Resmi İşlemler

Beslenme ve Diyetisyen Maaşları

Beslenme ve Diyetisyen dalında mesleki çalışmalarını sürdüren uzmanların maaşları faaliyet gösterdikleri hastaneye göre farklılık göstermektedir. Özel kurum hastaneler ve devlete ait hastaneler arasında maaş farkları vardır. Öncelikle diyetisyen olmak isteyen bir kişinin ilgili bölümden 4 yıllık lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir. Lisans eğitimini tamamlamış ve iş hayatına atılmak isteyen bir kişi dilerse özel hastanede dilerse de devlet hastanesinde göreve başlayabilmektedir.

Beslenme ve Diyetisyen maaşlarını etkileyen faktörler ise şunlardır:

 • İş hayatını devlete bağlı hastanelerde sürdürmek isteyen diyetisyenler için maaşlar kıdeme göre farklılık göstermektedir. Kıdemi aynı olan diyetisyenler için maaş miktarları aynı olmaktadır.
 • Faaliyet gösterdiği kurum özel hastane olan bir diyetisyenin alacağı maaş ise tamamen o hastanenin maaş politikasına göre belirlenmektedir. Bu kapsamda maaşı etkileyen faktörlerin başını söz konusu diyetisyenin deneyimli ve donanımlı olmasıdır. Özellikle yabancı dil bilen ve sertifika sahibi olan kişilerin maaşları da yüksek olmaktadır.
 • Çalışma alanı özel hastane ya da devlet alanı olmayan diyetisyenler de kendi faaliyet alanlarını oluşturarak çalışmalarını sürdürebilmektedir. Bu alandaki başarıları ve referansları kendi ücretlerini belirlerken maaşlarının da artmasına olanak sağlamaktadır.

Ayrıca çiftçi Bağkur emekli maaşlarına bakabilirsiniz.

Beslenme ve diyetisyen maaşları

Devlete Bağlı Hastanelerde Çalışan Diyetisyen Maaşları

Faaliyet gösterdikleri alan devlet hastanesi olan diyetisyenlerin aldıkları maaş kademelere göre belirlenmektedir. Görev süresine göre belirlenen maaş miktarları zamanla artmaktadır. Devlet hastanesinde görevine yeni başlamış bir diyetisyenin kademe aralığı 8/1 olarak değerlendirilmektedir. Bu kişiler göreve 2.900 TL maaş ile başlamaktadırlar. Kademesi artan diyetisyenin maaşı da buna paralel olarak artış göstermektedir. Tüm bunların yanında mesleğini icra eden diyetisyenin medeni durumuna göre eş ve çocuk yardımı da yapılmaktadır.

 • 1 ila 5 sene arasında devlet hastanesinde görev alan bir diyetisyenin alacağı maaş 2.250 ve 4.000 TL arasında farklılık göstermektedir.
 • 5 yıl ve daha fazla çalışma faaliyetini sürdüren diyetisyenin alacağı maaş miktarı da 5.200 TL olarak hesaplanmıştır.

Özel Hastane Diyetisyen Maaşları

Özel hastanede görev yapan diyetisyenlerin maaşları tamamen bağlı oldukları özel hastanenin maaş politikasına göre belirlenmektedir. Söz konusu diyetisyen deneyimli ve donanımlıysa, yabancı dili varsa, sertifikaları varsa alacağı maaş da tüm bunlara bağlı olarak daha yüksek olacaktır. Özel hastaneler arasında diyetisyen maaş aralıkları oldukça geniş ve farklı olmaktadır. 2019 yılı içerisinde Beslenme ve Diyetisyen maaşlarının ortalamaları aralıkları şu şekildedir:

 • Görevine henüz başlamış bir diyetisyenin özel hastane tarafından alacağı maaş 2.500 TL olarak belirlenmiştir.
 • Özel hastanelerde 1 ila 5 sene arasında tecrübe kazanmış diyetisyenler 4.000 TL ve 5.000 TL arasında maaş almaktadırlar.
 • Görev süresi 5 yılı aşmış özel hastane çalışanı olan bir diyetisyenin alacağı maaş 5000 TL’nin üzerinde olmaktadır.

Yurtdışı Diyetisyen Maaşı

Yurtdışında mesleğini icra eden diyetisyenler çok daha yüksek meblağlı maaşlarla çalışmaktadırlar. Yurtdışında çalışan diyetisyenler saatlik olarak ortalama 30 dolar kazanmaktadırlar. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde çok rağbet gören diyetisyenlik, buna paralel olarak en çok kazandıran meslek grupları arasında yer alıyor.

Diyetisyen Olmak İsteyenler

Diyetisyen mesleğini icra etmek isteyen kişiler için 4 senelik lisans eğitim programını tamamlamış olma şartı aranmaktadır. Diyetisyen olmak için süreç şu şekilde işlemiş olmalıdır:

 • Üniversiteye giriş sınavından diyetisyen bölümüne girmeye hak kazanacak kadar puan almış olmak gerekmektedir.
 • Diyetisyen olmak isteyen bir kişinin ilgili bölümden 4 yıllık bir lisans eğitimini başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir.
 • 4 yıllık eğitimin ardından mesleğe atılabilir ve birinci kademe diyetisyen olarak maaşlı çalışan olabilirsiniz.
 • Göreve başlamış diyetisyenlerin kendilerini sürekli geliştirmeleri gerekmektedir. Bu meslek sürekli olarak gelişen bir alan olduğundan, diyetisyenin de kendini geliştirmeye açık olması gerekmektedir.

Mevcut koşullar ve tembelleşen toplulukların doğurduğu; yetersiz ve yanlış beslenmeyle beraber artan obeziteyi, sağlık problemlerini tedavi etmek amacıyla ortaya çıkan bu meslek günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Yalnızca kilo kaybı sağlamakla kalmayıp, kişinin ideal kilosuna ulaşmasında ve korumasında bunun yanında sağlıklı olmasında da yardımcı bir meslek grubudur. Şeker hastaları, diyabet hastaları, yüksek tansiyon hastaları diyetisyenlerin kapılarını sıkça çalmaktadırlar.

Beslenme ve Diyetisyen Görev Planı

Diyetisyen uzmanlarının görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diyetisyenler, ideal kilosunun çok üstünde olan bireyler için kilo kaybını sağlıklı bir şekilde sağlamak adına kişiye özel bir beslenme programı hazırlamaktadırlar.
 • Diyetisyene başvurmuş hastaların öncelikle vücut analizleri yapılmaktadır. Hastalıklar ve kişinin genetik özelliklerine göre şekillenen beslenme programı ile hastanın sorunlarına çözüm aranmaktadır.
 • Kişinin vücut yapısı, genetik faktörleri, hormonsal faaliyetleri değerlendirilerek en uygun beslenme programı listelenmelidir.
 • Uzman diyetisyen yapılan tetkikler ve testler doğrultusunda hastayı yönlendirmeli, çözüm odaklı çalışmalarını da sürmesi gerekmektedir.
 • Diyetisyenler besinlerin analizlerini de yapmaktadırlar.
 • Kişileri bilgilendirmek adına besinlerin nasıl hazırlanacağını, hangi şartlarda saklanacağını, nasıl depolanması gerektiğini ve besinlerin pişirilmesi aşamasını iyice gözlemler ve kişilere en uygun hallerini öğretmiş olurlar.
 • Çeşitli konferanslarla, seminerlerle ve eğitimlerle toplumu beslenme konusunda eğitmeyi amaçlarlar.
 • Bireylere düzgün beslenme ve sağlıklı olma alışkanlığı kazandırmayı hedeflemektedirler.
 • Hastalıklarla uğraşan kişi ya da toplumlara uygun diyet programı hazırlamakla mükelleftirler.

Doğum borçlanması nedir, nasıl yapılır? Yazımız içerinden ulaşabilirsiniz.

Diyetisyen Atamaları

Diyetisyenlerin atamaları her yıl Sağlık Bakanlığı bünyesinde gerçekleşmektedir. Diyetisyen olarak göreve başlamaya hazır kişiler Kamu Personeli Seçme sınavına (KPSS) başvurarak talep edilen puanı kazanmak zorundadırlar. Atama olanağı daha fazla olduğu için devlet hastaneleri daha çok tercih edilmektedir. Diyetisyenlerin çalışma alanları devlet ve üniversite hastanesi olmak üzere 2 alanda gerçekleşmektedir. Son yıllarda gerçekleşen diyetisyen alımlarında sözleşmeli personel olarak göreve başlanmıştır.

Devlet hastanelerine atamalar en düşük 85 puanla gerçekleşirken, üniversite hastanelerinde ise bu puan biraz daha aşağılara düşmektedir. Çalışma temposu devlet hastanelerine göre daha yoğun çalışma temposuyla faaliyet gösteren üniversite hastanelerinin taban atama puanı iste 75 civarındadır.

Diyetisyen İş İmkânı ve Olanakları

Diyetisyen olmak isteyenler için iş imkânları ve olanakları şu şekilde incelenebilir:

 • Globalleşen dünya, hızla gelişen teknoloji, insanı ve toplumu tembelleştirmeye yönelten mevcut koşulların doğurduğu en başlıca sağlık problemlerinden bir tanesi obezitedir. Obezite ile mücadelede diyetisyenlere ihtiyaç oldukça fazladır. Bu bakımdan diyetisyenlik mesleği günümüz koşullarında oldukça rağbet gören bir meslek grubudur.
 • Diyetisyenler; obeziteyle mücadele etme de, kişiler için özel sağlıklı ve düzenli beslenme programları yapma da, kişileri sağlıklı kilo vermek veya almak adına yönlendirmenin de yanında yaşam koçluğu gibi daha pek çok alanda da faaliyet gösterebilirler.
 • İş imkânı bakımından 3 ana dal üzerinde inceleme yapacak olursak bunlardan ilki devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ya da özel hastanelerde çalışmak olacaktır. Daha sonra ilgili bölümden 4 yıllık lisans programlarını tamamlamış diyetisyenler; diyet, zayıflama, sağlıklı ve düzenli beslenme alanında hizmet veren herhangi bir şirkette de görev alabilmektedirler. Bunun yanında uzman diyetisyenler kendi kliniklerinde de çalışarak hastalarına hizmet verebilmektedirler. Kendi iş yerini açmayı düşünen bir diyetisyende mezuniyet sonrasında en az 5 yıl özel sektörde görev yapması şartı aranmaktadır.
 • Özel sektörde 5 yıl ve daha fazlası mesleğini yerine getiren bir diyetisyenin klinik açarken; akademik yazılar yazıyor olması ve kendini geliştirmiş olması, birçok konferansa, seminere, eğitime katılarak kendini donanımlı hale getirmesi kazancını arttırma da olumlu faktör oynayacaktır. Klinik açan diyetisyenin başarısı; beslenme ve diyetisyen maaşları kazancını arttırmak adına oldukça önemlidir.

Konuyla alakalı videoya göz atabilirsiniz;

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Aile Hekimimi Nasıl Öğrenebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir