Resmi İşlemler

Ehliyet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesi sorgulama işlemi için egm.gov.tr adresine girerek sorgulama işleminde bulunabilirsiniz. Sayfaya girdikten sonra trafik sorguları bölümüne girmeniz gerekmektedir, sayfa içerisinde bulunan isim, soy isim, doğum yılı ve kimlik bilgilerini girerek sorgulama işleminde bulunabilirsiniz, bu sayfa içerisinde trafik cezaları sorgulama işleminde de bulunabilirsiniz. Ehliyet sorgulama işlemi için  turkiye.gov.tr  adresine girerek sorgulamada da bulunabilirsiniz.

Kimlik Numarası İle Ehliyet Sorgulama İşlemi

TC kimlik numarası ile sürücü belgesi sorgulama işlemi EGM üzerinden yapılabilmektedir. Emniyet Güvenlik Merkezi üzerinden giriş yapan kişiler, araç plakası alanına girmeleri gerekmektedir, daha sonrasında plaka, tescil belge seri numarası bilgileri girilmesi gerekmektedir. Alan üzerinden plaka ve kimlik numarasıyla sorgulama işleminde bulunabilirsiniz. Trafik cezası ödeme işlemi de bu sayfa üzerinde bulunmaktadır, trafik cezası ödemek için yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Belirli devlet bankalarına giderek cezayı ödeyebilir veya online bankacılık sistemine girerek trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden trafik cezaları ödenebilmektedir.
 • PTT şubelerine giderek, ehliyet üzerinden kesilen cezaları ödeyebilirsiniz.

Ayrıca ehliyet yenileme evraklarını inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Ehliyet Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

E-devlet üzerinden sürücü belgesi sorgulaması online olarak yapılmaktadır aynı zamanda e- devlet üzerinden ehliyet cezalarını da sorgulayabilirsiniz, sene içerisinde kişi adına kesilen cezalar ve faturalar hakkında bilgi alınabilmektedir. E- devlet üzerinden ehliyet sorgulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır;

 • E- devlet kapısına giriş için turkiye.gov.tr adresine girerek giriş yapmanız gerekmektedir, e- devlet adresine girildikten sonra kimlik doğrulama işlemi yapmanız gerekmektedir, kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz, e- devlet şifresi olmayan kişiler PTT üzerinden veya online bankacılık üzerinden e-devlet şifresi alabilirler.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra e- devlet üzerinde bulunan sol bölümde ki sekmeden e- hizmet kısmına giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş yaptığınız alan üzerinden, emniyet alanına giriniz daha sonrasında sürücü belgesi sorgulama işlemi veya araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemine girerek sorgulama işleminde bulunabilirsiniz, sorgulama işlemi yapabilmek için sorgulama alanına kimlik numaranızı yazmanız yeterlidir.

Sürücü Belgesi Başvuru Sorgulama

Sürücü belgesi başvuru sorgulama

Ehliyet talebi sorgulama işlemi için e- devlete girerek sorgulama işleminde bulunabilirsiniz. E- devlette sorgulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır;

 • E- devlet sürücü belgesi başvuru formu sorgulama sayfasına girmek için gov.tr/nvi-surucu-belgesi-basvuru-durum-sorgu adresine girebilirsiniz.
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra, kimlik doğrulama işlemi yapmanız gerekmektedir, kimlik doğrulama işlemi sırasında e- devlet şifreniz yok ise PTT üzerinden 2 TL ücret ödeyerek e- devlet şifresi alabilirsiniz, online bankacılık, elektronik imza ve kimlik kartı ile de e- devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Sayfa açıldıktan sonra gerekli bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir, bilgiler doldurulduktan sonra sorgula kısmına tıklayarak sorgulama işlemi sonucunu alabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilmektedir?

Sürücü belgesi sınavı sonuçları e- devlet üzerinden sorgulanabilmektedir, sınava giren kişilerin sınavdan geçtiğini veya geçmedikleri bu sistem üzerinden gösterilmektedir. Ehliyet sınavında başarısız olan kişiler yasal olarak sürücü sıfatı ile trafiğe çıkamaz. Sınav sonuçlarının öğrenilebileceği diğer bir yer ise MEB sayfasıdır, MEB sistemine girerek sınav sonucunuzu sorgulayabilirsiniz. MEB sistemine girdikten sonra kimlik numarasını yazarak sorgulama işleminde bulunabilirsiniz, sınava katılan kişilerin sınavdan geçmeleri için en az 70 puan almaları gerekmektedir, 100 üzerinden değerlendirilen sınavda en az 35 soruya doğru cevap verilmesi gerekmektedir. Sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır, ehliyet sınavına giren kişiler sınava girdikten sonra sınav merkezlerini arayarak veya birebir görüşme yaparak sonuç hakkında bilgi edinebilirler, sınavdan beklediğinden düşük alan kişiler on gün içerisinde sınav yerine itiraz etmesi gerekmektedir. E- devlet üzerinden ehliyet sınavı sonucu sorgulama işlemi ise şu şekilde yapılmaktadır;

 • E- devlet kapısına giriş için turkiye.gov.tr adresine girerek giriş yapmanız gerekmektedir, giriş sırasında kimlik doğrulama ve e- devlet şifresi girişi yapmanız gerekecektir, e- devlet şifresi olmayan kişiler PTT üzerinden 2 TL karşılığında şifre satın alabilir veya online bankacılık üzerinden e- devlet şifresi alınmaktadır.
 • Kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra, arama bölümüne ehliyet yazarak aratma yapınız, ehliyet alanında ehliyet üzerine kesilmiş olan cezalar veya mevcut olan sınav sonuçlarını görebilmek mümkündür.

Sürücü Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sürücü belgesi başvuru evrakları

Sürücü başvuru belgeleri MEB tarafından talep edilen gerekli belgelerdir. Ehliyet başvurusu için gerekli belgeler ise şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının beyan edildiği bir belge ve fotokopi istenmektedir.
 • Diploma veya geçici diploma belgesinin aslı ve fotokopisi istenmektedir.
 • Uzman veya pratisyen hekim tarafından verilmiş olan bir adet sağlık raporu.
 • Kişinin sürücü belgesini almasına engel teşkil etmeyeceğine dair sabıka kaydının belirtildiği evrak gerekmektedir.
 • Ehliyet başvurunda bulunan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Son 6 ay içesinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.

MEB üzerinden ehliyet sorgulama işleminde bulunabilir, başvuru sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Sürücü Belgesi Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanmaktadır?

Üç ayda bir yapılan ehliyet sınavına katılan kişilerin ehliyet sınavı sonuçları sınava katıldıktan 10 gün sonra açıklanmaktadır. Sonuçları öğrenmek için www.meb.gov.tr adresine girerek, kimlik bilgileriniz ile birlikte sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Ehliyet sınavından başarılı sayılmak için en az 35 sorunun doğru olması gerekmektedir, ehliyet sınavları sene içerisinde altı kez yapılmaktadır, sınava girecek kişiler en fazla 4 defa sınava girebilmektedir, 4 defa başarısız olan kişiler ehliyet sınavına bir daha giremez ve ehliyet alma hakkını kaybeder, sınavlar yazılı ve teorik sınav olarak ikiye ayrılmaktadır her iki sınavı da başarı ile geçen kişiler ehliyet almaya hak kazanmaktadır, sınava kayıt için gerekli koşullar ise şu şekildedir;

 • A1,A2,F ve H sınıfı üzerinden sürücü kursu alan kişilerin en az yaşı 17 olmalıdır, 17 yaşından küçük kişiler bu sınıflar üzerinden ehliyet alamamaktadır.
 • B ve G sınıflarında ehliyet almak isteyen kişilerin en az 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir.
 • C, D, E sınıfından ehliyet alacak kişilerin en az 22 yaşında olmaları gerekmektedir, 22 yaşından küçük kişiler bu sınıflara dahil olamamaktadır.

Araç sigortası bedeli hesaplama bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Ücretleri Ne Kadar?

Sürücü belgesi sınav ücretleri, alınacak ehliyet türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Online olarak yapılacak ehliyet sınav ücretleri 80 TL olarak belirlenmiştir, direksiyon sınavı için alınacak ücret ise 110 TL olarak belirlenmektedir, sürücü belgesi sınav ücretleri ise şu şekildedir;

 • Ehliyet kart ücreti 196 TL’dir.
 • A, A1, A2, F sınıfı üzerinden sürücü belgesi alacak olan kişilerin ödeyecekleri harç ücreti 203,40 TL’dir.
 • B sınıfı sürücü belgesi alacak kişilerin ödeyecekleri harç ücreti 613,30 TL’dir.
 • C, CE, D, G sınıfı sürücü belgesi alacak olan kişilerin ödemesi gereken harç ücreti ise 1.023.25 TL’dir.

Ehliyet sınavlarına 4 kere girilebilir, 4’ten üzeri deneme yapılmamaktadır 4 kez başarısız olmuş kişiler ehliyet alamamaktadır, ödemeler her denemede tekrar verilmektedir sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen kişiler MEB üzerinden ehliyet sorgulama işleminde bulunabilir veya e- devlet üzerinden ehliyet sınavı sonuçlarını öğrenebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir