İşkur

İşkur Kurs Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar?

IŞKUR kurs ücretleri öğrenciler için günlük 58 TL’dir. Kişilerin işsizlik maaşı almaları halinde bu miktar 38 TL olacaktır. Hem öğrenci olmayan hem de işsizlik maaşı almayan kişiler için IŞKUR kurs ücreti miktarı 77 TL’dir. Kursiyerler aldıkları eğitimler sayesinde farklı sektörlerde eğitim programlarına katılma imkanı bulmuş oluyorlar. Genel olarak bu rakamların 25 ile 77 TL arasında değiştiği bilinmektedir. Ödenen ücretlerin içine kursiyerlerin sigorta primleri de dahil eidilmiştir. Eğer kursiyerlerin 2 ile 5 yaş arasında çocuğu varsa kişilerin 400 TL kreş yardımı almaları da söz konusudur. Bu yardım en çok bir çocuk için yapılabilir.

işkur kurs ücretleri ne kadar

İŞKUR Kurslarından Faydalanmak için Şartlar Nelerdir?

IŞKUR kurslarından faydalanmak için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
 • En az 15 yaşını tamamlamış olmak,
 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 • Kursiyer zaruri giderini beyan edebilmelidir,
 • Kursiyer kurs kaydını zamanında yapmış olmalıdır (Kayıt geciktirmeleri kabul edilmez),
 • Kursiyer devam zorunluluğunu yerine getirmelidir (Kişinin en çok yüzde 10 devamsızlık hakkı bulunmaktadır.),
 • İş verenin birinci ya da ikinci dereceden kan hışmı ya da eşi olmamak,
 • Programın başlama tarihinden önce 3 aylık dönemde programa başvuru yapmış olmak.

IŞKUR kurslarından faydalanmak isteyen kişilerin bu şartları yerine getirmeleri ve aynı zamanda kurstan faydalanmak için herhangi bir engel durumlarının bulunmaması gerekmektedir.

İŞKUR Kurs Ücretleri Nereden Sorgulanır?

İŞKUR kurs ücretlerinin sorgulanması için kişiler İŞKUR resmi binalarını ziyaret edebilir ya da anlaşmalı olan bankalardan maaşı sorgulatabilirler. Binayı ziyaret ettiğiniz zaman ücret sorgulama işlemi yapmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Kişiler bulundukları yerden sorgulama yapmak isterlerse e devlet sistemini kullanabilirler. Kişilerin sorgulama işlemini yapması için yanlarında mutlaka kimlik belgeleri ile birlikte kurslara kabul edildiklerine dair belgenin yanlarında olması gerekir.

İŞKUR Kurs Ücretleri Hangi Bankadan Sorgulanabilir?

İŞKUR kurs ücretlerinin sorgulanması için banka İŞKUR’un anlaşmalı olduğu bankalardır. İstanbul gibi büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız, İŞKUR binalarını ya da anlaşmalı olan Akbank ve Ziraat Bankası ile iletişime geçebilirsiniz. Küçük şehirlerde yaşıyor olmanız halinde, İŞKUR’ların anlaşmalı olduğu kurumlar daha sınırlı olabilir. Banka veznelerinden maaş durumunu öğrenmek için işlem yapabilirsiniz.

İŞKUR Kursları Süresi Ne Kadar?

İŞKUR kurs süresi farklı sektörler için farklıdır. Örneğin bilişim ve imalat sektörleri için kurs süresi 6 ay olarak belirlenmişken muhabirlik için kurs süresi 9 ay olarak belirlenmiştir. Eğer kişi tehlikeli ya da çok tehlikeli işler sınıfında faaliyet gösteren bir meslek için eğitim alıyorsa bu durumda kişinin eğitimine meslekte yeterli hale gelene kadar devam etmesi gerekecektir. Küçük sektörler için eğitim süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. Geleceğin mesleği statüsünde olan meslekler için bu süre 9 aya kadar çıkar. Hangi sektörde kurs aldığınız fark etmeksizin meslek kurslarının süresi en az haftada 5 en çok 8 saat olacak şekilde ayarlanmaktadır. Haftada bir kişinin alabileceği kurs süresi en çok 45 saat olabilir. Bu kurslara göre ödenmesi gereken ücretler günlük olarak hesaplanmaktadır.

İŞKUR Kurslarına Nasıl Başvuru Yapılır?

İŞKUR kurslarına başvuru yapmak isteyen kişiler İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerini ziyaret edebiliriler. Kurslara başvuruların bizzat yapılması gerekmektedir. IŞKUR kursları sayesinden eğitimi olmayan kişiler, bilgileri ve deneyimleri olmayan meslekler hakkında yetkinliğe ulaşırlar. Kurs süresinde işin iş başında öğrenildiğinden emin olunur. Kursların kursiyerlere en büyük faydaları işin teoriden çok pratikte öğrenilmesini sağlamasıdır. Bu nedenle kişiler kolayca iş bulur.

İŞKUR Kurs Giderleri Ne Kadar?

İŞKUR kurslarında giderler 3 farklı kategoride ele alınabilir. Bunlardan bir tanesi kursiyer zaruri giderleridir. Bu miktar günlük olarak hesaplanır ve günlük 20 TL ile 75 arasında değişlik göstermektedir. Bunun dışında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık prim giderleri bulunmaktadır. Eğer sanayi sektöründe mesleklerde mesleki kurslar düzenlenmişse, eğitim kurslarına katılan kadınlar, 2 ile 5 yaşın arasında bakmakla yükümlü oldukları çocuklar için aylık 400 TL yardımdan faydalanırlar.

İŞKUR Kurs Projeleri Nelerdir?

İŞKUR kurs projeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırmayı amaçlayan mesleki eğitim eğitim ve rehabilitasyon,
 • Çalışanların mesleki eğitimi,
 • Engellilerin işe yerleştirilmesi,
 • İşe ve iş yerinin uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,
 • Özel politika ve uygulamalar,
 • Korumalı iş yerleri projesi,
 • Engelli ve eski hükümlüye kendi işini kurma desteği,
 • Engellinin iş bulmasısı sağlayacak destek teknolojilerine ilişkin projeler.

Bu kapsamda İŞKUR kurslarının temel faaliyetleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Toplum yararına programlar,
 • İşbaşı eğitim programları,
 • Girişimcilik eğitim programları,
 • Mesleki eğitim kursları.

İŞKUR Kurslarında Belgelendirme

İŞKUR kurslarında belgelendirme kurslara katılan kişilere verilmektedir. Bu belge uluslar arası geçerliliğe sahip bir yeterlilik belgesidir. Kurum, üniversite onaylı kurs bitirme belgesi ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika da verebilmektedir. İşsizler eğitim aldıklarından sonra, eğitim alınan meslek ve açık olan iş durumuna göre özel sektörde yer ala iş yerlerinde istihdam edilebilirler. Eğer kişiler işbaşı eğitim programlarına katılırlarsa bu kişiler iş başı eğitim programı sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Girişimcilik eğitim programına katılan kişiler girişimcilik eğitim belgesi (katılım) belgesini alacaklardır.

İŞKUR Kurslarına Öğrenciler Katılabilir mi?

İŞKUR kurslarına katılım sağlayacak olan kişiler öğrenciler olabilir. Ancak bu kişilerin eğitimlerine katılmalarına engel durumlarının bulunmaması gerekmektedir. Hem yüksek öğretim hem de açık öğretimdeki programlara katılmak mümkündür. Bu kişiler en çok 160 gün boyunca kurs alacaklardır. Bu kurslar sayesinde işsizler mesleki niteliklerini geliştirirler. Ayrıca işsizlik azaltılır. Özel politika gerektiren gruplar iş gücü piyasasına kazandırılmış olur.

Kişiler işsizlik ödeneği almalarına rağmen mesleki eğitim kurslarına katılım gösterebilirler. Kişilerin yaş, sağlık, kariyer ve statüsüne uygun bir eğitim tercih etmesi gerekecektir. Açılan kurslar iş verenlerden ya da iş gücü piyasasından gelen talepler doğrultusunda hazırlanmaktadır. Bu kurslara katılım sağlayan kursiyerlerin yalnızca kısa vadeli sigorta kollarından genel sağlık sigortası primleri ödenmelidir. Kursiyerler seçtikleri kurslara devam etmek zorundalardır. Ancak kişilerin geçerli bir sebebi olması halinde eğiticiler izin için onay vermektedir. Ancak izin gerekçesinin ne olduğu fark etmeksizin kişilerin izin süreleri kesinlikle kurs toplam süresinin onda birinden fazla olamaz. Bu durumda kursiyerlerin kurs ile olan ilişkileri kesilecektir.

İŞKUR Kursu Ödemeleri Artabilir mi?

İŞKUR kurslarının ödemelerinin ne kadar olacağı Kurum Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Yani kurul eğer fiyatın artırılmasını uygun görürse bu durumda fiyatların artırılması gerekir. Ödeme işlemlerinin tümünü İl Müdürlükleri aracılığı ile yürüteceksiniz. Kurs sorumlusu kursiyerin zaruri gider ödemeleri için gerekli kontrol ve incelemeleri yapar. Daha sonra ilgili birime ödeme yapılması için kişi yönlendirilir. Ödeme yapmayan kursiyerlerin kurstan faydalanmaları söz konusu değildir. Ödeme yaptığınıza dair belgenizi kurs birimine kadar yanınızda tutmanızda fayda var. Ödemeler günlük ve zaruri gider olmak üzere iki sınıfta incelenebilir. Zaruri gider ödemesi cep harçlığı olarak da bilinir. Katılımcılara devam çizelgesi verildikten itibaren en geç 10 iş günü içinde ödemelerin gerçekleştirilmesi gerekir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

İşkur Profil Nasıl Oluşturulur? (Nasıl Aktif Edilir?)

İşkur Kayıt Belgesi Nasıl, Nereden Alınır? (Ne İşe Yarar)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir