Kredi

Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli konut kredisi kişilerin konut sahibi olabilmeleri için verilen finansal destektir. İlk kez konut sahibi olacaksanız ya da konut sahibi olamıyorsanız konut hesabı açtırmak için başvurabilirsiniz. Kişiler konut kredisi sisteminde 3 sene boyunca kaldıkları zaman, 15 bin TL’yi geçmemek üzere devlet katkısından faydalanabilirler. Verilen devlet katkısı ödemesi, hesapta bulunan toplam tutarın yüzde 20’sinden fazla olamaz. Ayrıca bu miktar 15 bin TL’yi geçemiyor. Aylık bin TL tutarında 3 sene boyunca para biriktirmeniz karşılığında, hesap açtırırsanız sene sonunda 36 bin TL birilim yapmış olursunuz. Hesaba başka değişken getiriler de olabilir ancak bu hesabın mutlaka ev birilim hesabı olarak açılmaları gerekmektedir. Eğer paranızı belirttiğiniz süreden daha erken zamanda çekerseniz yapılan hesaplama değişiyor.

devlet destekli konut kredisi

Devlet Destekli Sıfır Faizli Konut Kredisi Kampanyası

Devlet destekli sıfır faizli konut kredisi Emlak GYO tarafından başlatılmıştır. Kişilerin bu konut kredisi kampanyasından faydalanmaları için yüzde 25 oranında peşinat ödenmesi gerekmektedir. Bu kampanyadan faydalanmak için bankaların herhangi birinde konut birikimi hesabı açmanız ve en yüksek seviyeden birikim yapmanız destek almak için yeterli olmaktadır. Yeni yasaya göre ilk kez konut hesabı açan kişiler aynı zamanda evlilik yardımında da faydalanıyorlar. Buna göre kişilerin 27 yaşından küçük olması ve ilk evliliklerini yapmaları gerekmektedir. Buna göre birikimlerin yüzde 20 oranında devlet katkısı almak mümkün olur. Verilen bu katkılar 5 bin TL’den daha çok olamaz. Alacağınız yardımla evinizi döşemek için gerekli harcamaları yapabilirsiniz.

Devlet Destekli Konut Kredisi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Devlet destekli sıfır faizli konut kredisi almak için yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişi en çok 3 yıl boyunca sistemde kalmalıdır,
 • Açılan konut hesabı Türk Lirası cinsinden olmalıdır,
 • Kişiler ilk evini Türkiye’den almalıdır,
 • Kişinin daha önceden konut sahibi olmaması gerekir,
 • Kişi Türk vatandaşı olmalıdır.

Bu şartları taşıyan ve kredi kullanan kişiler için yüzde 15 ile 20 arasında destek verilir. Diyelim ki 50 bin TL değerinde birikimiz var. Bu birikim devlet katkısı ile birlikte 57 bin 500 TL olur. 100 bin TL biriktirmeniz halinde verilen destek ile beraber 115 TL ek paranız olur.

Devlet Destekli Konut Kredisi Almak için Başvuru Koşulları Nelerdir?

Devlet destekli sıfır faizli konut kredisi almak için başvuru koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Konut kredisi almak isteyen kişinin TC vatandaşı olması gerekir,
 • Kredi kullanacak kişinin terör suçundan daha önceden ceza almamış olması gerekir,
 • Kişilerin en az 3 sene boyunca konut hesabına düzenli olarak ödeme yapmış olmaları gerekir,
 • Kredi kullanacak olan kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan kişiler devletin anlaşmalı olduğu bankalara müracaat ederek konut hesabı açtırabilirler. Devletin anlaşmalı olduğu bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Vakıflar Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası.

Devlet Destekli Konut Kredisi Almak için Başvuru Adımları

Devlet destekli sıfır faizli konut kredisi almak için başvuru adımları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi kullanmak isteyen kişilerin yukarıda sayılan kamu bankalarından bir tanesine başvuru yaparak konut hesabı açtırması gerekmektedir. Özel bankalara giderek de konut hesabı açtırmanız mümkündür. Ancak bu şekilde konut hesabı açtırmanız demek daha yüksek faiz ödemeniz anlamına gelmektedir.
 • Kişi krediyi kullanabilmek için bankaya taahhüt etmiş olduğu aylık ödemeyi düzenli bir şekilde yapmalıdır.
 • Devletin ne kadar destek yapacağı, kişilerin yapacağı düzenli ödeme miktarına göre değişiklik gösterecektir.
 • İlk 2 ay boyunca devlet hesap açtıran kişiye herhangi bir katkıda bulunmaz.
 • Kişinin üçüncü ayda da ödemesini yapmaya devam etmesi halinde bu aydan itibaren desteğini almaya başlayacaktır. Bu destek yüzde 15 ile 25 arasında değişiklik gösterir.
 • Kredi kampanyasından faydalanmak isteyen kişi 3 sene boyunca ödemelerini yapmaya düzenli olarak devam etmesi halinde, konut hesabında biriken parayı devlet desteği ile beraber çekme hakkına kavuşmuş olur.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesabı

Ziraat Bankası konut kredisi hesabı ile en az 3 sene boyunca birikim yapmanız halinde toplam birikim miktarınıza ek olarak yüzde 25 oranında devlet katkısından faydalanabilirsiniz. Düzensiz ödeme yapan kişilerin devlet katkısı kazanma hakkı kayıp olur. Ayrıca konut satın alındıktan itibaren ilk 6 ay içinde gerekli belgeler ile birlikte bankaya başvurmak gerekir. Kredi kullanmak için başvuru yapan vatandaşların TC vatandaşı olmaları gerekmektedir. Konut hesabınızı dilerseniz TL cinsinden dilerseniz de vadeli mevduat olarak faizli ya da faizsiz şekilde açtırmanız mümkündür.

Hesabı açtırdığınız zaman, tek seferde üst sınırı aşan bir tutarı yatırabilirsiniz. Dilerseniz aylık ya da 3 ayda bir olmak üzere farklı ödeme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Düzenli ödemeler için alt ve üst sınırlara uymak gerekir. Bu sınırlara uyulması koşulu ile kişiler farklı miktarda ödemeler yapabilirler. Devlet katkısı tutarı her yıl değişir. Yeniden değerleme oranı üzerinden bu miktar artacaktır. Devlet katkısı birikim yapılan ödeme süresine göre değişiklik gösterecektir. Ancak herkes için birikim yapılan bu miktar %25’ten daha fazla olamaz. Kişilerin ayrıca birden fazla konut hesabı açması mümkün değildir. Kişiler 12 aylık dönem içinde en çok 2 defa çelim yapabilirler.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesabı Devlet Katkısı Miktarı Ne Kadar?

devlet destekli konut kredisi miktarları

Ziraat Bankası konut kredisi hesabı devlet katkısı miktarı vade süresine göre değişiklik gösterecektir. Buna göre oranlar şu şekilde olacaktır:

 • 36 ile 47 vade süresi arasında devlet katkısı oranı yüzde 15’tir. Azami katkı tutarı ise 24 bin 741 TL’dir.
 • 47 ile 59 vade süresi arasında devlet katkısı oranı yüzde 18’tir. Azami katkı tutarı ise 26 bin 645 TL’dir.
 • 60 ve daha fazla vade süresi için devlet katkısı oranı yüzde 20’dir. Azami katkı tutarı ise 28 bin 548 TL’dir.

Kişiler açılış esnasında yalnıza tek sefer için olmak üzere 57 bin TL değerinde para yatırabilirler. 1 aylık ödeme dönemi için asgari birikim tutarı 475 TL olacaktır. Azami birilim tutarı ise 4 bin 758 TL’dir. 3 aylık ödeme dönemi için asgari birikim tutarı bin 427 TL olacaktır. Azami birilim tutarı ise 14 bin 274 TL’dir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ziraat Bankası konut kredisi hesabı hakkında bilinmesi gerekenler sayesinde kolay bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bu hesap sayesinde birikimlerinizi artırıp bunun üzerine devlet katkısını ekleyebilirsiniz. Yurt içinde yer alan bütün Ziraat Bankası şubelerinden konut hesabı artırabilirsiniz. Konut hesabının ne yazık ki yalnızca TL cinsinden açılabilir, yabancı para cinsinden açılamaz. Konut hesabını 18 yaşından büyük olan çocuklarınız çin açabilirsiniz. Eğer çocuğunuz 18 yaşından küçükse çocuğunuza veli olarak konut hesabı açtırabilirsiniz. Hesabın ortak olarak açılması mümkün değildir. Gerçek kişilerin konut kredisi hesabı açtırması mümkündür. Kişiler düzenli ödemelerini 3 sene boyunca yapmaları halinde desteklerini alabilirler. Ayrıca hesap açan kişilerin konut kredisi almak için 2015 tarihinden itibaren konut almamış olmaları gerekmektedir.

İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

En Uygun Kredi Veren Bankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir