Bes

Bireysel Emeklilikten Ayrılma

Bireysel emekliliğe ayrılmak için; izlenilmesi gereken adımlar vardır. Bu adımlar doğrultusunda bireysel emeklilik iptal edilebilir. Bireysel emeklilik; Bireyin emekli olabilmesi için, aylık gelirinden belirli bir kısmının bir kuruluşa veya bankaya yatırarak emekli olmasını sağlayan sistemdir. Bireysel emeklilikten ayrılma, cayma veya iptal etme gibi durumlar mevcuttur.

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilikte hiçbir neden olmaksızın cayma hakkı mevcuttur. Yeni kayıt olan bireylerin giriş aidatı ve yaşanılabilecek kesintiler olmadan 60 gün içerisinde sistemden ayrılma hakları mevcuttur. Bireysel emeklilikten caymak için bulunan şirkete posta, faks, çağrı merkezi veya mail yoluyla ulaşım sağlanmalı ve cayma dilekçesi iletilmelidir. İletilen bildirge ile bireysel emekliliğin bağlı olduğu şirket 10 iş günü içerisinde gerekli kesintileri yaparak, ödenen parayı bireye geri iade eder. Yatırım gelirleri varsa da bu ücretlerde eklenerek bireyin hesap numarasına gönderilir. Bireysel emeklilik ile anlaşılan şirkette, ilk anlaşıldığı zamanlarda imzalanan formda, kesinti yapılacağına dair bir husus bulunmuyorsa şirket, bireysel emeklilik cayma gibi durumlarında bu kesintiyi yapamaz.

Bireysel Emeklilikten Ayrılma İşlemi Gerçekleştiğinde Yaşanan Kesintiler

Bireysel emeklilik iptalinde, üç adet yaşanılabilecek kesinti mevcuttur. Bireysel emeklilik ayrılma kesinti iadesi aşağıda anlatılmıştır.

 1. Bireysel emeklilik stopaj kesintisi:
 • 10 yıl doldurmadan iptal edilmek istenen bireysel emeklilikte %15,
 • 10 yılı dolduran ama emekli olamayan bireyler için %10 olarak stopaj kesintisi yaşanır.
 1. Bireysel emeklilik giriş aidatı kesintisi: Sisteme yeni dahil olan fakat 60 gün içerisinde iptal etme hakkı olan bireyler için olumsuz bir kesinti şeklidir. Bireysel emeklilik şirketinin sisteme kayıt olurken asgari ücrete göre hesaplanarak alınan bir ücrettir. Giriş aidatını alırken bir kısmını peşin ödemek zorunludur. Diğer kısım ise belirtilen tarihte ödemek için ertenmiş olarak alınır.
 • 3 veya 6 yıl içerisinde ayrılan bireylerden %50,
 • 6 veya 10 yıl içerisinde ayrılan bireylerden %25,

Oranında kesilir.

 1. Bireysel emeklilik devlet katkısı kesintisi: Yatırılan tutara devlet tarafından da katkı yapılarak paranın cüzi miktarda artmasıdır.

Bireysel Emeklilik İptalinde Devlet Katkısı Ne Kadar Olur?

Devlet katkısı, yatırılan tutara devlet tarafından da katkı yapılarak, biriken paranın artmasıdır.  Devlet katkısı BES iptalinden sonraki işlemlerde sonlanır. Bireysel emeklilikten 3 yıl sonra ayrılma takdirde devlet katkısı alınamayacaktır. Üç yıl bireysel emekliliğe sahip olan bireyler ve 3 yıl daha yani toplam 6 yıl daha bireysel emekliliğe sahip olup sonrasında caymak isteyen bireyler devlet katkısının sadece %15’ini alabileceklerdir. 6 yıl kalıp sonrasında iptal edilmek istenildiğinde devlet katkısının %35’i, 10 yıl kalıp emekli olamayan bireyler, devlet katkısının %60’ını alabileceklerdir. 10 yıl içerisinde düzenli ödeme yapan ve emekli olan bireyler devlet katkısının tamamını alabilmektedirler.

Bireysel Emeklilik İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Cayma dilekçesi için;

 • TC Kimlik No,
 • Kurumu
 • Görev yeri ve unvanı,
 • Adres,
 • Telefon,
 • E-posta,
 • Banka Hesap No,

Bilinmelidir. İlgili şirkete cayma dilekçesi vermek için bu bilgiler en aşağıya yazılmalıdır. En üst kısma; ilgili emeklilik şirketinin adı, altına ise görev yapılan kurumun adı yazılır. Dilekçenin orta bölümüne;

4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılmış bulunan Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik hükümlerine istinaden, zorunlu bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil edildim.

Dahil edilmiş olduğum bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkımı kullanmak istediğimden, ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümleri çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılarak maaşımdan kesilen katkı payları ile sair kesintilerin ve varsa hesabımda bulunan yatırım gelirlerinin aşağıda belirtilen banka hesabıma aktarılmasının sağlanması hususunu arz ederim.

En sonda ise tarih, yukarıdaki gerekli bilgiler, isim ve imza atarak dilekçe ilgili şirkete gönderilir.Bireysel emeklilik iptali gerçekleşir.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

 1. efe Reply

  Bireysel emeklilik yaptırdım, bundan yaklaşık 9 sene önce… Son birkaç aydır işimden ayrıldığım için ödemelerimi yapamıyorum. Ne kadar süre ödeme yapmazsam poliçem iptal olur? Bu konuda bilgi rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir