SGK

Doğum Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Doğum parası, doğum yapan annelere verilen yardımdır ve annenin çalıştığı kuruma müracaat etmesi ile alınır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her kadına doğum yaptığında Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yardımı ödeneği verilmektedir.

Doğum yardımı tek sefer yapılan bir ödenektir. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için geçerli bir yardımdır. Doğum yardımı, anne ve babanın her ikisinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Anne Türk vatandaşı değilse ya da mavi kartı yoksa ya da anne vefat ettiyse bu işlemler Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi baba tarafından yapılır.

doğum yardımı

Süt Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm anneler doğum parası alabilir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Buna ek olarak mavi kart sahibi anneler de bu yardımı alabilirler.

Bu yardım parasını alabilmek için mutlaka başvuru yapmak gereklidir. Ödeme hesabınıza otomatik olarak yatamamaktadır.

Eğer bebek ölü olarak doğarsa da ödeme yapılmamaktadır. Sadece T.C. uyruklu anneler bu yardımı alabilir. Yabancı uyruklu anneler için bu yardım söz konusu değildir.

Kamu personeli annelerin, memur erkeklerin çalışmayan eşlerinin de bu yardımdan yararlanmaya hakkı vardır.

Hangi Statüdeki Memurlar Doğum Yardımı Alabilir?

Her meslek ve statüdeki memurlar doğum parası alabilir. Memurlar, kamuya bağlı işçiler ve sürekli işçiler, 4D’ye bağlı çalışanlar, SSK’lılar, Bağkur ve emekli sandığına mensup çalışanların hepsi doğum yaptıklarında devletten destek parası alabilmektedirler.

Daha Önceki Çocuklar İçin Bu Yardım Alınabilir mi?

Eğer, doğum parası almak istediğiniz çocuğunuz 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğduysa ödeme alamazsınız. Fakat bu tarihten sonra doğan çocuğunuz için başvuru yaparak doğum parası yardımından yararlanabilirsiniz. Fakat doğum yardımından ilk defa yararlanıyor olmanız gerekmektedir.

Doğum Yardımı Ücreti Ne Kadardır?

doğum yardım ücreti

Doğum parası miktarı çocuk sayısına göre değişmektedir. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2020 yılı için şu ücretleri belirlemiştir:

 • İlk doğan çocuk için 300 TL
 • İkinci doğan çocuk için 400 TL
 • Üçüncü doğan çocuk için 600 TL ödeme alınmaktadır.

Annenin bir tane çocuğu olduysa 300 TL alır. Eğer annenin 2015’ten önce bir çocuğu doğmuşsa, daha sonra 2015’ten sonra bir çocuğu daha olursa ikinci çocuk parası alır sadece. Bu da 400 TL’dir.

Sgk Rapor Parası Nasıl Hesaplanır? adlı makalemizi de incelemenizi öneririz.

İkiz Çocuk Doğarsa Doğum Parası Ne Kadar Olur?

Çoğul gebelik yaşayan bir anne birinci, ikinci… şeklinde ödeme alır. İlk kez hamile kalan bir kadının ikiz çocuğu olduğunda çocuklardan biri için 300 TL, ikincisi için 400 TL alır.

Daha önce bir çocuğu olan kadının ikinci hamileliğinden ikiz bebekleri olursa ikizlerden biri için 400 TL, ikincisi için 600 TL alır.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası müracaatı şu kurumlara yapılır:

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri
 • Sosyal Hizmet Merkezlerine (İlçe kaymakamlıklarının içindedir) yapacaktır.
 • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ise büyükelçilikler ve konsolosluklara başvuru yapabilir.

Başvurular bu kurumlara giderek yapılabilir. Bunun dışında posta yoluyla da yapılabilir. Bu kurumlara verilecek dilekçe de annenin imzasının bulunması gerekmektedir. Başvurudan önce çocuğun kimliğinin çıkması gerekmektedir.

Doğum yardımı başvurusu sırasında izlenecek adımlar şu şekildedir;

 • Canlı doğum gerçekleştikten sonra nüfus müdürlüğüne gidilir ve orada Kimlik Paylaşım Sistemi’nde çocuğun bilgileri kaydettirilir.
 • “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulur ve anne tarafından imzalanır.
 • Daha sonra dilekçe şahsen ya da posta yolu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine ulaştırılır.
 • Daha sonra çalışan anne, yok ise baba çalıştığı kuruma doğum yardımı başvurusunda bulunur. Eğer ebeveynler yurt dışında yaşıyor ise başvurular büyükelçilik ve konsolosluklara yapılır. Yurt dışında yaşayan bireyler o sırada Türkiye’de iseler ile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapabilirler.

Kamu Çalışanları Doğum Yardımı için Nereye Başvurur?

Kamuda çalışanlar bu ödenek için çalıştığı kurumların personel ya da maaş birimleri başvuru yapabilirler. 4A, 4B, 4C ve 4D’ye mensup memurlar, sürekli işçiler ve hizmet görevlisi olarak görev yapanlar kendi kurumlarına başvuru yaparlar. İzlenecek adımlar şu şekildedir:

 • Maaş ya da personel birimlerine başvuru dilekçesi bırakılır
 • Çalışan anne kendi adına başvuruyor ise dilekçesini çalıştığı kuruma teslim eder.
 • Çalışan baba eşi adına başvuru yapacaksa kendi kurumuna dilekçesini verir. Fakat bu dilekçede yine annenin imzasının olması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

Doğum parası müracaat dilekçesinde şu bilgiler yer almalıdır:

 • Başvuru yapan kişinin T.C. numarası ve adı soyadı yazılmalıdır. Başvuruyu anne yerine eş yapıyorsa, erkek eşin T.C. numarası ve adı soyadı yazılır.
 • Doğum yapan kişinin dilekçede yer alan tüm bilgileri doldurulur.
 • Yeni doğan çocuk ya da çocukların T.C. kimlik numaraları yazılır. Burası doldurulurken bebeklerin kimlikleri de çıkartılmalıdır.
 • Annenin başka çocukları varsa onların kimlik bilgileri dilekçeye yazılmalıdır. Çünkü bu bilgileri yazmasanız, yeni doğan çocuğunuza birinci çocuk parası yatırılır.

Doğum Yardımı Hangi Hesaba Yatırılır?

Doğum parası PTT aracılığıyla ulaştırılır. Başvuruda bulunan anne ya da eşin hesabına yatırılmaz. Yardım parası direkt annenin adına yatar. Bu parayı sadece anne çekebilir. Para annenin ikamet adresinin olduğu PTT’ye yatırılır.

Doğum Yardımı Nasıl Sorgulanır?

Doğum parası sorgulaması şu şekilde yapılır;

 • E-devlet kapısına girilir. E-devlet sitesine girebilmek için şifreye ihtiyacınız vardır. Şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz.
 • Arama çubuğuna ‘doğum yardımı sorgulama’ yazıp çıkan sekmeye tıklayınız. Ya da e-hizmetler bölümünden SGK’ya ait menüden doğum yardımı sorgulama bölüme girebilirsiniz.
 • Açılan sayfada ‘Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır’ bilgisi çıkarsa başvurunuz henüz tamamlanmamış, anlamına gelmektedir.

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için 144 ve 183 numaralı hatları arayabilirsiniz.

Başvurunuz tamamlandı ise bu sayfada görünür. Başvurunuzun sonucuna göre ikametinizin bulunduğu PTT bürosundan paranızı çekebilirsiniz.

Evlat Edinilen Çocuk için Doğum Yardımı Alınır mı?

Evlatlık alınan bebek için doğum parası alınır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonrasında doğan bir çocuk evlat edinildiyse para yardımı alınır. Fakat bu çocuk için daha önceden yardım alındıysa evlat edinen kişi tekrar aynı çocuk için yardım alamaz.

Eğer evlat edinilen çocuk için önceden bir yardım alınmadıysa ve başvuru da yapılırsa doğum yardımı alınabilir. Evlatlık alınan çocuk Kimlik Paylaşım Sisteminde kaçıncı sıradaki çocuk olarak kaydediyse o kadar miktarda para yardımı alınır.

15 Mayıs 2015 tarihinden önce evlat edinildiyse, daha sonra doğan ilk çocuk ikinci çocuk olarak alınır. Sonraki doğan çocuklar da üçüncü, dördüncü vb. şekilde devam eder.

Doğumdan Sonra Anne Vefat Ederse Ne Olur?

Doğum gerçekleştikten sonra yardım başvurusu yapan anne ölürse işlemler bana üzerinden olur. Bunun için babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kartlı olması gerekmektedir. Bu durumda baba doğum yardımını anne adına alabilmektedir.

Annenin vefat ettiği, T.C. vatandaşı olmadığı ya da mavi karta sahip olmadığı durumlarda baba devreye girmektedir.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Neler?

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Nedir ve Şartları

Ptt Çocuk Parası Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir