Kredi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi (Evlenenlere Müjde)

Devlet destekli evlilik kredisi evlenecek olan kişilere beyaz eşya, çeyiz, yatak odası yardımı adına verilmektedir. Eğer kişiler bunları almak için maddi imkanlara sahip değillerse evlilik kredisi kullanabilirler. Bu krediler düşük faizler ile verilir ve geri ödemeleri kolaydır. Bu kredilerin bir çoğu ihtiyaç kredisi adı altında verilmektedir. Bu krediyi kullanmak için gerekli olan şartlar her banka için farklı olabiliyor. Ancak temel olarak bütün bankalar kişilerin yeterli kredi notuna sahip olmasını, gelirin yeterli olmasını ve hukuki olarak borç takibinin bulunmamasını şart koşuyorlar.

devlet destekli evlilik kredisi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Kullanmak için Gerekli olan Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Devlet destekli evlilik kredisi kullanmak için gerekli olan başvuru belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Son 3 ay içinde alınmış ikametgah belgesi,
 • Nüfus kimlik belgesi aslı ve fotokopisi,
 • Kira geliri elde eden kişiler için kira kontratı fotokopisi ya da tapu belgesi,
 • Emekliler için emekli maaşı alındığına dair belge,
 • Serbest meslek sahipleri için son vergi levhası fotokopisi,
 • Gelir beyan belgesi,
 • Abonelik gerektiren telefon, su, elektrik faturası aslı.

Bankalar evlilik kredisi verirken ek belge talebinde bulunabilirler. Kişilerin kefil ve ek teminat göstermeleri gerekebilir. Bazı kişiler için hayat sigortası yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketi ile sigorta yaptırmanız halinde, kredi kullanımında faiz indiriminden de faydalanabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Kullanmak için Hangi Bankalara Başvuru Yapılabilir?

Devlet destekli evlilik kredisi kullanmak için başvuru yapılabilecek bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • ING Bank,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • Halkbank,
 • Yapı Kredi Bankası seçeneklerinden bir tanesine başvurunuzu ileterek ihtiyaç kredisini evlenmeden önce kullanabilirsiniz.

Kredi kullanmak için başvuru yapmadan önce evlilik süreci için gerekli olacak bütün masrafları hesaplamanız önerilmektedir. Bu hesaplamayı yaptıktan sonra bankaların faiz oranları arasında karşılaştırma yapın. Başvurular çift olarak değil bireysel olarak yapılacaktır. Çünkü bu krediler ihtiyaç kredisi sınıflamasına aittir. Eğer banka talep ederse, eşinizi kefil olarak gösterebilirsiniz.

 

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Faiz Oranları Miktarı Ne Kadar?

Devlet destekli evlilik kredisi faiz miktarı ortalama olarak yüzde 1,29’dan başlamaktadır. Genellikle bankalar 60 aya varan vade seçeneklerini sunmaktadırlar. Başvuru yapılmadan önce piyasada mevcut olan bütün bankaların faiz oranlarını ve vade sürelerini öğrenmekte fayda var. Çünkü bu miktarlar bankalar için farklı olabilmektedir. Evlilik kredisini en çok ne kadar alabileceğinizin bir cevabı yoktur. Bankaların limitleri kişilerin gelir seviyesine, bankaların kredi üst sınırına göre değişiklik göstermektedir. Kişinin gelirine göre kredi limiti belirleniyor. Ayrıca kişinin o an varsa kullandığı diğer krediler ve kredi notunun kaç olduğu da çekilebilecek olan tutarın belirlenmesinde etkili oluyor. Kredi notu ne kadar yüksek olursa, kişilerin çekebilecekleri kredi miktarı da o kadar yüksek oluyor. Düşük kredi notuna sahip olan kişilerin alabilecekleri miktar kısıtlı oluyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Kullanmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Devlet destekli evlilik kredisi kullanmak için gerekli şartlar başında kişilerin 27 yaşın altında olmaları geliyor. Kişiler mutlaka devlet anlaşması olan bankalarda evlenme çeyiz hesabı açmış olmalıdır. Evlilik kredisinden daha önce faydalanmış olan kişilerin yeniden bu krediden faydalanmaları mümkün değildir. Bir kişi en çok bir defaya mahsus olmak üzere bu krediden faydalanabilirler. Açılan çeyiz hesabına, evlenmek isteyen her bir kişi adına 5’er bin olmak kaydı ile 10 bin TL değerinde katkı sağlanmış olur. Kişilerin bu katkıdan faydalanabilmeleri için 3 sene boyunca en az 100 TL en çok da bin TL para yatırmış olması şartı aranmaktadır. Kişilerden birinin bile Türk Ceza Kanunlarına göre belirlenmiş ağır suçlardan sabıkalı olmaları halinde bu destekten faydalanmaları mümkün değildir. Devlet destekli evlilik kredisi şartları Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu yapmak için kişilerin eşleri ile birlikte başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Yukarıda belirtilen bankalardan bir tanesine başvurunuzu iletebilirsiniz. Başvurunuzu yaparken gerekli belgelerin yanınızda olduğundan emin olun. Belgelerinizi banka görevlisine teslim ettikten sonra gişe görevlisine devlet destekli evlilik kredisi için çeyiz hesabı açtırmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Hesabınız açıldıktan sonra sizden ayda 1 ya da 3 ayda bir düzenli ödeme gelmesi gerekmektedir. Eğer ödemelerde aksama olursa, geç yapılırsa sorun çıkması işten değildir. Ödemesini düzenli yapmayan kişilerin hesabı çeyiz hesabı statüsünden çıkarılır ve otomatik olarak kişinin evlilik kredisi alma hakkı ortadan kalkar.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar En Yüksek Kredi Tutarı Ne Kadar?

evlilik kredisi miktarı

Evlilik kredisi veren bankalar için en yüksek kredi tutarı her ne kadar kişiler için değişiklik gösterse de, bu oranlar ortalama olarak belirlenmiştir. Buna göre bu oranlar 60 ay vade için şu şekilde olacaktır:

 • Akbank düğün kredisi en yüksek kredi tutarı 50 bin TL’dir.
 • Garanti Bankası düğün kredisi en yüksek kredi tutarı 85 bin TL’dir.
 • Vakıfbank düğün kredisi en yüksek kredi tutarı 90 bin TL’dir.
 • Yapı Kredi düğün kredisi en yüksek kredi tutarı 100 bin TL’dir.
 • Türkiye Finans düğün kredisi en yüksek kredi tutarı 100 bin TL’dir.
 • Kuveyt Türk düğün kredisi en yüksek kredi tutarı 100 bin TL’dir.
 • Albaraka düğün kredisi en yüksek kredi tutarı 350 bin TL’dir.

Bankaya teminat ve kefil gösterilmesi halinde, kişilerin daha yüksek kredi miktarlarından faydalanmaları mümkün olur. Kredi başvurusu yapan kişilerin yüksek kredi notuna sahip olması da çekilebilecek olan kredi miktarının artmasını sağlar.

Düğün Masraf Kalemleri Nelerdir?

Düğün masraf kalemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sağlık raporu,
 • Nikah salonu,
 • Nikah cüzdanı,
 • Damatlık ve gelinlik,
 • Alyans,
 • Kuaför,
 • Araç süsleme,
 • Fotoğraf çekimi,
 • Düğün salonu (Yemekli ya da yemeksiz olmasına göre bu fiyat değişiklik göstermektedir.).

Kredi Notunun Evlilik Kredisi Üzerine Etkisi Nedir?

Kredi notu ve evlilik kredisi birbiri ile yakından ilişkili olan kavramlardır. Kişilerin gerekli kredi notuna sahip olmamaları demek, kredi kullanamamaları anlamına gelir. Kredi notları 0 ile 1900 arasında yer alır. 0 kredi notu nötrdür. Kişiler eğer daha önce bankalar ile hiç KMH hesabı üzerinden işlem yapmamışlarsa, kredi notları 0 olur. Bir kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa kredi çekme ihtimali de o kadar yüksek olur. Kişiler eğer düşük kredi notuna sahiplerse bankaya kefil ve ek teminat göstererek kredi kullanabilirler.

Kredi kullanırken 1 ile 699 arasında bulunan kredi notu en riskli kredi notudur ve bu kişilerin kredi kullanma ihtimalleri çok düşüktür. 1700 ile 1900 arasında bulunan kredi notu en risksiz kredi notudur ve bu kişilerin kredi kullanma ihtimalleri çok yüksektir. İster evlilik kredisi, konut kredisi, araba kredisi kullanın türü fark etmeksizin yüksek kredi notuna sahip olduğunuz için kolay bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki kredi notları her banka için farklı olabilir. Bir bankanın kabul ettiği kredi notu diğer banka için geçerli olmayabilir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

En Uygun Kredi Veren Bankalar

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir