de mobil imza, elektronik imza gibi alternatif yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede şifre almak için PTT şubelerine gitmek zorunda kalmazsınız. Giriş işleminden sonra e hizmetler menüsüne girilir. Ardından hizmet alınabilecek olan kurumların listesinden Türkiye İş Kurumu seçilir. Daha sonra işsizlik ödeneği ve iş kaybı tazminatı seçeneğine tıklanır. Buradan kişi işsizlik ödeneği hakkında bütün bilgileri aynı sayfada görebilir.

Telefon Aracılığı İşkur Maaşlarını Nasıl Sorgulayabilirim?       

Telefon aracılığı ile İŞKUR maaşlarının sorgulanmasını isteyen kişilerin telefonlarından ALO 170 hattını araması gerekir. Bu hat 2010 senesinden beri hizmet vermektedir. İletişim merkezi olarak faaliyet gösteren bu hat, soru, görüş, öneri ve eleştirileriniz için de açıktır. Bazen yoğunluk nedeni ile çağrılara çözüm üretilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda en kötü ihtimalle 72 saat içinde aramanıza yanıt oluşturularak tarafınıza gerekli bilgi verilecektir. Cevapta kişinin işkur maaşlarını sorgulamak istediğini söylemesi işlemin gerçekleştirilmesi için yeterli olacaktır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

İşkur Kayıt Belgesi Nasıl, Nereden Alınır? (Ne İşe Yarar)

İşkur Profil Nasıl Oluşturulur? (Nasıl Aktif Edilir?)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir