İşkur

İşkur Kayıt Belgesi Nasıl, Nereden Alınır? (Ne İşe Yarar)

İŞKUR kayıt belgesi almak isteyen kişiler kendilerine en yakın olan İŞKUR merkezini ziyaret edebilirler. Kişiler dilerseler online platformu kullanarak da İŞKUR kayıt belgelerini alabilirler. İŞKUR iş ve işçi arayanlar için aracı bir kurumdur. Türkiye’de iş istihdamı yaratılmasını sağlar ve işsizlik ile mücadele eder. Kişiler bu kurum sayesinde kendi özellikleri için uygun olan işleri bulabilirler. İşkur kayıt belgesi iş arayan bu kişilere verilen özel bir belgenin adıdır. İlk olarak 2017 yılında verilmeye başlanmıştır. İşe alacak olan personellerden bu belge istenir ve zorunludur. İş yerleri iş yerlerine alacakları her bir işçi için devletten sigorta desteğini belli bir süre için alır. Bu desteğin alınması için kişilerin kayıt belgesine sahip olması gerekir. Aksi halde destek verilmez.

işkur kayıt belgesi

İşkur Kayıt Belgesi Almak

İŞKUR kayıt belgesi almak için ilk olarak İşkur kayıt yaptırın. Kayıt işlemleri bittikten sonra İŞKUR merkezine kayıt belgesini almak istediğinizi beyan etmeniz zorunludur. Kısa bir süre içinde talep ettiğiniz belgeyi alabilirsiniz. İnternet üzerinden belgeyi almak isterseniz yapmanız gereken şey e devlet sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. E devlet sayfasına giriş yapmanız gerekecektir. Bunun için hem TC kimlik no hem de şifre sizden istenir. Şifrenizi unuttuysanız yeni şifrenizi size en yakın PTT şubelerinden alabilirsiniz. Yeni şifre almak için 2 TL ödeme yapmanız istenecektir.

İşkur İş Arayan Kayıt Belgesi Nereden Alınabilir?

İŞKUR iş arayan kayıt belgesi alınması için kişiler aşağıda yer alan 3 kurumdan bir tanesine başvurularını iletebilirler:

 • E devlet kapısı,
 • İşkur müdürlükleri,
 • İşkur resmi internet sitesi.

Bu belge yalnızca İşkur bünyesinde iş arayan kişilere özel olarak verilmektedir. İşkur kayıt belgesinde kişilerin aktif olarak iş aradığı yazar. İşletme sahipleri tarafından bu belge mutlaka talep edilmektedir.

İşkur Kayıt Belgesi Neden İstenir?

İŞKUR iş arayan kayıt belgesi istenmesi zorunludur. 2017 senesinden beri bu belge talep edilmektedir. Belgenin talep edilmesinin sebebi, kayıtlı istihdamın artırılmasına olanak sağlamasıdır. İşkur bu teşviği verdiği için istihdam (kayıtlı olan) artmış olur. Bunun dışında kurumun yürüttüğü farklı projeler de vardır ve hepsinde temel amaç teşvik sağlanmasıdır. İşletmeler bir çalışanı istihdam ettikleri zaman her personel için toplam 6 aylık devlet desteğinden faydalanabilirler. Yani işletme sahipleri işçiler için 6 ay boyunca sigorta masrafı ödemeyeceklerdir. Bunun için kişilerin istihdam ettikleri personel ya da personelleri kayıt belgesi ile ispat etmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

İşkur Kayıt Belgesi E Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

işkur kayıt belgesi e- devletten nasıl alınır?

İŞKUR iş arayan kayıt belgesinin e devlet üzerinden alınması için kişilerin ilk olarak kendi sistemlerine giriş yapmaları gerekmektedir. Bunu ancak TC kimlik no ve şifre bilginiz ile yapabilirsiniz. Daha sonra kurumlar sekmesine tıklayın. Hizmet alabileceğiniz kurumlar arasından Türkiye İş Kurumu’nu seçmeniz gerekir. Daha sonra karşınıza kurum hizmetleri çıkar. Buradan İşkur kayıt belgesine tıklamanız gerekir. İşkur’a kayıtlı iseniz, sistem üzerinde yazdırma özellikli olan belgeyi görüntüleyebilirsiniz. Eğer henüz İşkur kaydınız yoksa, İşkur sistemine üye olunması ve sistem üzerinden linkle görüntüleme yapılması gerekecektir.

İŞKUR Başvurusu için Hangi Belgeler Gereklidir?

İŞKUR başvurusunda gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aile durum belgesi,
 • Başvuru sahibine ait 4 tane vesikalık foto,
 • Öğrenim durumunu gösteren belge,
 • İkametgah belgesi (e devlet kapısı üzerinden bu belgeyi yazdırabilirsiniz),
 • Adli sicil kaydı,
 • Sağlık raporu (Bu raporun tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekir. Aile hekimliği de bu raporu ücretsiz olarak verir.),
 • Kimlik belgesi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Başvuru yapan kişinin IBAN numarası.

Kurum müdürlüklerine başvuru yapmak isteyen kişilerin mutlaka bu evrakları yanında bulundurmaları gerekmektedir.

İşkur Kayıt Belgesi İŞKUR Sitesi Üzerinden Nasıl Alınır?

İŞKUR iş arayan kayıt belgesinin İŞKUR resmi sitesi üzerinden alınması için kurum sitesi ziyaret edilir. İşkur sistemine üye olan kişiler bu belgeyi alabilirler. Linke tıklandıktan sonra iş arayan kısmında bulunan üye ol sekmesine tıklamak gerekir. Daha sonra üye olmak için üyelik sözleşmesinin onaylanması gerekir. Sizden bazı kişisel bilgileriniz istenecektir. Bu bilgileri firin. Kişisel bilgiler ile birlikte güvenlik kodunu yazın ve ileri sekmesine tıklayın. Sisteme üyelik yaptıktan sonra sizden öz geçmiş ve buna benzer kişisel bilgiler içeren bölümlerin girilmesi istenecektir. Üyelik tamamlandıktan sonra da profiliniz üzerinden iş arayan kayıt belgesini gerçekleştirebileceksiniz.

İşkur Kayıt Belgesi Sorgulamasını Nasıl Yaparım?

İŞKUR iş arayan kayıt belgesinin sorgulanması gereklidir. Çünkü bu kayıtlar belli bir süre sonunda kendiliğinden pasif hale gelirler. Pasif kayda sahip olan kişilerin güncel iş ilanlarına ulaşma imkanı bulunmamaktadır. İş veren kişiler için de belgenin aktif olması gerekir çünkü ancak bu sayede 6 aylık sigorta yardımı verilmektedir. Aktiflik süresi kayıt yapıldığı ilk andan itibaren 2 sene olur. Kayıt 2 sene sonunda tamamen silinmez. Güncellenmesi halinde kayıt aynı şekilde kullanılmaya devam eder.

Sorgulama yapma isteyen kişilnin sisteme girdikten sonra iş arayan sekmesi altında yer alan giriş kısmına tıklaması gerekir. Ardından arama durumu menüsüne tıklanır ve iş arama kaydı aktifleştirilir. Dilerseniz Türkiye İş Kurumu ile irtibata geçerek de kaydınızı yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için Türkiye İş Kurumu yetkililerine bağlanın ve talebinizi dile getirin. Kısa süre içinde talebiniz gerçekleştirilecektir. Bu seçenekler sayesinde bulunduğunuz yerden kuruma gitmenize gerek kalmadan aktifleştirme yapmış olursunuz.

İşkur Kayıt Belgesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İŞKUR iş arayan kayıt belgesinin alınması için gerekli şartlar yerine getirilmemesi halinde bu kaydın alınması mümkün değildir. Kişilerin sağlamaları gereken şartların başında İŞKUR kurumuna kayıtlı olmaları gelmektedir. Kurum kayıtları hem resmi internet sitesi üzerinden hem de kurum müdürlüklerinin adresinden gerçekleştirilebilmektedir. Kişilerin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Ayrıca aşağıda yer alan diğer şartların da sağlanması gerekir:

 • Askerlik görevini yerine getirmiş kişilerin yaptıkları başvurular kabul edilmez.
 • Başvuru sahibinin mutlaka en az 14 yaşında olması gerekir.
 • Başvuru yapacak kişi bir yerden emekli ya da malul aylığı almıyor olmalıdır.
 • Kişilerin daha önceden yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemesi gereklidir.

İşkur kayıt oluşturma işleminin yapılması için tek başınıza hareket edemezsiniz. Mutlaka belgenin resmi kurumlardan talep edilmesi gerekecektir.

İşkur’a Müracaat Etmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İşkur’a müracaattan önce bilinmesi gerekenler bulunmaktadır. Her şeyden önce kuruma başvuru yapmak için gerekli belgeleri yanınızda taşıdığınızdan emin olun. Eğer kurs bitirme belgeleriniz varsa bunları, öğrenim belgenizi, fotonuzu, nüfus kimliğinizi ve 4 tane vesikalık fotoğrafı yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Belgelerde eksiklik olması halinde başvurunuz geçersiz sayılır. Belgeleri tamamlayıp başvurunuzu yaptıktan sonra size göre bir iş olması halinde kurum sizi insan kaynaklarında çalışan yetkililere yönlendirecektir. Eğer size uygun iş yoksa talebiniz sıraya konulur. En uygun iş bulana kadar beklenir. İŞKUR kişilere aynı zamanda danışmanlık hizmeti sağlar. Bu hizmetle birlikte özel kesimce ödenen ücret, kurslar, engellilerin durumu, işlemler, sosyal haklar, ulaşım imkanları gibi konular hakkında detaylı bilgilendirme yapılır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

İşkur Profil Nasıl Oluşturulur? (Nasıl Aktif Edilir?)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir