Ssk

İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?

İş görmezlik parası, bir çeşit rapor parasıdır ve SGK aracılığı ile alınır. İş göremezlik ödeneği SGK’lı bir çalışanın raporlu iken bunun işveren tarafından maaşının kesilmesine karşı kişiyi mağdur etmemek adına verilen ödenektir. Bu ödeneği almak için bakılan temel şey çalışanın bir sene içerisinde en az 90 günlük prim yatırmış olmasıdır.  Çalışan bu şartlara uygun bulunursa SGK ödemeyi PTT üzerinden veya kişinin e-devlet üzerinde kayıtlı olan banka hesabına yatırır.

iş göremezlik ödeneği

İş Görmezlik Ödeneği Sorgulama

Rapor parası hakkınızın kabul edilip edilmediğini e-devlet kapısı üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun için izleyeceğiniz adımlar şu şekildedir:

 

 • E-devlet’e giriş yapın. Eğer e-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesinden şifre alabilirsiniz.
 • Şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme” yazın. Çıkan sekmeye tıklayın. Burada sisteme kayıtlı iş göremezlik ödeme bilgilerini ve rapor paranızın miktarını görebilirsiniz.

 

İş Göremezlik Ödeneği Almak için Gereken Şartlar

Rapor parasına hak kazanmak için sağlanması gereken koşulların başında son 1 yıl içerisinden en az 90 günlük primin yatırılmış olması, vardır. Diğer şartlar ise şu şekildedir:

 

 • Raporu işverene en kısa sürede ulaştırmak. Çünkü e-rapor sistemi için tanınan süre sadece 5 gündür.
 • Rapor aldıktan sonra, bağlı bulunulan SGK birimine haber vermek. Bunu hastaneler üzerinden yapabilirsiniz. Hastaneler en yakındaki SGK şubesinde rapor bildiriminde bulunur.
 • SGK raporunuzu inceledikten sonra onay verir. Onay gelince ödemeniz PTT’ye ya da e-devlet üzerindeki kayıtlı banka hesabınıza yatar. SMS ve e-posta ile de bilgilendirme yapılır.
 • İş kazası, mesleğe bağlı hastalık ya da hamilelik nedeniyle çalışamamak.

 

 • Raporun SGK tarafından yetkili hekim ve sağlık kurulunca verilmesi.

 

Sigorta Kapsamına Göre İş Göremezlik Ödeneği

Rapor parası koşulları, çalışanın bağlı olduğu sigorta bendine göre değişkenlik gösterir. Sigorta kapsamlarına göre rapor parası alma koşulları şu şekildedir:

 

4A sigorta kapsamında olan çalışanlar hastalık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği alabilmeleri için raporun alındığı tarihten bir önceki yıl içerisinde en az 90 gün kısa dönemlik sigorta primi yatırmış olmaları gerekmektedir.

 

Muhtarlar ve hizmet sözleşmesi olmadan bağımsız çalışan kimselerin iş göremezlik parası almak için, prim borçlarının olmaması ve yatarak tedavi görüyor olmaları gerekmektedir.

 

Ödenek Almak için Raporun Kaç Günlük Olması Gerekir?

İş göremezlik parası için raporun en az 3 gün için yazılmış olması gerekir. Çünkü 2 günlük rapor için iş yerleri maaşta kesinti yapamaz. Bu nedenle de SGK iş göremezlik ödeneği yatıramaz. İş göremezlik parası raporun 3. gününden itibaren ödenir.

 

İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadardır?

iş göremezlik ödeneği ne kadardır

İş göremezlik parasının miktarı raporun kaç günlük olduğuna göre değişkenlik gösterir. SGK tarafından yetkilendirilmiş doktor ve sağlık heyeti tarafından yazılacak olan raporun gün sayısına göre ödeme yapılır. Bu raporun iş kazası ve meslek hastalığı yüzünden yazılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle yazılan raporun her günü için ücret ödenir.

 

 • Hasta yatarak tedavi görüyorsa günlük kazancının yarısı,
 • Ayakta tedavi görüyorsa günlük kazancın 3’te ikisi verilir.

 

Buna ek olarak çalışan 4B sigortaya tabi ise tedavi sonrası süreçte yazılan raporun da ödemesini alır.

 

Rapor Parası Ödemeleri Nereye Yapılır?

İş göremezlik ödeneği 2012’nin temmuz ayından bu yana T.C. Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. T.C. kimlik numarası ile Ziraat Bankası’na giden ilgili kişiler her ayın 8 ve 14’ü arasında maaşlarını çekebilirler.

 

Eğer, kişi T.C. Ziraat Bankası’nda ücretsiz olarak hesap açtırırsa dilediği zaman maaşını çekebilir. Yeni düzenlemeye göre kişilere iş göremezlik maaşları yattığında SMS ile bilgilendirme gönderilmektedir.

 

İş Göremezlik Ödeneğine Başvuru

Rapor parasına müracaat için her sigorta türünde farklı bir yol izlenmelidir.

 

4A sigortalılığa tabi bir çalışan, iş göremezlik ödeneğine e-ödenek programı üzerinden elektronik ortamda başvuru yapmaktadır.

 

4B sigortalılığa tabi çalışanlar, raporları ile birlikte T.C. Ziraat Bankası hesap bilgilerini SGK’ya bildirirler.

 

SGK ödenek için kişilerden işyerinde çalışmadığı bilgisinin bildirimini yapmalarını istemez. Fakat işverenin ceza almaması için sigortalı çalışanın çalışmadığına dair gecikmeden bildirimde bulunmaları gerekir.

 

İş Göremezlik Ödeneğinden Faydalanma Durumları

Rapor parasından yararlanma durumlarına göre şartlar değişebilmektedir. Çalışanın bulunduğu duruma göre ödenekten faydalanma şartları şu şekildedir:

 

İş kazası ve meslek hastalığı: Çalışan iş yerinde kaza geçirdiyse ya da mesleğinden dolayı rahatsızlandıysa ve iş göremezlik raporu aldıysa ödenekten yararlanmak için bir şart yoktur. Bu maaş, raporlu kişiye her gün verilir.

 

Kasıtlı olarak yaralanan ya da çalıştığı kurumun teklif ettiği tedaviyi istemeyen çalışan ödeneğin yarısını alır.

 

Hastalık: İşe gelemeyecek kadar hasta olan çalışan bu maaşı alabilmek için rapor aldığı tarihten önce 90 günlük prim ödemiş olmalıdır. Ayrıca rapor 2 günden daha uzun olmalıdır.

Raporun 3. gününden itibaren ödeme yapılmaya başlanır.

 

Annelik: Doğum yaptığı süre içerisinde işe gelemeyen çalışan bu maaşı alabilmek için doğumdan önceki bir yıl içerisinde 90 günlük prim ödemiş olmalıdır. Anne olan çalışan doğum iznindeki 16 hafta boyunca bu maaşı alır, eğer gebelik çoğulsa 18 haftalık izinde bu maaşı her gün için alır.

Kimlere Rapor Parası Ödenmez?

İş göremezlik parasının yatırılıp yatırılmayacağına çalışanın iş yerindeki durumuna göre karar verilir. İş göremez olduğu halde rapor parası alamayacak kişiler şu şekildedir:

 

 • Çalışan ücretsiz izinde ise,
 • Greve katıldı ise,
 • İşverenin lokavt yapması durumlarında
 • Hizmet sözleşmesi sona erdiyse

 

Bu şekilde sigortalılık niteliği bittiği anda iş göremezlik ödeneği de kesilir.

 

Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

Sürekli iş göremezlik maaşı sürekli olan bir ödenektir. Çalışan, iş yerinde büyük bir kaza geçirdiyse ya da meslek hastalığına yakalandıysa ve tedavi ile işe geri dönemiyorsa bu çalışana sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.

 

Kişinin, çalıştığı kurumun yetki verdiği sağlık kurulu tarafından kişinin iş görme gücü en az %10 oranında azaldığı tespit edilirse sürekli iş göremezlik ödeneğinden yararlanır.

 

Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadardır?

Sürekli iş göremezlik maaşının miktarı kişinin yetilerini hangi oranda kaybettiği ile alakalıdır. Mesleki yetisini %100 kaybeden kişi tam iş göremezlik raporu alır. Kişinin mesleğine hiç geri dönememesi anlamına gelir.

 

Mesleki yetisini en az %10 en fazla %99,9 kaybeden kişi kısmi iş göremezlik raporu alır. Maaş da bu iş göremezlik oranına da göre hesaplanmaktadır. Tam iş göremezlik raporu alan kişi aylık kazancının %70’i kadar maaş alır.

 

Kısmi iş göremezlik de ise, kişinin önce tam iş göremezliği hesaplanır. Kendisinin hangi oranda iş göremezliği varsa buna göre oranlanarak aylık maaş hesaplanır. Eğer tam iş göremezlik raporu almış ise ve başkasının bakımına muhtaç ise maaşının %100’ünü alır.

Sürekli İş Göremezlik Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Sürekli iş göremezlik gelirine müracaat doğrudan, posta yoluyla ya da elektronik ortamda olabilir. Doğrudan ve posta yoluyla müracaatlarda istenen belgeler şunlardır:

 

 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
 • Bir adet fotoğraf

 

Bu belgelerin kişinin en son çalıştığı iş yerinin bağlı olduğu SGK’ya verilmesi gerekmektedir.

 

Elektronik olarak da e-sigorta uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir. Öncelikle PTT’den e-devlet şifresi verilir. Bu şifre ile e-sigorta uygulamasına girilir. Orada sırayla; e-hizmetler, Sosyal Güvenlik Kurumu, Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler, Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi seçeneklerine bilgiler girilerek sürekli iş göremezlik ödeneği başvurusu tamamlanır.

Tüm SGK konulu sorulara sigorta-sorgula.com/sgk adresinden ulaşabilirsiniz…

Sgk Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Sgk Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir