Emeklilik

Emeklilik Hesaplama Tablosu, Ne Zaman Emekli Olurum?

Emeklilik hesaplama tablosu emeklilik hesaplama yapılırken hem emekliliğe ilişkin yaş kriteri hem de sigorta prim sayısı faktörleri göz önünde bulundurulmaktadır. Bu iki kriter sağlanmadığında emeklilik maaş ödemeleri alınamamaktadır.

Farklı sigorta statüleri içerisinde sigorta primi ödenen çalışanların emeklilik hesaplama tablosu üzerindeki maaş tutarları farklılık göstermektedir. Bu statüler içerisinde de aylık ödemelerin miktarına göre değişiklik oluşabilmektedir.

Emekli olmak isteyenler için bağlı bulunulan sigorta statüsü içerisinde hangi prim ödemeleri ile ödeme yapıldığı öğrenilmelidir. Bunun akabinde emeklilik yaş sınırı ve varsa oluşan borçlanmalar hesap edilmelidir.

Emekli maaşı ile ilgili kriterler her yıl yenilenmekte; sigorta primlerinin değişmesi, insan ömrünün uzaması ile yaşlılık durumunun değişmesi, ülke ekonomi politikaları ile değişikliğe gidilmektedir.

2019 yılı itibariyle emeklilik yaşı daha ileriye taşınırken sigorta başlangıç tarihlerine göre emeklilik yaşında da faklı rakamlar söz konusu olmaktadır. Bu sebeple sigorta kriterleri incelenirken sigortanın başlangıç tarihi göz önünde bulundurulmalıdır.

Malulen emeklilik başvurusu, şartları ve maaşı ile ilgili bilgiler yazımız içerisindedir.

Değişen Emeklilik Şartları

Emeklilikte yeni kriterler, 2019 itibariyle gündem üzerinden ilan edilmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yaş kriterini bağlı bulunduğu sigorta statüsünün sınırına kadar sağlamış olmak,
 • 3600 olarak ilan edilen prim günlerini tamamlamış olmak,
 • Herhangi bir borçlanma durumunun oluşmaması,
 • Aktif olarak çalışılan gün sayısı

01.05.2008 olarak ilan edilmiş olan son prim günü başlangıç zamanı olan tarih itibariyle emekli olmak isteyenler için 60-65 yaş sınır olarak belirlenirken; 2036 yılında emekli olacaklar için yaş kriteri 61 olarak belirlenmektedir.

Emeklilik Hesaplamak İçin Gerekenler

Emeklilik durumu sorgulama yapmak için internet siteleri üzerinden belirli veri girişleri talep edilmektedir. E-devlet ve SGK internet işlemleri üzerinden emeklilik sorgusu yapmak isteyenlerin şu veri girişlerini de yapmaları gerekmektedir:

 • Cinsiyet
 • Doğum tarihi bilgilerini içeren kişisel bilgiler
 • SGK/BAĞ-KUR/Emekli Sandığı primleri
 • Askerliğe ilişkin gün sayısı
 • Doğum iznine ilişkin gün sayısı
 • Fiili olarak çalışma zamanı
 • 3600 günün prim günün bitiş tarihi
 • Maluliyete ilişkin bilgiler
 • Erken yaşlanmaya ilişkin bilgiler

Bu bilgilerin sağlanması halinde emeklilik hesaplama tablosu üzerinden hem maaş bilgileri görüntülenebilmekte hem ya emekli olunacak güne ilişkin bilgi sahibi olunabilmektedir. Bu verilere erişim ise e-devlet sistemi üzerinden sağlanabilmektedir.

Dijital Ortamda Emeklilik Hesaplama

Emeklilik zamanı gelenler için maaş hesaplama internet üzerinden sağlanmakta olan imkanlar ile yapılabilmektedir. Emekliliğe ilişkin kriterlerin sağlanması aracılığıyla emeklilik başvurusu yapılabilmektedir.

Emekli olmak isteyen vatandaşlar, sigorta prim ödemelerini tam olarak yapmaları halinde yaş kriterlerini de sağlayabilirlerse emekli maaşlarının ödemelerine alabilmektedirler. Bu sebeple başvuru öncesinde istenen kriterlerin sağlanmış olması gerekmektedir.

Emeklilik ile ilgili bilgi erişimi sağlamak isteyenlerin öncelikle başvurduğu adres e-devlet olmaktadır. E-devlet üzerinden T.C kimlik numarası ve PTT üzerinden alınan şifre ile giriş yapılabilmektedir.

E-devlet girişinin sağlanmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri içerisinde emeklilik sorgulamaya ilişkin sekmelere ulaşılmaktadır. Bu sekmeler içerinde istenen hizmet dökümüne ulaşmak mümkün olduğu gibi bu hizmet dökümlerinin temini de yapılabilmektedir.

Emeklilik Borçlanmasına Yönelik Ödemeler

Sigorta prim borçları dolayısıyla emekli olamama durumuyla karşı karşıya kalan vatandaşlar bankaların emeklilik kredisine yönelik sunmakta oldukları hizmetlere başvurmaktadırlar. Bankalar bünyesinde verilmekte olan hizmetler, emeklilik borçlanmalarının kapatılıp maaş ödemelerinin yapılmasını sağlamaktadır.

Banka kredileri sunulurken, emekliliğini o banka üzerinden almak isteyen vatandaşlar için kredi olanağı sunulmaktadır. Çünkü bankalar kredi finansmanı sağlarken emeklilik maaşından kesinti ile ödemeleri almakta bu şekilde sağladığı nakdi güvence altına almaktadır.

SGK Prim Ödemeleri

Sigorta statülerinde prim farklılıkları, ödemelere ilişkin değişiklik oluşturması gibi emeklilik sürecinde alınacak maaş üzerinde de değişiklik oluşturmaktadır. Her sigorta statüsünün kendi içerisinde farklı ödeme tutarları bulunmakta ve az olarak belirlenen tutarlar borçlanmaların oluşmasına neden olmaktadır.

Emekli maaşları arasında oluşan farklılıklar, yukarıda belirtilmekte olan farklılıklar ile şekillenmekte olup belirli borçlanmalara göre de değişkenlik göstermektedir. Üç farklı sigorta statüsü olarak bilinmekte olan 4A/4B/4C ile emeklilik şartları, süreleri, kriterleri gibi farklı değişiklikler de söz konusu olmaktadır.

SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı olarak da adlandırılan bu sigorta statüleri meslek durumuna göre belirlenmekte; özel sektörde çalışan personeller SSK ile derecelendirilirken, işletme sahipleri BAĞ-KUR ve kamu çalışanları Emekli Sandığı sigorta statüsünde prim ödemesi almaktadır.

Ayrıca SGK emeklilik sorgulama nasıl yapılır? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Sigorta Statülerine İlişkin Emeklilik Farklılıkları

SGK sigortalarında emeklilik farklılıkları, yalnızca emeklilik sürecinde değil aynı zamanda iş hayatı içerisinde de değişken durumlar oluşturmaktadır. Çalışma alanına göre belirlenmekte olan sigorta statüleri üzerinden emekli olmak isteyenler, kendi alanlarına yönelik kriterleri tanımak ve ona göre başvuru sürecini başlatmak zorundadır.

4A olarak da bilinmekte olan SSK sigorta statüsü içerisinde; kamu kurumu olmaksızın özel sektör olarak adlandırılan herhangi bir şirket personellerinin prim ödemelerinin yapıldığı sigorta statüsü olarak ilan edilmiştir. Bu sigorta statüsü içerisinde zorunlu tutulan emeklilik yaşı 60 olarak belirlenirken, 7.200 gün prim ödemesini zorunlu tutmaktadır.

4B olarak da bilinmekte olan BAĞ-KUR sigorta statüsü içerisinde; özel sektörün aksine kendi iş yerlerini işletmekte olan, esnaf ve tüccar gibi meslek gruplarının prim ödemelerinin yapıldığı sigorta statüsü olarak ilan edilmiştir. BAĞ-KUR olarak adlandırılan bu sigorta statüsü içerisinde zorunlu tutulan emeklilik yaşı 58 olarak belirlenirken, 7.200 gün prim ödemesi sınır olarak belirlenmektedir.

4C olarak da bilinmekte olan Emekli Sandığı sigorta statüsü içerisinde; özel sektörden farklı olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan kadrolu memurların prim ödemelerinin yapıldığı sigorta statüsü olarak ilan edilmiştir. Bu sigorta statüsü içerisinde zorunlu tutulan emeklilik yaşı 60 olarak belirlenirken, 9.000 gün prim ödemesini zorunlu tutmaktadır.

Tüm bu sigorta statüleri içerisinde ortak olarak belirlenen husus ise borçlanmaların kapatılmış olmasıdır. Hangi sigorta statüsü içerisinde yer alırsa alsın bir emeklilik adayının askerlik borçlanması, doğum borçlanması, sağlık borçlanması ile ödenmeyen primleri varsa emekli maaşı ödemeleri başlatılmamaktadır.

Emeklilik Hesaplama Tablosu ve Maaş Sorgulaması Yapmak

Emekli maaşını öğrenmek isteyenler, emekli olmadan önce de sorgulama yapabilmektedirler. Bu sorgulamalar, emeklilik hesaplama tablosu içerisinde yer almaktadır. Bağlı bulunan sigorta statüsünün şartları ve yapılan prim ödeme miktarları girilerek bu hesaplama yapılabilmektedir.

Emeklilik maaşını sorgulamak isteyen vatandaşlar ilk olarak e-devlet girişi yapabilmek adına PTT şubelerinden birisine giderek, e-devlet kullanımına ilişkin şifre almak istediğini beyan etmelidir.

PTT üzerinden alınan şifreler ile sisteme ilk girişler sağlanmalı ve bunun ardından sistem üzerinden yeni bir şifre belirlemesi yapılmalıdır. Yeni şifre kolay tahmin edilecek bir şifre olmamalı, sayılar ve harflerden oluşmalıdır.

Güvenlik amaçlı yapılan şifre değişikliğinin ardından e-devlet şifrelerinin kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir. Çünkü e-devlet sistemleri üzerinden her türlü kişisel veriye ulaşmak mümkün olduğu gibi bu sistem üzerinden pek çok başvuru tek tıkla yapılabilmektedir.

E-devlet hizmetleri içerisinde SGK birimlerinin hizmetlerinin olduğu sekmeye ulaşılmasının ardından, bu verilerin içerisinde sigorta primlerinden yaş kriterlerine kadar emekliliğe ilişkin pek çok konuya hakim olmak mümkün olmaktadır.

Emeklilik maaşı sorgulamaları ile ilgili olarak e-devlet hizmetleri bünyesinde gerekli veriler sağlandıktan sonra e-SGK hizmetleri içerisinde istenen verilerin girişi yapılarak otomatik bir hesaplama tablosu ile karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir