Ssk

En Düşük Ssk Emekli Maaşı Ne Kadar?

En düşük ve en yüksek emekli maaşları, Aralık ayında açıklanan enflasyon rakamları ile belli oldu. SSK’dan ve BAĞKUR’dan emekli olan vatandaşlar, yapılan yeni zam oranları ile Ocak 2019’dan itibaren maaşlarını almaya başlayacak. Emekli vatandaşların bir nebze de olsun gelirini yükselten yeni emekli maaşları, 9 milyonu aşkın SSK ve Bağkur emeklisine verilecek. İkinci 6 aylık dönemin enflasyon oranları ile maaşlarına yüzde 10,19 zam gelen emekliler, yeni zamlanan maaşları ile Ocak ayından yaz dönemine kadar maaşlarını alacaklar.

en düşük ssk emekli maaşı ne kadar

En Düşük SSK Emekli Maaşı Ne Kadar?

Açıklanan yeni rakamlara göre Aralık ayında yapılan zamlarla birlikte en düşük emekli maaşı,  1021,40 kuruş iken yapılan yeni zamlarla bu rakam 1125,48 kuruş oldu. Özellikle son zamanlarda yaşanan ekonomik krizler yüzünden oldukça sıkıntı yaşayan vatandaşlar ise yapılan zamlardan memnun değil. Pek çok emekli vatandaş ise enflasyon rakamlarının yüksek olması sebebi ile aldıkları emekli maaşları ile geçinemediklerini dile getiriyor. Yüzde 10,19 oranında zamlanan maaşlar, Ocak 2019 itibariyle vatandaşların hesaplarına yatmaya başladı. ”SSK ne zaman emekli olurum?” yazımızdan emeklilik yılınızla alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

En Yüksek SSK Emekli Maaşı Ne Kadar?

En yüksek emekli aylığı, yapılan son zamla birlikte Ocak itibariyle 4892,19 kuruştan 5390,70 kuruşa yükseltilerek verilmeye başladı. Buna göre primlerini her zaman yüksek seviyeden yatıram vatandaşların oldukça rahat olarak faydalandıkları en yüksek emekli maaşları, Ocak itibariyle vatandaşların hesabına yatmaya başlamıştır.

Yeni Zamlanan Emekli Maaşları Ne Zaman Verilmeye Başlanacak?

Yapılan 10,19 oranındaki zamlarla, yeni zamlarla verilecek olan emekli maaşları, Ocak 17 itibariyle vatandaşların hesabına yattı. Yaz döneminde açıklanacak olan diğer döneme ait enflasyon rakamları ile artacak olan emekli maaşlarına kadar vatandaşlar maaşlarını bu rakamlar üzerinden almaya devam edecek.

SSK ve BAĞ-KUR Emekli Zamları

4A ve 4B hizmet kapsamında çalışan sigortalı vatandaşların maaş oranları, 10,20 olarak açıklandı. Buna göre memurların alacağı zam ise 10,70 olarak belirlendi. Bu oranlara göre alınan en düşük maaşlar ve listeleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bağ-Kur esnaf emeklisi olan bir vatandaşın yapılan son zamlarla alacağı en düşük maaş: 1690 TL,
 • Bağ-Kur tarım emeklisi olan bir vatandaşın yapılan son zamlarla alacağı en düşük maaş; 1118,71 TL,
 • SSK emeklisi olan bir vatandaşın yapılan son zamlarla alacağı en düşük maaş: 1888 TL (eğer kişi 2000 öncesindense),
 • SSK emeklisi olan bir vatandaşın yapılan son zamlarla alacağı en düşük maaş; 1125,57 TL,
 • Memur emeklisi olan bir vatandaşın yapılan son zamlarla alacağı en düşük maaş: 2379 TL’dir.

En Düşük SSK Emekli Maaşı 1,858 TL’ye Çıkacak

Açıklanan enflasyon oranları ile yapılan zamlar ile SSK emekli aylıkları 1747 TL’den 1,858 TL’ye çıkacak. Yaşanan son ekonomik kriz sebebi ile oldukça zor zamanlar yaşayan vatandaşlar, yapılan bu zamlarla biraz daha rahatlamış olacak. TÜFE’nin açıkladığı enflasyon rakamlarına göre bir miktar daha artarak şekillenen emekli maaşları, bir nebze de olsa vatandaşlara can suyu niteliği taşımaktadır.

En Düşük Bağ-Kur Emekli Maaşı 1,569 TL’ye Çıkacak

Bağ-Kur’lu olan vatandaşların en düşük emekli aylığı, TÜFE’nin açıkladığı enflasyon rakamlarına göre hesaplanmış olup 1475 TL’den 1569 TL’ye çıkacak. Zam hesaplarının 6 aylık periyotlar içindeki dönemlerde yer alan enflasyon rakamlarına göre yapıldığı göz önünde bulundurulursa, vatandaşlar diğer zamlarını da Temmuz ayı içerisinde alacaklar. Her ne kadar vatandaşlar için yeterli olamasa da zamlanan Bağ-Kur maaşları, Ocak ayı itibariyle vatandaşlara da verilmeye başlandı.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Yapılan açıklamalara göre, belirlenen TÜFE enflasyon rakamlarının oranları ile hesaplanan emekli maaşlarında en düşük emekli maaşı, 1000 lira olarak belirlendi. Buna göre emekliliğine en düşük primden sahip olan vatandaşların, 2019 yılı için alacakları en düşük emekli maaşı 1000 TL’dir.

2019 Yılı İçin Belirlenen İşsizlik Maaşları Ne Kadardır?

Yapılan zamlarla son halini alan emekli maaşlarının yanı sıra işsizlik maaşları miktarı da oldukça fazla değişmiştir. Asgari ücret zammı ile beraber belirlenen işsizlik maaşı rakamları vatandaşlara her ne kadar yetmese de yine de oldukça büyük bir destek oluyor. Asgari ücretin 2019 yılı için net olarak 2020 TL olarak belirlendiği bu dönemde resmi kaynaklardan açıklanan işsizlik maaşı ödenekleri ise en düşük 1,015 TL iken en yüksek işsizlik maaşı oranı ise 2,030 liradır.

2019 Yılı Emekli Bayram İkramiyesi

Geçen yıl devlet tarafından vatandaşlara destek amacı ile verilen 2000 liralık bayram ikramiyesi, yapılan son açıklamalara göre bu yıl da vatandaşlara verilecek. Aldıkları bayram ikramiyesi ile ihtiyaçlarını gideren vatandaşlar için oldukça destekleyici olan emekli bayram ikramiyeleri, herhangi bir değişiklik olmadan vatandaşlara bu yılda verilmeye devam edecek.

SGK Emekli Maaşı Sorgulama

SGK emekli maaş sorgulama işlemleri, emekli vatandaşların internet sistemi üzerinden, yeni yapılan yasalar ve kanunlar çerçevesinde ulaşabildikleri oldukça kolay bir sistemdir. Tüm vatandaşlarımız emekliliklerine ve sigorta işlemlerine ait tüm bilgilere kolaylık internet sistemi üzerinden erişebilmektedirler. Vatandaşları uzun kuyruklar beklemekten kurtaran ve işlemlerin kısa sürede yapılmasına olanak sağlayan bu sistem, Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi üzerinden SGK emekli maaşı sorgulama sekmesinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

SGK Emeklilik Maaşı Sorgusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu maaş sorgulama işlemlerini yapmak isteyen vatandaşlar, öncelikle e devlet sistemi üzerinden bir hesap açmalıdırlar. Açılacak bu hesap için kişilerin PTT’ye giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini temin etmeleri ve daha sonra sistemde verilen yönlendirmelerle kendi hesaplarını oluşturmaları gerekir. Vatandaşların edinmiş oldukları bu sistemde; kişiler, emeklilik sorgulamalarına dair tüm bilgilere rahatlıkla erişebilmektedirler. Gelen sistem üzerinden 4A / 4B / 4C hizmet türlerine ait olan emeklilik maaş sorgulamalarına rahatlıkla erişebilen vatandaşlar; aynı zamanda hizmet dökümlerini de rahatlıkla alabilmektedirler. Buna göre emeklilik maaş sorgulaması yapmak için;

 • İlk olarak turkiye.gov.tr resmi e-devlet sistemi adresine tıklanır.
 • Gelen sayfa üzerinde yer alan kısımlara kişiler T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparlar.
 • Yeni gelen ekran üzerinde, açılan sayfada sağ üst köşede yer alan sekme üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli Maaşı Sorgulaması” kısmı tıklanır.

Yukarıda verilen adımlar eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduğunda kişiler herhangi bir sorun yaşamadan maaş sorgulamalarına ulaşabilmektedirler.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Sistem üzerinden emekli maaş hesaplarını yapmak isteyen kişiler, e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıda verilen şu bilgileri sisteme girerek maaş hesaplarını kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yapabilmektedirler;

 • Sicil numaralarını,
 • Nüfusa kayıtlı oldukları ili,
 • Doğum tarihlerini,
 • TC kimlik numaraları

Gibi gerekli tüm bilgileri girerek sistem üzerinden kolaylıkla emekli maaş hesaplarını yapabilmektedirler. Burada önemli olan kısım ise emekli maaşlarının her 6 ayda bir yeniden güncellenerek dönemin enflasyon rakamlarına göre tekrar hesaplanmasıdır. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumunun hesabı üzerinden emeklilik maaş hesabı yapmak isteyen kişiler, hesaplama yaparken bu duruma dikkat etmeleri gerekir.

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli olacağı gün için ip çeken ve oldukça sabırsızlanan vatandaşlar, emekli olacakları yaşa ilişkin hesaplamaları Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi üzerinden herhangi bir sorun yaşamadan ve oldukça hızlı bir şekilde yapabilmektedirler. Buna göre emeklilik yaşını hesaplamak isteyen kişiler;

 • İlk olarak uyg.sgk.gov.tr adresine giriş yaparlar,
 • Açılan sayfada kişilere ait kimlik ve gerekli bilgiler eksiksiz bir şekilde sisteme girilir,
 • Gereken bilgiler sisteme girildikten sonra sistemin aşağısında yer alan hesapla sekmesine tıklanır.

Vatandaşların hesaplama işlemlerini yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli hususlardan bir tanesi ise kendi hizmet türlerine göre hesaplama işlemlerini yapmaları gerektiğidir. Bu durum göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalar, vatandaşlara emekli olacakları yaşı hızlı ve kolay bir şekilde belirleyen en önemli uygulamalardır.

SGK Emekli Maaşı Sorgulaması İle Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu Uygulamasından Öğrenebileceği Diğer Bilgiler Nelerdir?

Sistem üzerinde yer alan tüm bilgilere ve gerekli hizmet dökümlerine hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilen vatandaşların, SGK sistemİ üzerinden öğrenebilecekleri diğer bilgiler ile şunlardır;

 • Vatandaşlar uygulama üzerinden kaç gün prim ödediklerine,
 • Yıllara göre olan prim sayılarına,
 • Emeklilik maaşları üzerinden yapılan kesintilerin ne kadar olduğuna,
 • Emekli maaşlarının ne kadar arttığına,
 • Emekli maaşlarını hangi bankanın hangi şubesinden aldıkları,

Gibi gereken tüm SGK sorgulama bilgilerine bu sistem üzerinden rahatlıkla ulaşabilmektedirler.

Vatandaşların SGK Sistemi Üzerinden Ulaşabilecekleri Diğer Bilgiler Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumuna ait sistem kullanılarak vatandaşlar, her türlü sorgulama, başvuru ve maaş hesaplama gibi işlemlerine rahatlıkla erişebilmektedirler. Sistem üzerinden ulaşılabilecek olan 4A kapsamında yer alan bazı hizmet türleri ise şunlardır:

 • 4A Hizmetleri işlemleri,
 • 4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri işlemleri,
 • 4A Banka ve Adres Değişikliği işlemleri,
 • 4A Emekli Aylığı Kesintileri işlemleri,
 • 4A Emekli Aylık Bilgisi işlemleri,
 • 4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama işlemleri,
 • 4A Emeklilik Kaydı işlemleri,
 • 4A Emekli Ödeme Bilgileri işlemleri,
 • 4A Hizmet Dökümü işlemleri,
 • 4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama işlemleri,
 • 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti işlemleri,
 • 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama işlemleri,
 • 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama işlemleri,

Sistem üzerinden ulaşılabilecek olan 4B kapsamında yer alan bazı hizmet türleri ise şunlardır:

 • 4B Hizmetleri işlemleri,
 • 4B Banka ve Adres Değişikliği işlemleri,
 • 4B Basamak Bilgisi işlemleri,
 • 4B Borç Durumu işlemleri,
 • 4B Emekli Aylığı Kesintileri işlemleri,
 • 4B Emekli Aylık Bilgisi işlemleri,
 • 4B Hak Sahipliği işlemleri,
 • 4B Hizmet Bilgisi işlemleri,
 • 4B Ödeme Dökümü işlemleri,
 • 4B Tescil Kaydı işlemleri,
 • 4B 6111 Yapılandırma Borç Bilgileri işlemleri,
 • 4B (Bağ-Kur) Günlük Kazanç Beyanı Girişi işlemleri,
 • 4B Emekli Aylığı Hesaplama işlemleri,
 • 4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı,

Sistem üzerinden ulaşılabilecek olan 4C kapsamında yer alan bazı hizmet türleri ise şunlardır:

 • 4C Hizmetleri işlemleri,
 • 4C Banka Değişikliği işlemleri,
 • 4C Bir Aylık Maaş Tercihi işlemleri,
 • 4C Emekli Aylığı Kesintileri işlemleri,
 • 4C Emekli Aylık Bilgisi işlemleri,
 • 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü işlemleri,
 • 4C Tescil Kaydı işlemleri,
 • 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi işlemleridir.

Yukarıda verilen tüm hizmet türlerine ait dokümanlara ve hesaplama işlemlerine Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi kullanılarak rahatlıkla ulaşılabilinmektedir.

KONUYLA ALAKALI DİĞER YAZILAR

SGK Prim Borcu Sorgulama

SGK No Sorgulama

SGK Evrak Takibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir