Emeklilik

Engelli Emeklilik Hesaplama Tablo ve Hesaplaması

Engelli emeklilik hesaplama yapmak için bireyin ne zaman çalışmaya başladığı bilinmelidir. Bu tarih değeri, prim süresi değerinden çıkarılır. Engelli bir vatandaşın 2 Temmuz 1976 tarihinde doğduğu farz edelim. Eylül ayı 20’sinde 1992 yılında işe başlayan kişi, 3 bin 675 günlük prim ödeme süresine sahipse, 25 sene içinde kişinin emekli olması mümkündür. Kişinin emekli olması için mutlaka 5 bin 600 gün prime sahip olması ve 53 yaşını tamamlaması gerekir. Engelli emeklilik için bu şartların sağlanmaması durumunda kişinin emekliliği gerçekleşmeyecektir. Kişinin sahip olduğu engel oranına göre (yüksekten düşüğe ödenmesi gereken miktarda artış görülmektedir.) ödemesi gereken prim günü süresi değişiklik göstermektedir.

engelli emeklilik hesaplama tablosu

Engelli Emeklilik için Prim Gün ve Süre Şartları Nelerdir?

Engelli emeklilik için prim ve gün şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • 4 bin 680 prim gününün tamamlanması,
 • 18 yıl sigortalı olmak (Bu şartlar sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce yüzde 40 ile yüzde 49 engel oranına sahip olan kişiler için geçerlidir.).

Engelli emeklilik yapmak isteyen kişi eğer yüzdce 50 ile yüzde 59 arasında engel oranına sahiplerse, kişilerin en az 16 yıl sigortalılık süresine sahip olması gerekir. Kişilerin ödemeleri gereken prim günü 4 bin 320 olarak hesaplanmıştır. Kişinin sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce eğer yüzde 60 ya da daha fazla engel oranına sahip olmaları halinde ise 15 yıl sigortalılık süresi olması gerekir. Kişiler 3 bin 960 gün prim ödemiş olmalıdır.

Engelli Emeklilik için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Engelli emeklilik için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Engelli emeklilik işlemlerini SGK yaptığı için başvurular SGK’ya yapılmalıdır.
 • Engelli vatandaşın aldığı sağlık raporunda kişinin engel durumu yüzde 40 ve üzeri olmalıdır.
 • İlk sigorta tarihine göre engelli erken emeklilik yılı ve prim ödemesi ayarlanacaktır. Vatandaşların işe başlangıçları ne kadar geç olursa prim ödeme ve yıl şartında da artış olacaktır.
 • Engellik vatandaşlar için emeklilik şartı kurumdan kuruma farklı olabilir. Memur emeklisi, Bağkur emeklisi ve işçi emeklisi için şartlar farklılık gösterecektir.

Engelli Emeklilik için Gerekli Başvuru Evrakları Nelerdir?

Engelli emeklilik için gerekli başvuru evrakları engelli işçi emeklileri için şu şekildedir:

 • Başvur yapan kişiye ait güncel 2 adet fotoğraf,
 • Başvuru sahibinin emeklilik talep ve tahsis formu,
 • İlgili işveren tarafından düzenlenmiş onaylı hesap fişi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Eğer başvuru yapan kişi engelli BAĞKUR emeklisi ise kişilerin şu belgeleri ibraz etmesi gerekir:

 • Yaşlılık maaş almak için talepte bulunma formu (başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olmalıdır.),
 • Ödenmiş olan fakat hesapta görünmeyen primlerin makbuzları,
 • Sigortalılık belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Başvuru yapmak isteyen kişilerin önce sağlık raporu edinmesi gerekir. Engelli sağlık raporu alındıktan sonra vergi dairesine yönlendirilir. Daha sonra kişilerin erken emeklilik başvuru formu dilekçesi doldurması gerekir. Dilekçe mutlaka başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Engelli Emeklilik için Başvuru Nasıl Yapılır?

Engelli emeklilik için başvuru yapmak isteyen kişilerin taleplerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmeleri gerekmektedir. Engelli vatandaşlar yaşadıkları il hangisiyse oraya bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumuna giderler. Kuruma giderken kişinin yanında mutlaka aşağıdaki belgelerin olması gerekir:

 • Maaş bordrosu hesap fişi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Engelli sağlık raporu,
 • İşverenden alınan ilgili belgeler.

Belgeler kuruma iletildikten sonra kişilerin emekli olma işlemlerinin başlatılmak istenmesine dair talep dile getirilmelidir. Bunun için emeklilik tahsis formunun doldurulup imzalanması gerekir.

Engelli Emeklilik için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Engelli emeklilik için sağlık raporu almak için kişilerin ikametindeki vergi dairesine başvuru yapması gerekir. Nüfus kimlikleri ile birlikte kişilerin taleplerini dile getirmesi gerekir. Vergi dairesi ise kişileri tam teşekküllü bir devlet hastanesine yönlendirecektir. Kişi muayene edilir ve muayene sonrasında kişinin engel oranı ortaya çıkar. Raporun geçerli olması için mutlaka hekim tarafından onaylı olması gerekir.

Engelli Emeklilikte Vergi İndirimi Nedir?

Engelli emeklilikte vergi indirimi uygulaması yapılmaktadır. Buna göre engelli oranına göre erken emekli olunması mümkün olur. Eğer engelli olan vatandaş 2008 senesinden sonra işe başlamışlarsa ve engel oranları yüzde 40 üzerinde ise, vergi dairelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında kişilerin erken emekli olmak için engellilik oranlarını belirtmeleri gerekecektir. Bu oran kişileri tam teşekküllü devlet hastanelerinden alacakları sağlık raporlarında yazar. Ancak hekim onayı alması halinde rapor geçerli olur.

BAĞKUR’lu Engelli Emeklilik için Hesaplama Nasıl Yapılır?

BAĞKUR’lu engelli emeklilikte kişilerin yüzde 40 ve üzeri oranda engelli olmaları halinde 5 bin 400 gün prim ödemeleri gerekir. Ancak kişiler bu sayede emekli olabilirler. Eğer vatandaşın engelli oranı yüzde 48 ise, kişilerin 4 bin 648 gün primli günü olması gerekir. Vatandaşların yüzde 50 ile 59 arasında engellilik oranına sahip olmaları halinde, en az 16 sene sigortalı olmaları gerekir. Aynı zamanda 4 bin 320 prim günü ödenmiş olmalıdır.

Kişilerin sonradan engelli emekli olması halinde süre hesaplamaları farklılık gösterecektir. Eğer kişi yüzde 40 ile 49 arasında engelli ise 6 bin 480 gün çalışmış olmak gerekir. 18 yıl prim ödenmesi zorunludur. Sonradan engellilik oran yüzde 50 ile 59 arasında olan kişilerin 5 bin 750 gün çalışma süresi ve 16 yıl prim ödemesi yapması gerekir. Ancak bu koşulları sağlayan kişilerin engelli emeklilik yapmaları mümkün olur.

Engelli Emeklilik için Sağlık Raporu Alırken Hangi Belgeler Gerekir?

Engelli emeklilik için sağlık raporu alırken gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Nüfus cüzdan ve fotokopisi,
 • Engelli raporu başvuru dilekçesi (bu dilekçeleri hastanelerden temin edebilirsiniz),
 • 2 adet vesikalık fotoğraf.

Bazı hastaneler daha fazla fotoğraf talep edebilirler. Bu nedenle yanınızda yedek fotoğraf bulundurmanızda fayda vardır. Bu sayede işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Sağlık raporu almak için kişilerin başvurularını bizzat yapması zorunludur. Bazı durumlarda rapor veren doktorların kişileri evlerinde ziyaret etmeleri gerekebilir. Engelli raporunda oran yüzde 40 ve üzeri çıktığı zaman kişiye şahsi olarak yapılan başvurular için 2 tane, kurum vasıtası ile yapılan başvurular için ise 3 tane kopya gerekir.

Devlet hastanesinden alınmayan engelli raporu geçerli olmaz. Devlet hastanelerinde engelli raporu düzenlenmesi için özel bir kurul bulunur. Gerekli evraklarla birlikte işlemler bu birimlerde gerçekleştirilir. Son karar heyet doktorları tarafından verilir.

Engelli Emeklilik için Sağlık Raporu Alındıktan Sonra Engel Durumunda Değişiklik Olması

Engelli emeklilik için sağlık raporu alındıktan sonra engel durumunda değişiklik olması söz konusu olabilir. Ya da tam tersi yeni bir engel durumu da ortaya çıkabilir. Bu durumda yeniden değerlendirme işlemi yapılabilir. Ya da raporlara itiraz edilir. İtirazlar il müdürlüklerine yapılır. Ancak süresinde itiraz etmezseniz itirazlar kabul olmaz. İtirazın sonuçlanmasına karşın itirazın devam etmesi halinde ise müdürlük tarafından hakem hastaneye yönlendirilecektir. Hakem hastane tarafından verilen karar kesin karar olarak değerlendirilir. Engelli emeklilik için sağlık raporunun güncel olarak yüzde 40 engelli oranına sahip olması zorunludur. Aksi halde yapılan işlemler geri alınacaktır.

 Konuyla alakalı videoya göz atabilirsiniz;

Engelliler Erken Emekli Olabilirler Mi?

Engelli Raporu Oranları

Engelli Raporu Alımı

Engelli Hakları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir