Resmi İşlemler

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? (Başvuru Şartları?)

Engelli kimlik kartı başvurusu için ilk şart kişinin gerekli başvuru belgelerini tamamlaması gelir. Engelli kimlik kartı almak isteyen kişinin yüzde 40 ya da daha üzeri oranda engelli ya da daha sonradan çeşitli nedenlerden engelli olması gerekmektedir. Engelli kimlik kartı yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Engelliler Veri Tabanı Oluşturulması hakkında çıkan yönetmelik çerçevesinde kimlik kartı verilmesine karar verilmiştir. Bu kart kişilere bir kereye mahsus olmak üzere verilmektedir. Kartın yenilenmesi söz konusu değildir. Eğer kişi engelli kimlik kartı aldıysa ve engel durumu yüzde 40 altına düştüyse bu kartın geri iade edilmesi gerekecektir. Kalıcı engele sahip olan kişilerin durumları sağlık raporunda belirtilecektir.

engelli kimlik kartı nasıl alınır?

Engelli Kimlik Kartı Almak için Başvuru Nereye Yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurusu yapılan yer kişinin ikamet ettiği il ve ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlükleridir. Engelli kimlik kartı hakkında bütün sorularınızı ve diğer detaylar bu kurumdan öğrenebilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra yapılan başvurular değerlendirilir ve kontrol sonrasında kişinin uygun aday olması halinde kimlik kartı sahibine ulaştırılır.

Engelli Kimlik Kartı Almak için Başvuru Sırasında Hangi Belgeler İstenir?

Engelli kimlik kartı başvurusu sırasında istenilen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Refakatçi kartı dilekçe örneği,
 • Engel oranı değişikliği dilekçe örneği,
 • Kayıp kart dilekçe örneği,
 • İlk başvuru dilekçe örneği,
 • Engel oranının yüzde 40 ve üzeri olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu aslı ya da onaylı örneği,
 • İki adet vesikalık fotoğraf,
 • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi,
 • Nüfus cüzdan fotokopisi (başvuru esnasında nüfus cüzdan aslının da beyan edilmesi gerekmektedir.)

Kişilerin kimlik kartını almaları içim engel bir durum olmaması halinde eğer başvuru belgeleri eksiksiz olarak doldurulmuşsa, 7 gün içinde kart basılma süreci başlamış olur.

Engelli Kimlik Kartı Nerelerde Kullanılmaktadır?

Engelli kimlik kartı kullanım alanı engelli bireylere pek çok fayda sağlamaktadır. Bu kart 2007 tarihinden bu yana resmi gazetede varlığını duyurmuş ve o tarihten beri de engelli vatandaşlara kolaylık sağlamaktadır. Engelli kimlik kartı olan kişiler tiyatro ve sinema gibi kültürel faaliyetlerde avantajlardan faydalanabilirler. Engelli vatandaşlar bu etkinliklerden faydalanırken herhangi bir ücret ödemezler. Sinema bileti için belli bir ücret ödenir fakat bu ücret indirimli olacaktır. Engeli kimlik kartı sahipleri toplu taşıma ile ücretsiz şekilde seyahat edebilirler. Metro, tramvay, belediye otobüsleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları kullanılabilir.

Engelli bireyler şehir için otobüs seferlerini yüzde 30 indirimle yapabilirler. Ancak engelli birey şehirler arası otobüs seferi yapmak istese tam bilet alması gerekecektir. Kişilerin tam bilet ücreti ödemesi gerekir. Eğer engelli birey internet üzerinden bilet satın alırsa, kişilerin indirimlerden faydalanması mümkün değildir.

Engelli Kimlik Kartı Olan Kişilere Sunulan Ayrıcalıklar Nelerdir?

Engelli kimlik kartı olan kişilere sunulan ayrıcalıklar başında kişilerin açık öğretim için kayıt yapmaları halinde herhangi bir ücret ödemeleri gerekmez. Engelli kimlik kartına sahip olan kişiler Türk Hava Yolları’nda uçuşlarda yüzde 20 indirimle bilet alırlar. Bu indirim iç hat uçuşları için geçerlidir. Dış hat uçuşları için kişiler yüzde 40 indirimden faydalanabilirler. Hava yolu şirketleri bu fırsatlara ek olarak dönem dönem yalnızca engelli kişilerin faydalanabilecekleri özel fırsatlar da düzenlemektedir. Eğer engelli bireyin refakatçisi varsa, bu kişiler de yüzde 20 indirim fırsatından faydalanabilirler. Ancak kişilerin hekim onayı ile refakatçi ile seyahat etmelidir belgesine sahip olması gerekir.

Engelliler eğer H sınıfı ehliyete sahiplerse ve kişiler uygun şartları yerine getiriyorsa, gümrük vergisi ödemekten muaf olurlar. Aynı zamanda kişiler taşıt alırken taşıt alım vergisi de ödemezler. Engelli bireyler ayrıca kendilerine özel olarak ayrılmış engelli park yerine araçlarını park edebilirler. Yasal olarak yalnızca aracını ÖTV indirimi ile almış olan kişilerin araçlarını bu alana park etmeleri mümkündür. Engelli bireyin otobanda seyahat etmesi halinde, otoban kenarına 15 dk süre ile araçlarını park etmeleri mümkündür. Engelli bireylerin araçlarını ÖTV indirimi ile aldıklarını kanıtlarlarsa bu kişilerin evlerinin önüne engelli park yeri yaptırmaları mümkündür.

Engelli Kimlik Kartına Sahip Olmak Zorunlu Mudur?

engelli kimlik kartı almak zorunlu mudur?

Engelli kimlik kartına sahip olmak zorunlu olmasa da bu kartın getirdiği pek çok imkan vardır ve bu imkanlardan faydalanmak için kartın olması zorunludur. Bu karta sahip olmak kesinlikle ayıp olarak görülmemektedir. Bu durumda vatandaş kartın sağlayacağı imkanlardan mahrum kalacaktır. Kişiler kartın getirdiği avantajlar ile hayatının kolaylaşmasını sağlar.

Yeni Kimlik Kartı ve Engelli Kimlik Kartı

Yeni kimlik kartı ve engelli kimlik kartı için benzer prosedürler uygulanır. Engelli bireyler bulundukları yerden nüfus müdürlüklerine gitmelerine gereke kalmadan telefonlarında ALI 199 hatlı çağrı merkezini arayarak nüfus kimliği için başvuru yapabilirler. Nüfus müdürlüğünden görevli olan çalışan kişinin evine gelir ve ilgili işlemleri tamamlar. Kimlik başvurusu yapan vatandaşlardan biometrik fotoğraf istenir. Eğer kişinin engel durumu biometrik fotoğraf çekinmek için uygun değilse kişiler gerekli yardımı kurumdan alabilir. Memur gerekli işlemi tamamlar ve kişinin eski nüfus kimliğini alarak evden ayrılır. Kişinin başvurmuş olduğu yeni nüfus cüzdanı en geç 7 gün içinde karo ile kişiye gönderilir.

Engelli Kimlik Kartı için Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı için online başvuru  e devlet sistemi üzerinden yapılır. Bunun için e devlet sayfanıza giriş yapmanız gerekir. Giriş yaparken TC kimlik no ile birlikte şifrenizi kullanmanız istenir. Eğer daha önceden şifre almadıysanız 2 TL karşılığında PTT şubesinden yeni şifrenizi alabilirsiniz. Daha önceden şifre almanıza rağmen şifrenizi kayıp ettiyseniz 4 TL karşılığında yeni şifrenizi kapalı zarf içinde alırsınız. Sayfa açılan yerde kimliğimi şimdi doğrula yazısına tıklayın. Daha sonra kimlik doğrulama sayfasına giriş yaparsınız. Ardından mobil elektronik imza, TC kimlik kartı ya da internet bankacılığı yöntemlerinden birinden faydalanarak kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra sağ üst köşede yer alan yeni başvuru seçeneğini işaretleyin. En alt kısımda engelli kimlik kartına ilişkin kişisel veri sorgulama linki göreceksiniz. Burada hakkımda başvurum ile ilgili konularda araştırma yapılmasına izin veriyorum yerine onay vermeniz gerekir. Daha sonra devam et butonuna basılır.

Engelli Kimlik Kartı Almak için Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartı almak için sağlık kurulu raporu alınması zorunludur. Her kurumdan alınan sağlık kurulu raporu geçerli olmaz. Raporun mutlaka tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gerekir. Başvuru yapan kişilerin hastaneye şu evrakları ibraz etmesi gerekir:

 • 5 adet fotoğraf,
 • Başvuru formu (Başvuru yapılan hastaneden alınabilir.),
 • TC kimlik kartı fotokopisi.

Engelli sağlık kurulu raporu alındığında kişinin engel oranının ne olduğu belirlenmiş olur. Bu engel oranı çeşitli muayeneler ile yapılır. Kişi gerekli görmesi halinde muayene sonrasında belirlenen engel oranına itiraz etme hakkına sahiptir. Engel oranına birden fazla itiraz yapılması halinde rapor hakem hekime yönlendirilir. Son sözü hakem olan hekim söyler ve itiraz yapılamaz. Engelli kimlik kartı almak için başvuru yapan kişilerin mutlaka bu rapora sahip olması lazımdır.

Engelli Emeklilik Hesaplama Tablo ve Hesaplaması

Engelli Hakları Nelerdir?

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli Raporu Alımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir