Genel

İşçi Şikayet Hattı Numarası (Nasıl Başvurulur?)

İşçi şikayet hattı Çalışma Bakanlığı tarafından çalışmaların yürütüldüğü bir hattır. İşçilerin hakları da bu numaraya şikayette bulunularak korunmuş olur.

işçi şikayet hattı numarası

İşçi Şikayet Hattının Aranması

İşçilerin şikayet için aramaları gereken numara 170’dir. Bu hattın aranması ile birlikte sigortasız çalışma durumları ve ihlal edilen diğer haklar hakkında şikayet talebinde bulunulabilir. Türkiye’de işçileri sigortasız çalıştırmak yasaktır. Fakat bazı şirket ya da kuruluşlar gizli bir şekilde sigortasız işçi çalışmaktadır. Bu gibi durumlarda Alo 170 aranarak ihbarda bulunulabilir.

Şikayet talebinde bulunulabilecek diğer bir husus ise çocuk işçilerin çalıştırılmasıdır. Çevrede bu gibi çocuklar varsa bunlar da bu numara aranarak bildirilmelidir. Bunun yanı sıra ihbar edenlerin herhangi bir şekilde kimlik bilgileri başkası ile paylaşılmaz.

Şikayet Talebi Oluşturma

Telefon ile şikayet talebi oluşturulurken öncelikle işyeri adı talep edilmektedir. Ardından kayıt oluşturulmaya devam edilebilmesi için işyerinin adresi ve iletişim bilgileri alınmaktadır. Bundan sonraki aşamada işe giriş ve varsa çıkış tarihi istenir. Kayıtlarda şikayet sebebinin belirlenmesi gerekmektedir. Şikayet konusu olarak mesai sonucunda ek ücretlerin alınmaması da olabilir. Ya da maaşlarını alamayan işçiler de bu hattı arayarak şikayet talebinde bulunabilir.

Şikayet Taleplerinin İletilme Zamanı

Şikayet talebini iletmek isteyenler günün her saatinde şikayet kaydı oluşturabilir. Telefonda müşteri hizmetleri vasıtası ile hızlı ve kolay bir şekilde şikayet kaydı oluşturmak mümkündür. Şikayetlerin oluşturulmasının ardından geri dönüşler mesai saatleri içerisinde ve 3 gün içerisinde gerçekleşir. Kayıt sırasında ulaşılabilir telefon numarası vermek bu aşamada son derece önemlidir. Bu şekilde yetililer sonuç ve süreç hakkında hızlı bir şekilde dönüş yapma olanağı elde etmektedir.

İşçi Haklarında Deneme Süresi

İşyerlerindeki deneme süresi bazı şirketler tarafından su istimal edilebilmektedir. Bu durumda işçiler haklarını aramalıdır. Deneme süreleri işe yeni başlayanların herhangi bir şekilde maaş almadan çalıştıkları süredir. Bu süre en fazla 2 ayı bulabilir. 2 aydan daha fazla uzatılan sürelerde işçiler şikayet dilekçesinde ya da bildiriminde bulunarak haklarını aramalıdır.

Bunun yanı sıra SGK girişleri de işçilerin haklarında önemli bir konudur. Bazı işverenler daha az para ödemek amacı ile işçilerinin sigorta girişlerini hemen başlatmaz. Bazı zamanda da sigorta primlerinin ödenmediği tespit edilir. Bu konuda işçilerin araştırmacı olması gerekir. Sigorta kaydı bilgisine e-devlet sisteminden ulaşmak mümkündür. Bunun için aşağıda yer alan adımların izlenmesi gerekmektedir.

 • türkiye.gov.tr” internet adresine giriş yapılmalıdır. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve şifre istenir. Şifre için PTT şubelerine mesai saatleri içerisinde başvurulmalıdır. Buradan e-devlet şifresi elde edildikten sonra bu şifre ile sisteme girilmelidir. Daha önce şifre alanların yeniden şifre almalarına gerek bulunmamaktadır.
 • Arama çubuğuna “SGK hizmet dökümü” yazılmalıdır.
 • Hangi sandığa bağlı ise onunla ilgili seçenek seçilmelidir.
 • E-devlet sisteminde hem uzun döneme hem de kısa döneme ait sigorta bilgileri bulunur. Bu sayfaların her ikisinde de sigorta girişlerinin hangi tarihlerde yattığı ve sigortaların düzenli yatıp yatmadığı ile ilgili bilgiler de elde edilebilir. Hizmet dökümü istenildiği zaman bilgisayara indirilip çıktısını da almak mümkündür. Bu şekilde herhangi bir şikayet oluşturmada resmi kanıt olarak kullanılabilmektedir.

İşçilerin Bilmesi Gereken Haklar Nelerdir?

İşçilerin sahip oldukları ve bunların farkında olmaları gereken hakları aşağıda şu şekilde yer almaktadır.

 • Her çalışan maaşını zamanında almalıdır. Özellikle ekonomik sebeplerden dolayı bazı işverenler işçilerin maaşlarının ödemelerini geciktirdikleri zaman olur. Bu durumda işçiler haklarını gözeterek gerekli mercilere başvuruda bulunmalıdır.
 • Kıdem ve ihbar tazminatları işçilerin haklarındandır. İşten çıkarıldıkları zaman çalıştıkları süreye bağlı olarak kıdem tazminatı alırlar. Bunun yanında ihbar tazminatı da işten çıkarılanların alabilecekleri para miktarıdır.
 • Her işçinin ve çalışanın yıllık izin hakkı bulunmaktadır. Bu yıllık izin karşılığında herhangi bir şekilde para kesintisi yapılamaz. Yıllık izin hakkı işe başlanıldıktan bir sene geçmesinin ardından talep edilir.
 • Her işyerinin belirli çalışma günleri bulunmaktadır. İzinli günlerde çalışılması işçi için ek mesai olarak adlandırılır. Bu durumda işverenlerin çalışanlarına ek olarak mesai ücreti ödemeleri gerekir.
 • Resmi ve dini bayram tatillerinde işyerlerinin kapalı olması gerekmektedir. Bu günler herkesin resmi olarak izinli olduğu günlerdir.
 • İşyerinde yaşanan olası bir kaza durumunda maddi ve manevi tazminat açma hakkına sahip olan işçiler İşçi Mahkemelerine başvuruda bulunarak haklarını savunmuş olurlar.
 • Özellikle büyük kuruluşlarda işyerinden ihraç durumu söz konusu olabilir. Bu durumda çalışan dava açarak işe geri alınma hakkını kullanabilir. Dava sonucunda işçinin haklı bulunması halinde işveren işçiyi tekrar işe almak zorundadır. Bununla birlikte işten atılan günden itibaren işyerine tekrar dönüş yapılan güne kadar olan zaman dilimindeki ödemeler de işçiye tahsilat edilmelidir.
 • İş yerlerinde işe girerken sundukları imkanlar sürekli bir şekilde devam etmelidir. Bu haklar yemek ve yol hakları olabilir. Bu şekilde anlaşıldıktan sonra daha sonraki bir zaman diliminde patronların hakları geri alma gibi yetkileri bulunmaz. Bu gibi durumlarda Alo 170 aranarak şikayette bulunulmalıdır.
 • Maaş miktarları iş yerine girmeden belirlenir. İşçiler işe girdikten sonra onlara talep edilen maaşın altında para miktarı alamaz. Diğer bir ifade ile belirtmek gerekirse, başta sunulan maaş miktarının altında maaş verilmesi halinde iş verenler için şikayet bildirimi gerçekleştirilmelidir.
 • İşçiler hangi departmanda çalışmak için başvurduysa işten ayrılana kadar aynı çalışma sitili uygulanmalıdır. İşçiden habersiz bir şekilde ya da zorba yöntemi ile işçilerin çalışma stillerinde herhangi bir şekilde değişiklik yapılmaz.

Yukarıda yer alan hakların ihlal edilmesi durumunda İşçi Mahkemelerine de müracaat edilebilir. Özellikle maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlar için devlet barodan avukat da atayabilmektedir. Bu durum için de ayrıca maddi durumu gösteren belge ile başvuruda bulunmak gerekmektedir. İşçi Mahkemelerinde görülen davaların karara bağlanması mahkemelerin yoğunluğuna göre değişim göstermektedir. Aynı zamanda adli tatillerin olduğu günlerde de davaların sonuçlanmasında gecikmeler yaşanabilmektedir.

ALO 170 Takip Numarası

alo 170 takip numarası

ALO 170 numaralı hattın aranmasının ardından şikayet oluşturulduktan sonra bu şikayet kaydı için bir numara verilmektedir. Verilen numaranın başkalarına söylenmemesi gizlilik açısından oldukça önemlidir. Numara ile şikayet dosyasının durumu hakkında daha detaylı bilgi de elde edilebilir. Ayrıca kayıt oluşturduktan sonra geri dönüşler için de aranılır.

İşçi Haklarında Avukat

İşçiler haklarını savunmak amacı ile bilgi eksikliği durumunda yetkili olan avukatlardan da destek almalıdır. Avukatlar onların haklarının yasalar ile korunmasını sağlayarak herhangi bir şekilde maddi ya da manevi kayıpların yaşanmasının önüne geçer.  Bazı avukatlar online olarak danışmanlık da yapmaktadır. Bu avukatlara süreç ile ilgili her türlü sorular internet ya da Whattsap üzerinden yönlendirilebilir.

İşçilerin İşten Çıkarılma Durumu

İşverenlerin çalışanlarını işten çıkartabilmeleri için onlara ihbarda bulunmaları gerekir. Bu ihbar süresi yaklaşık olarak iki hafta ile 1 ay arasında değişim göstermektedir. Şirkette 6 aydan daha kısa bir sürede çalışan işçiler için ihbar süresi 2 haftadır. Diğer durumda ise 4 haftadır.

İşkur Profil Nasıl Oluşturulur? (Nasıl Aktif Edilir?)

İşkur Kayıt Belgesi Nasıl, Nereden Alınır? (Ne İşe Yarar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir