SGK

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Evlenme yardımı, yeni evlenecek olan çiftlerin belirli masraflarını karşılamalarına yardımcı olan devlet destekli yardımlardan bir tanesidir. Çeyiz parası olarak da geçen bu yardım, kişilerin evlendikleri tarihten itibaren başvurabildikleri önemli yardımlar arasında yer alır. Ancak bu yardımı alabilmek için kişilerin sağlamaları gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler, devletten çeyiz yardımı alabilmektedirler.

 

Evlenme Yardımı Kimlere Verilir?

Evlenme yardımından faydalanabilecek olan kişiler anne ya da babası vefat etmiş olan ve bunun sonucunda devletten yetim aylığı alan kişilerdir. Halk arasında da çeyiz yardımı olarak adlandırılan bu yardım, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ihtiyaç sahibi olan ve evlenmek isteyen kişilere verilmektedir. Bu yardımın en önemli özelliği ise annesi veya babası vefat etmiş olan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumundan almış oldukları yetim aylıklarının evlenilince kesilecek olmasından ötürü devletin bu kişilere evlilik yardımı ile bir sefere mahsus olmak üzere yardım etmesidir. Çeyiz paraları devlet tarafından alınan yetim aylıklarının iki yıllık tutarı şeklinde verilmektedir ve genel anlamda kişileri oldukça rahatlatan bir sistemdir.

Ayrıca Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

evlilik yardımı alma

Evlenme Yardımları Nasıl Ödenir?

Evlenme yardımları ödemesi, yetim aylığı alan kişilerin iki yıllık tutarı şeklinde ve peşin olarak kişilere ödenmektedir. Peşin olarak evlenme yardımı almak isteyen kişiler, bu yardım için öncelikle yardımı almak istediklerine dair beyanda bulunurlar ve yapılan incelemelerin ardından eğer herhangi bir engel yoksa kişiler evlenme yardımlarını oldukça kolay bir şekilde alabilirler.

Evlenme Yardımlarından Erkek Çocukları Faydalanabilir Mi?

Evlenme yardımlarından erkek çocuklarının  faydalanması maalesef mümkün değildir. Bu uygulama sadece yetim kalan kız çocuklarının yetim aylıklarının evlendiklerinde kesilmesinin sonucu olarak iki yıllık yetim aylığının tutarı şeklinde verilen bir yardım türüdür. Bu yüzden yetim aylığı yerine kız çocukları evlenme yardımından faydalanabilirken erkek çocukları bu yardımdan faydalanamamaktadır.

Evlenme Yardımı Almanın Koşulları Nelerdir?

evlilik yardımı alma şartları nelerdir

 

Evlenme yardımı almak isteyen kişilerin sağlamaları gereken koşullar aslında temel olarak tek bir şarta bağlıdır. Evlenme yardımı alacak olan bir kişinin öncesinde yetim aylığı alıyor olması yani annesi ve babası vefat etmiş olup devletten bu alanda sosyal destek görüyor olması gerekmektedir.  Çeyiz parası almanın diğer bir şartı ise kişilerin bu parayı almak için başvuruda bulunmadan önce evlenmiş olmaları gerektiğidir. Bu iki önemli şartı sağlayan kişiler, devletten evlenme yardımı almak için başvuruda bulunabilirler.

Evlenme Yardımından Dul Olan Kişiler Faydalanabilir Mi?

Dul olan kişilerin evlenme yardımından faydalanma durumları maalesef mümkün değildir. Daha önceden evlenip boşanmış olan kişilerin evlenme yardımı alması yasalar gereğince söz konusu olamaz. Bu yardımdan sadece yetim olup da yetim aylığı alan ve ilk evliliklerini gerçekleştirecek olan kişiler faydalanabilirler.

Eşi Ölen Kadın Nasıl Maaş Alır? adlı yazımızı incelemenizi öneririz.

Evlenme Yardımı Almak İçin Belirtilen Yaş Sınırı Nedir?

Evlenme yardımı alacak olan kişiler için belirtilmiş yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için gereken en temel unsur kişinin yetim olması ve ilk kez evlenmiş olmasıdır. Halk arasında bilinen 25 yaş durumu gerçeği yansıtmamaktadır.

Evlenme Yardımı Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Evlenme yardımı almak isteyen kişilerin başvuruları kişilerin evlendikleri zamandan sonra yapılması gereken başvurulardır. Devletten evlenme yardımı almak isteyen kişiler, evlendikleri tarihten itibaren 5 yıl içerisinde evlenme yardımı almak için başvuruda bulunabilirler. Eğer kişi 5 yıl içinde devletten evlenme yardımı almak için başvuruda bulunmamışsa bu ödeneği alma hakkını kaybedecek ve bu ha zaman aşımına uğrayacaktır. Bu yüzden çeyiz parası almak isteyen kişiler, evlendikten hemen sonra evlenme yardımı almak için başvuruda bulunmaları gerekir.

Evlenme Yardımı Almak İçin Nerelere Başvuru Yapılır?

Evlenme yardımı almak isteyen kişilerin başvurularını yapacakları yer, bulundukları ilde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleridir. Evlenme yardımı almak isteyen kişiler başvurudan önce mutlaka Evlenme Ödeneği Talep Dilekçelerini doldurmaları gerekmektedir.

Evlenme Yardımı Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Evlenme yardımı almak için başvuruda bulunurken gereken belgeler şunlardır;

  • Başvuru yapacak olan kişilerin doldurması gereken Evlenme Ödeneği Talep Dilekçeleri,
  • Evlilik cüzdanı,
  • Kimlik kartı,

Gibi belgeler evlenme yardımı almak isteyen kişilerin başvuruda hazırlanması gereken belgelerdir. Kişiler bu belgeleri sağladıktan sonra başvurularını yapacakları bulundukları ilde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine giderek bu yardımı almak için başvuruda bulunabilirler. Yukarıda belirtilen evrakların arasında yer alan evlilik cüzdanı kişilerin evlilikleri kütüklerine geçmediyse ek olarak istenen belgeler arasındadır.

2020 Evlilik Yardımı Parası Ne Kadardır?

2020 yılında evlilik yardımı parası almak isteyen kişilerin alacakları miktar bir aylığın 24 katı hesaplanarak verilmektedir. Evlenme yardımları yetim aylıklarına göre hesaplanmaktadır. Kişiler evlendiklerinde en son aldıkları yetim aylığının iki yıllık tutarı yani 24 katı kişilere hesaplanarak verilir. Buna göre 2020 yılında yetim aylığı alan kişiler aylıklarını 660 TL üzerinden almaktadırlar. Bu durumda yeni evlenen bir kişi evlenme yardımı olarak devletten 2020 yılı için toplamda 15.840 TL çeyiz parası alacaktır. Bu para evlenen kişilere peşin olarak ödenir ve bu ödeme sonrasında kişiler tekrar faydalanamazlar.

Evlilik Yardımı Parası Nereden Alınır?


Evlilik yardımı almak isteyen kişilerin ödenekleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Ziraat Bankasına yatırılır. Eğer kişilerin şahsi olarak Ziraat Bankasında hesapları varsa bu ödenek kişilerin hesaplarına yatırılacaktır. Ancak eğer yardım alacak olan kişilerin banka üzerinde şahsi hesapları yoksa bankanın veznesinden T.C. kimlik numaraları ile alabilirler.

 

Evlenme Yardımı Talep Dilekçesi

Evlenme yardımı parası almak isteyen kişilerin doldurmaları gereken evlenme yardımı talep dilekçesi aşağıda verilmiştir. Kişiler bu yardımdan faydalanmak için aşağıda verilen dilekçeyi örnek alarak dilekçelerini doldurabilir ve bağlı buldukları Sosyal Güvenlik Merkezi İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu dilekçenin doğru beyan verilerek doldurulması gerektiğidir.

 

 

 

 

 

 

T.C.

                                      SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

                                         …..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

                                           …..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

 

 

Kurumunuzdan …………………………… tahsis numarası ile gelir/aylık almaktayım.

 

…./…./20… tarihinde evlenmem nedeniyle tarafıma evlenme ödeneği ödenmesini arz ederim.

 

 

 

…./…./20…

Adı Soyadı

İmza

 

 

T.C. Kimlik No        

(Sosyal Güvenlik Sicil No)

 

:

Adres :
Telefon :

:

 

 

 

EK:  Evlenme Cüzdanı Örneği

Yukarıda verilen evlenme yardımı dilekçesi, çeyiz parası almak isteyen kişilerin sağlanması gereken şartlardan bir tanesidir. Bu dilekçe doğru bir şekilde doldurularak kişilerin bağlı oldukları İl Sosyal Güvenlik Kurumlarına verilmelidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum verilen bu dilekçenin örnek olarak verilmiş olduğu ve kesinlik bir yasal dayanağının olmadığıdır.

Sigortalı Olarak Çalışan Kadınlar Evlenme Yardımından Yararlanabilirler Mi?

Sigortalı olarak çalışan kadınların evlenme yardımından yararlanmaları mümkün değildir. Bu yardım devlet tarafından yetim olan kişilerin ihtiyaçlarını gidermek adına verilen bir yardım olduğu için kişiler eğer sigortalı olarak bir işte çalışmaya başladıklarında bu yardımdan faydalanamamaktadırlar. Bunun sebebi yetim aylığı alan kadınların çalışmaya başladıkları anda yetim aylıklarının devlet tarafından kesilmesidir. Bu yardımı da ancak yetim aylığı alan kişilerin alabildiği düşünülürse bu yardımı almak sigortalı olarak çalışan kadınlar için mümkün olmayacaktır.

KONUYLA İLGİLİ DİĞER YAZILAR

SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk Emzirme Yardımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir