SGK

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Neler?

Evde bakım aylığı edinmek için öncelikle %50 ve üzerinde engelli raporunun bulunması gerekmektedir. Bu raporda, bakım parası için, aynı kişinin, ‘ağır engelli’ olduğu da belirtilmelidir.

 

Daha sonra heyetten geçen rapora göre engel durumunun yardım gerektirip gerektirmediğine karar verilmektedir. Bu bakım maaşı, hasta ve muhtaç kişilere değil, onlara bakan bakıcılarına verilmektedir. Bakıcılara verilen paranın yanı sıra, hastanın kendisine, eğer yaşlılıktan dolayı bakıma muhtaç ise de aylık verilir. Bu yaşlılık maaşı için ise şartlar şu şekildedir:

 • Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamaması,
 • Hiçbir gelirinin olmaması gerekmektedir.

İki aylık için de başvuru, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır.

evde bakım maaşı

 

Evde Bakım Parası Nedir?

Evde bakım aylığı, evinde yardıma ve bakıma muhtaç, aynı zamanda ihtiyacı karşılayacak durumu olmayan kişilere devletin bağladığı bir maaştır.

 

Her ay düzenli olarak ödenen bir maaştır. Bu maaş sayesinde, maddi durumu olmayan bakıma muhtaç kişiler evde bakım görebilmektedir.

 

Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı müracaatı için şu adımlar izlenmelidir:

 • Valilik ve kaymakamlıklara bağlı defterdarlık ya da mal müdürlüklerinden başvuru formları alınır,
 • İl ya da ilçe kurulundan ‘muhtaçlık kararı’ belgeleri alınır,
 • Alınan belgelerin gerekli yerleri doldurularak ‘SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne verilir.
 • SGK maaşa uygun olunup olunmadığına karar verir.

 

Başvuru, yardıma muhtaç kişi ile birlikte yapılamıyorsa, kişinin yakınına mahkemeden vasilik kararı çıkartılması gerekmektedir.

 

Belgeler eksiksiz teslim edildikten sonra Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti yardıma muhtaç kişinin evini incelemeye gelir. Bu inceleme sonucunda bir sorun yoksa il müdürlüklerinden onay gelir. Talep geri çevrilirse 30 gün içerisinde bildirilir.

 

Evde Bakım Parası Şartları

Evde bakım aylığı almak için yerine getirilmesi gereken koşulların başında Engelli Sağlık Kurulu raporu gelmektedir. Bu raporda bakıma muhtaç kişinin %50 ve üzeri ağır engelli olması gerekmektedir. Bakım parası için engelli raporu hastanelerden alınmaktadır.

 

Engelli kişinin tuvalet, yemek, giyinme-soyunma gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirememesi gerekmektedir.

 

İster kira ister faiz olsun her ne sınıfa girerse girsin toplam gelirin, yardıma muhtaç kişi ve ona bakan kişi sayısına göre, bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olduğu kanıtlanmalıdır.

 

Burada aile bireyleri hesaplanırken üvey evlatlar, asker olan bireyler de sayılır. Okul bursu alan öğrencilerin burs ve kredileri gelir kapsamı dışındadır.

 

Bakıma muhtaç kişinin “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamına da girmesi gerekmektedir.

 

Bakım Parası Başvuru Belgeleri

Evde bakım maaşı için gereken evraklar şu şekildedir:

 

 • Bakıma muhtaç kişi ve onun bakımına atanacak kişinin kimlik fotokopileri
 • Devlet Hastanesi’nden ağır özürlü raporu ve raporun fotokopisi
 • Bakıma muhtaç kişinin iki adet vesikalık fotoğrafı
 • Bakıma muhtaç kişinin, var ise, öğrenim durumunu gösteren belgeler
 • Bakıma muhtaç kişinin, eğer vasisi var ise, vesayete dair mahkeme kararı
 • Bakıma muhtaç kişinin annesi ve babası hayatta ve boşanmış ise boşanmaya ilişkin mahkeme kararını gösteren belge

 

Evde Bakım Parası Hangi Akrabaları Kapsar?

Ev bakım aylığı birinci, ikinci ve üçüncü dereceden akrabaları kapsar. Bunlar, bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları, damat ve gelinleri, anne ve babası, dünürleri, torunları, torunlarının eşleri, kardeşleri, kardeşlerin eşleri, yeğenleri ve yeğenlerinin eşleri, kayınvalide ve kayınbaba, eşin kardeşleri, eşin kardeşlerinin eşleri, eşin yeğenleri, amcalar ve eşleri, kuzenler ve eşleri, dayılar ve eşleri, halalar ve eşleri, teyzeler ve eşleridir.

 

Bu bakım parası, yardımca muhtaç hastaya değil, bu akrabalardan hastaya bakana verilmektedir.

 

Bu kişi, esas olarak 24 saat hastanın yanında kalması dahilinde bu maaşı alabilmektedir. Fakat, Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti, eğer uygun görürse, yakın ikamet edip en az sekiz saat hastanın bakımını üstlenen akrabaya da bu maaş verilebilmektedir.

 

Bakım Parası Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılır?

Eğer evde bakım aylığı başvurusu geri çevrilirse, geri çevrilme bildiriminden 30 gün sonraya kadar itiraz edebilirsiniz. İtiraz talebi, yine il müdürlüklerine yapılır. Gerek görülürse tekrar rapor hazırlanır. Farklı personellerden oluşan bir heyet tekrar eve gönderilir. Bu itiraz neticesinde gelen ikinci heyetin kararı ise son karardır. Ondan sonra itiraz hakkı yoktur.

 

Eğer bakım maaşını alırken aksaklık yaşarsanız Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne giderek durumu bildirmeniz gerekmektedir. Fakat öncelikle raporunuzun tarihinin dolup dolmadığına, adres ve gelir durumu değişikliğinin olup olmadığa bakmanız gerekmektedir.

 

Evde Bakım Maaş Ücretleri Ne Kadardır?

Evde bakım parası miktarı, ailedeki kişi sayısının toplam gelirine göre hesaplanır. Evdeki kişilerin toplan gelirinin kişi başına düşen kısmı asgari ücretin 3’te ikisinden fazla ise evde bakım aylığı verilemez. 2020 yılı asgari ücret için ortalama hesaplamalar şu şekildedir:

 

 • 2 kişilik ailede 1.694,34 TL.
 • 3 kişilik ailede 2.541,51 TL.
 • 4 kişilik ailede 3.388,68 TL.
 • 5 kişilik ailede 4.235,85 TL.
 • 6 kişilik ailede 5.83,02 TL,
 • 7 kişilik ailede en fazla 5.930,19 TL gelir olmalıdır.

Evde bakım maaşları, araştırmacıların asgari geçim üzerine yaptıkları çalışmalar neticesinde hesaplanmaktadır.

 

Çalışan engelli kişiler ise bu maaşa başvuru yapamamaktadır. Nafaka bağlanmış ve bağlanması mümkün bireyler de bu yardımı alamamaktadır.

 

Bakıma Muhtaçlık Kriterleri Nelerdir?

Bakıma ihtiyacı olanları belirlemede bazı ölçütlere bakılmaktadır. Yasada da bu ölçütlerin temelinde ‘günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini yerine getirememe’ ibaresi yer almaktadır.

 

Öz bakım ihtiyaçlarını giderme: Kişinin beden temizliğini, tuvalet ihtiyacını, tuvalet sonra temizliğini, beslenme ihtiyacını tek başına yerine getiremiyor olması gerekmektedir.

 

Güvenlikte olmak: Kişinin kendisine ve çevresine zarar verme riski bulunursa ya da tehlike anında tehlikede olduğunu algılayıp kaçamıyorsa muhtaçlık kriterleri içerisindedir.

 

Hareket Kabiliyeti: Kişi yürüme, giyinmek ve soyunmak, merdiven kullanabilmek gibi faaliyetleri tek başına gerçekleştiremiyorsa bakıma muhtaç sınıfına girmektedir.

 

Ev işleri ve ev idaresi: Kişi, bir evde tek başına kalamıyor, alışverişini yapamıyor, yemek pişiremiyor, evini temizleyemiyor, bulaşık ve çamaşır yıkayamıyor, ısınma ihtiyacını karşılayamıyor ise muhtaçlık kriterli içerisindedir.

 

Evde Bakım Maaşı Ne Kadardır?

evde bakım maaşı ne kadardır

Evde bakım aylığının miktarı engelli raporu oranına göre belirlenmektedir. Yani engellilik raporu %50-69 arası olanlar 1.197,44 TL, raporu %70 ve üstü olanlar 1.796,17 TL maaş almaktadır.

 

Sağlık Raporu Alındığında Faydalanılacak Diğer Hizmetler

Sağlık raporu ile yararlanılacak birçok hizmet vardır. Devlet hastanelerine uzak semt ve köylerde oturan hastalar için haftanın belirli günlerinde doktor gönderme ve ambulans hizmeti bulunmaktadır.

 

Belediyeden de ambulans hizmeti talep edilebilmektedir. Bunların yanında hasta bezi yardımı için de talep de bulunabilirsiniz.

 

Bakım Parası Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Evde bakım aylığı müracaatı, öncelikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne bağlı bir heyet tarafından değerlendirilir. Bu heyet sosyal çalışmacı, doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyologlardan oluşmaktadır.

 

Bu heyet bakıma muhtaç kişiyi yaşadığı yerde ziyaret eder ve incelemeler yaparak bir rapor hazırlar. Bu rapor müdürlüğe geri gider. Başvuru sahiplerinin ihtiyaç sıralarına göre başvurulara yanıt verilir. Normal bir süreçte bakım parası başvurusuna ortalama 3-6 ay içerisinde yanıt gelmektedir.

Tüm detaylara ulaşmak ve benzer konular hakkında bilgi sahibi olmak içi sigorta-sorgula.com/sgk adresini hemen ziyaret et. 

Doğum Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Çocuk Yardım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Sgk Çocuk Emzirme Yardımı Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir