Bes

Halkbank Bireysel Emeklilik İptal Ve Cayma

Halkbank BES iptali yapmak için telefonlarınızdan 444 44 00 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bu numaradan Halkbank BES iptali dışında diğer bütün emeklilik işlemlerinizi yapabilirsiniz. Çağrı merkezine ulaşmak için 0 850 800 44 00 hatlı telefon numarasını da arayabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Bu sistem kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulmuştur. Gönüllü olarak katılım saplanmaktadır. Sisteme katılmak isteyen kişilerin medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir.

halkbank bireysel emeklilik iptali

Ayrıca, Bes Nedir? yazımızı incelemenizi öneririz.

Halkbank BES Sisteminin İşleyişi

Halkbank BES işleyişinde temel olarak birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve ardından maaş ya da toplu para ödenmesi esasına dayanmaktadır. Hangi emeklilik yatırım fonunda değerlendireceğinizi siz seçersiniz. Emekli olmak için en az 10 sene boyunca sistemde olmalı ve yaşınız 56’ya ulaşmalıdır. Dilerseniz birikimlerinizi toplu olarak dilerseniz de farklı programlar çerçevesinde alabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi için 2013 senesinden itibaren devlet katkısı uygulaması başladı. Bu uygulamaya göre sisteme yatırılan her katkı payı için yüzde 25 oranında devlet katkısı hesabınıza eklenir. Halkbank BES iptali yapmanız halinde biriken bu hakkınızdan vazgeçmiş olursunuz.

Halkbank BES Düzenli Ödeme Esası

Halkbank BES düzenli ödeme esası 1 Ocak 2016 tarihinde kabul edilmiştir. Buna göre, vadesinde ödenmemiş olan katkı payı, 3 ay içinde ilgili sözleşme çerçevesine ödenmiş kabul edilir. Eğer düzensiz ödeme yapıyorsanız, kesinti ile ilgili iadelerden faydalanamazsınız. Eğer geçmişte düzensiz ödeme durumunda olan miktarların ödemesi tamamen yapılırsa, bu şekilde ödemenin düzenli hale geçtiği farz edilir. Böylece ileriki senelerde haklarınızdan faydalanabilirsiniz.

Halkbank BES SMS ile Nasıl İptal Edilir?

Halkbank BES SMS ile iptal için büyük harfler ile ayrılma yazın. Boşluk bıraktıktan sonra mesaja TC kimlik no bilginizi ekleyin. Mesajı 2560’a gönderin. SMS’iniz iletilince mesajın iletildiğine dair onay mesajı alırsınız. Bu bilgilendirme mesajında sistemden ayrıldığınız zaman, en fazla 2 sene içinde yeniden sisteme girebileceğiniz belirtilir. Bu mesaja evet yazıp yanıt vererek ayrılma isteğinizi onaylamanız gerekir. Böylece iptal işlemi tamamlanmış olur.

Bireysel Emeklilikten Ayrılma hemen tıkla konu hakkında bilgi sahibi ol.

Halkbank BES İnternet Şube ile Nasıl İptal Edilir?

halkbank bireysel emeklilik iptal başvuru formu

Halkbank BES internet şube ile iptal etmek isterseniz ilk olarak Halk Emeklilik internet şubesine giriş yapmanzı gerekmektedir. Bu sayfaya girdiğiniz zaman müşteri no ve cep tel bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz TC kimlik no bilginizi kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. Ardından sayfa sizi iptal işlemi için yönlendirecektir. Bu adımları takip ederek bulunduğunuz yerden bireysel emekliliğinizi iptal edebilirsiniz. 45 yaşına kadar olan çalışanlar, zorunlu emeklilik sisteminden kendi istekleri ile cayma hakkını kullanabilirler. Eğer 2 ay içinde emeklilik iptali olursa, kişiye o ana kadar yapılan kesintilerin tümü iade edilecektir.

Halkbank BES Kesintiler ve Devlet Katkısı Birikimi

Halkbank BES kesintiler ve devlet katkısı birikimi belli oranlarla yapılır. Buna göre sözleşme yılı esas alınır ve kontrolde kullanılacak olan oran belli bir yüzdeyi aşamaz. Bu sözleşme yılları ve oranları şu şekilde sıralanabilir:

 • 6 senelik sözleşme yılı için kontrolde kullanılacak oran yüzde 60’tır.
 • 7 senelik sözleşme yılı için kontrolde kullanılacak oran yüzde 70’tir.
 • 8 senelik sözleşme yılı için kontrolde kullanılacak oran yüzde 80’dir.
 • 9 senelik sözleşme yılı için kontrolde kullanılacak oran yüzde 90’dır.
 • 10 senelik sözleşme yılı için kontrolde kullanılacak oran yüzde 100’tır. 10 senenin üzerinde olanlar için de bu oran kullanılacaktır.

Düzensiz ödeme içeren sözleşmeler için limit kontrolü yapılmayacaktır. Limitler belirlenirken sistemde sözleşmenin geçirdiği süre dikkate alınacaktır. Ayrıca iş veren grup emeklilik sertifikalarında da kontrol yapılmayacak.

Halkbank BES Toplam Gelir Kesintisi İadesi

Halkbank BES toplam gelir kesintisi iadesi sözleşmenin 6. Senesinden itibaren başlatılır. Yıllık olarak yüzde 2.5 oran kullanılarak katılımcıların bireysel emeklilik hesabına iade yapılır. Sözleşme 6 yıldan sonra ayrılırsa, son yıl dönümünden ayrılma tarihine kadar yapılmış fon toplam gideri katılımcının hesabına iade edilecektir. Her bir sene için bir önceki seneden olan iade oranı 2.5 puan artırılacaktır. Ancak 15 sene ve sonrası için bu oran yüzde 25’te sabitlenecektir. Sözleşme yıllarına göre iade oranları aşağıdaki gibidir:

 • 6 sene sözleşme yılı için iade oranı yüzde 2.5’dur.
 • 7 sene sözleşme yılı için iade oranı yüzde 5’dir.
 • 8 sene sözleşme yılı için iade oranı yüzde 7.5’dur.
 • 9 sene sözleşme yılı için iade oranı yüzde 10’dur.
 • 10 sene sözleşme yılı için iade oranı yüzde 12.5’dur.
 • 11 sene sözleşme yılı için iade oranı yüzde 15’dir.
 • 12 sene sözleşme yılı için iade oranı yüzde 17.5’dur.
 • 13 sene sözleşme yılı için iade oranı yüzde 20’dir.
 • 14 sene sözleşme yılı için iade oranı yüzde 22.5’dur.
 • 15 sene ve sonraki sözleşme yılı için iade oranı yüzde 25’dir.

Mevcut birikim için yüzde 1,1 altında olan kısım için iade uygulaması yapılmayacaktır. Zorunlu harcamalar varsa bu harcamalar iade hesaplamasının içinde dahil değildir. İade oranı uygulaması yalnızca 2021 senesinden itibaren 5 yılını tamamlayan bireysel emeklilik sözleşmeleri için geçerli olacaktır.

Halkbank BES Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Halkbank BES özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Halkbank BES sistemine yatırılan katkı payına 2013 senesinden itibaren devlet katkısı eklenmektedir.
 • Bu sistem var olan sosyal güvenlik sisteminin üzerinde, yalnızca gönüllük esasına dayanan bir oluşumdur.
 • Birikmiş olan tutarla emekli olacak kişinin sistemde biriktirdiği paraya, giriş yaşına ve aylık olarak ödenen katkı payı miktarına göre değişiklik göstermektedir.
 • Halkbank BES sisteminde 10 sene kalmanız halinde emekli olmanız mümkündür.
 • Emekli olmak için yalnızca sene şartını yerine getirmek yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda yaş şartını da yerine getirmek gerekir. Yaşı 56’ya ulaşmayan kişilerin, 10 sene boyunca sistemde kalmalarına rağmen sistemden emekli olmaları mümkün değildir.
 • BES sistemi 2017 senesinde yürürlüğe girmiştir. 45 yaşından daha küçük olan çalışanların tümü bu sistemin içine dahil edilir. En çok 2 ay içinde bu kişiler sistemden cayma haklarını kullanabilirler. Dilerseler bu kişiler sistemde kalmaya devam da edebilirler.
 • Sistemden faydalanmak isteyen kişilerin medeni haklarını kullanabilme ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir.
 • Toplarlanan birilimler, BES için maaş ya da toplu ödeme şeklinde uzman kişiler tarafından hesaplanarak ödenmektedir.

Halkbank BES Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Halkbank BES avantajları başında kişilerin çalışma hayatları devam ederken birikim yapma olanaklarının olması gelmektedir. Bu sayede kişiler daha rahat bir emeklilik geçirebilirler. Sosyal güvenlik tamamlayıcı sistem olarak bilinen BES, emeklilik gelirinin yanında ek gelir elde etmenizi sağlar. Kişilere emeklilik döneminde BES bir avantaj olarak dönüş sağlar. Bu yatırım için ikinci emeklilik de denmektedir. Bu sistem birikimlerinizi değerlendirmenizi sağlar. Birikimlerinizi nasıl değerlendireceğiniz sizin seçeceğiniz fonlara bağlıdır. Bu sistem fonlar konusunda uzman kişiler tarafından yönlendirilmektedir. Burada hedef kişinin kazanç sağlamasıdır. Gönüllü bir sistem olduğu için kişiler cayma haklarını kullanarak Halkbank BES iptali yapabilirler. Bunu bankanın internet şubesinden, fiziksel şubelerinden, çağrı merkezleri ve müşteri hizmetlerinden tamamen ücretsiz olarak yapmanız mümkündür.

Bireysel Emeklilik Başvuru Şartları

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Ne Kadar?

Bireysel Emeklilik Dondurma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir